Oblíbená pohádka režiséra Jiřího Stracha Anděl Páně je přímo stvořená pro vánoční čas. Hned v úvodu nás zavede na samotná nebesa: je časně ráno, v předvečer Štědrého dne, a všichni se chystají na velkolepé oslavy Ježíškových narozenin. Panna Maria (K. Issová) se svatou Veronikou (V. Žilková) pečou vánoční cukroví, andělské sbory nacvičují Gloria a Ježíšek zlobí úplně stejně jako ostatní malí kluci. Jen jeden anděl jakoby tu byl navíc a jakoby se každému jen pletl pod nohy - Petronel (I. Trojan), paličatý nešika a přetrhdílo. Na co sáhne, to zkazí, ale přitom nikdy nepřizná svoji chybu. Zakrátko si proti sobě poštve všechny svaté. Jediný, kdo má s Petronelem ještě trpělivost, je sám Pán Bůh (J. Bartoška). Ten mu dá důležitý úkol - zastat zaneprázdněného svatého Petra u nebeské brány. Jenže Petronel začne příchozí soudit přísněji než samotný Pán Bůh. A když si později troufne dokonce kárat samotného Pána Boha - trest na sebe nenechá dlouho čekat! Je poslán na pozemský svět, aby napravil jediného hříšníka, jinak na Štědrý den propadne peklu. Vyděšený Petronel, proměněný v žebráka, odchází mezi smrtelníky, o jejichž životě nemá ani potuchy. Průvodcem je mu poťouchlý čert Uriáš (J. Dvořák), který se náramně dobře baví na Petronelův účet. Společně putují zasněženým krajem a pokouší se najít svého hříšníka, kterému by Petronel napravil hlavu. Cesta je zavede na nejbližší hrad. Tam je pánem mladý hrabě (D. Švehlík), který veškerý čas tráví zábavou a pitím. Jeho správce (O. Navrátil) ho za vydatné pomoci ostatních bezostyšně okrádá. Je tu i půvabná a skromná služtička Dorotka (Z. Kajnarová)... Jenže – Petronel je pěkný popleta – nejenže nikoho nenapraví, ale vlastní hloupostí uvrhne nevinné lidi do neštěstí. Naštěstí ale nakonec přijde k rozumu a pochopí, že nic není tak jednoduché, jak se zdá. A pak musí napravit všechno, co způsobil... (Česká televize)

brzozin

Poctivá česká vánoční pohádková romance se špetkou inteligentního humoru. Já vím, možná to není nic moc, ale v té dnešní pohádkové poušti prefabrikovaných řvaných taškařic působí jako oáza. Škoda, že tak vzácná. A že je výprava skromná? No já nevím, ale české vánoce si představuji právě takto. Žádné bombastické výbuchy barev, ale skromná světnička a svíčky ve šlupkách od oříšků. ()

Hawaj

Tu muziku snad ukradli z nějakýho starýho ruskýho psychologickýho filmu? To fakt bylo utrpení, todle snad hráli Brežněvovi na pohřbu. Opravdu ideální pro pohádku a jak nesmyslně to bylo použitý. ()

kymla

Bez této pohádky už si Vánoce neumím představit. Ani po letech neztrácí kouzlo a nádherná Šumava k tomu :) ()

natalanka

Tak tohle je další film. které doma říkáme klasika. :-) Skvělá, povedená pohádka. Opravdu nádherná. Vtipná. Čert a Anděl jsou kouzelní, milí, legrační prostě naši :-) :-) Děkuji. Těším se na vychvalovanou dvojku :-) ()

Samelio

Hezky ztvárněné nebe a krásné záběry zimní krajiny nezachránily poměrně nudný příběh. Přeceňovaná pohádka. 4/10 ()

george82

Nic extra. Samozřejmě s pohledem na ostatní pohádky posledních let u nás jde o skvost. Jenže o skvost mezi shit produkcí. Na staré klasiky to nemá a nic velkého to nepřináší. Je to lepší průměr. ()

johnny01

Skvělá česká pohádka, která stojí na vzájemném popichování čerta a anděla. Naivita a neznalost lidí ze strany anděla vede k mnoha zvratům, příběh do sebe po všech stránkách krásně zapadá, a když se již zdá, že je vše ztraceno, příběh přichází vrchol v podobě úžasného závěru. Přitom pozemský závěr není zbytečně protahován. Vyzdvihnout je dále třeba nádhernou ústřední píseň, krásné exteriéry a dokonalou práci s kamerou. Pán Bůh v podobě Jiřího Bartošky je bezchybný. Ve scénách bez hlavní dvojice (kterých je bohužel více) ubíhá film pomaleji, někdy až téměř nudně, obtížně uvěřitelná je láska a závěrečná cesta zpět. ()

Pitryx

Ta třetí hvězda je za těch pár slovních perliček, jež se ve filmu ocitly. Na začátku byly jedna za druhou, ale pak jako když utne a už je jich jen pár. Hodnotím však také profi přístup herců a štábu a samozřejmě i hezkou hudbu. ()

Sasulka3

Miluju a milovala jsem pohadky, hlavne ty stare - mely totiz napad a dej. Andel Pane je po dlouhe dobe konecne pohadka, ktera ten napad ma a stoji opravdu za to :) Humorna pohadka se skvelym Trojanem a Dvorakem, ktera nahodi Vanocni atmosferu i tem, kteri o to nestoji. ()

DeDanu

Na mém filmovém nebi v souhvězdí Vánoc září několik stálic. Takhle trochu vlevo dole od hvězdy třídy c (TOPP) vždycky najdu dvojhvězdu AP1AP2. Dopplerův posuv mi každoročně vyjevuje, že zůstává pevně na své pozici a čeká na můj návrat. V jejím spektru nalézám rok co rok laskavost, úsměv, pohlazení po duši i naději. A jako bonus po čertech sexy zmetka pekelného. Chichichi! ()

ostravak30

Začnu od konce. Záměrně jsem nedal maximální hodnocení, které jsem si schoval na pokračování. Tady se totiž udál historický okamžik. To co dokázal Jiří strach, a samozřejmě všichni tvůrci podílející se, je unikát, který se zcela jistě zapíše do historie dějin filmu. Natočit ne dobrou, ne skvělou, ale vynikající pohádku se jen tak někomu nepoštěstí. Zvláště v posledních letech, jak je vidno. Ale tento úspěch zopakovat ještě jednou a navíc ještě líp, je úkaz hodný geniality. A to beze všeho přehánění. Bylo natočeno hodně kvalitních pohádek a mnohých, které se zapsaly do pamětí diváků zlatým písmem, ale Andělem Páně si rejža nastavil laťku tak vysoko, že překonat ji skoro nebylo možné. Jemu se to ale povedlo. A přitom už první díl obsahuje vynikající scénář, hudbu a hlavně dramaturgii. Tvůrci navíc opravdu na ničem nešetřili. I v drobných rolích, kdy postava prakticky nic neřekne a jen se mihne v záběru, se objevují legendy českého filmu. Klobouk dolů před tím, na jak velké sousto si tvůrci věřili a jak silně ještě předčili očekávání. Tohle se asi znovu mnoho let nepovede. ()

marek29

Zajimací vánoční pohádka.. Má to příběh, happy end, není to svázáno klišéma a dokáže to udržet pozornost. Za mě doporučení ()

JosefTomas

Výborná česká pohádka a po dlouhé době český film, který stojí za nějaké zhlédnutí. Strach věděl, co dělá a s pohádkou si dal dost záležet, jen škoda, že takových lidí, jako je on, je v české kinematografii tak zatraceně málo, hned bychom se mohli nyní něčím chlubit. ()

Joe16210

Někdo říká, že "nové" pohádky na Vánoce vůbec nesleduje a stačí mu staré klasiky. Já se naopak řadím k těm, kteří vždy dávají novým pohádkám šanci a za posledních 20 let patří Anděl páně rozhodně k těm nejpovedenějším, ne-li tou úplně nejlepší. Právě proto se právem řadí mezi tyto novodobé vánoční klasiky. Množství známých herců, kteří byli obsazeni i do menších rolí, celkový vtip, kterým je pohádka protkaná nejen v podání ústřední dvojice Trojan-Dvořák, ale i hudba Miloše Boka, která je velice pohádková a velice vánoční. Jirka Strach prostě pohádky dělat umí. ()

Lish84

Nejvíc na filmu kladně hodnotím to, že přináší do české pohádky něco nového. Scén z pekla jsme se dočkali už několikrát, ale na scény z nebe si z jiné pohádky nevzpomínám. Jsou milé, vtipné a patří k tomu nejlepšímu. Na zemi je centrem dění hrad Kašperk a je fajn, že se tvůrci nespolehli na Pernštejn či Bouzov, které jsou v českých filmech již přeci jen okoukané. Kamera na Kašperku vykouzlila maximum i to i v interiérech (ty se ale dle titulků točily i jinde). Co se týče hereckých výkonů: ústřední dvojice Ivan Trojan a Jiří Dvořák hraje skvěle, zaujme i Zuzana Stivínová. Zuzana Kajnarová, David Švehlík či Oldřich Navrátil jsou spíše standartní, ale určitě ne špatní. Ve vedlejší roli kuchařky hraje Jana Štěpánková, je dobrá, ale nijak originální - hraje roli podobně jako třeba babičku v Ranči u Zelené sedmy. Což je spíše vina scénáře a režiséra a jeho pokynů. Podobně na tom jsou i malé roličky ztvárněné např. Stanislavem Zindulkou či Jiřinou Jiráskovou. I když Anděl Páně vznikala jako televizní pohádka, i tak působí docela filmově - zejména díky kameře, hudbě a povedeným trikům. Nakonec stejně jako ostatní úspěšné české pohádky skončí na obrazovkách a bude odsouzena ke každoročnímu opakování v době Vánoc. ()

Harald

Hurá, vrací se nám sláva českých pohádek! Snad. A pokud se Jiří Strach teprve učí pohádky vyprávět, máme se na co těšit, až se to opravdu naučí! Na svět přišla pohádla lehounká jako nebeský obláček. Je sice trošku škoda, že děti si veškerou nádheru nevychutnají, pokud nemají znalost světa nadpozemského tak, jak ho pozemšťané popsali, ale i pro ně je tady moc pěkný pohádkový příběh a významné poselství o chybě předčasného a přísného soudu. Kouzlo všech replik, včetně oslovení Panny Marie "Maruško", je lehké a je pojato s neuvěřitelným citem a snad jen zoufalý zapruzenec se může urazit nebo pohoršit. Obrovským kladem filmu je skvěle fungující tandem Trojan / Dvořák, jimž báječně sekunduje Jiří Batoška v roli sice menší, ale velmi riskantní. Jiří Strach vstoupil na tenký led a neprolomil se, naopak, přešel jako by mu pomáhali Pankrác, Servác i Bonifác. Gratuluji. ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka