Reklama

Reklama

Populární píseň Irvinga Berlina "Bílé Vánoce" zazněla v podání Binga Crosbyho poprvé ve filmovém muzikálu Holiday Inn (1942) a získala Oscara. Už od té doby se datují pokusy o vytvoření stejnojmenného muzikálu, jež byl ovšem realizován až o dvanáct let později. Jeho zápletka je velmi jednoduchá a byla částečně opsána právě z Holiday Inn. Dvojice úspěšných kabaretních umělců se rozhodne pomoci bývalému veliteli z válečných let a rozhodne se v jeho rekreační chatě ve Vermontu uspořádat benefiční koncert. Při té příležitosti se dvoří sesterské dvojici přitažlivých zpěvaček. Společnost Paramount nešetřila náklady a film vyrobila jako svou první produkci v novém širokoúhlém systému VistaVision. Její péče se vyplatila, neboť film se stal divácky nejúspěšnějším titulem roku a postupem let také neodmyslitelnou součástí vánočního televizního vysílání. Partnerem Binga Crosbyho měl původně být Fred Astaire. Ten ovšem v té době zvažoval ukončení kariéry, a tak byl místo něho obsazen Donald O’Connor (známý především ze Zpívání v dešti), jehož však neuvolnilo jeho domovské studio Universal. Roli nakonec dostal zpěvák a tanečník Danny Kaye (jenž zaujal např. v hudebním přepracování Gogolova Revizora). V rolích partnerek obou hrdinů se objevují známá zpěvačka Rosemary Clooneyová (teta herecké hvězdy George Clooneyho) a vynikající tanečnice Vera-Ellen, jež byla filmovou partnerkou obou hollywoodských legend Freda Astaira i Genea Kellyho. Film natočil režisérský veterán maďarského původu Michael Curtiz (Oscar za Casablancu). (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (41)

Kass 

všechny recenze uživatele

Název snímku poměrně významně klame "tělem" (i když své částečné opodstatnění ve filmu má), rozhodně se totiž nejedná o nějaký vánoční film v tradičním stylu, ale jde v první řadě o příběh dvojice mužů, jež potká dvojici žen, a postupně ... však to znáte :-). Z mého pohledu jsem největší problém filmu spatřoval v hl. mužských představitelých, kteří mi jednoduše nepřišli moc sympatičtí - ale jak píšu ... z mého pohledu ! :-) Muzikály mám velmi rád, je ovšem potřeba z mé strany podotknout, že jednu z jejich nejvýznamnější odnoží, tu, jež je postavena především na "pódiových" vystoupeních (reprezentují ji i "Bílé Vánoce"), za svůj nejoblíbenější "šálek kávy" v tomhle žánru nepovažuji. Rád bych se ještě okrajově zmínil o Vera Ellen, která byla pohybově mimořádně nadanou herečkou, a její taneční kreace zde představují jednoznačné vrcholy snímku. Hodnocení = 3 a 1/2* ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Takový ten typický rozjuchaný muzikál 50. a 60. let, který má skvělé až nádherné songy, kouzelnou výpravu, skvělé herce (což tady platí bezesporu) a nikterak složitý děj, který diváka nabije optimismem. Já se u toho příjemně usmíval snad celou dobu. Vánoce tam nejsou nijak podstatné, ten film by se mohl odehrávat opravdu kdykoliv a kdekoliv jindy, ale o tom to fakt není. Tady jde o hudební čísla, sympatické písničky a o vztahy ústředních postav. Díky písničkám to pak celé příjemně pádí vstříc konci a je naprosto pochopitelné, proč je tenhle film totální klasika. Mezi mé srdcovky se sice nezařadí, ale rád se na něj zase někdy podívám. Pohodovka. 70 %. ()

Reklama

Matty 

všechny recenze uživatele

Máme rádi sníh… barvy khaki. Únikovka, ve které není kousek reálného (i dekorace ochotnického divadla jsou přesvědčivější) a která ojedinělým způsobem propojuje svátky klidu a míru s adorací válečných hrdinů. Choreografie tanečních scén a práce s barvou je strhující, škoda jen, že obojí zabírá poměrně malou část dvouhodinového filmu, po jehož skončení jsem navzdory pravděpodobnému tvůrčímu záměru začal nenávidět Vánoce i armádu. 65% ()

StarsFan 

všechny recenze uživatele

Byl jednou jeden muž a ten se jmenoval Bing Crosby. Ve dvacátých letech dvacátého století se stal velmi populárním zpěvákem a protože tehdy bylo naprosto běžné, aby se zpěvák živil současně jako tanečník, herec, moderátor i komik, vstoupil poměrně rychle i do filmového průmyslu. Za 40 let si zahrál asi 80 rolí v nejrůznějších amerických filmech. Dnes - na počátku 21. století - by se dalo považovat za mistrný kousek, kdyby se vám aspoň polovinu Bingových filmů podařilo někde v archivech vyhrabat, je ale několik málo kousků, které se - minimálně na americké půdě během Vánoc - budou omílat stále dokola. White Christmas je jedním z těchto filmů, přitom toho v něm vánočního krom jména moc není. Název byl v tomto případě nejspíš sebrán z Bingovy slavné písně, která ve filmu zazní, ale ačkoliv mám její komorní vyznění v černobílém Holiday Inn, kde ji Crosby poprvé zazpíval, mnohem radši, nedá se ani tomuto rozjařenému barevnému kousku upřít styl. Irving Berlin se skutečně vyznamemal a i když jsem si původně myslela, že na hudební stránku rychle zapomenu, "Sisters" nebo "The Old Man" mi zní v hlavě dodnes a za "Count Your Blessings Instead of Sheep" bych položila život :-) Pokud se k některým filmům ráda vracím, jsou to právě tyhle staré snímky s Bingem Crosbym a White Christmas patří mezi ty lepší. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

Co bych já neudělal proto, abych zachránil životní styl některé z GUM, které mi kdysi zpříjemňovaly základní vojenskou službu láskyplným buzerováním? Jsem si jistý, že bych pouze nadšeně začal chroupat chipsy, abych měl z jejich pádu na dno dokonalý prožitek. Patrně proto zcela nechápu americkou úchylku v milování svých generálů, ale mimo tuto podivnost jsem se podezřele bavil při roztomile naivní zápletce i pozitivně laděném skotačení po pódiu. ()

Galerie (30)

Zajímavosti (17)

  • Všechny písně, které ve snímku zaznějí, napsal legendární Irving Berlin. (Olík)
  • Komediální scéna, kde Bing Crosby a Danny Kaye tančí s mašlemi na hlavě na píseň "Sisters", původně nebyla ve scénáři. Vznikla až během natáčení, kdy oba herci v přestávkách šaškovali na place. Režisérovi se to nesmírně líbilo a rozhodl se tuto scénu do filmu připsat. (StarsFan)
  • Vera Ellen byla pěvecky předabována Glorií Wood. (janejudyjune)

Reklama

Reklama