Láska je jako přírodní živel, nezná překážky... Čínský režisér Ang Lee (nar. 1954 na Tchaj-wanu) patří k nejzajímavějším tvůrcům současného Hollywoodu. Díky stálým americkým spolupracovníkům (zejména scenárista a producent James Schamus a střihač Tim Squyres) se dokázal bez větších problémů nejen etablovat ve zcela odlišné kultuře, ale navíc do ní přispět i některými zásadními díly. Rozhodně mezi ně musíme počítat jeho adaptaci povídky laureátky Pulitzerovy ceny Annie Proulxové Zkrocená hora (2005), vyprávějící prostý příběh dvou nezaměstnaných kovbojů... Ennis Del Mar (Heath Ledger) a Jack Twist (Jake Gyllenhaal) se poznají v létě roku 1963, když dostanou práci jako hlídači stáda ovcí na svazích titulní hory kdesi ve Wyomingu. Oba mladíci toho příliš nenamluví a jednoho dne se k obapolnému překvapení vášnivě pomilují. Po návratu z hor se rozejdou do svých vzdálených domovů a několik let se nevidí. Když se znovu setkají, mají rodiny s dětmi, ale jejich vzájemný vztah se nezměnil... Tabuizované téma homosexuality je tu akcentováno zasazením do ryze machistického prostředí honáků (byť ne dobytka ale ovcí) a také do doby, kdy se o podobných věcech zarytě mlčelo a pro většinu veřejnosti neexistovaly. Film se dočkal kontroverzního přijetí, ale také celé řady významných ocenění (mj. Zlatý lev na MFF v Benátkách, Oscary za scénář, režii a hudbu, Ceny newyorských i losangeleských filmových kritiků za nejlepší film a režii). Přesvědčivost snímku stojí a padá s vynikajícími výkony obou hlavních představitelů, předčasně zesnulého Heatha Ledgera i Jakea Gyllenhaala. (Česká televize)

MissSimm

Skvělý výkon herců, příjemná hudba a prostředí, jemnost. Tím vším se Zkrocená hora může chlubit. Film o dvou kovbojích, kteří zdánlivě vedou normální život s manželkou a dětmi. Jací ale doopravdy jsou? Film je nenásilně natočený, na nic nespěchá, má své kouzlo a dojme k slzám snad i ty, co homosexuálům zrovna nefandí. ()

Ihuj

Obsahově téměř prázdné, mírně za hranou kýče, nuda a emocionálně to zřejmě netlačilo na pilu, protože mě celá stopáž nechala chladným. Tenhle film šel úplně mimo mě. ()

AloeB

Kde se ztratil potenciál vycházející z obsazení dvou skvělých herců a jedné úžasné herečky je mi do teď záhadou. Film ztrácí na úrovní hned v prvních minutách a to až Heath Ledger promluví a hlas bohužel není jediné, co jeho postavu v mých očích shazuje, postava zakriknuteho primitiva mě prostě nezaujala. O to zajimavěji působila postava zahraná Gylenhallem, na ni se velmi dobře koukalo jakkoliv byla v citlivě ale přiliš jednoduše natočeném snímku, který v konečném důsledku těží jen z toho, že jednu ženu ze zamilovaného páru nahradil chlap. ()

misbos

I tell ya what - aneb - tolik ovcí okolo, a Ty se vrhneš na něho...? Hype už je dávno fuč, takže střízlivýma očima je to scénáristicky a řemeslně slabej průměr. V určitejch pasážích nedává řazení scén žádnej dramatickej smysl (manželka měla nejdřív udělat scénu kolem rybaření a pak měl přijít rozvod, protože potom už je jí to nejspíš u prdele), postavy nejsou živý lidi, ale texaský archetypy trousící texaský hlášky texaskou angličtinou, a smuteční hovor v domě Jackovejch rodičů jako by vypadl z Lynchova filmu (čili je tam jako pěst na voko). Celý by se to potom dalo brát jako momentky ze životů dvou jííííháááá cápků, který nedovedli udržet svoje štangle na uzdě, a dosírali tím životy všech okolo sebe (že by TOXIC MASCULINITY?)... což mi přijde jako jediná stravitelná interpretace. Jedna za Ledgera, jedna za Michelle Williams, jedna za ten krutej přízvuk. ()

Razzor_82

Nenaplněná love story dvou bukanýrů, kteří spolu jezdili (ne)rybařit do hor. Na drama je to moc pomalé. Dva výborní herci Gyllenhaal a Ledger v poloprázdném příběhu. Před jejich hereckou kariérou smekám svůj kovbojský klobouk. Sympatické jsou i výkony hereček Williams a Hathaway. Krásná příroda v horských tundrách. Ang Lee se ale snaží už dost okatě ukázat světu, že homosexualita je stále brána jako ostuda lidstva. 6/10 ()

elessar04

Romantické drama Zkrocená hora je o dvou mladých chlapech, kteří se poznají v létě 1963, když společně mají hlídat ovce. Jedné noci se vášnivě pomilují. Následně mezi nimi vzniká jakési pouto. Po nějaké době se vrací do svých běžných životů. Ennis se šťastně ožení a bude mít dvě děti. Jack se také ožení a bude mít syna. Je rok 1966. Po dlouhých třech letech se naši hrdinové opět setkávají. Láska mezi nimi je o to silnější. Jak se vypořádají se svou tajnou láskou v době, když jiná sexuální orientace byla pro veřejnost hrozbou? Co jejich rodinné životy? Jak je tato situace ovlivní?Zkrocená hora není obyčejnou romancí, kterou nám ročně produkuje kdejaká VOD platforma. Je to velmi komplexní příběh, který není nikterak kýčovitý. Drží se stranou od všech hloupých klišé. Navíc je i velmi komorní. Duo Heath Ledger a Jake Gyllenhaal bylo dokonale sehrané. Jejich role jim padly dokonale. Nelze opomenout výkon Michelle Williamsové, která se mimochodem také blýskla ve filmu Prokletý ostrov. Její herectví mělo být oceněno Oscarem. Já před ní smekám. Mile mě překvapila. Všichni herci věděli, co mají dělat a podali výborný výkon. Smekám před režisérem, který se nebál a natočil takový film. Kdyby všechny romance byly jako tato, na světě by bylo krásně.Film měl skvělé tempo a neskutečně mě pohltil. Kameramansky se drží při zemi, což filmu dělá jen a jen krásnější tvář.Plné hodnocení dávám kdejaké píčovině. Zkrocená hora nemůže být výjimkou. Jeden z nejhezčích filmů co jsem zatím viděl. O to víc mě mrzí, že tak talentovaný herec tu s námi již nemůže být.PS. Ten make-up Heatha ke konci filmu je děsný ;) ()

Dovlatovka

Nedávám 5*, ale ani nevím proč. Něco mi tam nesedělo, ale nevím co. Každopádně fantastický exteriéry, režie a herci. Ledger přesnej a Gyllenhaal roztomilej (až to bolí). Milostný scény nejen důvěryhodný, ale i krásný. Dva pěkný kovbojové jsou lepší než jeden:-) ()

sledge

Mal som predtuchu ze ma tento film unudi k smrti, a hoci sa vacsinou mylim, tentokrat vynimka potvrdila pravidlo. Dobre herecke vykony, pekna krajinka, hudba ktoru ani nevnimate no nadherne doplna atmosferu. Ale to je vsetko, a mne to nestaci. Ja potrebujem aj trochu zmyslu pre natocenie 2+ hodinoveho filmu. Snahou zrejme bolo poukazat na tazkosti ktore sperevadzaju homosexualov kvoli netolerancii spolocnosti, ale tato tema bola podana nezaujimavo a velmi sporadicky. Ak chcem vidiet prirodu s peknou hudbou, berem mp3 a idem do Tatier, a nemusim sa tam pozerat ako sa po sebe valaju chlapi nespokojny so svojimi rodinami. ()

chaturga

Zajímavá kombinace: překrásná příroda a dva muži? Divné, ale rozhodně ne špatné. Ne každý si dokáže představit, co takoví lidé sami v sobě prožívají. ()

markotter

Nuda. Prozíval jsem se celým filmem jenom proto,že sem si dal závazek, že to dokoukám. A proč? Chyběly mi emoce - opravdové emoce. Za celou dobu jsem neuvěřil kromě tak dvou scén ničemu co ty dva předváděli. Ne že by blbě hráli - kukuč H.Ledgera byl úžasněj, ale všechno ostatní bylo takové hrané. Takže jednu hvězdu dávám za krásnou kameru přírody a oveček a druhou za tu nesmělost H.Ledgera. Podle čeho ty akademici rozhodujou ? ()

Respex

Tento film má jeden zásadní nedostatek a ten je zároveň jeho největším kladem. Jedná se o příběh dvou lidí, kteří se milují tak moc, že silnější pocit ve svém životě už nepoznají. To, že jsou oba stejného pohlaví, je jen dodatek. Lásku jim věříte. Proto tento film stojí a padá na hereckých výkonech ústřední dvojce Gyllenhaal a Ledger. K našemu štěstí oba předvedli něco jedinečného. Suma sumárum - Zkrocená hora je film s netradičním příběhem, neobyčejnou režií, výbornými!! herci a štěstím na dobu kdy vznikl. Za mě 4* ()

Chauncey

Jsem ohromen. Ang Lee natočil jednu z nejlepších a zároveň nejsmutnějších romancí, co jsem viděl. Film bohatý na detaily. Žádná postava není ošizena. Smutek hlavních hrdinů z nemožnosti žít opravdově se line celým filmem. A po zkončení filmu přichází i smutek z toho, že už nikdy neuvidím od Heathe Ledgera tak strhující výkon, jaký podává v tomto krásném filmu. ()

SMJSmoK

Nepředpokládal jsem, že to bude dobrej film, ale on to je dobrej film. I přes téma to dokáže zahrát na city, a párkrát sem se u toho fakt od srdce usmál....taky to člověku pomůže pochopit dost těžkou situaci těhle lidí, v čemž já vidim dost velkej přínos tohohle filmu ()

Tyna31

Jedinečný film, který byl možná na můj vkus moc zdlouhavý, ale i přesto dávám plný počet. Velmi vkusně natočené drama o dvou mužích, kteří se milují, ale není prostě možné, aby byli spolu. Myslím, že Zkrocená hora dokáže dojmout a zapůsobit na emoce více než kterýkoliv jiný romantický film. Možná i proto, že je v něm spousta zoufalství a bezmoci... ()

dessa

Mám rád Anga Lee, tenhle film je řemeslně dobře natočenej, Heath Ledger je výborný herec, což zde potvrzuje, k Jackovi Gyllenhaalovi mám už pár výhrad (hlavně s tím knírkem vypadá jako debil), nicméně celej film je další trapárna na ošuntělé téma: gay/lesba je normální člověk a celej svět kolem je hrozně netolerantní a šíleně jim všem ubližuje. Už chybělo jenom kakao a banánovej puding... Filmy s tímhle leitmotivem mě opravdu neoslovují, nemám problém s tím, když je někdo jinak orientovanej, ale už mě opravdu sejří, jak je nám to všude vnucováno... ()

waska

Film který je stavěn na homosexualitě, které doba nepřála a tak se musela tajit, se myslím hodně povedl. Jake Gyllenhaal a Heath Ledger se svých rolí ujali s bravurou a jsou skvělí a podle záběrů z Brokebach Mountain si Ang Lee nemohl vybrat lépe. Jediné co bych mohl vytknout je délka filmu, některé scény jsou zdlouhavé. ()

National Geographic uvádí exkluzivní seriál

National Geographic uvádí exkluzivní seriál

08.08.2020

Děj seriálu Hrubá kůže se točí kolem záhadných vražd osadníků usazujících se v nelítostné divočině Nové Francie v 90. letech 17. století. Zdá se, že nepokoje přerostou v občanskou válku. Z… (více)

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

01.11.2017

Norská horrorová romance, lovestory dvou mužů na ovčí farmě nebo životopisný film o muži, co probudil naše sexuální fantazie... I takový bude osmnáctý ročník queer filmového festivalu Mezipatra,… (více)

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Příliš teplý Soderbergh?

Příliš teplý Soderbergh?

07.01.2013

Steven Soderbergh se už před několika lety pokoušel natočit biografii slavného televizního baviče a zpěváka Liberaceho, který byl v padesátých až sedmdesátých letech minulého století nejlépe placeným… (více)