Reklama

Reklama

Epizody(6)

Obsahy(1)

Šestidílný televizní seriál ze života studentů maturitního ročníku natočil tvůrčí tým scenáristů Štorkán, Bednář, Adamec. Na úspěšnou spolupráci autoři navázali o šest let později ve zcela stejném složení dalším seriálem z podobného prostředí s názvem Bylo nás šest. (hippyman)

Recenze (77)

Ozzy2 

všechny recenze uživatele

Nebudu hodnotit seriál z dnešního pohledu,ale vrátím se v čase.Psal se rok 1979, za okny bytů zuřila normalizace a oba programy ČT nás krmily projevy komunistických vrahů, cpaly nám seriály typu Žena za pultem,Muž na radnici, roztomilou hříčku o překrásné práci kombajnérů Plechová kavalerie a podobné sračky.ještě jsem ani netušili, že v tomto duchu se ponesou i léta 80. tá a Okres na severu,Rodáci a Gottwald.Takže musíte vážení chápat, že ojedinělý,apolitický seriál pro mladé lidi, kde se nenosily svazácké košile a neschůzovalo jsme jistě všichni uvítali.Na tu dobu byly v seriálu odvážné věci-automechanik, pracující jen za bony, student-synáček vysokého komoušského funkcionáře byl stejná svině, jako jeho otec, téměř kamarádský vztah se soudruhy učiteli...Ani osudy jednotlivých hrdinů nebyly vůbec špatné a celé to korunovala super hudba té doby, skorobožský Láďa Štaidl, tehdy šéf orchestru božského Karla Gotta.Takže mých pět hvězd si tento seriál prostě zaslouží. ()

carl.oesch 

všechny recenze uživatele

No, na jednu stranu klasická trapárna ve stylu Chlapci a chlapi. Ale dokumentační hodnota obrovská. Zkuste se zamyslet, jestli se za socíku žilo všem tak úžasně dobře, jak stále tvrdí řada těch, kteří na dnešku nenajdou jediné pozitrivum a tvrdí nám, jak dneska žijeme bídně. Ony ty existenční problémy Navrátilovy matky (a jeho samého nakonec taky) byly realitou pro značnou část tehdejší populace. A jeho otec Menšík a byt, kde ho Navrátil navštívil? To samé. A že je dnešní doba fascinovaná jen a jen spotřebou? A co ta rodinka Milinky Moutelíkové, kde matka Vránová zuřivě šetří na auto, protože sousedi ho už mají? Tyhle seriály a detektivky ukazují ten socialismus v poněkud jiných barvách. Nebo snad ne, soudruzi? Takže za nechtěný dokument ty dvě hvězdy, díky Milince jsme začali nazývat jistou atraktivní část ženského těla miliny (ona ta Bartůňková byla obdařená více než dobře, kam se na hrabala Ljuba Krbová (která nebyla v tomto směru taky žádné ořezávátko), ale hlavní věc je ta nechtěná ukázka sociálních vzorců tehdejší společnosti. Jinak filmařsky a herecky slabý průměr až lehký podprůměr, souhlasím, že klaďák Navrátil je k nevydržení, třídní sexbomba Bartošová je stejně nesympatická a nějak tak "asexuální" a dvojka Balzerová a Bartoška jsou k popukání a nejlepší jsou Bartoškova filozofické úvahy a moudra..... ()

Reklama

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Všimněte si studenti, že když člověk lže, je to vidět na jeho fyziognomii." Madurídu již mám nějaké to desetiletí za sebou, hudba Ládi Štaidla mě nikdy nepřiváděla do extáze a kalhotky mé první školní lásky již dávno ztratily původní barvu, ale trocha nostalgie ve mně přesto je. Zejména ve chvílích, kdy ve třídě bylo hrobové ticho, protože nikdo nechtěl rozčílit doběla svého nejlepšího přítele - soudruha kantora. Na tohle mohou současní učitelé vzpomínat jen se slzou v oku. A abych nezapomněl, tak ten seriál je celkem o ničem. ()

bidja 

všechny recenze uživatele

V začátku úvodního dílu seriálu sledujeme odvážnou plující kameru beze střihů, která nás seznamuje s oblastí děje a koloritem maloměsta. Vše plyne jako inovativní videoklip k orchestrální Best of horšího z bratrů Štaidlů. Plynulé přenesení děje na ples ukazuje rozlévání karbonizovaného vinného produktu do do litrových okrasných číší. Na druhé straně, ale vidíme výběrové cuvée polabských Grand Cru. Mezitím se naparují normalizační herecké naděje ve své poslední dekádě a ukazují svojí prkennou druhou tvář. Stranou A jako když hudba utne a desku již nikdo neobrátí. Rychlý střih zhustí atmosféru do školních lavic maturitních písemek. Zde pro mne děj skončil a dále již seriál nesleduji neboť u mě nevyvolal očekávanou sentimentalitu a doplnění chybějících střípku mé rané dospělosti.. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Nějakou výpovědní hodnotu tenhle normalizační skvost má - je zajímavé sledovat ten civilizační posun, osmnáctiletí se chovají a řeší problémy dnešních třináctiletých, první rande, první pusa, reflexe rozpadu manželství rodičů... Jinak je ale dobová mládež vzorně normalizovaná a její skutečný život je, řečeno slovy Milana Kundery, jinde. ()

Galerie (13)

Zajímavosti (12)

  • V čase 18:50 je ve společenském sále na zdi vidět dřevěná plastika. Stejná plastika byla i v epizodě Setkání (1976) seriálu Muž na radnici (od r. 1976), např. v čase 48:48. I podle architektury se jedná o stejný společenský sál. (HonzaR.)
  • Chrudim byla vybrána, protože režisér Adamec ji dobře znal, neboť pochází z nedaleké Skutče. (Kulmon)

Reklama

Reklama