Reklama

Reklama

Trestný prapor

(seriál)
  • Rusko Štrafbat (více)
Rusko, 2004, 11x50 min

Režie:

Nikolaj Dostal

Kamera:

Alexej Rodionov

Hrají:

Alexej Serebrjakov, Andrej Merzlikin, Dmitrij Nazarov, Alexandr Baširov, Naděžda Markina, Michail Děmentěv, Polina Kutěpova, Darja Moroz, Andrej Smoljakov (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Historické události druhé světové války byly vypovězeny v mnoha dokumentárních i hraných filmech. Jedna z temných kapitol ruského boje za osvobození, však nebyla nikdy zaznamenána. Zoufalé boje tisícovek trestných praporů, složených z mužů, trestanců, kterým sovětský režim dal jasně na výběr – buď zemřou rukou kata, nebo budou do posledního dechu bojovat proti fašistickému nepříteli. Trestné prapory, muži, kteří neměli co ztratit. Vojenské útvary v nichž bojovali kriminálníci, stejně jako muži, kteří šlápli vedle, kněží, hrdinové, nebo dezertéři. Jednotky, které byly postradatelné a byli proto nasazovány do nejtěžších bitev. Bratrstva lidí, jejichž jediným smyslem bylo dožít se příštího dne. A toto je epický příběh jednoho z nich!

Jedenáctidílná série, natočená v roce 2004 Nikolajem Dostalem, je založená na reálném základu vzpomínek těch, kteří přežili. Je natočena velkorysým stylem, který jí přibližuje k vysoce hodnocenému seriálu Bratrstvo neohrožených. Charaktery jednotlivých postav jsou vykresleny bez patosu a falešného hrdinství, kamera nápaditě zachycuje jejich bouřlivý život v němž smrt byla častým hostem. Vysoký důraz na reálnost prostředí, postav a dialogů tvoří nejen živou, ale i zajímavou mozaiku osudů, těch kteří dostali poslední životní šanci – bojovat za vlast do posledního dechu.

Kompletní série Trestný prapor (11 epizod) vyjde v produkci společnosti Řitka s.r.o. na čtyřech DVD, jejichž součástí bude jak ruská originální zvuková stopa DD 5.1 doplněná o české titulky, tak i český dabing DD 2.0. Mezi bonusy naleznete zamyšlení nad smyslem a činností skutečných trestných praporů. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (71)

Radiq 

všechny recenze uživatele

To zpracování stojí doslova za ruské hovno. A to je ten nejhlavnější problém... protože vás to provází celej seriál. Kromě toho je to strašně "ruské". Teda nezastávám se americkejch hrdinnejch válečnejch filmů, ale tohle je zas druhej extrém. Za prvé - každej tam vypadá jak typickej rusák - i kdybyste nevěděli, že je to rus, poznáte, že je to rus. Za druhé - moc nerozumím těm politickejm socialistickejm výrazům, vlasteneckejm názorům a historickejm souvislostem. Za třetí - když je tam nějaká akce, je to buď strašná vizuální prasárna nebo to neukážou nebo to nějak obejdou nebo se kamera kouká jinam - v podstatě tam neukážou skoro vůbec žádné nepřátele a výbuchy a střelba je amatérská a krev se tam objevuje zřídka. Prostě hlavně aby to nezruinovalo televizní rozpočet. Jediným kladem filmu je pohled na válku na východní frontě z pohledu těch nejvíc postradatelnejch jednotek z postradatelnejch jednotek. Lidskej život (obzvlášť ten trestaneckej) je hovno, hlavně že nás je mnogo. Válečná mašinérie v ruském podání je naprostá šílenost - divím se, že to vůbec rusáci natočili a nehodili na to nějakou cenzuru. Jelikož skoro každá postava je zapomenutelnej rus, ulpěli mi v hlavě jen dva nejlepší - velitel Tvjerdochlebov (Alexej Serebrjakov) a skvěle odpornej kriminálník Glymov (Jurij Stěpanov). Škoda, škoda toho zpracování - za dost peněz by se z toho dal udělat parádní seriál. ()

KoleckoR 

všechny recenze uživatele

Bohužel jsem neviděl na STV všechny díly, kde dnes seriál končí, ale z toho, co jsem viděl, mě velmi mile překvapil. Nejedná se kupodivu o hrdinské ruské klasiky. Je to drsný, reálný obraz Velké vlastenecké války, lidí - trestanců, kteří mají zemřít buď ve vězení, nebo na frontě. Trestný prapor stojí na stejné příčce jako Bratrstvo neohrožených nebo Pacific. ()

Reklama

sportovec 

všechny recenze uživatele

Komorní válečné drama odehrávající se někdy mezi lety 1941-1943 je mikrokosmem velitelství divize a prostředí trestného praporu, kam byli zařazováni ti, na jejichž životě nebyl příliš velký zájem a byli proto nasazováni tam, kde to nejvíce připomínalo potravu pro děla, miny, tanky či jiné nástroje válečných jatek. V ruském případě šlo o tvář zvláště odpudivou, protože trestáni byli až příliš často ti, kteří patřili k nejlepším a doslova Stalinovi navzdory zachránili Rusko před nejhorším ponížením v jeho novodobých dějinách, jdoucím daleko za limitu, k níž se kdysi velmi vzdáleně přiblížil Napoleon I. Syrovostí přístupu, věcností při pohledu na příslušníky policejního ministerstva NKVD (velmi připomínajícími tu nejhorší verzi StB našich padesátých let), ale i citlivou individualizací vyšších důstojníků divize nebo lidí v týle připomíná TRESTPRAP (to je doslovný překlad ruského zkratkového názvu) MASH. Ta obdoba je ovšem velmi vzdálená, protože více než 200 dílů čítající americký seriál se soustředí na takřka mírový život nemocnice a přerůstá do širší dobové sondy demokratické americké společnosti prožívající šok z vietnamského výprasku. Všechno, co bylo možno dříve slyšet jako pokradmé poznámky kdesi stranou nebo v náznacích poučenějších próz ruských předních spisovatelů (např. Šolochovův OSUD ČLOVĚKA) je tu věcně a bez příkras podáno jakoby na tácu. Vlastenectví, které prostupuje i tyto zavržené, nevyznívá hluše, protože Hitlerovi se podařil svého druhu zázrak: přesvědčit ruského i obecně sovětského člověka, že může existovat rozvrat a brutalita ještě větší, krutější a bezuzdnější než byla ta, kterou ztělesnil ve své ponuré osobnosti někdejší zločinecký diktátor z Kremlu. Jakkoliv lze dílu vytýkat řadu dílčích nedodělků, syrovost záběru, mimořádná kvalita hereckých výkonů, ale i režie a scénáře - uznalou zmínku zaslouží i úvodní motiv ostnatých drátů - převládá. Hrůza a děs, ale i lidství a solidarita mezi politickými a lidmi ze skutečného dna sovětské společnosti jsou tu alespoň pro mne představeny v celé své strašlivosti. Snad také jako konečně skutečná katarze nešťastné největší evropské země, trestané v minulém století režimy, jež si nezasloužila, a krvavými konflikty, po kterých nikdy netoužila. Právě tudy zřejmě vede dokončení cesty ruské společnosti do Evropy, z níž nikdy nevyšla a jejíž je již druhé tisíciletí přirozenou součástí. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Distribútor prirovnáva tento seriál ku skvelému Bratstvu neohrozených, ktorý znesie aj tie najprísnejšie merítka. Majú mnoho spoločného, ale to, čo robí vojnový film vojnovým sú bojové scény. V tomto 11-dielnom seriály ich spočítate asi na jednej ruke /vážne len asi 4-5/, navyše sú veľmi krátke a úplne mizerne zrežírované. Toľko asi negatíva. Jediné ale veľmi podstatné. Príbeh sám o sebe je veľmi zaujímavý, prepracované postavy, hodnoverné a zaujímavé dialógy. Zistite, že sami Rusy pochybovali na čijej strane vlastne bojovať a za koho. Za svoju rodnú zem? Za prekliatych komunistov na čele so Stalinom a NKVD? Za seba a za rodinu? Či brebehnúť k Nemcom?...Tieto témy tvoria väčšinu dialógov a aj keď dialógy tvoria 80% filmu, nie je to nudné, ale povedal by som veľmi poučné a zaujímavé. Trestanci, ktorích posielali na tie najhoršie nedobitné úseky, nemali čo stratiť, buď dostali nemeckú guľku v boji, alebo ruskú od NKVD pri úteku, ústupe alebo náznaku zbabelosti alebo zmysluplnosti boja. Za najzaujimávajšiu scénu považujem objavenie skladu potravín a tajné rabovanie z obidvoch strán.Kto sa chce dozvedieť ako a čo prežíval ruský vojak, odporúčam, pretože je to poučné. Ak idete vyslovene po bojových scénach, vyhnite sa tomuto seriálu širokým oblúkom. Ďakujem distribútorovi za trápny "bonus", ktorý je skôr nepodareným trailerom. Film 70%. ()

wader 

všechny recenze uživatele

Jak už bylo zmíněno, s Bratrstvem neohrožených se to nedá srovnat. BoB je technicky úplně někde jinde. Trestnému praporu chyběly peníze a možná i ambice na něco většího. Ale to vůbec nevadí. Celou dobu jsem na to koukal bez očekávání jako na průměrnou „poučnou“ zábavu. Avšak úplně poslední scéna posledního dílu mě rozplakala. Ne, že mi ukápla slza, ale opravdu jsem několik minut brečel. Ani nevím přesně proč. Ten zpěv – ten chorál. Když to znělo, jako bych slyšel ruskou duši. Všechny paradoxy a protiklady toho národa v jedné scéně, jedné písni. ()

Galerie (1)

Reklama

Reklama