Láska je jako přírodní živel, nezná překážky... Čínský režisér Ang Lee (nar. 1954 na Tchaj-wanu) patří k nejzajímavějším tvůrcům současného Hollywoodu. Díky stálým americkým spolupracovníkům (zejména scenárista a producent James Schamus a střihač Tim Squyres) se dokázal bez větších problémů nejen etablovat ve zcela odlišné kultuře, ale navíc do ní přispět i některými zásadními díly. Rozhodně mezi ně musíme počítat jeho adaptaci povídky laureátky Pulitzerovy ceny Annie Proulxové Zkrocená hora (2005), vyprávějící prostý příběh dvou nezaměstnaných kovbojů... Ennis Del Mar (Heath Ledger) a Jack Twist (Jake Gyllenhaal) se poznají v létě roku 1963, když dostanou práci jako hlídači stáda ovcí na svazích titulní hory kdesi ve Wyomingu. Oba mladíci toho příliš nenamluví a jednoho dne se k obapolnému překvapení vášnivě pomilují. Po návratu z hor se rozejdou do svých vzdálených domovů a několik let se nevidí. Když se znovu setkají, mají rodiny s dětmi, ale jejich vzájemný vztah se nezměnil... Tabuizované téma homosexuality je tu akcentováno zasazením do ryze machistického prostředí honáků (byť ne dobytka ale ovcí) a také do doby, kdy se o podobných věcech zarytě mlčelo a pro většinu veřejnosti neexistovaly. Film se dočkal kontroverzního přijetí, ale také celé řady významných ocenění (mj. Zlatý lev na MFF v Benátkách, Oscary za scénář, režii a hudbu, Ceny newyorských i losangeleských filmových kritiků za nejlepší film a režii). Přesvědčivost snímku stojí a padá s vynikajícími výkony obou hlavních představitelů, předčasně zesnulého Heatha Ledgera i Jakea Gyllenhaala. (Česká televize)

mysiak odpad!

Ja nie som teplý...veď ani ja...tento film som veľmi ťažko dopozeral...a zanechal vo mne veľmi zlé spomienky, ktoré som musel vyriešiť pozretím Borata... ()

Vxxx

Nemám slov. Konečně jsem ten film viděla a teď potřebuju přestat brečet a jít na cígo. Nádherný film, který mi zlomil srdce. Fakt že jo. 5* ()

ArsenalEagle

Komentář číslo 999 věnuji 20 letům zakázané lásky. Dva herci, o jejichž hereckém umu nelze pochybovat, nádherná příroda, silný příběh podbarvený melodickou hudbou.  Jak Ennis tak i Jack jsou tvrdí chlapi s akcentem, které svedl dohromady osud a navzdory všem nepříjemnostem na sebe nikdy nezapomněli, nemohli, protože to s člověkem udělá pravá láska. Při představě, že to naprostá většina lidí té doby musela skutečně tajit a popřípadě skrývat například formou manželství, ve kterém byli více či méně nešťastní, získává film obrovskou emoční hloubku. ()

Praxis

Hodně silný film o síle lásky v macho prostředí. Oba herci hrají první ligu, ale naprosto vyniká zesnulý Ledger. Skoro dokonalý film Ang Leeho, nebýt místy toho strašně zdlouhavého hledání dvou postav. To bylo až notně ubíjející. V dnešní době by tenhle vztah i v Texasu asi nebyl nic zvláštního, ale šedesátky byly jiné. 80% ()

Davson

Film s velkým F, který v přímém souboji byl trestuhodně poražen antirasistickým blábolem Crashem. Ang Lee boří dlouholeté tabu Západu - homosexuální vztahy mezi kovboji, které se neslučuje s tou romantickou představou drsných chlapů. (Rozumy, že kdyby se jednalo o běžnou heterosexuální romanci, tak by po Zkrocené hoře neštěkl ani pes, jsou nesmyslné, neboť tak by se zbořila celá podstata toho filmu.) Režisér zpracoval téma, aniž by sklouzl ke kýči, patosu, klišé, či moralizování, že ona 4% část populace je stejná jako my všichni, což by pro mnoho filmařů byl velký problém. Vypráví příběh přátelství a následné lásky se vší bravurou. Vkusné pomalé tempo nemění ani ke konci a nutí diváky si domyslet řadu nevysvětlených věcí. Ang Lee je (minimálně v tomto snímku) Hemingwayem stříbrného plátna. ()

Sandiego

Film, jehož drama se odehrává hlavně uvnitř hlavních postav, takže vyhrocených situací je zde jako šafránu a žádné velké dojetí nehrozí.Velké časové rozpjetí příběhu mi příliš nesedlo, ale musím uznat, že oba představitelé zvládli své charaktery v odrazu plynutí času na výbornou. ()

GodComplex

Uz to tak vypada, ze oscar-akademici jsou banda snobskych buznicek, protoze jak jinak si vysvetlit tak masivni ocenovani naprosto podprumernych gay filmu v poslednich letech. Natacite spatny film s odpadnim scenarem? Nezoufejte, staci kdyz z ustredni dvojice vytvorite fesny homo parecek a oscary mate temer jiste. Kontroverznost gay tematu vam navic zajisti ultimatni promo hype a vsichni jsou happy, krome me. Ze vsech oceneni me nakonec ale asi nejvic vytocilo to za puvodni soundtrack, kterym je skutecne extremne uboha country music. To vazne nekdo veri tomu, ze je to lepsi nez napr. konkurencni Gejsa od Williamse? Po shlednuti Brokeback Mountain muzu tak maximalne ukazat palec nahoru Angovi Lee za vkusne nasnimani moc pekne americke prirody. V prvni pulce filmu tedy alespon je na co se divat a muzete se kochat (pokud tedy zrovna Jake a Heath nezacnou teplit). V druhe casti se z toho ale stava zoufale nudne vztahove drama, na kterem neni uz vubec nic zajimaveho a nezachrani to ani solidni vykon teplych kovboju, ani syrove natocene poprsi Anne Hathaway. 4/10 ()

aluna

Vzpomínám, jak jsem se v době uvedení do kin arogantně uchechtávala u filmových pořadů, v nichž BM vychvalovali - (koukat na dvě bukvice v kovbojským, to tak...). Takže jsem na ní narazila až koncem roku 2009 a zhédla to víceméně ze zvědavosti. Z další zvědavosti, jacípak byli kluci v originálním znění, jsem si ji ihned sehnala a už zdaleka ne ze zvědavosti jsem jí potom viděla ještě několikrát. Neskutečně silný! Citlivý, ale i drsný....dojemný, ale ne klišé. Nepodbízivý, spoustu si musíme domýšlet, vcítit se, rozluštit symboliku a číst ve tvářích herců, na kterých to tím pádem stojí. Povídku jsem dodatečně četla a to, co vzniklo z párstránkovýho dílka Annie Proulx, je skoro zázrak. A Ang Lee...to je čaroděj, co mi namíchal lektvar složenej z jednoho z nejsilnějších filmovejch zážitků vůbec, nádherný krajiny, melancholicky plynoucího, krásnýho příběhu (kterej je pro mě o potlačování čehokoli, co na sobě někdo nesnáší), atmosférický hudby a kapky slz, jež u mě nejsou tak běžným jevem. Na cynismus v tomhle snímku není místo a vytlačit ho z hlavy vyžadovalo úsilí i čas....a tak by to mělo u pětihvězdičkových filmů bejt. ()

sta

Jako herci skvělí, kamera celkem fajn, hudba krásná, režie neviditelná...ale ten pathos na konci byl až přehnanej...celkově takový nemastný neslaný. ()

numi

Tak jsem k tomuto snímku přistupoval s hodně velkým sebezapřením a byl jsem odměněn geniálním kýčem s nepopsatelně dokonalou hudbou. Co vše lze dokázat na kytaře! Naprosto mě také dostal výkon Heathe Ledgera, ale Jake Gyllenhaal mi prostě nesedí a nic zajímavého na jeho výkonu neshledávám. Tudíž také nechápu jeho nominaci na Oscara. Jinak všechny nominace naprosto oprávněné. Říkal jsem si čtyři hvězdičky jako vyšité, ale pak přišlo posledních deset sekund filmu a mě to všechno došlo. Najednou mi to otočilo tím správným kolečkem v hlavě a já seděl v šoku ještě půl hodiny po závěrečných titulcích. Bravo. Tohle jsem fakticky nečekal. Tak jak mě dostal Shyamalan u Šestého smyslu, kdy jsem už opravdu žádnou důležitou informaci nečekal a ona teprve přišla ta nejzásadnější, tak stejně tak mě tady dostal Ang Lee (respektive scénaristé či autorka povídky, podle které byla Zkrocená hora natočena). Absolutorium jako vyšité, ale Crash byl o chloupek lepší. [březen 2006] Tak poté, co jsme si prošel scénář a opakovaně film shlédl, je mi jasné, že Ang Lee se snažil říct něco zcela jiného. Ve filmu tak zůstává spousta otazníků, které však nejsou do děje zasazeny přirozeným způsobem, ale za pomoci laciného časového skoku, rozporuplného vystupování jednotlivých postav a chaotických flashbacků. Celkový dojem je tak zbytečně pokažen. Závěr přesto není špatný, jen je bohužel podán velmi rozpačitě. Někdy se opravdu vyplatí dát na ohranou pravdu, že v jednoduchosti je síla... Škoda. [březen 2006] ()

Vojcl

Předem upozorňuji,že nejsem žádný velký bojovník za práva homosexuálů,ale tenhle velkolepý počin Anga Leeho mě vážně nadchnul. Brilantně zpracovaný dojemný příběh dvou lidí,ktěří evidentně patří k sobě,ale nevhodná doba a lidské předsudky odsoudí jejich lásku a přátelství k záhubě. Film je postaven především na hereckých výkonech. Jake Gyllenhaal nechává zapomenout na role jako třeba v Den poté a potvrzuje,že je velmi výjimečným hercem, no a Heath Ledger? Nového Batmana vážně zbožňuji,ale kdo viděl Heatha hrát v tomto snímku,musí brát obdrženého Oscara za roli Jokera jako vtip. A pro těch pár,kteří evidentně nepochopili - jasně,že kdyby ten samý příběh vyprávěl o lásce muže a ženy tak by to nebylo nic neobvyklého,ale on o lásce muže a ženy nevypráví!!! ()

Macejko

Film vynikajúci po všetkých stránkach. Výborná réžia, GENIÁLNY herecký koncert Ledgera a Gyllenhaala, podmanivá hudba a okúzľujúca príroda. Tento film si určite pozriem znova, a mám dojem, že vo mne bude dozrievať k čoraz lepšiemu názoru naň. Ak je to vôbec možné. ()

slord

Ang Lee natočil veľmi pekný film s citom, hlavná dvojica hrá skvelo a ich vzťah na plátne je vyrozprávaný dosť dobre. K celkovému dojmu prispieva ešte podmanivá hudba, ktorá splýva so samotným filmom a dodáva mu ešte na kvalite. Za mňa veľká spokojnosť a pri pozeraní neostane jedno oko suché. 8,5/10 ()

Tirion

Nádherný snímek o tématu, který v některých z nás stále vzbuzuje odpor. S noblesou natočený snímek o živočišném vztahu a o komplikacích jež způsobuje. Atmosféra filmu, scénář, hudba, výprava, režie a především výkony obou hlavních postav - to je celek, který je spojen v mistrovské dílo Anga Leeho. Film mě zaujal a dojal. Jsem nadšený a velmi začínám uznávat práci Leeho, který mě díly jako Tygr a drak nebo Klan létajících dýk rozhodně nenadchnul. Zkrocená hora je za poslední dva roky jasnou jedničkou v mých očích. Jednoznačně 5*!!! ()

slunicko2

Kovbojská love story aneb Útok na americké machistické tradice. 1) Zápletka tuctová, děj prakticky nulový, smrt jako deus ex machina má předejít hrozícímu sladkobolnému hollywoodskému ˇšťastnému" konci._____ 2) Dal jsem tři hvězdičky. Jednu těm roztomilým ovečkám, druhou překrásné přírodě kanadské Alberty a třetí za to, že už jsem viděl horší filmy s gayovskou tematikou. Vrhněte se na mě, kdo nesouhlasíte._____ 3) Od hodnocení uplynulo pět let. Žádný pěkný a vášnivý obhájce gayovských filmů se na mě, bohužel, nevrhl, tak to musím udělat sám. Po opětovném zhlédnutí jsem na konci s překvapením zjistil, že mě film tak nějak dostal. Dojatý a na měkko přidávám další hvězdičku._____ 4) Poznámka pro karnivoly: You're supposed to mind the sheep, not eat them. ()

milicjant

Ang Lee evidentně neudělal film pro masy. Mnohé pobouří jak obsahem, tak hlavně omáčkou „oscarové politiky“, jež nepřímo evokuje odhodlání akademie zviditelnit vývoj americké fungující svobody a toleranci k menšinám. Už jen kvůli tomu bude jistě terčem mnoha kritik. Zvoní mi tu otázka jak by Brokeback mountain slušel malý, nezávislý filmový kabát, mimo komerční mainstream. Bourat nejhlubší předsudky neumí, otázky ohledně přístupu k homosexuálům také nezodpovídá. Zůstává poctivě odvyprávěnou romancí plnou emocí, krásných exteriérů a silných okamžiků. Je to málo? ()

vorheese

Kýčovité romantické drama, které by se za normálních okolností utopilo v šedém průměru. Jen ve společnosti, kde je homosexualita stále považována za něco zvláštního a je neuvěřitelně cool se k ní veřejně kladně vyjadřovat, mohla Zkrocená hora uspět na Oscarech a posbírat tolik ovací. ()

Makky

Až mi behal mráz po chrbte... Heath & Jake v ich asi najlepšej úlohe (okey, Heath teda nie :)). Vytknúť filmu môžem len prílišnú rozvláčnosť, čo je len malá chybička krásy. No famózna hudba bola právom ocenená oscarom. Ak bude chcieť niekto odporúčiť film o skutočnej láske, poviem mu - Skrotená hora. ()

buldock

Vynikající drama přinášející divákovi osudy dvou povahově zcela odlišných mužů , kteří se setkají při sezóním hlídání stáda ovcí v přenádherné panenské přírodě na hoře Brokeback a postupem času nacházejí jediný skutečný smysl života ve své vzájemné lásce a přátelství. Tato životní láska se jim však stane osudnou , neboť lidé nemají mnohdy ani dnes pro tyto vztahy žádné pochopení a jsou schopni konat neskonalá zvěrstva ve jménu morálních zásad a svého přesvědčení na těchto lidech. Musím smeknout před hereckými výkony protagonistů hlavních mužských postav , protože předvedli své schopnosti se vším všudy , také nesmím opomenout vynikající kameru , podmanivou hudbu a neposlední řadě velmi dobrou režii Ang Leeho. Vřele doporučuji. Film: 88% ()

blackrain

Filmu jsem se vyhýbala jako čert kříži. Vlastně jsem na něho opětovně narazila při brouzdání na internetu. Samozřejmě mi to nedalo a musela jsem si ho pustit. Nádherná a divoká příroda mě uchvátila. Romantické drama v netradičním pojetí. Ang Lee před námi pomalu rozehrává příběh lásky dvou mužů.Všechno vyplouvá na povrch jaksi pozvolna. Oba muži se potom snažili žít normálním životem, ale zjistili, že jejich vzájemné city jsou mnohem silnější. Možná bych pár drobných výtek měla, ale ty nekazí celkový dojem z filmu. Film chvílemi působí nudně až zdlouhavě, natahovaně. Blond paruka Anne Hathaway byla hrozná. Jinak nemám, co bych dodala, protože všichni už tu všechno řekli za mě. ()

National Geographic uvádí exkluzivní seriál

National Geographic uvádí exkluzivní seriál

08.08.2020

Děj seriálu Hrubá kůže se točí kolem záhadných vražd osadníků usazujících se v nelítostné divočině Nové Francie v 90. letech 17. století. Zdá se, že nepokoje přerostou v občanskou válku. Z… (více)

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

01.11.2017

Norská horrorová romance, lovestory dvou mužů na ovčí farmě nebo životopisný film o muži, co probudil naše sexuální fantazie... I takový bude osmnáctý ročník queer filmového festivalu Mezipatra,… (více)

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Příliš teplý Soderbergh?

Příliš teplý Soderbergh?

07.01.2013

Steven Soderbergh se už před několika lety pokoušel natočit biografii slavného televizního baviče a zpěváka Liberaceho, který byl v padesátých až sedmdesátých letech minulého století nejlépe placeným… (více)