Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Jeho ostré šípy i nebezpečně okouzlující úsměv zastraší každého tyrana v Anglii... Bohatým bral a chudým dával, přesně tak jak to dokázal jen saský šlechtic Robin z Locksley neboli Robin Hood, jak mu říkala jeho zbojnická družina. Jeho král Richard Lví srdce se nevrátil z křížové výpravy do Svaté země, a namísto toho byl zajat vévodovou rakouským. Vlády nad Anglií se mezitím chopil jeho proradný bratr Jan a spolu se svými normanskými stoupenci začal utiskovat všechny Sasy. Robin se však rozhodl proti Janovi a jeho ničemným nohsledům postavit a bojovat proti bezpráví a tyranii i za cenu ztráty vlastní cti… Dobrodružství Robina Hooda z roku 1938 se řadí ke klasikám zlaté éry Hollywoodu, a i přes své značné stáří se těší divácké oblibě dodnes. V mnoha aspektech ovlivnil podobu pozdějších zpracování známého příběhu a udal trendy budoucím filmům dobrodružného žánru. Filmaři na něj neustále odkazovali a také jej i často parodovali. Vznikal nejprve pod režijním dohledem Williama Keighleye, který byl z rozhodnutí studia po natočení několika exteriérových scén vystřídán Michaelem Curtizem, jenž film zdárně dokončil. V roli Robina stanula tehdejší vycházející hvězda stříbrného plátna, charismatický Errol Flynn. Po jeho boku se jako lady Mariana objevila jeho stálá herecká partnerka Olivia de Havillandová (tito dva za svou kariéru hráli pospolu celkem v devíti filmech) a jeho úhlavního nepřítele Guye z Gisbournu ztvárnil Basil Rathbone. Studio Warner Bros., které se do té doby orientovalo převážně na nízkorozpočtové gangsterky, tehdy vsadilo na úspěch svého staršího dobrodružného snímku Kapitán Blood (1935), který také režíroval Michael Curtiz a v němž také hráli Errol Flynn s Ollivií de Havillandovou, a do filmu o Robinu Hoodovi investovalo svou rekordní sumu dva miliony dolarů. Na rozpočtu se významně podepsala i částka za tehdy nákladný, ale dechberoucí třípásový systém Technicoloru, jehož studio využilo vůbec poprvé. Výraznou výpravu doplnil na svou dobu značný počet komparzistů i kaskadérů a také znamenité kostýmy – Ollivia de Havillandová vystřídala hned devět různých šatů a Basil Rathbone celkem sedm, což pro mužskou postavu nebylo tenkrát zrovna běžné. Věrohodnou atmosféru středověké Anglie a Sherwoodského lesa navodily lokace v Kalifornii – natáčelo se v Bidwell Parku a v okolí jezera Sherwood (své jméno získalo právě díky natáčení tohoto snímku i toho z roku 1922). Vzhledem ke skvělému obsazení, dobře odvedenému řemeslu, bohaté výpravě i efektně zvládnutým akčním scénám se z filmu stal kasovní trhák, který vydělal čtyři miliony dolarů a získal tři Oscary – za střih, výpravu a také za přelomovou hudbu, kterou složil vídeňský skladatel narozený v Brně Erich Wolfgang Korngold. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (110)

dopitak 

všechny recenze uživatele

Že je to velmi naivní příběh, který každý notoricky zná? So what!___ Ukažte mi lepší, barevnější a roztomilejší zpracování s Robinem lepším než je Errol Flynn a Marion půvabnější než Olivia de Havilland!___ Desítky mrtvých bez jediné kapky krve a hle - ono to funguje, u filmu se ohromně bavíte a tu obrovskou naivitu, která celý snímek protkává, tu blahosklonně přehlížíte. ()

marťan 

všechny recenze uživatele

Můj první zážitek v kinu Ponrerpo : Errol Flynn a Olivia de Havilland v Robinovi z Locksley( Robin Hood), a ten byl naprosto dokonalý :o) i nyní s odstupem času ho řadím, i když je pro někoho tak zastaralý na první místo ze všech zpracování,... těch, která už byla na plátna kin uvedena, a možná ještě někdy budou, s cílem již natočené překonat ()

Reklama

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Parádní podívaná a nepočítám-li skvostně temného seriálového Robina z let osmdesátých, který je kapitolou sám pro sebe, jedná se pravděpodobně o nejlepší zpracování tohoto příběhu. Errol Flynn i nádherná Olivia de Havilland jsou skvělí, já jsem si ovšem víc užíval záporáky v podání mých oblíbenců Basila Rathbonea a Ckauda Rainse. Navrch sympatická stopáž, která uteče jako voda - akce je extrémně příjemná (rozuměj skvělá) a dialogy nejsou nikterak směšné. Scénář tedy výborný, pořád se tam něco děje a fakt jsem se u toho královsky bavil. Film, který prostě v žádném případě nemůže zklamat, navíc je to velmi příjemná záležitost i z nadčasového hlediska. Klasika, která si zaslouží všechnu pozornost. 80 %. ()

Cimr 

všechny recenze uživatele

Křiklavě zelené punčocháče Robina Hooda, skoro stejně zelené jako kalifornský trávník natřený barvou, aby na kameře vypadal více anglicky. Robinův hurónský smích, který doprovází každý, i ten nejtrapnější vtip. Středověký Sherwood jakožto místo, kde príma strejdové bez obtíží lezou po větvích stromů, aby tam upevnili pasti. Nejnákladnější film své doby, v němž je vše vyvedeno v kýčovitých barvách a pseudostředověkých ornamentech. Nejvíce barevný film, co jsem viděl. Nejvíce černobílý film, co jsem viděl. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Glorious Technicolor. Tady o nic jiného nejde :) Fairbanksův Robin z roku 1922 potřeboval koncem 30. let aktualizaci jako sůl, tak nastoupil Errol Flynn a bylo vymalováno. Ale stejně nejlepší herečkou je Una O'Connor a nechává všechny ty klasiky Olivii de Havilland, Basila Rathbonea a Claude Rainse daleko za sebou. #LFŠ ()

Galerie (200)

Zajímavosti (56)

  • Aby si Warner Brothers usmířili Production Code Administration (nejvyšší cenzorský úřad v té době), který měla na Warnery spadeno především kvůli jejich drsným gangsterským filmům, rozhodla se společnost natočit tento neškodný historický projekt, který by nezpůsobil, že by se Warner Brothers dostali opět do konfliktu s cenzurou. (liquido26)
  • Německé obecenstvo by marně čekalo na slavný dialog: "You speak treason" (Mluvíš zrádně) - "Fluently" (Plynně). V německy dabované verzi zaznělo: "Ihr sprecht unbedacht!" (Mluvíš dříve než myslíš) - "Weiß ich." (Já vím). K této změně zřejmě překladatelé sáhli, protože doslovný překlad by vůbec nepasoval hercům do pusy. (liquido26)
  • Maid Marion (Pana Marion) není nikdy takto ve filmu nazvána. Pouze je dvakrát nazvána "Lady Marion Fitzwalter". (liquido26)

Reklama

Reklama