Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Do parkmontské střední školy přichází nová učitelka LouAnne Johnsonová. Devět let sloužila u vojenského námořnictva, pak se ovšem rozhodla radikálně změnit svůj život. Třída, kde má učit angličtinu, se však zdá horší než jednotka nepřítele na bitevním poli. Problémoví, většinou barevní studenti jsou sice inteligentní, jsou však naprosto nezvladatelní a divocí. První kolo sice LouAnne prohraje, když neunese vulgarity, kterými ji třída při první hodině zahrne, a uteče ze třídy. Rozhodně se však nemíní vzdát. Odhodlána přesvědčit je, že vzdělání není zbytečné a zákony ulice nejsou přednější, pouští se do studia psychologie a přístupem, kterým by se ke svým studentům přiblížila, si pozvolna získává nejprve zvědavou pozornost, a později dokonce zájem studentů. Její nekonvenční metody se však stávají terčem kritiky některých kolegů i komisního černého ředitele Grandeye. Bojující LouAnne tedy musí otevřít druhou frontu. Přestože se výsledky dostaví, ocitá se učitelka v situaci, kdy začíná uvažovat o smyslu toho, co dělá, a přemýšlet o tom, že odejde. (TV Nova)

(více)

Recenze (200)

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Noooo ... zdá se, že s přibývajícími roky se ze mě stává silně otrlý cynik, neboť maličko prostoduché drama učitelky a jejích problémových žáků mě nikterak nedojalo. Že prý byla mariňákem ?!? Povídali, že mu hráli ! S nejistými grimasami, nervním prohrabováním vlasů a účelovými úhybnými manévry si ji u armády dost dobře nedokážu představit. Krom toho ... chápu, že skrz texty písní či básní lze dospět k vyššímu poznání, nicméně měla bych pár poznámek: 1) Pamlsek se za odměnu háže psu, nikoli studentovi ... v prostředí střední školy je používání takových metod poněkud ponižující - pro všechny zúčastněné; 2) Pokud vaši svěřenci pocházejí ze "sociálně vyloučené lokality" - z ghetta v zemi neomezených možností (!), hlubokou, zkušenostmi podloženou životní pravdu má spíš matka dvou z nich nežli vy: Je třeba především platit účty ... jinými slovy - možná by bylo na místě zaměřit se ve výuce i na něco praktického, použitelného v běžném životě; 3) Pokud žákům svým sluníčkovým přístupem seberete zbraň i štít, co jim dáte na vlastní obranu ? Básničku ? ... 2,5* ()

Lachtaan 

všechny recenze uživatele

Kultovní snímek, co se stal kultem zejména díky banger songu "Gangsta's Paradise". Nebudu zastírat, že právě jeho zdejší začlenění mě sem přilákalo především, jelikož jsem ale nedávno viděl podobně laděné Mezi řádky, nemohl mi uniknout ani tenhle kousek. Nemá takový tah na branku, jako jeho mladší příbuzný, Michelle Pfeiffer je tu ale výborná a asi bych se v mnoha momentech zachoval naprosto stejně. Škoda, že tohle drama neobsahuje víc emotivních sekvencí, téma k tomu bohužel dost vybízelo. [viděno na Disney+ 6.11.2022] ()

Reklama

liskam 

všechny recenze uživatele

Tenhle fil jsem viděl opravdu dávno. A byl jsem o dost mladší. Tenkrát bych dal 4 hvězdy. Dnes s odstupem času a přibývajícími léty dávám 3 hvězdy. Naivita tohoto snímku je nepřehlédnutelná a prostoupená celým filmem, kór když je děj zasazen do ameriky, kde se na školství a vzdělávání už léta totálně sere. Za mě 65% ()

Davies182 

všechny recenze uživatele

Což takhle dát šanci přísňácké Michelle Pfeiffer, která by si ohledně jejích Nebezpečných myšlenek na ČSFD zaloužila mnohem více hodnocení? Být pedagogem není vůbec žádná legrace. A v jedné americké zvláštní třídě, v níž spolu do lavic zasedají vesměs barevní žáci, to potom platí dvojnásob: specifický žánr "učitelských filmů" má podobně jako např. snímky s vězeňskou tématikou to kouzlo, že svého diváka často kompletně pohltí. Tak adrenalinovým dokáže být. ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Vždy máš možnosť voľby.“ – „Nie tam, kde žijem.“ Kto tvrdí, že je to trochu tvrdší remake Pánu učiteľovi z lásky s Poitierom... možno ani nie je ďaleko od pravdy. Aj keď to zároveň blbosť. Nebezpečné myšlienky vedia, kto sú, akú majú tvár, koho chcú osloviť, idú si za svojím a neobzerajú sa na to, čo si o nich kto pomyslí. Je im to jedno. A to je dobre. Už úvodné logo pomaľováva jedna z najlegendárnejších filmových pesničiek 90. rokov: geniálne Gangsta´s Paradise. Ktoré keď počujem, okamžite zimomriavky. Cooliov hit predáva snímku na jednotku a dokonale ju charakterizuje. Drsné ako ponurá ulica, ktorá neberie ohľad na vaše sny a ak sa dáte, okamžite vás rozdupe a skončíte ako feťácka socka alebo v base. Zlé sociálne podmienky, neustála prítomnosť kriminálnych živlov, rezignácia mladých ľudí na dobrú budúcnosť. Ak aj chcete z bahna vybŕdnuť, spravidla vás ku dnu stiahnu paradoxne priatelia, alebo vlastná rodina, ktorá to berie tak, že z básní sa neuživíte. Je to samozrejme stále „iba“ americký film, takže si stačí obliecť drsňácku koženú bundu a razom je z vás miláčik triedy, ale v rámci možností je otepľovanie vzťahov poňaté realisticky. Scenárista Ronald Bass mal doma Oscara za Rain Mana a je to poznať. Nevidí svet čierno-bielo, nie všetko sa skončí dobre a často je chyba nielen na strane žiakov, ale i školského (a iného) systému, ktorý to s nimi vzdal. Ku koncu majú Nebezpečné myšlienky slušný dopad na diváka, ktorý sa postavám dostal pod kožu. Film je chytľavo obsadený. Dzundza je ťažká váha nielen doslova, ale i odzbrojujúcim, nákazlivým prejavom. Ale hlavnou hviezdou je samozrejme Michelle Pfeiffer. Zahrala si tiež vo videoklipe a neviem sa zbaviť pocitu, že v ňom bola elektrizujúcejšia a strhujúcejšia, ako vo filme. Vo filme mi mariňáčku nepripomínala. V klipe áno. Vo filme mi pravdupovediac pripomínala skôr "tetu" (čo je dosť zvláštne, keď uvážime, že vtedy nemala ani 40). Je prekvapivé, že túto komornú a lacnú drámu produkovalo satanské duo Bruckheimer/Simpson. Vycítilo atraktívny potenciál a malo pravdu: na prvý pohľad skromný a nenápadný film za 23 miliónov na celom svete zarobil nekompromisných 180.  Jednalo sa o posledný Simpsonov film; v roku 1996 zomrel a Bruckheimer sa následne utrhol z reťazí a začal robiť najdrahšie hollywoodske megahity (Con Air, Piráti Karibiku). Ak to chcete drsnejšie, vyskúšajte Paragraf 187 so Samuelom L. Jacksonom. ()

Galerie (29)

Zajímavosti (9)

  • Při výběru skladeb do soundtracku hodně pomohl producent Don Simpson. (tequilla)

Reklama

Reklama