Harry Potter a Fénixův řád

• Velká Británie Harry Potter and the Order of the Phoenix (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Drama
Velká Británie / USA, 2007, 138 min

Režie:

David Yates

Předloha:

J. K. Rowling (kniha)

Scénář:

Michael Goldenberg

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (více)

Harryho Pottera a jeho bratrance Dudleyho napadnou během prázdnin mozkomorové. Harrymu se sice podaří v poslední chvíli oba zachránit pomocí ochranného kouzla "patrona", ale za jeho použití před mudly mu hrozí vyloučení ze školy. Po krátkém setkání s Hermionou, Ronem, Siriusem, profesorem Lupinem a dalšími přáteli v domě Fénixova řádu pokračuje Harry v cestě na ministerstvo kouzel, kde má disciplinární řízení rozhodnout o jeho osudu. Přes napjatou situaci Brumbál zvrátí rozhodnutí v jeho prospěch. Že potíže čekají i ve škole, pochopí Harry, když zjistí, že na příkaz ministerstva je novou učitelkou obrany proti černé magii protivná Dolores Umbridgeová. Harry má stále podivnější sny, které ho pojí s Voldemortem. Zachrání sice díky tomu život panu Weasleyovi, Brumbál se však jeho vidin obává a pověří profesora Snapea, aby chlapce cvičil v nitroobraně a naučil ho, jak komukoli zabránit v přístupu do své mysli. (TV Nova)

EdaS

Yates byl rozhodně dobrá volba - pětka je skutečně temná, skoro depresivní, režisér výborně zvládá akční scény i herecké emoce. Slabinou všech potterovských filmů je logicky scénář - 800 stránek do dvou hodin nenacpete, zejména první polovina si žádala delší stopáž, víc "filmových" scén, na diváka se valí moc informací. Taky se mi zdála trochu dramaticky nevyužitá smrt jedné důležité postavy. Naopak potěšila Lenka Láskorádová, i na minimálním prostoru báječně úchylná Helen Bonham Carter jako Bellatrix Lestrangeová (jsem jediný, kdo si vzpomněl na Fight Club při její kreaci?) a především překvapil sám Daniel Radcliffe, který Harrymu konečně dal vše, co potřeboval - bolest, zoufalství i odvahu. Těším se na šestku a doufám, že Yates už u série zůstane. A že další díly budou mít po 180 minutách. ()

Gimli

V podstatě zábavný film, který jakoby se celou dobu snažil dosáhnout dokonalosti, jenže mu to nejde. A díky té úporné snaze neustále téměř neviditelně klopítá. To vše je korunováno velice mdlým finálem. Bohužel tohle asi bude hlavně režisérova chyba. Jenže film má zřejmě kvalitní předlohu (nečetl jsem), podle níž vznikl dobrý scénář. Vtipné situace v kombinaci s všudypřítomnou temnotou, výbornými výkony mladých herců a skvělými triky dělají z pátého Pottra stále nadprůměrnou záležitost. Jako film na mě Fénixův řád působil podobně jako šestá kniha Kingovy ságy Temná věž s názvem Zpěv Susannah, která se dala plně docenit až ve spojení se sedmým dílem, protože člověk pochopil, že to bylo nutné ticho před bouří. Snad to bude platit i zde. ()

Tom Riddle

Obsahuje větší než malé množství spoilerů!!! Tzn. v podstatě hlavně pro ty, kteří viděli film, a nečetli knihu Těžko tenhle film hodnotit jako celek, protože on jako celek tak nějak nefunguje, a ani by nikdy fungovat nemohl. Osmisetstránková předloha je k prasknutí přeplněná vedlejšími motivy, které hlavní příběh obohacují nejen o spoustu humorných situací, ale taky o "kouzlo" uvěřitelnosti. Navíc i hlavní postavy (myslím kromě Harryho, tedy Hermiona a Ron) mají v knize opravdu spoustu prostoru, který je ve filmu (obzvláště u Rona, i když moje milovaná Hermiona ho taky nemá o moc víc...) po hříchu nevyužit. Co naplat, smíříl bych se s osekanou předlohou i se spřeházenou chronologií děje, kdyby to bylo uděláno vážně mistrovskou formou, ale ono není. Příběh je osekán opravdu hodně (a co si budeme povídat, stopáž 138 minut je uboze krátká, vždyť i čtyřikrát kratší první díl trval asi 150 minut, a stejně nedokázal knihu vystihnout ani zdaleka, viz můj komentář k němu), a vynechány jsou i stěžejní události a situace. Postavy jednají naprosto nelogicky (jistě že vím, proč členové BA letěli na ministerstvo na testrálech, a ne na košťatech, ale vím to, protože jsem četl KNIHU! Vážně by byla desetivteřinová scéna, kde Umbridgeová zamyká košťata do kumbálu, tak nemyslitelná???), a o nějaké psychologii tady nemůže být vůbec řeč. Zřejmě je objektem tohoto tvrzení sám Harry, se kterým si v knize jeho mysl opravdu ďábelsky pohrává, ovšem ve filmu jde jen o naprosto nesmyslné a nevysvětlené divadélko pro oko (Leelo :-) diváka. Herecké výkony všech zůstávají víceméně stejné (už se skoro stydím jí chválit, ale Emma je prostě fakt Hermiona :-), Daniel Radcliffe se ani o kapku nezlepšil, jeho výkon se mi tedy líbil asi stejně jako jeho ošmiklané vlasy (BOŽE!!! Musejí za každou cenu ku.vit předlohu???!). Krom Hermiony jsem bezvýhrad spokojený s Lunou Lovegood (pro češtinofily Lenka Láskorádová), která je fakt dokonalá (ovšem škoda, že význam její postavy ve filmu naprosto zaniknul, vzhledem k tomu, že o Jinotaji padla asi jen jedna zmínka), stejně jako charismatem sršící Helena Bonham Carter, která mojí milé (opravdu mám Belatrix rád) Belatrix vdechla zajímavou podobu (ale nejlepší Belatrixina scéna - boj na život a na smrt s jejím bratrancem Siriusem - se změnila na jediné kouzlo, které vyslala poté, co Sirius svedl souboj s Luciusem... (mimochodem výborný Jason Isaacs, a ohavný dabing Pavla Trávníčka)), a taky se mi hodně líbila Natalia Tena jako Nymfadora Tonksová, která sice vůbec nevypadala tak, jak jsem si představoval (promiň, Aneto Langerová), ale na tu roli se hodila dobře. Jako předposlední pozitivum bych viděl Imeldu Staunton, která předvedla Dolores Jane Umbridgeovou v skoro tak úžasně ohavné formě jako v knize, a kterou zkrátka musíte sympatizujícím způsobem nenávidět (tedy já to tak mám). Posledním pozitivem je pak gigantická bitka na konci, se kterou jsem (až na strašně idiotsky skrouhlou Belatrixinu bitku) hodně spokojený, a ve chvíli, kdy bitva vrcholila, a všude létaly střepy, dostavilo se příjemné mrazení v zádech, které pomohlo tomuhle docela slušnému filmu (i když knihu pomrvil gargantuovsky...) přehoupnout se přes hranici 70% na 71. () (méně) (více)

Skejpr

Naprostou většinu stopáže je pátý Harry Potter naprosto fenomenální. Yates má hroznou spoustu nápadů a velkou vizuální představivost (velmi často jsem si říkal, že PŘESNĚ TAKHLE jsem si to představoval). Bohužel, poslední třetina je až příliš zmatkovitá a oproti knižní předloze značně zkratkovitá a v akčním finále je vidět, že zde ještě nemá Yates pevnou půdu od nohama, což se projevuje na značné nepřehlednosti (kontinuální i prostorové) a ani 3D tentokrát nepomáhá, spíše naopak. K tomu spousta nevyužitých postav a téměř totální absence Hedwig's Theme (hudba je ale sama o sobě velmi fajn) nakonec sráží "JEN" na velmi soldní 4 hvězdičky. ()

Lima

´Potterovský´ literární fenomén šel vždycky kolem mě (a pravděpodobně půjde i nadále) a jejich filmová zpracování beru jako takovou přehlídku pěkných obrázků a zdařilých triků, které jednou vidět, příjemně strávit a zapomenout. Ovšem to co se nepodařilo ani Mistru Cuarónovi, se povedlo až ´televizákovi´ Davidu Yatesovi - plně mě vtáhnout do děje a probudit zájem o osudy zúčastněných postav. Možná je to i díky předloze, která díl od dílu houstne směrem k lehce hororové atmosféře, což je jen a jen dobře. A Stephen King má pravdu, Dolores Umbridge se svým sladkým a zároveň zlověstným úsměvem je vskutku jednou z nejodpornějších záporaček, co se kdy ve filmu zjevila (sestra Ratched z Formanova ´Přeletu´ by skoro mohla závidět :o) ). PS: Děcka se fakt asi budou nudit, je tu málo stvořeníček a havěti všeho druhu a ani prdáckýho famfprálu se nedočkají. Dobře jim tak. :o) ()

• V IMAXu se prvních 120 minut filmu promítalo v běžném 2D formátu a posledních 20 minut ve 3D. (HappySmile)
  • Film vstoupil do kin deset dní před vydáním poslední knihy „Harry Potter a Relikvie smrti“. (ČSFD)

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (více)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou