Válka světů

• USA War of the Worlds (více)
USA, 2005, 116 min

Rozvedený newyorský mechanik Ray Ferrier získává od bývalé manželky na víkend do péče své dvě děti – desetiletou dceru Rachel a náctiletého syna Robbieho. V té době dochází ve městě k podivným změnám v počasí, včetně několikanásobných úderů blesků do jednoho stejného místa. Lidé si to nedokážou vysvětlit, když se začne zvedat zemský povrch, ze kterého vylezou ze svých úkrytů podivné mimozemské stroje. Mimozemšťané ve svých mechanických maskách začnou útočit a zabíjet lidi. Strhne se davová panika a Rayovi je jasné, že musí utéct s dětmi z města pryč. V kradeném cizím automobilu se tedy vydává do domu své manželky, která zde však není. Druhého dne objeví Ray na ulici vrak spadlého boeingu. Na místo přijíždí štáb televizních reportérů, který Raye informuje o tom, že mimozemšťané ve svých strojích zaútočili na všechny světové kontinenty a podařilo se jim zničit velká území a zabít miliony lidí. Ray se rozhodne odvézt své děti k jejich matce do Bostonu, ovšem jejich auto je přepadené davem zoufalých lidí. Ray tedy přichází o auto, ale jsou naloděni na trajekt, který má odvézt obyvatele Bostonu do bezpečí. Loď je ovšem potopena a Ray s dětmi se dostávají na břeh. Ray se musí smířit s tím, že Robbie se rozhodl bojovat proti mimozemšťanům po boku armády, a pokračuje s Rachel na cestě sám... (TV Prima)

salalala

Tak viděl jsem to zase po dlouhé době a dost se mi líbilo, že Spielberg konečně opustil ideu hodných mimozemšťanů a natočil něco o těch zlých. Efektově naprostá paráda, hudba výborná, kamera taky dobrá, prostě po technické stránce lahůdka. Režijně taky zvládnuto velmi dobře, zejména úvodní část je skvělá a mrazivá. Když se ze země noří první stroj, bere to dech a je to ohromující. Co je ale bohužel horší, jsou herecké výkony a příběh. Cruise mi tam nesedl a tahle emotivní role mu nešla věřit, hrál to až moc afektovaně. Fanning byla na facku, uřvaná až běda. Synáček nebyl špatný, ale jeho chování nebylo vůbec logické (proč pořád utíkal k armádě). Nejlepší ze všech tam byl ve své malé roli Tim Robbins, ten měl hrát toho tátu, to by byla jiná. Moc se mi nelíbil ani ten konec, kdy se všechno stalo tak rychle a bylo to přitažené za vlasy (ale je to samozřejmě pocta knižní předloze). Rodinné hodnoty nemá cenu rozebírat, protože to je Spielberg a ten je tam dávat prostě bude. Tady byly taky, ale ne tak otravné jako jinde, přesto zbytečné. Sečteno a podtrženo, čtyři hvězdy a 75%. ()

JohnMiller

Steven Spielberg natočil katastrofický sci fi film kde poriadne ufónov ani nevidieť. Kde nie sú výbuchy každú sekundu kde nezasahuje prezident USA aby v Los Angeles vybojoval poslednú bitku... Na šťastie !!! Skvelá komorná atmosféra. Príbeh obyčajného chlapíka (Tom Cruise) ktorý mal zopár krát extrémne šťastie. ()

dom156

Čas od času se na toto SCI FI dá podívat. Jedná se o klasiku, kde enemáci napadnou USA a začnou lidi vraždit po tisících. Hlavní hrdina zde nezachraňuje svět, ale jen svojí holou zadnici, což je osvěžující. Také zde nejsou žádné trapné záběry na potrhanou americkou vlajku či další otravné patriotické záběry, které se v podobných žánrových ražení objevují spousty. Délka filmu je úměrná a takovou klasiku k brambůrkám mohu doporučit. ()

Skip

Velmi dobré zvláštní efekty, nechybí ani akčnost a trocha toho napětí, přesto mám ale po konci filmu pocit jakési nedotaženosti. Jako by tvůrci najednou nevěděli jak dál, a tak film utnuli a nechali jen tak vyšumět do ztracena. ()

L_O_U_S

Slušný snímek. Ve Williamsově hudbě jsem sice nepostřehl žádné výraznější melodické téma, ale nevadí. Scény ve sklepě nemají chybu, ale ten konec mi přišel tak nějak náhlý a chvíli jsem ho vstřebával. (105.) ()

Vědma

Viděla jsem 2012 a musím přehodnotit. Musím ocenit naprostou neklišovitost a syrově mrazivé zobrazení reality, která by nastala v takové situaci. Žádné projevy, žádné kydy. Prostě jenom chaos a snaha každého jednotlivce o přežití. V kině jsem se snad ani nezavrtěla. O to víc je škoda uměle naroubovaného happy endu. ()

Kangax

Prvá polovica filmu (občas) skvelá, druhá však oveľa slabšia. Technicky možno dokonalé, niektoré scény dokonca skvelé (neviditelná bitva za kopcom, podnecujúca fantáziu) scenár však slabučký, predvídaťelný a postavy nudné bez charizmy. Iba vreštať, revať, alebo plakať, hehe ako v argentínskej telenovele.. Teda Stevene, prepadáš sa do filmových pekiel, už s teba asi nič moc nebude... Škoda ... Mohlo to dopadnúť oveľa lepšie. ()

Reesam

Nevím proč, ale od tohoto filmu jsem čekala poměrně víc, už jen proto, že jeho režisérem je Spielberg. Knihu jsem nečetla, takže nevím, jak film souhlasí s předlohou, ale u filmu jsem se místy nudila, ne-li usínala. Je pravda, že vidět tento film v roce 2013, kdy je takový film každý 5, nebyl dobrý tah. Třeba bych v roce 2005 měla jiný názor a byla bych naprosto fascinovaná efekty a námětem. Co se musí nechat, byli nápadití mimozemšťané. Napětí a akce tam byly, ale jinak průměr. ()

Aleee89

Na film jsem se chystala dlouho, ale až dnes uzrál jeho čas... Ne, moc se mi do něj nechtělo díky Tomu Cruiseovi, ale zase mě lákalo to, že režisérem je Spielberg, jehož filmy se mi líbí. Film hodně připomíná Den nezávislosti, těmi stroji apod. a vůbec celým námětem. Tady to ale bylo lepší, protože se mi nedostalo toho otravného amerického patetismu a sentimentu a filmu plného klišé. Spíše musím říct, že mě tenhle film potěšil a překousĺa jsem i Toma. Příběh je příběh, moc se toho v takových filmech vymyslet nedá. Bohužel se to zase neobešlo bez tradičního happy-endu, což mi celkem leze krkem. Ale zpracování, efekty filmu, to vše bylo dobré. Možná více než dobré. ()

Anglie

Jedna hvězdička za velmi dobře zahraného Raye Ferriera (Cruise mi opravdu s přibývajícími roky přijde jako zlepšující se herec), druhá za některé velmi působivé scény (průjezd hořících vlaků, část scén u Harlana ve sklepě). Zbytek.. no, ten moc dobrý není. Především jsou Robbie a Rachel neskutečně otravné děti - už dlouho se mi nestalo, že by mi nějaké postavy takhle moc vadily (nemluvě o vztahu s otcem). Hudba Johna Williamse je slušná, ale ne koupi samostatného soundtracku to není. Patos - budiž, no, ale nelogičností tam bylo hodně (o těch se ale zmiňovat nebudu, pač bych se mohl prokecnout a spoilerovat, což nechci, takže to radši nenapíšu). ()

Fanucci

Zbytečně semtimentální a patetické. Ale to by nebyl starej dobrej Steven.-) Hodně se mi nelíbil konec. Celkově ale za 4 kvůli neuvěřitelným efektům. Myslím, že kdybych tento film viděl v kině, dám možná i 5...Opravdu hodně působivé (hlavně začátek) ()

Petroff

Vtahující atmosféra, beznaděj se dá skoro krájet, Tom to slušně uhrává. Jak se začne válčit, jde to do hajzlu. Zrcadlová scéna ve sklepě mě srala a srát bude. Fajn moderní adaptace starý sci-fi klasiky. Proč ne. ()

Sesitka

Když jsem viděla Válku světů poprvé tak mi to připadalo jako docela obyčejný film. Ale kdy jsem to viděla podruhé tak mi od začátku mrazilo a sledovala jsem to s velkým napětím. Tohle byl opravdu výborný film. ()

fmash

Z jednoho úhlu kvalitní emzácká nakopalypsa, kde si panikařící davy správně po zombícku neberou servítky a snaží se sobě a svým blízkým zajistit výhodnější místo v autobusu do stanice Přežití. Je to sice po Spielbergovsku, takže nekorektnosti hrubšího zrna jsou v pozadí, ale to neva. Menším trnem v oku mi je skvělý a uvědomělý pracant Cruise, jinak nezodpovědný a nevzdělaný debílek s nepřehlédnutelnou sociální nedostatečností a rodinnými problémy, jejichž rozsah (a už vůbec ne rozuzlení) mi do podobného sci-fi nepasují. Větším trnem mi pak je logika zápletky, protože vůbec netuším, proč by si ti mimozemští fešáci pěstovali lidskou rasu tak dlouho, aniž by si cokoli zjistili o její střevní mikroflóře. Konec je useknutý tak násilně, že až slyším trávu růst a hledám nějaký jinotaj — domnívám se však, že marně, protože Spielberg zrovna náročností na divákovo přemýšlení neproslul. ()

GILLWANDER

Od Spielberga dá sa povedať slabší film. Dejovo nie veľmi atraktívne, scenáristický tak tiež, herecky obstojné (Tom Cruise nie je môj herecký idol), ale akým vizuálnym štýlom bol celkovo film skonštruovaný je priam dych vyrážajúce. Spielberg ako keby jasnovidecky predpovedal niečo, čo v nás divákov túžiacich po vizuálnej šou prekvapí. Mňa prekvapil, po technickej stránke určite. Dramatická hudba dokonale vsunutá do pohyblivých obrázkov vytvárala tak podmanivú atmosféru, že po skončení filmu som bol trošku mimo. Náhly výplach tváre ma po tomto nevídanom šoku prebudil. Pri tomto filme ani nejde o hercov, ani o dej, viem emotívne sa tváriť vedel, možno niekomu vyšla aj slza z jamiek očí(v mojich očiach sa nekonalo nič okrem viditeľnej únavy, ktorá na mňa počas zdĺhavých momentoch padala). Ide skôr o ten pocit, ktorý v nás asi vždy pretrváva. Keby, že len? Keby sa v blízkej budúcnosti niečo také v skutočnosti stalo? My, ako ľudia osidlujúc túto planétu automatický zareagujeme na druh takéto správy, v ktorej sa rozoberá naša existencia. Sme náchylný na správy, ktoré ohrozujú náš pobyt tu, na Zemi. Nepripustíme aby sme boli zbavený funkcie života. Myšlienkovo bol film vlažne poňatý, Boh sem, Boh tam, existencia nás je vďaka nemu...Nebudem tu písať čoho sa tvorcovia mali vyvarovať, nie som predsa na to odkázaný a ani nie som nejaký preslávený filmový kritik. Skrátim to. Vojna svetov je vizuálne perfektný film. Koho baví technická stránka filmu viac než tá druhá, herecká a pod., nemá čo s týmto filmom stratiť. Má tu všetko, čo potrebuje na slušný vizuálny orgazmus. 80% ()

Kosmik

Na jedné straně technicky dokonale zvládnutý film, který nabízí divákovi dokonalé vizuální i zvukové efekty v 5.1. Troufl bych si tvrdit, že daleko kvalitnější, jak u Epizody III. Avšak ve stavbě děje se scénáristé Josh Friedman a David Koepp podle mne příliš křečovitě drželi původní Wellsovy předlohy, takže v moderně pojatém příběhu se objevuje celá řada klišé a nesrovnalostí, které byly v 50. letech 20. století ve filmu běžné. V současné tvorbě ale působí až příliš křečovitě, což doráží jako hřebík do rakve extrémně nevyvedený konec (viz Civalovo hodnocení). ()

Diamant

NAČRTNUTIE OBSAHU: Invázia mimozemšťanov je tu a zdá sa, že ľudstvo prehrá, napriek všetkému vedecko-technickému pokroku. No ešte je tu Niekto, kto je nad všetkým... Ešte je tu Niekto, kto stvoril celý svet... KOMENTÁR: Film je svojou fantáziou, dramatickosťou a dynamickosťou veľmi zaujímavý a zároveň v sebe skrýva vzácne myšlienky. Umelecké spracovanie je na takej úrovni, že to všetko vidíte tak, akoby to bolo naozaj. ODPORÚČANÁ PRÍSTUPNOSŤ: Od 15 rokov. ()

Nový film Spielberga možná našel hlavní hvězdu

Nový film Spielberga možná našel hlavní hvězdu

15.06.2024

Chystaný nový film oblíbeného režiséra Stevena Spielberga (E.T. - Mimozemšťan, Blízká setkání třetího druhu) možná našel hlavní hvězdu. Kolem stěžejní role v dosud nepojmenovaném snímku totiž podle… (více)

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

24.04.2020

David Koepp je nejen filmový scenárista stojící za snímky jako Válka světů, Jurský park, či Mission: Impossible, je totiž zároveň i úspěšným spisovatelem. Jeho nejnovější knížku, v originálním názvu… (více)