Láska je jako přírodní živel, nezná překážky... Čínský režisér Ang Lee (nar. 1954 na Tchaj-wanu) patří k nejzajímavějším tvůrcům současného Hollywoodu. Díky stálým americkým spolupracovníkům (zejména scenárista a producent James Schamus a střihač Tim Squyres) se dokázal bez větších problémů nejen etablovat ve zcela odlišné kultuře, ale navíc do ní přispět i některými zásadními díly. Rozhodně mezi ně musíme počítat jeho adaptaci povídky laureátky Pulitzerovy ceny Annie Proulxové Zkrocená hora (2005), vyprávějící prostý příběh dvou nezaměstnaných kovbojů... Ennis Del Mar (Heath Ledger) a Jack Twist (Jake Gyllenhaal) se poznají v létě roku 1963, když dostanou práci jako hlídači stáda ovcí na svazích titulní hory kdesi ve Wyomingu. Oba mladíci toho příliš nenamluví a jednoho dne se k obapolnému překvapení vášnivě pomilují. Po návratu z hor se rozejdou do svých vzdálených domovů a několik let se nevidí. Když se znovu setkají, mají rodiny s dětmi, ale jejich vzájemný vztah se nezměnil... Tabuizované téma homosexuality je tu akcentováno zasazením do ryze machistického prostředí honáků (byť ne dobytka ale ovcí) a také do doby, kdy se o podobných věcech zarytě mlčelo a pro většinu veřejnosti neexistovaly. Film se dočkal kontroverzního přijetí, ale také celé řady významných ocenění (mj. Zlatý lev na MFF v Benátkách, Oscary za scénář, režii a hudbu, Ceny newyorských i losangeleských filmových kritiků za nejlepší film a režii). Přesvědčivost snímku stojí a padá s vynikajícími výkony obou hlavních představitelů, předčasně zesnulého Heatha Ledgera i Jakea Gyllenhaala. (Česká televize)

Terva

CITÁT - Asi až skončí svět, tak lidi jako my odpochodujou do pekla. ...........Největší silou přírody je láska.......... Hudba : Gustavo Santaolalla. Polibek Jakea Gyllenhaala a Heatha Ledgera stal nejlepším filmovým polibkem všech dob. CHYBA VE FILMU - Ennis jede na koni a potká medvěda. Kůň se splaší a shodí Ennise na zem. Ten z toho má velký šrám na pravé části obličeje. Tuto ránu mu Jack ještě ošetřuje u ohně obkladem. Následující den není po krvavé ráně ani stopy. ()

Hismael

Zkrocená hora dokazuje že homosexuálové (zde šlo asi spíš o bisexuály) mají jakýsi “radar“, pomocí kterého snadno poznají jakou kdo má orientaci. Začátek mi nepřišel vůbec utahaný, ale poslední půl hodina trochu ano. I tak jsem se většinu času bavil hlavně díky hlavní herecké dvojce. ()

Terez.S

Brokeback Mountain je hrozně čistý film, jestli víte, jak to myslím. A fakt, že pojednává o tématu, který ještě stále není "obvyklý" na tom nic nemění. Ta láska a přátelství hlavních postav jdou ruku v ruce s neuvěřitelně krásným prostředím a podmanivou hudbou. Ten příběh je smutný a zároveň povzbuzující ... Mě ten film dostal dokonale. A asi to bude v budoucnu i jeden z filmů, ze kterých si lidi budou pamatovat úžasného Heatha Ledgera. Zaslouženě. ()

JohnCZ

Vkusné drama, které je právem považováno za klasiku žánru. Bez přehnaného patosu, bez zbytečné snahy šokovat za každou cenu, ale natočené i zahrané s citem, podpořené nádhernými krajinkami a příjemným soundtrackem Gustavo Santaolally. ()

svik

Ang Lee dostal skvělý nápad přinést duch kovnoje,rančera divákovi tak jak ho jeste neznáme. Zkrocená hora no ten nozev sám vypovídá o jisté romantičnosti a té bylo ve filmu dostatek . Ve mě to zanechalo cosi podivného nejspíše to bude tím , že sem takové podání opravdu nečekal . No byl to film opravdu něžný - a to v rozmluvách mezi hlavníma postvama , vztahy mezi homosexuálníma rančerama a mezi později jejich rodinami a ženami - bylo vidět a možná na to i režisér poukazoval , že opravdová láska je jen jedna a ta se ničím přebýt nedá (to mi připomíná můj vztah s mím nejlepším kamarádem chodili sme spolu do třídy od 3 do 9 a byly sme úplně stejný měli sme rádi stejný vtipy byla obrovská legrace bavili sme ostatni kluky a upevnovali vztahy a radost ve třídě. hráli sme si spolu jako mali a s postupem věku nastupovali ruzné proměny jako je puberta -nebyli sme teply to ani v nejmenším měli sme každej nějakou holku-ale navzájem sme se doplnovali a jeden za druhého by dal ruku do ohne .Takové přátelství se říká že člověk má jednou za život a mě se to stalo osudným .Jednoho dne mi zavolal jiný spolužák ze třídy zrovna sem byl na nádraží zrovna vyšel sem ze školy to už bylo po základce a byly sme oba v prvaku -noa zavolal ten bylalí zpolužák že no že pravě toho mého nej. kamarada srazil vlak v tu chvíli sem mu řekl ať drží hubu že se s tohodle srnda nedělá , ale po chvili mlčení mi došlo že se o žádnou legraci nejedná a já hledal místo kam se posadit neboť to byla síla jak to se mnou těch pár slov zamávalo - dodnes tomu nemůžu uvěřit - s odstupem času se na něj snažím zapomenout , ale minimálně jednou za den mi ho něco připomene a někdy to bylo dřív sem i brečel , ale to je pryč-doposud sem nikoho takového kamaráda nepotkal , když nepočítám rodinu) CHTĚL sem tím říct že vím co to znamená když někoho ztratíte na kom vám záleží a tenhle film mě jakoby nadnášel v mích dávných vzpomínkách.Byla to sála No a na druhou stranu to bylo docela dresné -tí že nejlepší přítel přišel o nejlepšího přítele.Manželství (klasické manželství muž a žena)se muselo kvůli lásce dvou mužů ukončit trpěli tím i děti-to bylo docela drsné.*********MĚ SE FILM OPRAVDU LÍBIL LEE SE NEBOJÍ JÍT DO PŘÍMÍCH ROLÍ KTERÉ ZNÁZORNUJÍ NAHOTU A HOMOSEXUÁLNÍ VZTAH. JE TO NEOBYČEJNĚ POJATÝ FILM . ()

jahol

To, že nedávám pět hvězdiček, je spíše odrazem konfliktu mého subjektivního "já" s homosexuálně subjektivním "oni" ve filmu. Záběry Wyomingu jsou skvostně střídmě skvostné a herecké výkony dvou hlavních představitelů a sladké Michelle Williams jedinečné (to, co předvádí Heath Ledger je naprosto úžasné a přibližuje se nejlepší zahrané filmové roli jakou znám - Rain Manovi Dustina Hofmanna). Nejsilnější stránkou filmu je pak nesmírně výstižný a opravdový (a nikoli karikující, jak tomu tak často bývá) obrázek psychiky homosexuálního muže, který dle mých zkušeností s takto orientovanými známými (a můžete mi je vyvracet), v rozporu s představami většiny populace, opravdu není "chlapem, kterému se líbí jiní chlapi", ale je skutečnou ženou v mužském těle. A právě zde se nakonec vyznění filmu obrací nevyhnutelně směrem, který mohu ohodnotit v souladu se svým svědomím "jen" 80ti procenty. Homosexuálové si mohou těch dvacet chybějících beze strachu přidat. ()

corpsy

Odvážna snímka, ktorú ale Heath Ledger spolu s Jakeom Gyllenhaalom a jemnou a precíznou réžiou Anga Leeho predstavujú aj širšiemu publiku. Je až neskutočné ako tá chémia funguje a popritom je to všetko uveriteľné a pulzujúce. Komorne rozprávaný, ale predsa príbeh veľkých rozmerov, ktorý chytí za srdce aj tú dušu, ktorá 4 %ných nemusí. A páni akademici, chcete mi povedať, že priemerný CRASH bol silnejším a okázalejším snímkom ako je tento? Ďalší veľkolepý omyl ctenej Akadémie. ()

Marek1991

Ako kresťan homosexualitu veľmi nemusím, v komentároch pod filmami s touto témou to dávam najavo a často veci ohľadom toho kritizujem, no nedávno sa pápež vyjadril, že on nie je ten, čo by ich mal súdiť, ale postoj cirkvi k nim sa tým nemení. Ja ich rešpektujem, tiež dúfam, že sa raz zistí, čo je za tým, lebo je to proti prírode. Zatiaľ je však takýchto príbehov veľa, vedel som sa doňho ako tak vcítiť a myslím, že to bol dobrý film, možno tomu pridala tá horská atmosféra a pomalý dej, no opäť musím zdôrazniť, že napríklad tie sexuálne scény chlapov mi boli protivné, nevedel som, či sa mám ísť vyvracať, či mi nenabehne husia koža alebo proste neviem, bolo mi nepríjemne, hnus podľa mňa to bol, až mám pocit, že nikdy nechoďte s kamošom nikam sami. Nechápem, ako sa našli, ako sa mohli takto vycítiť a proste samota, či čo, z nich urobila „bukvice“. Páči sa mi však, ako Ang Lee naložil konzervatívnym Texasanom, on to nie je zlý režisér a zrejme je lepší než nejaký priemer, aj keď je pravda, že tie témy, čo si vyberá, mi ozaj až tak nesedia, niektoré teda vôbec. Mimochodom zaujímavé, že akoby postavy, ktoré hrali dvaja hlavní herci, nestarli. Ale nech už to je akékoľvek, bolo to silné a stojí to za uváženie, aby sme sa ich snažili pochopiť alebo s nimi rýchlo niečo spraviť. ()

Crazer

Obdivuju herce, kteří ztvárnily tyto role, i když se museli asi hodně přemáhat. Nicméně příběh byl opravdu skvělý, poutavý a neotřepaný. Toť asi vše, nic víc bych nedodával. ()

khedy

Přesto že se cítím jako stoprocentní heterosexuál, tak mi vztah dvou kovbojů ve Zkrocené hoře přišel naprosto přirozený a normální. Oboum kovbojům jsem věřil každé jejich slovo a klaním se předtím, že to tito v běžném životě hetorosexuální jedinci takto dokázali zahrát. Vše je zabaleno do krásných scenérií americké přírody. Nikdy bych neřekl, že romantický film o vztahu dvou mužů na mě bude působit podobně jako "klasický" romantický film. / 77% ()

Haluzz

Poté co zhlédnete bonusový materiál na DVD, kde se herci, scénáristé a všichni ostatní neustále rozplývají nad emotivností filmu a důrazu na lidskost, uvědomíte si, že až zas tak emotivní to vlastně nebylo. A nebýt zajímavého tématu ( homosexuální vztah dvou mužů na začátku 60. let) zasazeného do klasického schématu - a do neskutečně kýčovitě nasnímaných horských exteriérů z - , zbyla by jen tuctová romance. Přitom se film v rámci žánru formuje jen velmi težce - konfrontace s homosexualitou tu není skoro žádná, kontroverze( která by oživila jinak dusné a klaustrofobní sexuální scény) se nekoná a výsledného efektu je dosaženo jen zručným mísením maskuliních a feminích prvků v, už tak dost roztahaném, příběhu. ()

Marsik

ČT2 HD - 202. nejoblíbenější film? No, tak teda ok, ale za mě to je jen tak tak 4 hvězdy. Jake je a Health byl kvalitní herci, ale dívat se přes 2 hodiny na muchlající se homosexuály, to není úplně můj šálek čaje. Nicméně kamera, soundtrack a hlavní čtveřice to obstojně udrží v nadprůměrných číslech. 70% (with J.) ()

ledzepfan

Musím přiznat, že tenhle vztah jsem vůbec nepochopil. V rovině přátelství bych to snad ještě pobral, ale tu romantickou vrstvu tomu nevěřím ani náhodou. Mezi dvojicí protagonistů není žádná jiskra, chemie, nebo třeba jen zručně vykonstruovaný(napsaný) románek. Poprvé na to vlítnou bez jakéhokoliv předešlého jiskření.. Pak se vidí po čtyřech letech nažhavení jakoby se viděli včera. Pak se roky scházejí, ale asi si nemají o čem povídat protože když se náhodou zrovna nehádají, tak nic z jejich rozhovorů nevidíme (asi vždycky dvakrát do roka týden nonstop šukají.. fakt hluboký vztah..).. Sexuální orientace druhých je mi v zásadě úplně volná, takže film o tom, že teplej kauboj to má těžké, je pro mě jaksi málo.. ()

kikuka

..dost dlho som rozmyslala, co je TO, co mi na Skrotenej hore vadilo..uz som na to prisla: miestami bola jednoducho prilis dejovy, prilis ponukajuca konkretne, cim narusila pokojne vnimanie podprahoveho, abstraktneho, pocitoveho..a velmi mi vadila jedna explikacia v zavere..skoda..ale mozno, ked si film pozrem znova, uz mi to vadit nebude..//..v kazdom pripade, silne herecky, pitoreskne kamerovo (ako Ang Lee zvykne zabezpecit)..9/10.. ()

NinonL

Krásný film o tom, jak se dříve museli mužští milenci schovávat a maskovat klasickým vztahem. Užitek z toho neměla ani jedna strana, zato spoustu smutku a utrpení. Vášnivá scéna v horách nemá chybu, kdyby mi to někdo řekl předtím, nevěřím. ()

Krissty

První scéna, na kterou jsem ve filmu narazila, byl sex ve stanu. Byla jsem docela zděšená a chvílemi i přemýšlela, jestli se na takovou perverznost mám vůbec dívat.. Nakonec jsem si ale film pustila a nemohla se od něj od začátku až do konce odtrhnout. Vůbec to není perverzní, jak jsem si myslela.. Spíš naopak. Je to příběh o opravdové lásce, která mě osobně opravdu dojala.. A nakonec i ta scéna ze stanu je neuvěřitelně romantická.. A když si vzpomenu na Ennisovu poslední větu "Jacku, přísahám..", rozbuší se mi srdce.. Do toho ještě ta nádherná hudba Gustava Santaolally.. Prostě nádhera! ()

Cimr

Tento film demýtizující kult drsných mužných kovbojů jistě musel nejednoho amerického diváka pořádně naštvat. Už vidím, jak se Texasani v kovbojských kloboucích vztekají - nějakej tchajwanskej přistěhovalec nám bude bořit mýtus hrdiny? V tom, že film trochu popíchne konzervativní panáky a otevře tabuizované téma, spatřuji jeho hlavní přínos. Horší už je to s filmem jako takovým... Já jsem naštěstí vyrostl v době a prostředí, které považuje homosexualitu za přirozenou věc. Ale snad právě proto musím souhlasit se zdejším častým názorem - kdyby jeden z kovbojů byla žena, šlo by vlastně o neuvěřitelně banální romanci o manželské nevěře. Je jasné, že by to pak nebyla Zkrocená hora - protože u ní je v centru příběhu láska mezi dvěma muži. Ale jde spíš o to, že kromě ústředního tématu mi snímek připadá jako jakési dlouhé natažené nic. Je to skvěle udělané melodrama, máme tu vše, nad čím romantické srdce plesá - koně, krásné hory, lásku, dojemnou hudbu... Ale tyto atributy působící na city jako kdyby převálcovaly to, co je skutečně podstatné. Jak dokázat, aby se podobně tragické osudy neopakovaly? Jak pomoci lidem, kteří si nevědí rady se svojí sexualitou a orientací? Film ukazuje jen krásné sentimentální obrázky, ale chybí mu, aby do diváků zasekl dráp. Je to asi mojí osobní preferencí, ale přišlo by mi lepší, kdyby zasáhl mozek, spíš než aby se u něj diváci lacině dojímali. ()

National Geographic uvádí exkluzivní seriál

National Geographic uvádí exkluzivní seriál

08.08.2020

Děj seriálu Hrubá kůže se točí kolem záhadných vražd osadníků usazujících se v nelítostné divočině Nové Francie v 90. letech 17. století. Zdá se, že nepokoje přerostou v občanskou válku. Z… (více)

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

01.11.2017

Norská horrorová romance, lovestory dvou mužů na ovčí farmě nebo životopisný film o muži, co probudil naše sexuální fantazie... I takový bude osmnáctý ročník queer filmového festivalu Mezipatra,… (více)

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Příliš teplý Soderbergh?

Příliš teplý Soderbergh?

07.01.2013

Steven Soderbergh se už před několika lety pokoušel natočit biografii slavného televizního baviče a zpěváka Liberaceho, který byl v padesátých až sedmdesátých letech minulého století nejlépe placeným… (více)