Válka světů

• USA War of the Worlds (více)
USA, 2005, 116 min

Rozvedený newyorský mechanik Ray Ferrier získává od bývalé manželky na víkend do péče své dvě děti – desetiletou dceru Rachel a náctiletého syna Robbieho. V té době dochází ve městě k podivným změnám v počasí, včetně několikanásobných úderů blesků do jednoho stejného místa. Lidé si to nedokážou vysvětlit, když se začne zvedat zemský povrch, ze kterého vylezou ze svých úkrytů podivné mimozemské stroje. Mimozemšťané ve svých mechanických maskách začnou útočit a zabíjet lidi. Strhne se davová panika a Rayovi je jasné, že musí utéct s dětmi z města pryč. V kradeném cizím automobilu se tedy vydává do domu své manželky, která zde však není. Druhého dne objeví Ray na ulici vrak spadlého boeingu. Na místo přijíždí štáb televizních reportérů, který Raye informuje o tom, že mimozemšťané ve svých strojích zaútočili na všechny světové kontinenty a podařilo se jim zničit velká území a zabít miliony lidí. Ray se rozhodne odvézt své děti k jejich matce do Bostonu, ovšem jejich auto je přepadené davem zoufalých lidí. Ray tedy přichází o auto, ale jsou naloděni na trajekt, který má odvézt obyvatele Bostonu do bezpečí. Loď je ovšem potopena a Ray s dětmi se dostávají na břeh. Ray se musí smířit s tím, že Robbie se rozhodl bojovat proti mimozemšťanům po boku armády, a pokračuje s Rachel na cestě sám... (TV Prima)

Bast

Teď jsem dočetla stejnojmennou knížku Válka světů od Wellse a můžu říct že se toho Spielberg i scénárista zhostili docela dobře, i vzhledem k tomu že děj knihy je situován zhruba do začátku 19. století, zatímco Spielbergova verze se odehrává v současnosti. V rámci možností se hodně držel původní předlohy, nepozměnil ani konec, tedy příčinu zániku existence marťanů. Ve filmu je to ovšem pro diváka zklamáním zatímco u knihy je to pro čtenáře spíše zvláštním nečekaným zvratem... ()

Silence

Velké zklamání. Kniha mě nadchla, a protože jsem větší divák, než čtenář, byl jsem na Spielbergovu adaptaci hodně natěšen. Ona by to byla možná dobrá podívaná, kdybych nebyl naprosto otráven ne iracionálním, ale více než idiotským chováním postav(zvláště těch hlavních), spoustou nelogičností, ale hlavně naprosto neuvěřitelným štěstím, které provázelo všechny členy ústřední rodiny po CELOU dobu. Naštěstí jsem tento snímek shlédl až po Mnichovu, takže vím, že to není počínající tvůrčí krize pana režiséra, ale pouhá jedna minela. ()

bouncer

To je ale blbost. Hromada chyb a nelogičností, některé plynou už z knižní předlohy, ale mnoho jich vzniklo naroubováním nového kabátu, modernách technologií a podobně. Navíc příšerný Tom Cruise a uječená Dakota Fanning. Podle mě šlápnul božský Steven S s tímhle dílkem nejen vedle, ale přímo do hovna. ()

BoPo

Film, ktorý sa tvári strašne bombasticky, ale...Ano, na svoju dobu po vizuálnej stránke na vysokej úrovni, ale...Ano, človek sa nenudí, ale...Ale nemá to žiadnu bombastickú poinutu (aj keď uznávam, že pointa má hlavu a pätu). Celé je to vlastne ako Pán prstenů. Niečo sa stane a odvtedy postavy putujú, putujú, občas sa zastavia, občas zaseknú, a nakoniec doputujú, a je koniec. Kandidát na člena Top 10 sci-fi filmov? Bez nároku. ()

murakamigirl

Viacerí to iste poznáte: sú žánre, ktorým sa nemôžete dostať pod kožu, ktorých svet vás proste nepriťahuje či nepresviedča a nepotrebujete doň vstupovať často. Takým žánrom je pre mňa sci-fi. A opäť potvrdzujúcim príkladom Vojna svetov. Výborná réžia a herecké výkony ma síce do deja vtiahli, ale o nejakom vžití do postáv alebo do príbehu nemožno rozprávať, stále tu bola moja izba, môj gauč, moja telka... A len film... Preto ma táto efektná vojna ani veľmi nedesila. Zato ma fakt zaujala Cruisova postava spočiatku absolútne chatrného otca, ale hlavne samotné Cruisovo herectvo. Ešte som nezažila vydarenejšiu karikatúru rodiča ako pri scéne, keď Cruise "rozdáva" deťom okružky chleba akoby to boli karty a potom na ne začne kydať arašidové maslo otrasným štýlom totálnej rodičovskej panny... Jedna z jeho najlepšie podaných postáv... Ešte raz vyzdvihnem Spielbergovu réžiu, skvelú kameru a viackrát naozaj husté triky. Videné v kine, bolo by to hádam aj 80%. Lenže... na Vojnu svetov by som do kina nešla... Takto 70- 75%. ()

Terva

Strhující film natočen "kamerou na rameni", což mu dodává velice dramatické okamžiky v reálném čase. Nesmí chybět ani pohled kamery do zpětného zrcátka. ()

Ouwen

Šíleně ( zbytnečně dlouhá ) stopáž.. Celej film je jen o utíkání, kde hlavní hrdinové neví ani vůbec, kam utikají. ()

adamo_znk

Normálně bych dal automaticky hvězdy čtyři, protože Spielberg bez diskuze ví jak bezchybně režírovat epické, i komorní scény, a jeho vizuálu se vyrovná málokdo. Dokonce i speciální efekty byly celkem zmáknuté, kamera přímo stoprocentní. Hvězdu ubírám tedy za to, že kromě hlavního hrdiny se všechny postavy, v čele se synáčkem, chovaly jako NAPROSTÍ IDIOTI. To se prostě nedalo překousnout. ()

Chermy

Málokterý horor se může pyšnit tak temnou a děsivou atmosférou, jakou má syrová Válka světů. Nejsilnější scény jsou pak ty němé, u řeky, či vlakového přejezdu. Co ale snímek sráží je závěr. Šťastné shledání celé rodiny včetně znovuzrozeného synka "vojáka". Musí snad každý Spielbergův film skončit happy-endem?! Mě závěr vyloženě otrávil. ()

moviesfan

Film jsem poprvé viděl s tím, že ani nevím o co tam půjde. Jen jsem věděl hlavní téma: mimozemšťani vs. lidstvo. V kině na mě film působil hodně nerovnovážně. Vizuální stránka výborná. Té nemám co vytknout. Co se mi už moc nelíbilo byly situace, které vyzněly v některých momentech až komicky. I tak je to ale podívaná zajímavá. Slabé 4*. ()

Folpa

První polovička filmu výborná, bohužel to celou dobu nevydrží, ale ke konci se to zase zvedne, ale celkově je to perfektní film. ()

JohnCZ

Výborné sci-fi s pro mě velmi originálním koncem. Cruise to zahrál dobře, Dakota měla smůlu na pořádně uřvanou roli a tak mi místy trochu lezla na nervy. Audiovizuální stránka je špičková a pokud se díváte na film potmě a v noci, atmosféra je hodně tísnivá a nepříjemná. Logiku radši řešit nebudu. Díky Stevene, další film bych prosil :) ()

m.krudenc

Výborné Sci-Fi. Steven Spielberg dokazuje, že rozhodně stále patří mezi elitu - jeho fantastická režie dokáže zahladit "drobné" scenáristické nesrovnalosti a převálcuje vás svou nápaditostí a napětím. Jako velký fanoušek sci-fi a různých (post)apokalyptických příběhů. Film jsem si opravdu užíval bez přestávek až do konce. A Tomu Cruiseovi jsem toho otce fakt věřil, výborný herecký výkon. Takhle skvěle jsem se bavil naposledy u Minority Report. Výborný film. ()

svik

Nemělo to šmrnc .Zdálo se mi to jako velika kravina takové moc obyčejné scifi.Jediné co stálo za zminku byl nápad nový nápad od spielberga ale jinak se mio to zdálo jako velice slabé. ()

joehot

Achich achich achich..Tak dobrej film a takovejhle konec? (Knihu jsem nečetl, mám v plánu brzo napravit, takže, pokud se film v tomhle bude držet svojí předlohy, hodnocení rozhodně zvýším..) ()

corpsy

Ohromujúci pohľad na inváziu mimozemštanou, ktorý nám oproti BLÍZKYM STRETNUTIAM neprišli podať ruku. Film nieje globálne zameraný ako DEŇ NEZÁVISLOSTI, ale podobne ako ZNAMENIA sústreďuje sa na zopár postáv. Vizuálna a zvuková stránka sú dokonalé a napínavé scény ( v pivnici ) vás priklincujú k sedačke. Spielberg opäť potvrdil, že nemá veľa konkurentov. ()

Marek1991

Katastrofický film poňatí z pohľadu obyčajného človeka, z ktorého sa stáva svojím spôsobom hrdina. Tom Cruise si počína obstojne, ostatné postavy ako malé uškriekané, hlúpe dievčatko a naivný, nevďačný, hlúpy chlapec ma vyvádzajú z miery. Ostatné postavy a dej sú atypické, hudba miestami nie veľmi dobrá. Hlavne tie výbuchy z úplného ticha do totálneho hluku ma vyvádzali z miery. Záver mierne prekvapil, ale neviem, či v dobrom alebo zlom, ak by sa malo týkať o posolstvo a šťastný koniec tak v dobrom. Veľmi sa tu kládol dôraz, možno až prehnane na zvláštne efekty a výbušnosť. Zhodnotiť na záver by sa dal ako bežný katastrofický film. ()

NeutrinoX

Ještě nikdy jsem nelitoval takhle vyhozených peněz, spláchnout je do záchodu, byl by to pro mě vetší kulturní zážitek a rozhodně víc bych se pobavil... a možná i ten ufon by se ukázal:) ()

Nový film Spielberga možná našel hlavní hvězdu

Nový film Spielberga možná našel hlavní hvězdu

15.06.2024

Chystaný nový film oblíbeného režiséra Stevena Spielberga (E.T. - Mimozemšťan, Blízká setkání třetího druhu) možná našel hlavní hvězdu. Kolem stěžejní role v dosud nepojmenovaném snímku totiž podle… (více)

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

24.04.2020

David Koepp je nejen filmový scenárista stojící za snímky jako Válka světů, Jurský park, či Mission: Impossible, je totiž zároveň i úspěšným spisovatelem. Jeho nejnovější knížku, v originálním názvu… (více)