Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Jeho ostré šípy i nebezpečně okouzlující úsměv zastraší každého tyrana v Anglii... Bohatým bral a chudým dával, přesně tak jak to dokázal jen saský šlechtic Robin z Locksley neboli Robin Hood, jak mu říkala jeho zbojnická družina. Jeho král Richard Lví srdce se nevrátil z křížové výpravy do Svaté země, a namísto toho byl zajat vévodovou rakouským. Vlády nad Anglií se mezitím chopil jeho proradný bratr Jan a spolu se svými normanskými stoupenci začal utiskovat všechny Sasy. Robin se však rozhodl proti Janovi a jeho ničemným nohsledům postavit a bojovat proti bezpráví a tyranii i za cenu ztráty vlastní cti… Dobrodružství Robina Hooda z roku 1938 se řadí ke klasikám zlaté éry Hollywoodu, a i přes své značné stáří se těší divácké oblibě dodnes. V mnoha aspektech ovlivnil podobu pozdějších zpracování známého příběhu a udal trendy budoucím filmům dobrodružného žánru. Filmaři na něj neustále odkazovali a také jej i často parodovali. Vznikal nejprve pod režijním dohledem Williama Keighleye, který byl z rozhodnutí studia po natočení několika exteriérových scén vystřídán Michaelem Curtizem, jenž film zdárně dokončil. V roli Robina stanula tehdejší vycházející hvězda stříbrného plátna, charismatický Errol Flynn. Po jeho boku se jako lady Mariana objevila jeho stálá herecká partnerka Olivia de Havillandová (tito dva za svou kariéru hráli pospolu celkem v devíti filmech) a jeho úhlavního nepřítele Guye z Gisbournu ztvárnil Basil Rathbone. Studio Warner Bros., které se do té doby orientovalo převážně na nízkorozpočtové gangsterky, tehdy vsadilo na úspěch svého staršího dobrodružného snímku Kapitán Blood (1935), který také režíroval Michael Curtiz a v němž také hráli Errol Flynn s Ollivií de Havillandovou, a do filmu o Robinu Hoodovi investovalo svou rekordní sumu dva miliony dolarů. Na rozpočtu se významně podepsala i částka za tehdy nákladný, ale dechberoucí třípásový systém Technicoloru, jehož studio využilo vůbec poprvé. Výraznou výpravu doplnil na svou dobu značný počet komparzistů i kaskadérů a také znamenité kostýmy – Ollivia de Havillandová vystřídala hned devět různých šatů a Basil Rathbone celkem sedm, což pro mužskou postavu nebylo tenkrát zrovna běžné. Věrohodnou atmosféru středověké Anglie a Sherwoodského lesa navodily lokace v Kalifornii – natáčelo se v Bidwell Parku a v okolí jezera Sherwood (své jméno získalo právě díky natáčení tohoto snímku i toho z roku 1922). Vzhledem ke skvělému obsazení, dobře odvedenému řemeslu, bohaté výpravě i efektně zvládnutým akčním scénám se z filmu stal kasovní trhák, který vydělal čtyři miliony dolarů a získal tři Oscary – za střih, výpravu a také za přelomovou hudbu, kterou složil vídeňský skladatel narozený v Brně Erich Wolfgang Korngold. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (110)

Freemind 

všechny recenze uživatele

Errol Flynn je v těch punčocháčích k popukání a nedokážu si vysvětlit, proč ho tehdy ženy považovaly za sexsymbol, je to spíše takový sympatický kulišák. Film nabízí skutečně dobrodružnou podívanou, u které jsem se - k vlastnímu údivu - několikrát upřímně zasmál. Roztomilé, barevné a zábavné. Velmi příjemný objev. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Dobrodružstvá Robina Hooda sú jedno veľké non stop dobrodružstvo na plátne. Stále sa šermuje, bojuje, skáče po stoloch, jazdí na koňoch, striela z luku a bojuje o srdce krásnej ženy. Je to vrchol hollywoodskeho atleticizmu a neverím, že tento film nebol hlavným inšpiračným zdrojom pre vzhľad kung fu filmov a komédií Jackieho Chana. Klasika, ktorú musí vidieť každý filmový fanúšik klasického hollywoodu. ()

Reklama

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Glorious Technicolor. Tady o nic jiného nejde :) Fairbanksův Robin z roku 1922 potřeboval koncem 30. let aktualizaci jako sůl, tak nastoupil Errol Flynn a bylo vymalováno. Ale stejně nejlepší herečkou je Una O'Connor a nechává všechny ty klasiky Olivii de Havilland, Basila Rathbonea a Claude Rainse daleko za sebou. #LFŠ ()

lamps 

všechny recenze uživatele

Klasická hollywoodská pohádka, kde dobro plácá zlo přes zadek a jednotlivé scény a jejich choreografie jen přetékají energií a pohybem. Skutečně to náramně uteče, obraz je čistý a nádherný a hlavní hrdina chlapák každým coulem, tudíž ani tolik nevadí dost kostrbatá návaznost záběrů a nemohoucnost záporných aktérů. Být svět nalajnovaný podle takových příběhů, měli bychom se nejlépe. 85% ()

F.man 

všechny recenze uživatele

Klasický, ve světle dnešních filmů by se chtělo říct pohádkový, velkofilm zlatého věku Hollywoodu 30. let. Optimismus, vtip, odlehčení či estrádnost, to prostě do téhle doby filmu patří a vytýkat to zrovna tomuhle snímku by bylo hřích. Errol Flynn, Olivia de Havilland, Michael Curtiz, William Keighley i další totiž vytvořili opravdu skvělý a výpravný velkofilm, který dal legendně o Robinu Hoodovi tu nejlepší možnou podobu. Welcome to Sherwood, my lady! ()

Galerie (200)

Zajímavosti (56)

  • Německé obecenstvo by marně čekalo na slavný dialog: "You speak treason" (Mluvíš zrádně) - "Fluently" (Plynně). V německy dabované verzi zaznělo: "Ihr sprecht unbedacht!" (Mluvíš dříve než myslíš) - "Weiß ich." (Já vím). K této změně zřejmě překladatelé sáhli, protože doslovný překlad by vůbec nepasoval hercům do pusy. (liquido26)
  • Během natáčení se využívalo všech 11 kamer, které firma Technicolor vlastnila a na konci každého natáčecího dne musely být všechny zase vráceny. (liquido26)
  • Poté, co nebylo možné počítat s Cagneym pro roli Robina Hooda, rozhodl se producent Hal B. Wallis obsadit Flynna, přestože studio s touto volbou nesouhlasilo. Wallis se rovněž rozhodl nechat ve filmu postavu Marion, která v původním návrhu scénáře chyběla. Wallis cítil, že Marion neodmyslitelně do příběhu Robina Hooda patří. (liquido26)

Reklama

Reklama