Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh se odehrává v roce 1908 v Anglii. Na Ravenscroftské panství přijíždí britský inspektor Scotland Yardu Thomas Hatcher (Martin Dejdar), aby zde vyšetřil záhadnou vraždu čeledína Patricka Roarka (Mark Huntley). V domě žije 5 žen paní Ravenscroftová (Greta Scacchiová), její dcera Gillian (Laura Harrisová), guvernantka Charlotte Kleinerová (Gabrielle Anwarová), kuchařka Ellen Frenchová (Edie McClurgová) a služebná Dolly (Fay Mastersonová). V průběhu vyšetřování inspektor Hatcher zjistí, že smrt Patricka Roarka nebyla nešťastná náhoda, jak všechny ženy svorně tvrdí. Naopak se zřejmě jedná o vraždu, která má navíc něco společného se smrtí majitele panství pana Ravenscrofta, který zemřel také pádem ze schodů. Výpovědi si v mnoha případech odporují a je na inspektorovi, aby zjistil tajemství Ravenscroftského panství. Zemřeli nešťastnou náhodou, zabili je duchové nebo šlo opravdu o vraždu? (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (54)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Tak jsem se konečně dostal k tomu slavnému Dejdarovu údajnému provaru. Trochu mi to připomnělo ty studiové detektivky vysílané v ČT jako TV inscenace v osmdesátých létech. Rozdíl je v tom, že tohle se točilo opravdu v Anglii s některými anglickými herci v čele s dnes už stařičkou hvězdou O´Toolem. I já oceňuji Dejdarovu odvahu být producentem, ale ten nezdar celkem chápu. Na film jsem koukal sice unavený, ale nijak výraznějí mně děj neprobral. A to jsem očekával Doylovské prostředí z nějakého toho anglického v mlze tonoucího hrabství... Prostě mně to nechytlo, nazaujalo. Polovinu stopáže filmu tvoří 100x ukázaný pád ze schodů... Pobavilo mně, že Dejdar hraje inspektora Scotland Yardu, který se jmenuje Tomáš Hatcher a část dětství prožil v Praze což na panství několikráte zazní... :-). Film mi nějak nesdl, přišel mi takový kostrbatý, Dejdar pobíhá od jednoho obyvatele panství k druhému, vždy se něco dozví a hned zase běží zpět k prvnímu s doplňující otázkou... Do toho velmi rušící flashe Hatcherových představ - když vyslýchá lady Ravescroftovou představuje si jak jí líbá, když vyslýchá kuchařku krájící maso, představuje si jak jej tím mase plácne, když se mluví o urostlém těle Roarka kamera ukazuje zpocené cvičící svalnaté tělo.....atd.. Jestli to měl být humor tak nebyl ani český, ani anglický. Navíc jsme měl stále problém s tím, jak se Dejdar nadaboval. V české verzi mluvil podivně vysoko skoro takovou fistulí. V originálu mi zase vadila jeho nedokonalá angličtina se slovanským přízvukem. Místy byla docela zajímavá hudba M. Dvořáka. Já osobně Dejdara nepovažuji za nějakého extra filmového herce, takže jsem od něj nic moc neočekával a ani nic moc nedostal. Když to shrnu, stačí to vidět jednou. DVD jsem koupil v jedné rušené půjčovně DVD za 10 Kč a víc bych za to asi nedal. Dávám dvě hvězdy z toho jedna je za odvahu. * * ()

Snake.Charmer 

všechny recenze uživatele

Neviděl jsem v originále, ale Dejdarův český dabing je opravdu tristní. Některé scény nemají naprosto žádné opodstatnění. Panství má vcelku slušnou atmosféru i výpravu. Konec s několika zvraty a opravdu hloupým rozuzlením byl však moc i na mě, jinak celkem smířlivého a tolerantního diváka. Rád bych přidal jednu hvězdičku za to, jak se postavil pan Dejdar ke dluhům, které mu vznikli kvůli tomuto projektu. Ale i přesto, že je Dejdar sympaťák, fér člověk a určitě i dobrej chlap, hvězdu tomuto filmu přidat nemůžu. Objektivní kvality snímku se totiž ani vzdáleně nepřibližují kvalitám tohoto herce. ()

Reklama

Oktavianus 

všechny recenze uživatele

Viktoriánsky laděné detektivky mám rád, Panství jsem chtěl vidět od chvíle, kdy se natáčelo a Martin Dejdar o něm tehdy v médiích mluvil neskutečně sebevědomě. Včera jsem pak náhodou o filmu zaslechl zmínku a konečně si znalost doplnil. A výsledek? Ono je to vážně skoro tak špatné, jak se povídá. Tenhle film chatrně stojí a především padá se scénářem, který se hrubě nepovedl. Jo, chtít z divadelní hry udělat film není snadný. A tady tvůrci vybouchli. Blábolivý děj, Dejdar, co svým umem stačí na televizi, nikoli však na film, stotisíc flashbacků, dokola padající těla že schodů, rádoby šokující twisty, nepochopitelný hrdinovy představy a strašný dabing, a to nejen Nadi Konvalinkové, ale i Dejdara dabujícího sebe sama, hyperkorektně vyslovujícího "Jsem" a že někdo padá "se schodů"... V opileckém závěru jsem se už nepokrytě bavil na účet filmu a kroutil hlavou, co je to za debilitu. Vzhledem k obsazení je to škoda, Gabrielle Anwarová je nádherná, Greta Scacchiová zajímavá (byť jí hlas Konvalinkové strašně ubírá), Laura Harrisová, u který jsem dlouho přemýšlel, odkud ji znám, než mi konečně docvakla Rodriguezova Fakulta... ale film je propadák. O nesmyslných dovětcích, co jako hrdinové dělali potom, se zmiňovat nebudu. Trapárny s Margaret Thatcherovou nebo Chamberlainem a Hitlerem nelze přejít bez spršky vulgarismů. Nerad to říkám, ale je to fakt blbost. Hodně velká blbost. ()

choze 

všechny recenze uživatele

V polovině 90. let byl Martin Dejdar na vrcholu - na Nově řádil s Vackem v Na vlastní nebezpečí a točil filmy jako ŠAKALÍ LÉTA, AMERIKA či UČITEL TANCE, za kterého dostal Českého lva (ten ročník i moderoval). Ocenění mu ale žádné další nabídky nepřineslo a tak se rozhodl natočit si film sám, v produkci jím spoluzaložené produkční společnosti M.D.M. Byl vybrán realizačně i umělecky nenáročný scénář vycházející z divadelní hry Ravenscroft od Dona Nigro, angažoval se mezinárodní herecký ansámbl v čele s Peterem O´Toolem, Gretou Scacchi a Dejdarem, britský režisér a český štáb a natáčení prvního českého filmu v angličtině se rozjelo. A záhy zastavilo pro nedostatek financí. Pravé peklo ale nastalo až když byl film dokončen, uveden, strhán kritikou a když i přes holedbání tvůrců do kolika zemí se jej podařilo prodat, po sobě zanechal milionové dluhy, které zůstaly na triku Dejdarovi. Za to, o co se pokusil a co s tím zkusil, má Dejdar moje sympatie, ne už tak ale jeho dílko. Nejdřív pozitiva, která začínají a končí u skvělého obsazení a hereckých výkonů, zejména vynikající Grety Scacchi a opravdu podmanivé Laury Harris (Mary Beth z o rok starší Rodriguezovy FAKULTY). A teď to ostatní. Jakkoli to Dejdar popíral, obsazení Petera O´Toolea je ryze samoúčelné, ve filmu se objeví všehovšudy na nějakých pět minut a jeho postava není pro příběh ani zdaleka tak důležitá, aby byl vyobrazen na plakátě (mimochodem s Dejdarem nemají ani jednu společnou scénu). Výkon samotného Dejdara je pak při vší úctě trapný. Scénář je slabý jako detektivka (vodopád výslechů a lží vás záhy unaví) i jako komedie a i když se režisér i kameraman snažili, co mohli, aby z téhle televizní inscenace udělali plnohodnotný film, výsledek je umělý a krajně neuspokojivý a přímo se nabízí srovnání s podobnou detektivní taškařicí, Zelenkovými BANKROTÁŘI (kde si Dejdar také zahrál), která ale naštěstí zůstala moudře v televizi. Cinema: 40%, IMDb 5/10. ()

MissJ 

všechny recenze uživatele

Nebylo to vůbec špatné, vlastně jsem se výborně bavila. A to jsem to původně podle zdejšího hodnocení viděla dramaticky, až drakonicky. Z filmu jsem dlouhou dobu znala jen soundtrack Martina Kumžáka a Michala Dvořáka, k jeho zhlédnutí jsem se dostala až teď. Martin Dejdar může být hrdý, Panství je dobrý film; v porovnání s většinou současných českých výtvorů dokonce velmi dobrý. Vizuální stránka je krásná, humor černočerný. Film mi vůbec nepřišel únavný, působil na mě přesně opačně. Fakt, že jde o nezávislý film, ještě zvyšuje jeho hodnotu. Jiří Lábus v miniaturní roli Anguse je dalším plus. Jasné čtyři hvězdy. ()

Galerie (13)

Zajímavosti (5)

  • Rozpočet činil 170 000 000 korun, což dodnes činí z filmu třetí nejdražší český film. Na rozdíl od Tmavomodrého světa a Bathory se však nejedná o koprodukční film, na rozpočet filmu sehnal producent Martin Dejdar od bank peníze v podobě úvěru. Na Dejdarův účet pak peníze ani nikdy nepřišly, putovaly přímo na konto herců a hereček. (wosho)
  • První anglicky mluvený český film produkoval Martin Dejdar. Film skončil finanční katastrofou, která herce na mnoho let zadlužila. (Hwaelos)
  • Jedním z producentů filmu byl i Michael Šváb, šéf zločineckého gangu, který v letech 2011 až 2013 unášel, vydíral a vraždil české podnikatele z bohatších vrstev a který je mimo jiné švagrem Martina Dejdara. (fleker)

Reklama

Reklama