Reklama

Reklama

Yamato - Loď smrti

  • Česko Bojová loď Yamato (více)
Trailer

Obsahy(1)

Mladá japonská dívka hledá na jaře roku 2005 v japonském přístavu loď, kterou by si mohla najmout a odplout s ní na moře na pozici 30°43' severní šířky a 128°4' východní délky, avšak bez úspěchu. Záhy se ukáže, že se na dané pozici nachází vrak bitevní lodi Jamato z druhé světové války a jediným, kdo projeví ochotu s dívkou na danou pozici se svou malou lodí plout, se stává do sebe uzavřený starý rybář Kamio, bývalý člen posádky Jamata, který se každoročně odmítá účastnit vzpomínkových akcí na její počest. Posléze vyjde najevo, že dívčin adoptivní otec Učida byl rovněž námořníkem na Jamatu a že byl Kamiovým velitelem a přítelem. Během plavby na udanou pozici začne starý námořník vzpomínat na pohnutou dobu, kdy za války jako patnáctiletý narukoval na palubu nejmohutnější bitevní lodi, která kdy byla v dějinách postavena a plnil na ní těžkou válečnou službu v okruhu spolubojovníků, kteří se stali jeho nejlepšími přáteli. Během služby se musí všichni vyrovnat nejen s krutostí námořních bojů s přesilou amerického námořnictva, ale i se ztrátami v rodině doma v Japonsku, kde je obyvatelstvo těžce zkoušeno masivními americkými nálety. Po bitvě v zálivu Leyte v říjnu 1944, ve které je zničena většina japonského Spojeného loďstva, je Jamato poškozena a stažena do Japonska k opravám. 1. dubna 1945 se Američané vyloďují na ostrově Okinawa a začínají tak přímo ohrožovat samotné japonské ostrovy. Je rozhodnuto ze zbylých lodí zformovat Speciální útočný svaz s Jamatem v čele a vyrazit vstříc sebevražedné misi, kdy má svaz bez letecké ochrany prozazit k Okinawě pomoci jejím obráncům. A tak 6. dubna Jamato vyplouvá na svou poslední plavbu vstříc katastrofě, ale s posádkou odhodlanou bojovat až do posledního dechu. (Hartmann)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (45)

gogo76 

všechny recenze uživatele

Japonský veľkofilm o smutnom konci tejto lode pri Okinawe, pripomína veľký hollywodsky blockbuster Pearl Harbor, trochu Titanic, s rozdielom, že žiadna veľká love story tu nie je. Prvá hodina ma akosi nedokázala prikovať k obrazovke, emócie boli akési silené a hlavne okorenené priblblými dialógmi typu: "Tvoj brat, otec...zomrel ako hrdina" a pod. To všetko,ale zachráni záverečná bitva, ktorá dostala slušný priestor a milovníci vojnových filmov by len kôli tejto 15-20 min. scéne nemali váhať. Stret amerických bombardérov a lode Yamato, ktorá páli z diel a protilietadlových guľometov nepretržite, až kým sa nezačne potápať, je scéna plná dynamiky, reálnej akcie a slušného ozvučenia. Trochu mi vadila absencia českých titulkov (to tu už dlho nebolo), po veľmi dlhom čase som bol nútený pozerať filmy s dabingom a to je možno práve dôvod, prečo má prvú hodinu film nejako nevtiahol do deja. Plochosť a nedobrý hlasový výber (hlas 15 roč. chlapca hovorí za všetko), robia divy. Film 60 %. ()

LiborGondek 

všechny recenze uživatele

Jsem fascinován bitevní lodí Yamato, její velikostí, silou, vybavením a oddaností námořníků. Na tehdejší dobu neměla konkurenci a i na dnešní poměry by to byl nelehký soupeř. Nicméně zrovna provedení tohoto japonského filmu mě moc nebere. Dokument, který jsem viděl nedávno byl lepší. Vyprávěl jen fakta a ne tu zbytečnou omáčku okolo... 45% ()

Reklama

wakage 

všechny recenze uživatele

Dávám dvě hvězdičky kvůli hudbě, která k tomuto filmu vůbec nesedí. Kromě závěrečné scény, při které žádná hudba nehraje a scéna působí jakžtakž reálně a napínavě, je v celém filmu hudba jako z nějakého amerického velkofilmu a to ještě nepříliš zdařilého. Než hudba, která vyloženě ruší a kazí všechny dramatické scény i celkový dojem z tohoto snímku, by v mnoha scénách bylo lepší ticho. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Japonci ty filmy prasí až to hezký není. Na rozdíl od americké produkce, kde je důležitá jedna věc. Když už natočit válečný film o sobě, tak ho natočit velkolepě jsou Japonci zvyklí na trošičku jiný arbitr. A to ten, že válečný film o sobě většinou natočí dost nudný, trapný, bez akce a bez nervů tekoucích stavů. Zřejmě na to nemají peníze. Spíše se šťourají v originálně napsaných scénářích, než tvořit kdejaké akční sekvence. Něco na tom možná bude, protože film jako takový by myšlenku mít mohl, ale nebýt těch efektů a všeho kolem. ()

VanTom 

všechny recenze uživatele

"Velkofilm" ve stylu Titanicu a Pearl Harboru. Pro japonce je potopení bitevní lodi Jamato těžká rána do národního sebevědomí a jeden ze symbolů potupné porážky a konce války, ze snímku ovšem nevyplývá, že by Jamato provedla i jiné významnější akce než finální sebevražednou plavbu, která navíc byla ukončena daleko před dosažením cíle. Kvůli omezenému rozpočtu z lodi vidíme jen kus paluby, dělová stanoviště a několik anonymních chodeb a kajut, pár krátkých digitálních záběrů celku dojem nezachrání. Chybí nějaký zastřešující příběh, hlavních postav je mnoho a jsou si dost podobné, nejzajímavějšími se tak stávají scény ukazující chod tohoto monstrózního kolosu a značně naturalisticky ztvárněný poslední boj posádky. Linie ze současnosti je nezajímavá a ke konci přehnaně ubrečená a patetická. ()

Galerie (22)

Zajímavosti (7)

  • Kromě palebné síly, jež ve své době neměla obdoby, disponovala Yamato i velmi nadprůměrnou pancéřovou ochranou. Síla pancéře na palubě obnášela 23 cm, na bocích 41 cm, na velitelské věži 50 cm a na dělových věžích dokonce 64 cm! (CrypzzXD)
  • V japonskom meste Kure, neďaleko Hirošimy, sídli námorné múzeum, v ktorom je umiestnený pôsobivý model bojovej lode YAMATO. Maketa najväčšieho vojnového plavidla všetkých čias je postavená v mierke 1:10 a u návštevníkov budí vskutku rešpekt. (MikaelSVK)
  • Misia lode Yamato a jej sprievodných plavidiel bola poslednou veľkou akciou japonského námorníctva počas druhej svetovej vojny. Kým krajina vychádzajúceho slnka stratila v bitke približne 4 000 mužov, Američania prišli len o 10 lietadiel a 12 pilotov. Tento stret ukázal zraniteľnosť masívnych hladinových lodí zo strany leteckých útokov. Druhou svetovou vojnou sa tak skončila éra veľkých bojových lodí. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama