Reklama

Reklama

Trestný prapor

(seriál)
  • Rusko Štrafbat (více)
Rusko, 2004, 11x50 min

Režie:

Nikolaj Dostal

Kamera:

Alexej Rodionov

Hrají:

Alexej Serebrjakov, Andrej Merzlikin, Dmitrij Nazarov, Alexandr Baširov, Naděžda Markina, Michail Děmentěv, Polina Kutěpova, Darja Moroz, Andrej Smoljakov (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Historické události druhé světové války byly vypovězeny v mnoha dokumentárních i hraných filmech. Jedna z temných kapitol ruského boje za osvobození, však nebyla nikdy zaznamenána. Zoufalé boje tisícovek trestných praporů, složených z mužů, trestanců, kterým sovětský režim dal jasně na výběr – buď zemřou rukou kata, nebo budou do posledního dechu bojovat proti fašistickému nepříteli. Trestné prapory, muži, kteří neměli co ztratit. Vojenské útvary v nichž bojovali kriminálníci, stejně jako muži, kteří šlápli vedle, kněží, hrdinové, nebo dezertéři. Jednotky, které byly postradatelné a byli proto nasazovány do nejtěžších bitev. Bratrstva lidí, jejichž jediným smyslem bylo dožít se příštího dne. A toto je epický příběh jednoho z nich!

Jedenáctidílná série, natočená v roce 2004 Nikolajem Dostalem, je založená na reálném základu vzpomínek těch, kteří přežili. Je natočena velkorysým stylem, který jí přibližuje k vysoce hodnocenému seriálu Bratrstvo neohrožených. Charaktery jednotlivých postav jsou vykresleny bez patosu a falešného hrdinství, kamera nápaditě zachycuje jejich bouřlivý život v němž smrt byla častým hostem. Vysoký důraz na reálnost prostředí, postav a dialogů tvoří nejen živou, ale i zajímavou mozaiku osudů, těch kteří dostali poslední životní šanci – bojovat za vlast do posledního dechu.

Kompletní série Trestný prapor (11 epizod) vyjde v produkci společnosti Řitka s.r.o. na čtyřech DVD, jejichž součástí bude jak ruská originální zvuková stopa DD 5.1 doplněná o české titulky, tak i český dabing DD 2.0. Mezi bonusy naleznete zamyšlení nad smyslem a činností skutečných trestných praporů. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (71)

Hogo Fogo 

všechny recenze uživatele

Taha sa to ako zuvacka, serial posobi ako keby vznikol v 80. tych rokoch, ako taka spomienka na stare serialy, ktore uz dnes nemame trpezlivost sledovat. Nad celym dejom tu vladne bezhranicna a nezmyselna krutost. Ludsky zivot, jednoducho v podmienkach krajiny kde zajtra znamena uz minuly tyzden, nema ziadnu cenu. ()

Danny88 

všechny recenze uživatele

Tento vojnovy serial neni zly ale ani dobry...Co mi najviac vadilo bol velmy zly strih, dalej hudba(okrem tej zaverecnej v poslednej casti...mimochodom najdojimavejsia chvila v celom serialy) Na vojnovy serial ktory mal privlastky ako "Bratstvo neohrozenych na Rusky sposob :-)" bolo malo krvy takmer ziadnu tam pocas celeho serialu neuvidite, co k vojne patri. Hrozy vojny boly vo filme ukazane len okrajovo. A preco davam 3 hviezdicky po tejto kritike? Niecim predsa je tento serial zaujimavy a uputa hlavne dejom ukazuje nam podmienky a sposoby v akych boli nasadzovane trestne prapory na vychodnej fronte, do akych nezmyselnych a zbytocnych bojov ich sovietske vedenie posielalo len preto ze boli trestny prapor... ()

Reklama

LucyW. 

všechny recenze uživatele

Tak původně jsem komentovat nechtěla, jen se podělit o radost z vánočního dárku, ale po přečtení komentářů s nízkým hodnocením mi to nedá. Tak pro začátek by si člověk měl uvědomit, že je to ruský seriál a Rusové na svou historickou tragédii nahlížejí naprosto jinak. Solženicyn není opravdu ten nejlepší reprezentant "dětí strašnych let Rossii", tím hůř, že je pro mnohé jediný. Pro nás je těžké milovat vlast se všemi pochybami a zápory, ale jen Rusové mohli přejmenovat VŘSR na Den odpuštění a smíření a slavit ho dál... (No dobře 2004 ho zrušili). ()

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Rozkaz Národného komisariátu obrany ZSSR z 28. júla 1942 č. 227 vznikol z iniciatívy Stalina. Zakazoval dôstojníkom a vojakov v boji ustupovať a ďalej nariaďoval vytvoriť na stupni front 1. až 3. trestné prápory vytvorené z vojakov, ktorí sa previnili voči vlasti alebo boli trestaní za iné zločiny, oslobodení zajatci a dobrovoľníci z radov civilných väzňov. Celkovo počas vojny existovalo okolo 50 trestných práporov a okolo 800 trestných rôt, celkovo nimi prešlo 427 tisíc ľudí, prežilo len veľmi málo. Týmto jednotkám velili radoví dôstojníci, nie trestanci. Veliteľ dostával trojnásobný žold a aj doba sa mu počítala trojnásobne do dôchodku. Pobyt v tejto jednotke sa rovnal prakticky rozsudku smrti, alebo ako vyhliadka skorého zmrzačenia. To bola jediná cesta, ako sa z tejto jednotky dostať. A aj tu ešte bolo výhrou keď sa dostal do pešej jednotky, horšie to bolo u jednotky mínohladačov. Spomínané uzáverové jednotky sa neosvedčili a už v roku 1942 boli zrušené. ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Komorní válečné drama odehrávající se někdy mezi lety 1941-1943 je mikrokosmem velitelství divize a prostředí trestného praporu, kam byli zařazováni ti, na jejichž životě nebyl příliš velký zájem a byli proto nasazováni tam, kde to nejvíce připomínalo potravu pro děla, miny, tanky či jiné nástroje válečných jatek. V ruském případě šlo o tvář zvláště odpudivou, protože trestáni byli až příliš často ti, kteří patřili k nejlepším a doslova Stalinovi navzdory zachránili Rusko před nejhorším ponížením v jeho novodobých dějinách, jdoucím daleko za limitu, k níž se kdysi velmi vzdáleně přiblížil Napoleon I. Syrovostí přístupu, věcností při pohledu na příslušníky policejního ministerstva NKVD (velmi připomínajícími tu nejhorší verzi StB našich padesátých let), ale i citlivou individualizací vyšších důstojníků divize nebo lidí v týle připomíná TRESTPRAP (to je doslovný překlad ruského zkratkového názvu) MASH. Ta obdoba je ovšem velmi vzdálená, protože více než 200 dílů čítající americký seriál se soustředí na takřka mírový život nemocnice a přerůstá do širší dobové sondy demokratické americké společnosti prožívající šok z vietnamského výprasku. Všechno, co bylo možno dříve slyšet jako pokradmé poznámky kdesi stranou nebo v náznacích poučenějších próz ruských předních spisovatelů (např. Šolochovův OSUD ČLOVĚKA) je tu věcně a bez příkras podáno jakoby na tácu. Vlastenectví, které prostupuje i tyto zavržené, nevyznívá hluše, protože Hitlerovi se podařil svého druhu zázrak: přesvědčit ruského i obecně sovětského člověka, že může existovat rozvrat a brutalita ještě větší, krutější a bezuzdnější než byla ta, kterou ztělesnil ve své ponuré osobnosti někdejší zločinecký diktátor z Kremlu. Jakkoliv lze dílu vytýkat řadu dílčích nedodělků, syrovost záběru, mimořádná kvalita hereckých výkonů, ale i režie a scénáře - uznalou zmínku zaslouží i úvodní motiv ostnatých drátů - převládá. Hrůza a děs, ale i lidství a solidarita mezi politickými a lidmi ze skutečného dna sovětské společnosti jsou tu alespoň pro mne představeny v celé své strašlivosti. Snad také jako konečně skutečná katarze nešťastné největší evropské země, trestané v minulém století režimy, jež si nezasloužila, a krvavými konflikty, po kterých nikdy netoužila. Právě tudy zřejmě vede dokončení cesty ruské společnosti do Evropy, z níž nikdy nevyšla a jejíž je již druhé tisíciletí přirozenou součástí. ()

Galerie (1)

Reklama

Reklama