Smrtihlav

• USA Dark City (více)

John Cooper se probudí sám v hotelovém pokoji a zjistí, že je hledán za několik brutálních vražd, na něž si ale vůbec nevzpomíná. Problém je v tom, že si nepamatuje vůbec nic. Je to muž bez minulosti, bez vzpomínek a bez budoucnosti. Při hledání identity objeví tajemné město ovládané záhadnými bytostmi. Mají neobyčejnou schopnost - umí zastavit čas a manipulovat s lidmi. S pomocí Dr. Schrebera je Cooper jediný, kdo se vymyká jejich kontrole. Skládá skládačku, která mu vrací minulost a odhaluje tajemství vražd. (Intersonic)

Teebo

Svou nemalou nápaditostí velmi svěží film, který udržuje divákovu pozornost dvěma složkami - detektivní (co se tu stalo) a fantazijní (co všechno je tu možné). Stylisticky velmi povedené (i včetně potěšujících drobností jako "closed - open" výloha) a silně připomínající Burtona - zejména u scén v podzemí to musí člověka uhodit do očí, ale i samotné město je velmi gothamovské. Bohužel se to v závěru trochu zvrtne, jinak bych se nebál napsat "nejlepší burtonovský film, který jsem zatím viděl", ikdyž Tim s ním nemá nic společného. ()

noriaki

Noirová inspirace pro Matrix. Tak, nezbytnou součást každého správného komentáře máme za sebou, takže se můžeme zaměřit na samotný film. Dark City je zamotaný paranoidní thriller s fantastickým námětem a lahůdkovým vizuálem. Architektura bezejmenného města dělá třetinu zážitku a o další třetinu se postaraly rozmanité doplňky, stylizované do ladící kombinace steampunku a secese. Alex Proyas je přes obrazové laskominy machr, a na tomhle filmu to jde vidět asi nejlépe. Film s Jennifer Connelly na molu prostě nemůže být špatný. ()

Danikaa

Tento film som videla už niekoľkokrát, fascinuje ma jeho pochmúrna atmosféra, dej, scenéria. Napínavé od začiatku do konca. Rufus Sewel a Kiefer Sutherland - super. ()

Master19

Takové trošku "mimozemské Truman show". Je to rozhodně pěkně natočené, ale jinak nic než béčko. Po 90-ti minutách doktor pro jistotu vysvětlí dosavadní děj pro ty hloupější, a hlavně pro ty, kteří začátek prospali, nebo si stihli vyluštit křižovku. Co mě taky vadí je "nepraktičnost" individuí, které dokážou myslí měnít fyzickou realitu a třeba při procháziní zdí si v ní "vymyslí" dveře. Ještě že je neodemykali. No a závěrečný "telepatický box" mě vyloženě rozesmál. Ale pro fanoušky žánru lze rozhodně doporučit. Už pro tu atmosféru, která set téměř blíží "vontovským Stínadlům". ()

ybuko

Fanousky bych rad upozornil na existenci director´s cutu z roku 2008, ktery obsahuje nemalo zmen (napriklad tam neni spoilovaci zacatek s doktorovym proslovem, Murdoch se rovnou budi ve vane). ()

zdenny

Pořád se tam mluví o "ladění" a nakonec se film vyladil na dvě hvězdy, protože mi to připadalo velice nemastné a neslané. Podobný pocit jsem měl u filmu Blade Runner. ()

skretik

Po opätovnom zhliadnutí pridávam 1*... je to silná téma. A síce je tam kopec nedotiahnutých vecí, nielen detailov, celkom sa mi to páčilo :). ()

sochy.zirafka

Někteří lidé říkají, že Smrtihlav je lepší než Matrix. Někteří lidé ovšem také kecají nesmysly. Ať už je to jak chce, tenhle film rozhodně stojí za zhlédnutí. ()

Brain-D

Všichni píši, že zde vidí podobnost s Matrixem. Ano nápad je stejný i některé scény jsou jak vystřižené. Ale mě od první chvíle, co jsem viděl naše holohlavce, tak jsem si vzpoměl na Hellraisera. Ty těsné hadry, pleš, zvuky, které vydávali. Prostě kdyby byly trochu zmutovaní a brutálněji zabíjeli tak by to byly cénobiti jak vyšití. Takže mě to bohužel nemůže nijak oslnit. Je to pro mě jak modrej špenát. ()

dANo

Temnota a depresia sú hlavnými motívmi tohto sci-fi filmu, ktorý ma vcelku zaujal aj napriek tomu, že toto nie je môj najobľúbenejší žáner. Hneď drsný začiatok ma milo prekvapil a tak som si následnú krimi zápletku príjemne užíval. Záver nebol pre mňa v žiadnom prípade nejakým vyvrcholením, skôr by som povedal, že celkový dojem z filmu trochu kazí... Ale uznávam, že na svoju dobu je to slušné dielo, ktoré som chcel vidieť hlavne kvôli tomu, že ma už predtým zaujali kvalitné režisérske schopnosti Alexa Proyasa. ()

fefee

Zo začiatku mi dosť vadila neustála tma a kulisové umelé prostredie filmu pôsobiace depresívne, než som napokon zistil že to bol zámer a zmysel filmu. Rozhodne zaujímavé sci-fi. ()

VanTom

V tomto neobyčejném, přemýšlivě filosofickém a zároveň popkornově akčním sci-fi se vše podřizuje dokonale temné, bezútěšné atmosféře. Ta se opravdu vydařila a některé myšlenky a odhalení dopadají o to silněji ("Vzpomínáte, kdy jste naposled něco dělal během dne?"). Ale i přes skvělé herce, režii či hudbu působí celek tak nějak nedotaženě. ()

Sany33

Originalita čo sa týka nápadu ako aj prevedenia sa filmárom tohoto snímku jednoznačne nedá odoprieť. A to by sme mali čo sa týka pozitív. Inak som videl vo filme iba samé negatíva. Začínajúc od nesympatického hlavného predstaviteľa, ktorého žena je taká umelá až ma trieskalo o monitor, keď som to pozeral až po efekty, ktoré na rok 1998 mohli byť o dosť premakanejšie. Nemám informácie o rozpočte filmu ale to čo som tam videl bolo nanajvýš úbohé. Potom sme tu mali geto podzemných skinheadov, ktorý sa snažili naučiť byť ľuďmi a pre to každý večer o polnoci zastavili svet a zmenili osudy ľudí v ich malom mestskom teráriu. A aby som nezabudol, ešte niečo sa mi páčilo, tá nenormálna noc, všetko sa odohrávalo v noci, čo bolo aj vo filme vysvetlené, tak že to nie je mínus ale pre mňa veľké plus, a tá steampunková atmosféra, bola tiež úplne brutálna, strašne som sa tomu tešil ale to bolo asi tak všetko. 40% ()

pursulus

Vizuál, vidina, vidění-vize.¬         "Skláním se před každým velkým viděním" je obecná fráze, vlastní obecnému člověku. Poměřiti se s viděním, popatřiti jemu tváří v tvář je údělem nemnohých. Co "ve skutečnosti" skrýváš, hořící keři?¬                 Škoda, že "vidění" bylo vypracováno hůře nežli vidiny účastných na příběhu a vidiny zase hůře nežli vizuál filmový.¬                 Kdo byl účasten? John Murdoch? Alex Proyas? Rufus Sewell?¬                 Poznámka: "Matrix" Wachovských a ještě více "Hellraiser" C. Barkera jsou snímky z jiného soudku a podobnost je pouze povrchová. Zatímco Hellraiser je čistě vidinovým příběhem, Matrix je viděním-pohádkou (proto ten úspěch); ale Temné město je viděním-skutečností (proto vynikající vizuál podbarvovaný skvělou hudbou Jonesovou k úspěchu nepostačuje). A zatímco podmanivost tvorby D. Lynche, její rozhraní mezi ní a divákem spočívá ve slově "sen", tady je sen až příliš nahrazen "skutečností", než aby mohlo býti Temné město obdobně uhrančivým… ()

hroubek

Zklamání. Dost jsem se na film těšil a pro jistotu si nic nezjišťoval. To co jsem dostal mě bavilo po vizuální a řemeslné stránce(hlavně triky, střih a práce s kamerou). Alex Proyas má řemeslnou stránku v ruce a má tolik nápadů, vizuální cítění, ví jak udělat zajímavou scénu, aby byla na první pohled působivá a neokoukaná. Bohužel mě to po příběhové stránce nebavilo a skoro jsem u toho usnul. Nebavili mě ani herecké výkony a dialogy co postavy pronášeli. Prostě jsem se do toho nemohl dostat a nudil jsem se. Škoda. ()

cross

Co si přát víc ? Víborně natočená sci-fi, s výborným příběhem a skvělou atmosférou. Navíc, když se nad tím vším pořádně zamyslíte...Při opakovaném shlédnutí lepší než Matrix. Rozhodně! ()

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt

13.03.2022

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

15.04.2012

Po rozsáhlých přípravách mu studio Warner na poslední chvíli zrušilo biblickou akční fantasy Paradise Lost. Tvůrce Vrány, Já, robot a Proroctví tudíž hledá náhradní projekt. Zřejmě se jím stane… (více)

Redford prchá před LaBeoufem

Redford prchá před LaBeoufem

26.07.2011

Samozřejmě jen na plátně. První dobrá zpráva: Robert Redford se vrací k jednomu ze žánrů, který jej proslavil – když se řekne „polit-thriller“, každý si vybaví legendární Tři dny kondora. Nový film,… (více)

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

23.08.2008

Tři značně odlišné projekty v dnešní novince spojuje fakt, že osobnosti, které za nimi stojí, nedávno spolupracovali na mysteriózním thrilleru Knowing. Především je tady režisér Alex Proyas, tvůrce… (více)