Spider-Man 3

• USA Spider-Man 3
USA, 2007, 139 min

Nesmělý student Peter Parker stále bojuje jako Spider – Man proti zločinu. Stále je zamilovaný do kamarádky Mary Jane Watsnové, která právě získala hlavní roli v muzikálu Vzpomínky na Manhattan. Přestože si Peter užívá přízně lidí, médií i Mary Jane, kterou se chystá požádat o ruku, nad jeho životem už se opět stahují mraky. Z meteoru, který dopadl nedaleko místa, kde trávil romantický večer se svou láskou, vyleze černý sliz a přilepí se k jeho mopedu. Uprchlý trestanec Flint Marko, který chce získat pro svou těžce nemocnou dceru Penny peníze na léčbu, spadne na útěku před policií do testovací jámy, kde právě probíhá experiment s demolekularizací. Ta promění jeho molekulární strukturu a smísí ji s pískem na dně jámy, čímž dá vzniknout zcela nové bytosti, Sandmanovi. Navíc je tu Harry Osborn, který Peterovi vyčítá, že mu přebral Mary Jane, a také věří, že Spider – Man zabil jeho otce. Petera, který se dozví, že vrahem jeho strýčka mohl být Flint a nikoli Carradine, se zmocní černý sliz a jako symbiont ho zcela ovládne. Peter se začíná měnit. Jeho síla, energie, ale bohužel také agresivita rostou a jeho temné já ho postupně začíná ovládat. (TV Nova)

Psycho.R

Závěrečná část je rozdílná v atmosféře, je tu vidět, že Raimi se snaží pozavírat otevřený příběh a to je vždy obtížný. Nová Amazing Spider man se nemůže rovnat této trilogii ani náhodou (dodatek 05.11.2012). Proto tak vysoký hodnocení. ()

Armin82

Ve třetím pokračování nám Sam Raimi naservíroval daleko větší rozmanitost. Temná síla z vesmíru a muž z písku je rozhodně příjemným zpestřením a ta scéna,jak jde Peter ulicema a tváří se a pohupuje,jak kdyby zrovna vytahal gram koksu, je fakt komická--->80% ()

Brinkley

Jednička byla fajn, dvojka mě i navzdory skvělému Alfredu Molinovi nudila a paradoxně u Spider-Mana 3 oceňuju přímočarost, s jakou se hlásí ke klasickému comicsu. Kdyby se Raimi nechal strhnout realistickým stylem Nolanova Batmana begins (2005), výsledek by speciálně u arachno-kluka dost možná čpěl trapností. Samotná prostinká zápletka vnitřního boje mezi červenomodrým a černým Spider-manem a přehršle padouchů mě jednoduše bavila, stejně tak jako třeba Maguire vlnící se na stole s vizáží frontmana skupiny Pulp -Jarvise v jazzbaru. Očekávaný závěrečný patos jsem holt už nějak skousla. ()

Rudyamon

Trojka už docela ujela. Pořádně ujela. Akce docela v pohodě, pokud se ovšem nezamyslíme nad logikou. Člověk by spíš čekal nějaký závěrečný a drsný boj mezi bývalými přáteli, a ono se nám do věci zamíchala jakási mimozemská forma života! Spiderman přece nepotřeboval nový vylepšený oblek, aby ukázal svou jinou tvář. Ona mu už sláva a moc docela přerůstaly přes hlavu i předtím: „V těchhle končinách jsem kápo já!“ No ale budiž, tvůrci potřebovali děj zahustit... jenže ta polívka už nebyla tak moc k jídlu, jak ty předešlé chody... :-( „To, co jsme, z nás dělají naše rozhodnutí a my si vždycky můžeme vybrat to správné!“ Toho se ale tvůrci moc nedrželi, škoda. 3 hvězdičky - 60%. ()

GTS_PUNK

Záverečná časť trilógie o "pavúčom mužovi" s režisérskym rukopisom Sama Raimiho z roku 2007 symbolicky uzatvára kruh krátkej, ale za to divácky obľúbenej filmovej série podľa komiksovej predlohy kultového Stana Leeho. Ten sa, podobne ako vo väčšine filmov na motívy komiksov Marvel, objavuje v malej roli aj v tomto snímku, ktorého príbeh možno rozdeliť na dve, ba dokonca až tri samostatné dejové roviny, ktoré sa v ňom navzájom preplietajú. Tou prvou je boj Spider-Mana (Tobey Maguire) proti piesočnému Flintovi "Sandmanovi" Markovi (Thomas Haden Church), druhou boj Spider-Mana proti "venomovskej" vesmírnej hmote, a aby toho nebolo málo, do tretice je to boj Spider-Mana proti jeho najlepšiemu priateľovi Harrym Osbornovi (James Franco), z ktorého sa stal nový Goblin, snažiaci sa pomstiť svojho nebohého otca. Do toho všetkého musí Spider-Man v osobnom živote ako Peter Parker neustále riešiť vzťahové problémy s Mary Jane (Kirsten Dunst). Na jeden film je to poriadna príbehová nálož, ktorá však v divákovi oprávnene zanecháva zmiešané pocity. V najdlhšom snímku celej série sa, ako už bolo spomenuté, snažia tvorcovia uzatvoriť príbeh Petera Parkera spôsobom, že doň zakomponovávajú čo najviac prvkov z tohto pôvodne komiksového univerza. To je niečo, čo na jednu stranu ponúka obrovský potenciál kdesi napísané na papieri, ale na druhú stranu to už tak dobre nevyzerá v praxi, čo dokazuje samotný snímok. Svojím spôsobom sa na plátne totižto stretávajú dve či tri rôzne filmové námety, ktoré by možno vydali každý na samostatný film. Ich snaha spojiť ich do jedného však z viacerých dôvodov nefunguje. Najlogickejším vysvetlením tejto nefunkčnosti je obmedzenosť dostupných financií, ale takisto aj isté zlyhanie tvorcov na scenáristickom poli. Nie nadarmo sa hovorí, že viac je niekedy menej. To, že tvorcovia vo filme pracujú s toľkými rovinami deja, sa logicky odzrkadľuje aj na kvalite celého príbehu. Ten síce od začiatku až do konca dáva zmysel, ale diváka nedokáže zabaviť natoľko, nakoľko by možno očakával. Hlavným problémom práce s viacerými dejovými rovinami je v tomto prípade to, že hoci všetky dostávajú približne rovnaký priestor na filmovom plátne, divák má pri ich počte pocit, že vlastne poriadne nesleduje ani jednu z nich. Nenápadne tak, možno prekvapivo, z pozadia opäť vystupuje rovina osobného života Petera Parkera, podobne ako sa to deje v predchádzajúcej časti. Nakoniec je to možno práve táto rovina, ktorá je vo filme najviac citeľná. Spolu s rovinou, ktorá sa týka Harryho Osborna, ju možno dokonca označiť z celého filmu za tú vôbec najlepšiu a najzaujímavejšiu. Zvyšné dve už ani zďaleka nie sú tak dobré, nehovoriac o tom, že jedna z nich by mala predstavovať celý príbehový základ filmu. Po tejto stránke sa tak divák dočká viac mínusov ako plusov, takže pokojne možno hovoriť o jednoznačne najslabšej časti celej série. Po hereckej stránke sa ku "stáliciam" pridáva viacero nových tvárí, ktoré však svojím výkonom príliš nenadchýňajú. Ostávajú skôr v tieni hlavnej hereckej trojice, ktorej bezpochyby kraľuje Tobey Maguire. Scény, v ktorých ho ovláda oblek čierneho Spider-Mana a robí z neho "hovädo" prvej kategórie, sú naozaj zábavným spestrením celého filmu. Oceniť treba aj skutočnosť, že viac priestoru konečne dostáva James Franco, ktorý v predchádzajúcich snímkoch takisto patrí medzi hlavné postavy, ale vždy sa pohybuje skôr kdesi v pozadí. Počítačové efekty má snímok relatívne slušne spracované, ale určite sa z nich žiaden divák nepôjde zblázniť. Tradične dobrá newyorská výprava poteší mnohými zábermi, ale v porovnaní s dvoma predchodcami v sérií sa zdá, že tvorcovia v tomto prípade naplno nevyužívajú jej takmer nekonečný potenciál. Spider-Man 3 je z celej série režiséra Sama Raimiho tým vôbec najslabším snímkom o "pavúčom mužovi". Príbeh je vždy tým, čo do najväčšej miery rozhoduje o kvalite celého snímku. A príbeh v tomto prípade, bohužiaľ, zbytočne preplieta viaceré dejové roviny, z ktorých dominantným spôsobom nakoniec nepôsobí ani jedna z nich. Hoci snímok v konečnom dôsledku nepôsobí nejakým extra negatívnym dojmom, s dĺžkou vyše dvoch hodín ho možno považovať, ak berieme do úvahy všetky okolnosti s ním spojené, za príliš dlhý a zároveň krátky na to, aby diváka príbehom dokázal viac zaujať. Nemožno vyložene povedať, že nudí, pretože to nie je pravda, treba však skonštatovať, že to jednoducho nie je to pravé orechové. A to sa niekedy pri filmoch, bohužiaľ, stáva. Záverečná časť Spider-Mana je toho jasným dôkazom. () (méně) (více)

Ceberus

Spousta dějových linek, takové chaotické a přeplácané. A byl jsem i překvapený, že efekty z roku 2007 už se mi zdají zastaralé - holt deset let staré triky. ()

Kingjiri

Trojka je sama o sobě obstojnej komixovej film, v rámci série však jde o nejslabší díl. Nápady byly dobrý (temná stránka Petera Parkera nebo postava Flinta Marka), jenže se je nepodařilo pořádně zužitkovat. Zejména kvůli velkýmu množství postav (Venom byl evidentně navíc). Ve výsledku se tak postavám nebo příběhu nestačí ani při delší stopáži Sam Raimi věnovat tak, jak by bylo záhodno. Zejména z konfrontace Peter Parker - Flint Marko se toho přitom dalo vyždímat fakt hodně. Finále je sice docela akční, působí však uspěchanym dojmem a hlavně rychlej názorovej veletoč Harryho působí jako pěst na oko (vztahy mezi postava jsou ale tentokrát obecnej problém). Škoda, tahle dneska už klasická komixová trilogie si určitě zasloužila kvalitnější závěr (i vzhledem k monstróznímu čtvrt miliardovýmu rozpočtu). Víc než tři hodně silný hvězdy s čistym svědomim dát nemůžu. ()

Nix

Já s trojkou nemám problém. Baví mne Venom, je tu i venomský kostým, prostě to co k tomu dycky patřilo, když se objevil Venom na scéně a přítomnost dalších postav je plus. Pro někoho to může být matoucí, ale není to tak hrozný. Akce je pořád na velké úrovni a o to jde. Zase je to prostě pavoučí zábava. Jen mne dycky mrzelo, že to byl konec. Jenže on to vlastně byl začátek pro další zrod pavoučích hrdinů, ale o to víc si Tobeyho budu dycky vážit, protože byl první a člověk má s touto trilogií zahrnutou i nostalgii a tady se projevila má závislost pro Marvel universum a postavy a Spidey prostě dycky bude jeden z nejlepších. ()

-henry-

Bylo mi úplně jedno, zda se koukám na dialogy nebo akci. Obojí bylo stejně zábavné a nenápadité. (Přiznám, že nejsem fanoušek žádného Spider-mana.) ()

DD

Tak jsem se vrátil z kina a... Ten film je strašně rozporuplný. Kontroverzní. Na jednu stranu jsem z toho měl strašně pocit, že je to pocta comicsům ze 60. let (umocnilo mi to i cameo Stana, které mi navíc připomnělo Mallrats), nadruhou je tam strašně moc dětinských a proamerických scén alá Spider-Man 1, a na další stranu tam byla spousta civilních scén alá dvojka. Popravdě, nejzajímavějšími postavami tam jsou skoro MJ a Harry, kteří ale postrádají více prostoru, podobně jako Gwen, která tam je snad jenom proto, aby nasrala MJ, podobně jako Eddie, jehož hraje Topher neuvěřitelným způsobem, a taky podobně jako Marko, jehož flashback scéna je natočená skvěle, ale prostě zhazuje origin Spider-Man jen přispívá k ubrečeným scénám, kterých je tam až moc. Podobně jako scén s tetou May apod. Holt, velkou vinu nese scénář, který je prakticky jen sled různých epizodek a nedrží moc pohromadě a navíc obsahuje pitomou pointu s Harryho sluhou... Dialogy jsou fakt dost špatné a třeba motivace Sandyho... Jinak, docela zajímavostí je, že prakticky hlavním záporákem je Spidey. Ostatní jsou jen oběti. Akční scény jsou megalomanské, ale bohužel jich tam nakonec zase tak moc není. Cameo Bruce Campbella je hodně dobré, ale ještě více mě pobavily scény s EMO Peterem, které jsou tak totálně debilní až jsou naprosto super a ta taneční v jazz clubu mi připomněla Masku. Na závěr: Spider-Man 3 je hodně zajímavý film a má opravdu ůcomicsového" ducha, ale bohužel to není film pro všechny. P.S. Dabing je fakt špatný, ale naštěstí ne tak hrozný jako ten v traileru. A Maxián se i docela snažil, ale romantické dialogy a "dramatické" vyzněly fakt špatně. ()

vaeg

Nejoblíbenější postava: Mary Jane Watson (Kirsten Dunst) ... Hm... Jedno je jasné, na první dva díly třetí Spiderman nemá. Je minimálně o třídu níž. Jako na srdeční záležitost jsem se na třetí pokračování příběhů pavoučího muže vyloženě těšil a on ani tak nezklamal, jako spíš nepřekvapil. Velkolepé vyvrcholení trilogie asi mělo dopadnout jinak... Ale popořadě! Co se akce týče, neviděl bych nějaký zásadní problém, jenomže žádná z trikových scén vás nenadchne tolik, jako třeba "nadzemka" ve dvojce. Navíc je většina scén dohnána do přílišných (a nereálných) extrémů (jeřáb a mrakodrap). To, co se povedlo dvojce, tedy skloubení komiksové fikce s realitou, se trojce tedy moc nedaří. Spíš vůbec. Komiksová část naopak dostává, co si zaslouží. Máme tu tři padouchy, Spidyho a na závěr velkolepý souboj, kde se porvou všichni... Jenomže lidskost Octopuse nebo Goblina jim prostě chybí. Obzvlášť Venom s vyceněnými zuby je tragédií, která málem onu lidskost a uvěřitelnost celé série pohřbila. Zůstává tu ale druhá tvář filmu - obyčejné problémy hlavních hrdinů, vtip a návrat starých známých v cameo rolích. Jenomže ani tady se nejde zbavit pocitu, že dobré nápady tvůrcům došli už ve dvojce (šéf z novin) a že opakovaný vtip není vtipem. Vyjímkou je Uršula, která vyloženě válí :) Jinak se všechno seběhne moc rychle a film, i když se o to Raimi snažil třeba právě cameo rolemi, vůbec nedrží pohromadě. Prostě je toho všeho moc. Ale pak je tu ještě jedna kapitola, čistě osobní, a to Mary Jane... Ze svého půvabu neztratila nic a i když po většinu času pouze křičí a pláče (a vrací se k Osbornovi nebo Parkerovi), je stále důvodem hvězdičky navíc při konečném hodnocení :) Jo, Bryce byla fajn, ale nějak jsem jí pořád vnímal jako tu slepou dívenku z Vesnice. M.J. je ten důvod, proč na Spidyho jít... ()

Lepší než dvojka ale zdaleka ne tak dobrý jako první díl. Vysoký rozpočet je na spidermanovi sakra vidět. I přesto že akční scény jsou velmi zdařilé, tak ty nejlepší zcela znásilňují komiksovou předlohu (spidey bo boku goblina - no fuj). Zaležitost jedině do kina. 7/10 ()

/:-D

Ludia tak toto je asi najdrahsi omyl... Ocakaval som ze po zhliadnuti poviem "WOW, videl somSpidermana3!!!", ale namiesto toho som povedal "HMMMMM, bohuzial som videl Spidermana 3!!!" ()

SharpChick

Vím, že to není pětihvězdičkovej film, jenže když tady vidím to hodnocení, tak nemůžu jinak... Ale stejně si to zaslouží minimálně 70% už jen za tu perfektní popcornovou zábavu! ()

lift666

Trošku trapný a kýčovitý, ale všechno zachraňují vtipné scény a efekty. Nedávno jsem viděl film Resident Evil a od ¨tedka ho budu používat v přirovnáních :-D... Resident Evil je béčko a chová se jako béčko. Ale ve skutečnosti tak hrozný béčko to není. Zatímco Spider-Man 3 je ještě lepší béčko než Resident Evil, ale tváří se jako ačko. A to rozhodně není. Za kino to snad ani nestojí... i když.. pokud máte slevu nebo jste student- budiž. Jinak na závěr. 70% takže 3,5* ()

Ravenus

Nuda. Tak bych charakterizoval asi 120 ze 140 minut ve SM3. Místo akce převažují stupidní dialogy na téma ,,miluji tě Petere" atd. Scénaristu bych za tento výkon vykopl. Jediný dobrý záporák je Lizard, který je ale na scéně bohužel asi jenom 20 minut. A ta scéna jak Spidey skáče a na pozadí je americká vlajka je fakt k zblití. ()

dEstr0y3r

Nepřišlo mi to nikterak horší, než předchozí 2 díly. Vcelku slušný akční film s velmi dobrými efekty, u kterého jsem se rozhodně nenudil. Co bych akorát tak vytknul bylo pár scén (americká vlajka, až moc umělý slzopudný konec), ale jinak celkově tak na 3 a 1/2* ()

Sam Raimi a třetí světová válka

Sam Raimi a třetí světová válka

02.03.2016

Joseph Gordon-Levitt je Sandman

Joseph Gordon-Levitt je Sandman

19.12.2013

Nepleťte si jej s „přesýpacím“ záporákem ze Spider-Mana 3. Tenhle Sandman je vládce snů a pochází z komiksové série napsané kultovním fantasy spisovatelem Neilem Gaimanem (autorem Hvězdného prachu).… (více)

Pokračování, pokračování, pokračování

Pokračování, pokračování, pokračování

10.03.2012

Zdřímněte si u televize s Neilem Gaimanem

Zdřímněte si u televize s Neilem Gaimanem

04.09.2010

Sandman je komiksový fenomén. Samozřejmě nemyslíme přesýpacího recidivistu ze Spider-Mana 3. Sandman, kterého stvořil fantasy spisovatel a komiksový scénárista Neil Gaiman (foto), je Pánem snů,… (více)