Reklama

Reklama

Vražda na večeři

  • USA Murder by Death (více)
TV spot

Když vám někdo pošle pozvánku na „večeři a vraždu“, budete se patrně ošívat i coby známé a uznávané soukromé očko. Když ale na obálce této pozvánky stojí jméno excentrického milionáře Lionela Twaina, známého svou velkou zálibou v detektivních příbězích, je skoro povinností přijmout. Navíc, co si budeme namlouvat, taková známost se vždycky hodí. A proto začíná pětice nejznámějších detektivů současnosti, mezi nimiž i přes pozměněná jména nepochybně poznáte také Phila Marlowa, Herculea Poirota či slečnu Marplovou, balit kufry a míří směrem přímo na boháčovo honosné sídlo. Napínat vás nemusíme – k vraždě nakonec přeci jen dojde a právě pátrání po vrahovi je v této konverzační parodii ten největší odvaz. Ale také aby nebyl, když se zde na postech nájemných mužů a žen zákona předhánějí takové legendy jako Peter Sellers, Peter Falk či David Niven. V roli podivínského Twaina se pak můžete těšit na Trumana Capoteho, spisovatele a jednu z nejvýraznějších figur americké kultury po druhé světové válce, známého také díky biografickému dramatu Capote, za nějž jeho představitel Philip Seymour Hoffman obdržel v roce 2006 Oscara. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (254)

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Ze starého kufříka se zaprášeným papundeklovým divadélkem Neil Simon vytáhl a sestavil hravou skládanku prvků pro detektivní žánr v literatuře a filmu typických. A mistrovským způsobem. Parta zkušených borců svého oboru se díky záhadnému pozvání sešla, aby se stala svědkem prapodivných událostí, přinášejících hodně nezvyklý případ. Celé dění se stává velice originální detektivkou naruby, která zároveň už sama v sobě přináší propracovanou parodii na tento žánr a všechna dnes již legendární klišé (způsoby usmrcení, dedukce a kriminalistické metody, rafinované počínání zločinců i nadpřirozené schopnosti vyšetřovatelů) obrací k zábavným pointám v podobě řadě hlášek, gagů či celkových vyústění. Jediná postava zde v celém panoptiku není zbytečná. A schválně, viděli jste už někdy obhlížet hlavu mrtvoly dvíháním její hlavy s perama v uších? Z hlediska kriminalistického je to přeci správný postup, hlavně nezanechat žádné nové otisky!! :o)  ***** Z celého panoptika mi nejvíc během sledování padli do noty Alec Guinness s nadpozemským výrazem slepého komorníka a Peter Sellers tentokrát jako čínský inspektor. Filmu připisuju jako klad také, že funguje výborně i bez bližších znalostí kolem postav detektiva: až po zhlédnutí jsem zjistil, kdo je to vlastně ten Sam Spade, tedy pan Bogart z Maltézského sokla... Alespoň v úvodu mne úpřimně pobavila parodie na legendární scénu ze Mzdy strachu s noční jízdou auťákem přes rozpadající se dřevěný most. Sám se ale začínám těšit, až se mi časem podaří objevit v této hříčce další ojedinělé souvislosti, skryté nápady a odkazy. Tahle vražda i večeře se totiž navzdory odhaleným skutečnostem v závěru příběhu opravdu povedly! 90% ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Tak tohle byla jízda! Jedna z nejlepších parodií/komedií, co znám. Původně jsem film vyhledal kvůli Peterovi Sellersovi alias Sydneovi Wangovi, který byl naprosto geniální. Jenže ani ostatní nezůstali pozadu. Brutálně upřímné "dítě ulice" Sam Diamond v podání Petera Falka, vždy elegantní David Niven jako Dick Charleston a také Alec Guiness, jako komorník Bensonmadam, s "drobnou" fyzickou vadou. Pravdou je, že ten konec byl tak překombinovaný (ale přitom vypointovaný), že to bylo dost i na mě (vlastně jsem ho pořád zcela nepochopil :-)) . Ale nezmění to nic na faktu, že tenhle snímek je vysoce kvalitní a hodnotím ho plným počtem. "Nechápu to. Stala se vražda nebo ne? Ano. Zabili jsme dobrý víkend." ()

Reklama

Oskar 

všechny recenze uživatele

Nejlepší filmová parodie všech dob, kterou nemá na svědomí ani Mel Brooks, ani Jiří Brdečka, ale - podržte se - Neil Simon. Každý jednotlivý obraz může fungovat jako samostatný vypointovaný skeč, každý z parodovaných detektivů dostal láskyplný pohlavek a třešničkou na dortu je kreace Aleca Guinnesse v roli slepého komorníka Jamespane Bensonpaní. Jeho komunikaci s hluchoněmou kuchařkou jsem se smál tolik, že mi hrozila srdeční zástava. No a dál tu máme Charlieho Chana, jehož moudrá čínská přísloví nikdo nechápe, známé snobské duo Charlesových, nafrněného Hercula Poirota, Phila Marlowa s asistentkou, s níž zachází jako s hadrem, a slečnu Marpleovou, která se poprvé v životě "strachy málem podělala". ;-) Škoda, že z tuzemské verze byl vystřižen Sherlock Holmes. 100 % ()

Trellíno 

všechny recenze uživatele

Jedna z nejbláznivějších komedií co jsem kdy viděl. Kdybych si nepřečetl kdo film režíroval, tak by mě jako první jméno okamžitě napadl Mel Brooks. Ano, až tak úžasný ten film je. A obsazení? Peter Sellers jako japonský či možná čínský detektiv je kouzelný. Nejnetypičtější roli svého života si zde zahrál Alec Guiness jako slepý služebný s nejhustějším jménem jaký jsem kdy slyšel. A jeho scény s hluchoněmou služebnou, to jsem se válel smíchy po zemi. Geniální komedie. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Must-see pro všechny fandy detektivního žánru - Kde jinde byste se setkali s Charlym Chanem Petera Sellerse, manželi Charlestonovými (parodie Williama Powella a Myrny Loy ze série Thin Man - David Niven je snad jediným hercem, jenž dokázal Powella důstojně "nahradit - zparodovat"), Miss Marple, Samem Spadem Petera Falka, jenž budu českým divákům spíše evokovat jeho obvyklou detektivní postavu, a nenasytným Herculem Poirotem. V ústřední roli (ve své první a prakticky jediné) navíc slavný spisovatel krimi-žánru Truman Capote a pak gentleman z největších Sir Alec Guinness v roli, která není zrovna z jeho nejtypičtějších, za níž se však v žádném případě nemusí (ani nemůže!) stydět. ()

Galerie (54)

Zajímavosti (14)

  • Kuchařka se měla jmenovat Abigail Christian, jako narážka na Agathu Christie, později se jméno změnilo na Abigail Christmas (Kulmon)
  • Peter Sellers hrál ve filmu také taxikáře, ale scéna byla vymazána. (Kulmon)
  • Právě při práci na tomto filmu obdržel Alec Guinness scénář k Hvězdným válkám. Přečetl si ho během přestávek ve své šatně. (MrCreosote)

Reklama

Reklama