Připoutejte se, prosím!

• USA Airplane! (více)

Sarkastic

„Strikere, poslouchej mě, a poslouchej pozorně. Řídit letadlo je jako jezdit na kole. Jen je těžší nasadit mezi paprsky kola baseballové kartičky.“ Vzhledem k tomu, že už odmala mi katastrofické filmy (letecké či jakékoliv jiné) silně vadily jejich hloupostí a předvídatelností, byl jsem hodně zvědavý, jak si ZAZ s touto žánrovou parodií poradí (přičemž nechápu, že se mi celá ta léta vyhýbala). Odpověď: Nad očekávání! Tohle trio se sice teprve rozehřívalo, ale už zde přivedlo k životu tunu vtipných nápadů, scének, detailů, vyhrálo si s děním v pozadí či dalších plánech jakožto svojí devízou, kterou později dovedlo takřka k dokonalosti (a i v případě Připoutejte se, prosím! člověk musí být dostatečně pozorný, aby všechny různě rozmístěné gagy stíhal registrovat). Film mě bavil prakticky po celou dobu a nabídl opravdu spoustu věcí k zasmání: všechno vzpomínání (a ještě víc reakce nedobrovolných posluchačů na ně), letištní hlášení, bitku skautek, tanec v knajpě, automatického pilota (!), paniku, uklidnění pasažérky (!), slang, souboj s příspěvkáři, manželčina hřebce, světlomety, pocení atd. Nechytal jsem se vlastně jen v případě narážek na konkrétní osobnosti (tak 3-4 odkazy). Překvapil mě však Leslie Nielsen, který se již zde předvedl ve slušné komediální formě (kterou pak prokázal na vrcholové úrovni v o 2 roky mladším seriálu), a v případě Lloyda Bridgese (jenž si vybral špatný týden na skončení s rozličnými zlozvyky) pro změnu zas ještě absentovaly trapné scény (tedy až na tu pasáž s čicháním; to mi spíš za postavu Johnnyho bylo sem tam trapně, s výjimkou hlášky s "maydayem"). A samozřejmě nechyběl epický konec (a americké aerolinky prokázaly svoji spolehlivost a nezničitelnost). „Dámy a pánové, hovoří k Vám Vaše letuška. Omlouváme se za nepříjemnosti, které způsobil náhlý pohyb kabiny. Příčinou jsou periodické vzdušné díry. Není žádný důvod k poplachu. Doufáme, že se Vám let líbí. Mimochodem, je na palubě někdo, kdo umí řídit letadlo?“ ()

Bauer

Fakt nevim, co na této (pro mě průměrné) komedii vidíte. 81% je dost vysoké hodnocení a já prostě nevim proč. Co je na tom tak úžasného? Obyčejná parodie na letecké filmy, která bohužel nemá ten spravný humor, který já mám rád. Dialogy typu: "Musíme ho odvézt do nemocnice." " Co to je?" "To je taková budova, kde leží pacienti." To je prostě trapné a navíc se to tam opakuje ještě třikrát, ale s jinou budovou. Tady sedí to pravidlo, že opakovaný vtip přestává být vtipem. Od Davida Zuckera bych čekal něco mnohem lepšího a zábavnějšího. A ty romantické flashbacky mi lezli neuvěřitelně na nervy!! Kdo tento film zachraňuje od pouhých dvou hvězdiček je jednoznačně vynikající Leslie Nielsen. Ani nevim, jestli se chci podívat na druhý díl, této přeceňované (ne)komedie. ()

petaspur

Na palubě letadla z L. A. do Chicaga došlo k otravě mnoha lidí z podávaných ryb, což sice nevedlo k nějakým vážnějším problémům, ale bylo by dobré urychleně najít nějakého funkčního pilota do vyprázdněného kokpitu. Do pilotní kabiny proto usedá bývalý bojový pilot Ted Striker, který se, za pomoci svých psychických neuróz a pesimismu navigátora McCroskyho, pokusí přistát s dopravním letounem, jehož velikost výrazně převyšuje jeho zkušenosti. "Ať mu to vyjde!" ()

MMR

ZAZ! Co zas? No ZAZ! A co zas? No přece ZAZ! Jo ZAZ, tak to řeknu hned! Prostě trio ZAZ, to jsou bohové, nad kterými bychom se měli sklánět. Naprosto dokonalá parodie. Doktor Leslie Nielsen, autopilot a plno dalších světlých stránek tento snímek vlastní. Určitě lepší než druhý díl, je to jízda od začátku až do konce. ()

hendrich6

Touhle komedií jsem chtěl uctít památku, právě předevčírem zesnulého, geniálního komediálního herce Leslieho Nielsna.Bohužel se tu ale Nielsen objeví pouze párkrát a navíc se mi film ani moc nelíbil.Samozřejmě tu bylo pár dobrých vtipků,ale srovnávat tuhle komedii s Bláznivými střelami nejde.Mockrát jsem se nezasmál a 81 % mi přijde moc.Za tenhle film dávám 50% ()

• Roli druhého pilota Rogera Murdocka si zahrál basketbalista Kareem Abdul-Jabbar. Původně ho měl hrát baseballista Pete Rose, jenže v době natáčení se nemohl uvolnit. Abdul-Jabbarovi byl nabídnut honorář 30 tisíc dolarů, ale řekl si o 35 tisíc a dostal je. Mimochodem, jména obou pilotů - Roger a Over, jsou výrazy pro příjem. (Robbi)
  • Runway, kterou vidíme na konci filmu skrze skla pilotní kabiny, je runway č. 30 na letišti Long Beach v Kalifornii. (Cheeker)
  • Během jedné vzpomínkové scény začne jukebox hrát píseň „Stayin´ Alive“ od Bee Gees zrychlenou o deset procent. Tvůrci k její úpravě potřebovali povolení kapely. (Olík)

Bláznivá střela se vrátí

Bláznivá střela se vrátí