Reklama

Reklama

Poslední skotský král

  • Velká Británie The Last King of Scotland (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Mladý skotský dostudovaný lékař Nicholas Garrigan se dostává do Ugandy. Zde je plno vojáků, protože tu právě probíhá převrat pod vedením Idi Amina. Nicholas přijíždí do vesnice a začíná pracovat ve zdejší ordinaci pod vedením doktora Merrita a jeho ženy Sarah. Vesnice očekává příjezd nového prezidenta Idi Amina. Nicholas a Sarah sledují jeho proslov a poté ze slavnosti odjíždějí. Zastaví je však vojáci, že se prezident zranil a potřebuje ošetření. Svým jednáním udělá Nicholas na prezidenta dojem... Nicholas se sbližuje se Sarah, ale ta jeho návrhy odmítá. Druhý den si ho opět žádá prezident a on odjíždí za ním v domnění, že chce ošetřit svoji poraněnou ruku. Prezident ho ale žádá, aby se stal jeho osobním lékařem. Nicholas odmítá, záminka je vlastně Sarah. Je pozván ještě na večer, tak zůstává do druhého dne. Nicholas se účastní večeře, po které se prezidentovi udělá špatně a myslí si, že ho někdo otrávil. Jednalo se však pouze o zaražené větry. Prezident mu vypráví svůj příběh chudého chlapce. Nicholas se druhý den rozhodne a prezidentovu nabídku přijímá... Nicholasovi nastává úplně jiný život. Je v centru prezidentovy rodiny a ten ho pověřuje i jinými dost důležitými úkoly. Jednoho dne pomůže jeho synovi při epileptickém záchvatu. Prezident však odmítá jeho léčbu, což Nicholas nechápe. I přes jejich vzájemnou neshodu ho prezident odmění novým autem. Když v něm společně jedou, je na prezidenta spáchán pokus o atentát. Ten pak jedná natolik afektovaně vůči svým vojákům – pro něj zrádcům –, že je z toho Nicholas velmi zaskočený... Nicholas je přítomen i krutému výslechu atentátníků, což mu nedělá příliš dobře. Odchází se proto opít do baru, kde vidí, jak se člověk  prezidentova okruhu Johan Wasswa baví s divným bílým mužem. Informuje o tom prezidenta, ale chce, aby si vše ověřil. Časem se od muže jménem Stone dozvídá, že Wasswa zmizel a není prý jediný. Mizejí všichni, kteří jsou prezidentovi jen trochu podezřelí. Nicholas kývne Stoneovi na schůzku... Nicholas se setká se Stoneem, který mu potvrdí zmizení Johana Wasswy. Nicholas se rozhodne odjet domů, nedokáže se smířit s tím, že kvůli němu možná zbytečně „zmizel“. Prezident ho přesvědčuje, že jeho čin byl správný a odjezd mu svým způsobem rozmlouvá, až zakazuje. Pak vezme Nicholase na party, ale ten se nedokáže bavit, a tak jen popíjí. Je nešťastný a svěřuje se jedné prezidentově ženě Kay. Kay ho varuje před prezidentem a žádá ho, aby co nejdříve zmizel a odjel ze země. Nicholas nachází převrácený byt a zjistí, že mu zmizel jeho pas. Žádá Stonea o pomoc. Ten ho seznamuje se situací v zemi, s tím, jak prezident nechává bezdůvodně likvidovat spoustu lidí. Pomoc slibuje, ale pouze za prezidentovu smrt... (TV Prima)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (600)

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Ani já jsem nechtěl být prezidentem, ale lid to tak chtěl!" Generál Amin má o své dobrotě jasno a jeho lid brzy pocítí, že generál má vždycky pravdu. Mně se tedy doživotní prezident Ugandy dost zamlouval, protože to byl sympaťák a film mi žádnou reprezentativní přehlídku jeho krutosti nenabídl. Místo toho jsem dostal unylého Dr. Garrigana, naivního floutka prchajícího s právě vytištěným diplomem v tašce na truc svému úspěšnému otci do Ugandy. Nechci být nějak moc náročný, ale já jsem potřeboval důstojnějšího soupeře. Takhle jsem v souboji ďábelského diktátora s otravným správňákem najednou začal spontánně fandit deklarovanému zlu, což patrně nebylo účelem tohoto docela napínavého snímku, ale já jsem si nemohl pomoci. ()

k212 

všechny recenze uživatele

Naivní mladíček, který prahne po dobrodružství a požitcích, co podlehne charismatické autoritě ... asi tak nějak bych to vnímala. Excelentně odehráno, fajnově natočeno, dobře ohudebněno. Poselství tak trochu nejasné. Krátká avšak letmě povrchní lekce z historie Ugandy, která zanecha hořkou pachuť a antipatie vůči hlavnímu hrdinovi, který si o svou lekci více než koledoval, a vůči jednomu africkém diktátorovi, jehož vojenská junta v Africe nebyla a žel není ojedinělý jev. 80%. ()

Reklama

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Kvalitativně celkem standardní film, pokoušející se o sondu do svědomí člověka vezoucího se na diktátorském režimu. Zastoupeno mladým doktorem, který přijíždí do Ugandy plnit humánní poslání, aby se po scénáristicky dosti svévolném setkání s Aminem ujal péče o jeho pozemské tělo. Tolik k obecně profláknutému ději. V hlavním záměru zůstává film někde na půl, v podstatě stejně rychle, jako si Nicholas Amina oblíbí, tak se ho začne bát, není mnoho prostoru pro zpytování svědomí (vyjma skvělé scény s britským rezidentem). Takže za film 3*, co jej ovšem pozvedává je Forest Whitaker, jehož podání Amina patří k nejlepším ztvárněním paranoidního vládce. To je první klad, druhý pak dynamický strhující závěr filmu. Nejsou to čisté 4*, ale budiž. ()

viperblade 

všechny recenze uživatele

Jednou, když jsem ještě neznal ČSFD, jsem si na jednu A4 napsal všechny filmy, které jsem chtěl vidět. Bylo to už dávno (například tam byl "Saw 3" jako horká kino novinka :-)) a všechny filmy jsem postupem času zhlédl. Jen tento klenot mi poněkud unikal. Byl skoro na konci papíru a já jsem si málem nemohl vzpomenout, proč jsem chtěl tento film vidět. Když jsem zapátral ve zdejších vodách, tak jsem si na důvod vzpomněl. Totiž, ještě předtím seznamem jsem byl v kině (už ani nevím na čem) a před filmem pustili trailer právě na Posledního skotského krále. Jak říkám, nepamatuju si, na čem jsem to byl, ale pamatuju si, jaký dojem na mě ten trailer udělal. Tak a dnes (konečně!) jsem se k tomuto vynikajícímu snímku dokopal. Musím říct, že nejsem vůbec zklamaný. Forest Whitaker zde předvádí tak přirozený výkon, že za 20 minut zapomenete, že je to JEN herec a budete na něj myslet jako na Amina. Opravdu zasloužený Oscar. Ani James McAvoy se nedal zahanbit a moc se mi líbil. Jeho postava čerstvě dostudovaného medika, který si chce jen užít, někdy taky pomáhat, mě překvapivě bavila. Trvalo mi 4 roky, než jsem se na tento film podíval. Pevně věřím, že opakovaná projekce bude v mnohem kratším časovém intervalu… ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Toto je Afrika. Násilie za násilie. Ak skúsiš niečo iné, si mŕtvy.“ Toto nie je príjemný film. Nie, ani omylom vážení. Hoci sa začína ako bezstarostné blbnutie s pohľadnicovými dovolenkovými zábermi z Afriky, i divák, ktorý aspoň približne vie, o aký žáner ide, bude čoraz vyhrotenejším scenárom nemilo (čo je ale asi pochvala) zaskočený. Dlho sledujeme sympatický vzťah medzi mladým škótskym lekárom (skvelý James McAvoy) a jeho mentorom, africkým prezidentom (Oscar pre fantastického Whitakera plne zaslúžený - je príjemný, uvoľnený, žoviálny.... a o sekundu neskôr desivý a monštruózny). Tušíme, že „niečo nie je v poriadku“, že mladík je vlastne hajzlik a prezident má nebezpečne blízko k tyranovi, ktorý miluje slová „genocída“, „masové“ a „vyvražďovanie“. Napriek tomu všetkému je finále brutálne i pre diváka, ktorý má rád Lucia Fulciho, Ruggera Deodata a Daria Argenta. Povedal by som, že veľmi silná káva bez smotany a cukru. Nejednoznačné a pôsobivé. Forest Whitaker ma prvý raz naplno zaujal vo Farbe peňazí: behom chvíľky namlátil biliardového kráľa Paula Newmana a ticho zmizol v tme. Patril k tomu najlepšiemu z celého filmu – a to bol na scéne 5 minút. Posledný škótsky kráľ je JEHO filmom, robustný herec kraľuje celým 117. minútam. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (37)

  • Interierové záběry na letišti na konci filmu se natáčeli ve skutečnosti v místní knihovně během víkendu. Byl to jediný způsob, jak dostat na natáčení všechen kompars bílých místních neherců, pro které by letiště bylo moc daleko. (don corleone)
  • Černý Mercedes patřil skutečně prezidentovi Aminovi. Režisér objevil dvě limuzíny v garáži parlamentu, dokázali zprovoznit jednu z nich. Problém byl, že dokázal jet pouze na první rychlost. (don corleone)
  • Režisér se před natáčení potkal s televizním reportérem britského kanálu 4 jménem John Snow, který pracoval v době Aminiho režimu v Ugandě pro Reuters a ten mu potvrdil, jak schopný řečník to byl. Dokázal si na svou stranu získal novináře, kteří přicházeli na tiskovou konferenci nažhaveni a odcházeli s úsměvem. Díky tomu byl pak i jeho portrét mimo Ugandu velmi zkreslený. Tisková konference ve filmu je založená na jeho zážitcích. (don corleone)

Související novinky

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Afrika byla dlouho poměrně málo využívaným místem pro děj hraných filmů. Až v posledních přibližně 15 letech vzrostl zájem filmařů o témata spojená především s turbulentními politickými změnami a… (více)

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji

30.03.2007

Všichni víme, že Oscaři v hereckých kategoriích často slouží k tomu, aby si jejich držitele konečně všimli producenti vysokorozpočtových bijáků. Jedni si chtějí vydělat, ti druzí potřebují do… (více)

Pan a paní Pittovi v akci

Pan a paní Pittovi v akci

23.03.2007

Pokud toužíte po podrobnostech adopce vietnamského caparta do superhvězdné famílie Pittových, listujte v bulvárních plátcích. Od nás se dozvíte pouze to, v jakých dalších filmech si Angie a Brad… (více)

Reklama

Reklama