Ztraceni

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
USA, (2004–2010), 88 h 30 min (Minutáž: 40–105 min)

Matthew Fox, Evangeline Lilly, Josh Holloway, Jorge Garcia, Terry O'Quinn, Naveen Andrews, Yunjin Kim, Daniel Dae Kim, Michael Emerson, Dominic Monaghan (více)

Stroskotanci, ktorí prežili haváriu lietadla na mysterióznom ostrove uprostred oceánu tisíce míľ od civilizácie, nemajú nádej na záchranu - sú stratení! Stratili sa aj vo vlastných životoch, pretože mučivé tajomstvá, ktoré si priniesli ukryté hlboko v duši, už nemôžu vyhnať a desivé skutky napraviť. Zomreli a musia začať odznova. Nové extrémne dobrodružstvá z nich prekvapivo vyplavujú tie najlepšie aj najhoršie vlastnosti, úžasnú vnútornú silu či netušené schopnosti. Ale ak všetko na svete má svoj zmysel a nič sa neodohrá bez príčiny, prečo to všetko musia prežiť? Je všetko naozaj také, ako sa zdá? Záhadný ostrov začína vydávať svoje tajomstvá... Sledujte najlepší americký dramatický seriál roka 2005, ocenený prestížnou soškou Zlatý glóbus a troma cenami Emmy!
Štyridsaťosem stroskotancov, ktorí prežili pád lietadla, ostalo uväznených na mysterióznom ostrove kdesi uprostred oceánu, tisíce míľ od civilizácie. Pomoc neprichádza, pretože šesť hodín pred haváriou lietadlo stratilo spojenie, neplánovane zmenilo kurz a letelo tisíce míľ neznámou trasou. Ak ich niekto skutočne hľadá, potom zbytočné pátra v celkom iných končinách našej planéty. Prvé, čo doktor Jack Sheridan (MATTHEW FOX) po prebudení pocítil, bola pálčivá bolesť. Potom si všimne páliace slnko, bambusový les, dym a najmä všadeprítomný krik a plač ranených. Spoločne s vedomím prichádza aj hrôzostrašné pochopenie situácie lietadlo, ktorým cestoval, pravdepodobne havarovalo. Lekársky inštinkt mu napovedá, že ľudia potrebujú jeho pomoc. Stroskotanci prehľadávajú miesto núdzového pristátia a zistia, že sú na ostrove, kde prevláda neprístupný terén. Ani počasie tu nie je najprívetivejšie. Nepriestupnou džungľou sa navyše preháňajú tajomné tvory, ktoré nepatria k žiadnemu živočíšnemu druhu, ktorý by kedy niektorý z nich poznal. Najväčším problémom je však rôznorodosť samých stroskotancov, ktorých rozdeľuje takmer všetko, čo si dokáže človek predstaviť viera, politické zmýšľanie, rebríčky hodnôt i morálka. Nebyť veliteľských schopností a charizmy Jacka a Kate Austinovej (EVANGELINE LILLYOVÁ) mala by nehomogénna skupina len malú šancu na prežitie. Ak chcú zmätení a zranení ľudia prežiť, musia sa naučiť spolupracovať a konať ako kolektív. Je jedno, kým sme boli a čo sme predtým robili. teraz sme všetci zomreli a musíme začať znova. Nájdite spôsob, ako prispieť, pretože nikto sám neuspeje. A ak spolu nemôžeme žiť, zomrieme sami. Ostrov je zahalený nepreniknuteľnou hmlou tajomstiev a mnohé záhady a hlboko skryté mystériá z minulosti si stroskotanci nesú aj sami v sebe. Na takom mieste nie je prežitie žiadnou samozrejmosťou. Stroskotanci sa pokúšajú nájsť čokoľvek, čo by im pomohlo prežiť. Niektorí podliehajú panike, iní sa modlia za svoju spásu. Niektorí v sebe naopak nachádzajú silu a schopnosti, o ktorých predtým ani netušili. Pri prehľadávaní trosiek lietadla objavia rádiovú vysielačku a nádej na skorú záchranu vleje všetkým stroskotancom novú krv do žíl. Tajomný ostrov však zároveň vydáva ďalšiu zo svojich záhad počas pátrania narazia na kovové putá, zbraň a predovšetkým zviera, ktoré by nemalo v tunajšej tropickej klíme prežiť ani deň...
Najsledovanejší dramatický seriál americkej stanice ABC v roku 2005, ktorý už dve sezóny fascinuje divákov na celok svete, okrem množstva iných ocenení získal v roku 2005 aj Emmy Awards v šiestich kategóriách (z 12 nominácií) ako najlepší dramatický seriál, réžia, kasting, hudba, kamera a vizuálne efekty. 16. januára 2006, na odovzdávaní prestížnych cien Zlatý glóbus (63. Annual Golden Globes) v Los Angeles, seriál LOST zvíťazil v kategórii Najlepší dramatický televízny seriál roka 2005 (a porazil pritom ostané nominované seriály CommanderIn-Chief, Grey´s Anatomy, Prison Break a Rome). Druhú sériu seriálu LOST nominovali ešte v dvoch ďalších kategóriách za najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Naveen Andrews) a najlepší herecký výkon v dramatickom televíznom seriáli (Matthew Fox). Dramatický seriál Nezvestní nakrúcali pre televíznu spoločnosť ABC od marca 2004 a prvý diel videli americkí diváci v októbri toho istého roka. Netrvalo dlho, a práva na vysielanie si zakúpilo viacero televízií na celom svete. V Spojených štátoch zožal seriál veľký úspech, vďaka 18,7 miliónom divákov sa stal najsledovanejším dramatickým počinom stanice ABC od roku 1985, hovorí Tom Davidson, riaditeľ distribučnej spoločnosti AXN pre strednú Európu. Sme presvedčení, že divákov priam priklincuje do kresiel. Jedným z tvorcov seriálu a producentom je J. J. Abrams (za réžiu prvých dvoch epizód dostal Emmy Awards za réžiu), ktorý je známy aj vďaka seriálu Alias či scenármi k mnohým filmom. Jeho zásluhou je seriál plný dramatických zvratov a napätia, nazerá hlboko do ľudského vnútra, kde sa ukrývajú aj tie najhoršie tajomstvá. Seriál nakrúcali na Havaji. Dvojhodinová pilotná snímka stála približne 10 miliónov dolárov, a je tak jedným z najdrahších televíznych projektov v histórii. Iba doprava kusa havarovaného lietadla stála vyše 250-tisíc dolárov. Na scenároch sa podieľalo niekoľko autorov, ktorá nikdy vopred nevedeli, do čoho idú. Počas tvorby museli uplatniť znalosti z mnohých vedeckých odborov, napríklad zo sociológie, ktorá mi pomáhala vytvoriť interakciu medzi jednotlivými postavami. Keď sa začalo nakrúcanie, väčšina z tvorcov scenára si ešte stále nebola istá, ako bude dej a osudy stroskotancov pokračovať. Dôkazom je napríklad postava doktora Jacka Shepharda (MATTHEW FOX) pôvodne mal zomrieť hneď v druhej epizóde, ale tvorcom sa ho uľútostilo, a razom sa tak z neho stala jedna z najvýraznejších postáv seriálu. Veľa pozoruhodností sa udialo aj počas kastingu. Ako príklad poslúži kórejská herečka Yunjin Kimová, ktorá mala hrať pôvodne Kate. Rola však už bola obsadená, ale autori nechceli o Yunjin prísť, a tak jej napísali úlohu šitú priamo na telo. Každá epizóda sa sústreďuje na dôležité detaily života a minulosti jednej z postáv. Až vo chvíli, keď sa jednotlivé čriepky poskladajú, môže divák pochopiť, prečo jednotliví hrdinovia konajú a správajú sa, ako to vidí pred sebou na obrazovke.
Postavy
Štyridsaťosem stroskotancov, ktorí prežili pád lietadla, je uväznených na opustenom, v oceáne stratenom ostrove. Ak chcú prežiť, musia sa naučiť spolupracovať a konať ako kolektív. Taký je začiatok nového seriálu Nezvestní, ktorí fascinuje milióny divákov na celom svete. Netreba sa čudovať, veď príbehy o stroskotancoch, ktorí riadením osudu stroskotali a zostali uväznení na opustených ostrovoch uprostred oceánu, fascinujú človeka už oddávna. Samozrejme, v dnešnej dobe satelitov, keď je možné zistiť, ako je niekto oblečený na inom kontinente, a keď stačí dotknúť sa niekoľkých tlačidiel na telefónu a dovoláte sa na druhý koniec sveta, sa zdá niečo také priam nemysliteľné. Novodobým stroskotancom predsa stačí nájsť si len úkryt a počkať tam na najmodernejšie vybavených záchranárov, ktorí im o niekoľko hodín poskytnú všetku potrebnú lekársku starostlivosť, stravu a sprostredkujú aj kontakt s vydeseným príbuzenstvom. Nie vždy však všetko beží podľa zabehnutých pravidiel a schém. Postavy seriálu sa o tom veľmi rýchlo presvedčia. Nielenže je ostrov, na ktorom uviazli, zahalený nepreniknuteľnou hmlou tajomstiev, ale mnohé záhady a hlboko skryté mystériá z minulosti si nesú stroskotanci aj sami v sebe. Na takom mieste nie je prežitie žiadnou samozrejmosťou. Najväčším problémom je však ich rôznorodosť. Stroskotancov rozdeľuje takmer všetko, čo si dokáže človek predstaviť viera, politické zmýšľanie, rebríčky hodnôt aj morálka. Nebyť veliteľských schopností a charizmy lekára Jacka Sheridana (MATTHEW FOX) a Kate Austinovej (EVANGELINE LILLYOVÁ), mala by nehomogénna skupina len malú šancu na prežitie. Stroskotanci sa pokúšajú v troskách lietadla nájsť čokoľvek, čo by im pomohlo prežiť. Niektorí podliehajú panike, iní sa modlia za svoju spásu. Niektorí v sebe naopak nachádzajú schopnosti a silu, o ktorých predtým ani netušili. Prvá séria seriálu zachytáva štyridsať dní v živote stroskotancov. Istá podobnosť s biblickým motívom nie je vôbec náhodná. Napríklad Kate Austinová (EVANGELINE LILLYOVÁ) sa nikdy predtým nestretla s nejakými zdravotníckymi kurzami, teraz obväzuje a zašíva rany ako skúsená sestra s mnohoročnou praxou. Svojím nezameniteľným zmyslom pre humor a optimizmom všetkým dodáva odvahu srdnatý Hugo Hurley Reyes (JORGE GARCIA). Charlie Pace (DOMINIC MONAGHAN) je pohasínajúca rocková hviezda s mnohými tajomstvami z minulosti i prítomnosti. Sayid Jarrah (NAVEEN ANDREWS) zase musí bojovať so zažitými rasovými predsudkami, ktoré si priniesol z rodného Stredozápadu. Tŕňom v oku je mu predovšetkým kórejský pár Sun a Jin Kwonovci (YUNJIN KIMOVÁ, DANIEL DAE KIM), ktorých od ostatných cestujúcich delí nielen bariéra kultúrna, ale aj jazyková. James Sawyer Ford (JOSH HOLLOWAY) medzi ostatných tiež príliš nezapadá, môže za to najmä jeho ustavičné fabulovanie a preháňanie. Michaela Dawsona (Harold Perrineau) čaká na ostrove zoznamovanie sa so svojím deväťročným nevlastným synom Waltom Lloydom (MALCOLM DAVID KELLEY), ktorého dostal do opatery, pretože mu chvíľu pred cestou zomrela matka, Michaelova exmanželka. Záhadnou postavou je John Locke (TERRY O´QUINN), tajuplný muž, ktorý je s ostrovom zviazaný akýmsi osudovým putom. Nechýba ani egocentrická Shannon Ruthefordová (MAGGIE GRACEOVÁ), ktorá je schopná robiť si pedikúru aj vo chvíli, keď okolo nej zomierajú ľudia, a jej hádavý a hašterivý brat Boone Carlyle (IAN SOMERHALDER). Pozoruhodnou postavou je aj mladučká Claire Littletonová (EMILIE DE RAVINOVÁ), ktorá je v deviatom mesiaci tehotenstva a pripravuje sa na nastávajúcu úlohu matky... (oficiální text distributora)

Aintcha

Tento seriál se zdá být něčím víc, než doopravdy je. Tvůrci se snažili na seriálu vydělat, ale také bohužel ušetřit na efektech. Ani se nedivím, že se LOST líbí hodně lidem, ale já od seriálu, který se snaží diváka upoutat svojí tajemností čekám mnohem více akce a překvapení než jen laciné efekty a dlouhé dialogy o ničem... ()

Ajka1

Nikdy jsem nepochopila všechen ten humbuk kolem. Zkusila jsem to třikrát, nejdéle jsem vydržela 10 minut...než jsem usnula. Toto vskutku není můj šálek kávy, ale chápu, že pro většinu to může být atraktivní. ()

Virtue

LOST asi lépe hodnotit s odstupem. Sice po všech těch řadách toho člověk spousty zapomene, ale první až třetí řada je úplně perfekní, další pak jdou pouze k horšímu. Až k tomu prapodivnému závěru....má představa byla tedy trošku jinde. Co se týká dějové linie, zvratů a obsazení, tak naprosto dokonalé. Bohužel musím ubrat jednu hvězdu za zmiňovaný závěr a opravdu prapodivnou poslední řadu, na kterou jsem se dívala pouze ze setrvačnosti a očekávání nějakého dechberoucího ukončení celé série. Ale až na několik výtek skvělý seriál. ()

AlexUnited

Fantastický seriál, ktorý by sa blížil k dokonalosti nebyť bohužiaľ poslednej odfláknutej série (preto 5 hviezdičiek dávam iba za prvých 5 sezón). Ťažko sa opisuje slovami, toto jednoducho treba vidieť. Mnoho zaujímavých rôznorodých postáv (pri ktorých si hádam každý musí nájsť nejakú tú obľúbenú, a nielen jednu), perfektne zvolení herci, veľa záhad, veľa mrtvých, veľa otázok, ktorých odpovede sa postupne odkrývajú ale čo z toho keď vzápätí sa vynárajú ďalšie otázky ? ()

Born2BeAlone

Zpočátku jsem nenacházel nic zajímavého na pozorování party lidí á la Vyvolení, jak pobíhají džunglí sem a tam pořád dokola za občasného nakouknutí do reality běžného dne jednoho z nich. Ovšem jedna dlouhá prázdninová chvíle zapříčinila první opravdový kontakt s LOST, který po chvíli přerostl v maratón tři serií během týdne. Od té doby se ze mě stal poctivý divák a seriál mi kromě obligátních 42 minut týdně vyplňoval čas i přemýšlením a špekulováním, jak to vlastně všechno je. Velká škoda, že závěrečná série přinesla místo vytouženého rozlousknutí jenom jedno velké a dlouhééé vystřízlivění, které zanechalo po posledním záběru pachuť v puse jak zvětralé pivo. Koncept to byl ale opravdu brilantní. ()

petite fille

zvláštny seriál, ktorý ponúka nesmierne kvalitné spracovanie od nápadu až po konečné vizuálne zobrazenie a výborné herecké výkony. pri hodnotení som však v neistote čo sa týka scenáru. prvé tri série sú v tomto ohľade nesmierne sofistikované, dali sa sledovať s úplne pokojným vedomím, že tvorcovia vedia, čo robia a kam mieria. servírovanie záhad a čiastkové riešenia boli fascinujúce, nechávali ma ako diváka "hladnú" po nasledujúcej časti. potom sa však niečo pokazilo. neviem, či to bolo snahou predlžovať seriál kvôli diváckej úspešnosti, ale príbeh degradoval hlavne v nezmyselnom pohrávaní sa s časovou osou a uvádzaní zbytočných, nefunkčných a charakterovo plytkých postáv na scénu. zdá sa mi, že tie posledné dve série boli vytvorené len ako povinná vata do vzorca (skompilovali sme minulosť postáv, tak prečo nepridať aj alternatívnu budúcnosť?). epizódy síce boli naďalej kvalitne spravené, ale to nadšenie už akosi vyprchalo. a možno je to len tým, že tvorcovia si vymysleli záhady, ktoré boli vzrušujúcejšie ako ich riešenia (nečudujem sa, že po tom všetkom už nezostávalo nič iné ako uchýliť sa k fantazmagorickej mytológii o tajomnom svetle). ťažko zahnať fantáziu späť za hranice, ktoré prekročila. aj tejto výraznej výhrade, ostávam pri vysokom hodnotení, lebo prvé tri série sú podľa mňa jednoznačne tým najlepším, čo v televízii vzniklo v poslednej dobe. ()

uodevr

To je tak, když se tvůrci rozhodnou na velmi slibné a skvěle načaté cestě šlapat do hoven. První série je parádní survival s krásnými vizuály a sympatickými postavami. Nu, a napříč zbylými sériími do toho soudruzi kryjejtoři velmi vítaně přimíchali epické, epicky komplexní scifi, které opepřili koňskou dávkou takřka mytologického fantasy, a ve finále se ještě rozhodli to nechat takhle nedovařený a nezodpovědnět jedinou z těch tisíců otázek, které se člověku při sledování vyrojily v hlavě. Nakonec mi tedy nezbývá nic jiného, než se přiklonit k názoru Ricky G. - ten tlustej všechny ostatní sežral. Nic logičtějšího mě nenapadá. ()

donnovann

Pamatuji si, když tento výjimečný seriál začala vysílat tv Nova (tak jsem se o něm dozvěděl) jenže sledování jednoho dílu za týden, obzvlášť když děj se začal hodně zamotávat, tak jsem to zavrhnul a přestal se na to dívat. Asi po dvou letech sem si na to vzpomněl a začal od první epizody stahovat a hned jsem si uvědomil jakou jsem udělal chybu. Každý díl je napínavý, akční a ty vzpomínky do minulosti a vytváření charakterů všech zúčastněných prostě nemá chybu! ()

Scelleton

Seriálová revoluce. Seriálové šílenství. | 1. série - 100% | 2. série - 100% | 3. série - 100% | 4. série - 95% | 5. série - 90% | 6. série - 80% | TV ABC. Průměrná sledovanost - S1: 18 456 000 / S2: 18 767 000 / S3: 13 668 000 / S4: 11 820 000 / S5: 9 844 812 / S6: 10 133 000 (u finále nárůst zhruba o 2 500 000). ()

FandaHoffman

Seriál jehož první série je skoro dokonalá. To je ten problém! Jenom první. A hned u prvního dílu druhé série jde kvalita hodně strmě dolů. Obrovské zklamání z pokračování po úvodní sérii. 5/10 ()

Ivuska91

Perfektný seriál, ktorý ma držal od začiatku do konca :). Ako pri väčšine seriálov aj Lost bol najlepší v tých prvých sériách. Potom trošičku klesal, čo sa týka kvality, ale aj tak by som mu pod 80% nedala. Lost bol seriál, ktorý držal v napätí, stále sa v ňom niečo zamotalo, tešila som sa ako sa to celé skoční, či sa z ostrova dostanú. Lost donútil divákov čakať v napätí do ďalšieho dielu, boli tam veľké priateľstvá, láska - veľmi sa mi páčil Sawyer s Kate, bolo tam aj veľa smutných okamihov, pri ktorých som mala až zimomriavky. A posledný diel nesklamal, veľmi pekné ukočnenie:) ()

Richie1

První série mě hodně bavily a těšil jsem se na další pokračování. Později se však děj příliš rozmělnil, chvílemi jsem nevěděl, zda jsem v budoucnosti, přítomnosti nebo minulosti, otazníků a záhad přibývalo a řešení ani náznakem, zkrátka ... nakonec jsem byl skoro zklamán. Celkově ale velmi povedený seriál. ()

konysua

Moji oblíbenci. Miluju záhady a Losti mi jich dali až až. To finále je sporné, hodně lidí si to myslí, hodně lidí o tom dlouze diskutovalo, ale skončili se to další záhadou. 10/10 ()

Greendell

Pro mě určitě jeden z nejlepších seriálů co jsem kdy viděl, mystery-akce-drama v jednom, přesně to co mám hodně rád. Ale je fakt, že to měli rozhodně zkrátit. Ke konci už bylo hodně poznat, že scénáristi vařej z vody, jen proto, že na ně studio tlačilo aby to co nejvíc natáhli, škoda... Ale zažral jsem se do toho od prvního dílu, takže nemůžu jinak než za 5* :-) ()

matab

Něco okouzlujícího co považuji za stejně nadčasovou a promyšlenou věc jako Pána Prstenů či Hvězdné války. Jeden z vrcholů americké seriálové tvorby. Pro mně zatím stále nepokořený, nejlepší seriál všech dob. Pokuď člověk sleduje úžasné chvilky záhad, překvapení a lekavek musí si seriál zákonitě zamilovat. Vyšperkovaná hudba, herecké charakteristiky celkem 20 hlavních postav je dokonalá. Napojení na skvělé projekty Dharma, Hanso foundantion atd. Ve Ztracených se opravdu propojuje Trosečník, Sci-fi filmy a žánry klasické tajemství. Od první řady sice přišli slabší momenty přesto celkový dojem z odvysílaných 6. řad nejde jinak ohodnotit než 100 %. Pokuď rádi hledáte odpovědi, rádi se bojíte a jste náročnější diváci pak je to seriál přesně pro Vás! ()

tension182

Škoda, že posledné série boli mierne chaotické a rozuzlenia zachádzali do extrémov, no nikdy nezabudnem, ako som sa každú nedeľu večer usadil pred TV, nadýchol sa keď LOST začali a vydýchol až po skončení dielu. Nedýchal som dokonca ani cez reklamy. ()

srncek

Ten koniec ma neskutočne nasral...10 rokov som to priebežne sledoval a toto som dostal na záver...fakt dík :P 80% ()

Vykuk

Výborný seriál, sice se to v posledních sériích zvrtalo tak, že jsem nebyl schopen to ani dokoukat, ale první 3 série byly nezapomenutelné a na každý nový díl jsem čekal jak malý Pepa na maminku, jenž šla do potravin pro čokoládu:) ()

makakus

Nejvíce nedoceněný seriál všech dob. V USA dokonce až na 142. místě v oblibě. Je to dáno patrně tím, že rozklíčovat smysl této mysteriózní podívané není jen tak. Celý seriál se odehrává během jediného okamžiku, a to doslova - v prvním záběru prvního dílu se oko otevře, na samém konci posledního dílu se zavře. Ve 121 dílech "mezitím" sledujeme, jak se v tomto posledním předsmrtném okamžiku před člověkem "promítá celý jeho život". Není to však jen mechanické přehrávání všeho, co jsme prožili. Je to Dantův očistec - vypořádání se se všemi mučivými tajemstvími a životními selháními, která musíme napravit, aby naše duše nalezla věčný pokoj a "vešla do světla" (viz Youtube, Lost Ending scene). Dokud to nezvládneme, musíme si protrpět vlastní "ztracenost", putovat po symbolickém ostrovu, ze kterého není úniku. Prožít si mučivý strach ze zatracení v podobě pekelné "černé díry", setkat se se všemi, komu jsme ublížili a odčinit to, pochopit provázanost všeho se vším a všech se všemi. Jedinou výhradu bych měl právě ke ztvárnění finálního očištění a "nanebevstoupení" - zdlouhavé objímání v kostele a otvírání světelné brány mezi soškami andělů je kýčovitě dojemné a polopatistické. To však zdaleka nemůže ohrozit úžasný dojem ze zpracování tématu odehrávajícího se "mezi nebem a zemí". ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

17.03.2023

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Dočkáme se rebootu Ztracených?

Dočkáme se rebootu Ztracených?

07.02.2019

Stanice ABC v posledních letech holduje rebootům svých starých hitů, a má dobrý důvod. Z oživené Roseanne se stal v zámoří obří hit a seriál dosahuje vysokých ratingů i po vyhození hlavní herečky a… (více)

Hollywood touží po Abramsovi

Hollywood touží po Abramsovi

04.11.2018

Podle čerstvých zpráv se několik velkých studií v těchto dnech uchází o režiséra a producenta J.J. Abramse (Star Trek, Star Wars: Síla se probouzí). Ten by tak podle všeho měl v nejbližší době… (více)