Oblíbená pohádka režiséra Jiřího Stracha Anděl Páně je přímo stvořená pro vánoční čas. Hned v úvodu nás zavede na samotná nebesa: je časně ráno, v předvečer Štědrého dne, a všichni se chystají na velkolepé oslavy Ježíškových narozenin. Panna Maria (K. Issová) se svatou Veronikou (V. Žilková) pečou vánoční cukroví, andělské sbory nacvičují Gloria a Ježíšek zlobí úplně stejně jako ostatní malí kluci. Jen jeden anděl jakoby tu byl navíc a jakoby se každému jen pletl pod nohy - Petronel (I. Trojan), paličatý nešika a přetrhdílo. Na co sáhne, to zkazí, ale přitom nikdy nepřizná svoji chybu. Zakrátko si proti sobě poštve všechny svaté. Jediný, kdo má s Petronelem ještě trpělivost, je sám Pán Bůh (J. Bartoška). Ten mu dá důležitý úkol - zastat zaneprázdněného svatého Petra u nebeské brány. Jenže Petronel začne příchozí soudit přísněji než samotný Pán Bůh. A když si později troufne dokonce kárat samotného Pána Boha - trest na sebe nenechá dlouho čekat! Je poslán na pozemský svět, aby napravil jediného hříšníka, jinak na Štědrý den propadne peklu. Vyděšený Petronel, proměněný v žebráka, odchází mezi smrtelníky, o jejichž životě nemá ani potuchy. Průvodcem je mu poťouchlý čert Uriáš (J. Dvořák), který se náramně dobře baví na Petronelův účet. Společně putují zasněženým krajem a pokouší se najít svého hříšníka, kterému by Petronel napravil hlavu. Cesta je zavede na nejbližší hrad. Tam je pánem mladý hrabě (D. Švehlík), který veškerý čas tráví zábavou a pitím. Jeho správce (O. Navrátil) ho za vydatné pomoci ostatních bezostyšně okrádá. Je tu i půvabná a skromná služtička Dorotka (Z. Kajnarová)... Jenže – Petronel je pěkný popleta – nejenže nikoho nenapraví, ale vlastní hloupostí uvrhne nevinné lidi do neštěstí. Naštěstí ale nakonec přijde k rozumu a pochopí, že nic není tak jednoduché, jak se zdá. A pak musí napravit všechno, co způsobil... (Česká televize)

kuri-noha

Vkusné, chytré, hezké, zábavné a moralizující. Jo, je to tak - Anděl Páně má všechny tyhle vlastnosti dohromady - těžko uvěřit. Po X letech zase dobrá česká pohádka. ()

mire.k

Jedna z nejlepších pohádek poslední doby. Škoda, že nevyužila potenciál originálního scénáře. Trochu mi vadily přehnané náboženské motivy(modlení ke svatým). A ke geniální dvojce Trojan-Dvořák, hlavní děj jaksi rušil. Chtělo to víc propracovat. Při prvním zhlédnutí 4 hvězdičky. Při druhém už míň. V každém případě v záplavě hrozných českých pohádek poslední doby silný nadprůměr. ()

SantaCruz

Strachovi fandím, ale nebejt Trojana, tak je to o ničem. Jednu hvězdu ubiram za lepší verzi v pokračování. 2 má prostě všechno co v 1 chybí: světlo,tmu, barvu,mezihru,bohaté exteriéry a interiéry.. ()

Zuzanej

Po delší době opravdu pěkná Česká pohádka, bylo tam pár maličkostí, které bych vytkla, ale na pět hvězd to je. Skvělé obsazení a výkony nevyjímaje. Přidávám do svých oblíbených, ke Třem veteránům, Lotrandovi a Zubejdě, S čerty nejsou žerty. ()

Skylwalker42

Konečně v našich končinách po velmi dlouhé době (od Lotranda) nadprůměrná česká pohádka. Jiří Strach má opravdu talent. Špičkové "nebeské" obsazení. A Trojan je ten pravý herecký bůh. ()

FuLister

Tohle je prostě moje nejoblíbenější pohádka! Potvrzuje, že trio Trojan, Dvořák, Strach prostě funguje skvěle. Je tak dobrá díky příběhu a duší pozvedající atmosféře, skvělým hereckým výkonům a hláškám, které by se daly tesat. Vánoce bez Anděla páně by jednoduše nebyly ty pravé Vánoce! ()

Eisenmann

První díl je na rozdíl od druhého vcelku milý. Nepůsobí tak konfliktně nebo zmateně. Ve své podstatě je originální jak svým příběhem, tak neobvyklým pojetím. Pomineme-li hloupé "křesťanské" vtípky, které mohou dávat zejména intelektuálně flexibilnějšímu divákovi pocit, že objevil jakýsi skrytý druhý plán, pohádka je vlastně koukatelná a herecké výkony - dle mého soudu - velmi dobré. ()

soukyd33

Anděl páně je nová pohádka, pro nové generace. Vtipů je zde na rozdávání, ale starají se o to jen dvě postavy. Ta pravá zábava začíná teprve, když se hlavní herci ocitnou na zemi. A to doslova. Pohádka o poučení se z vlastních chyb. Asi každý se tam najde. Chvílemi je i peklo na Zemi. Poznámka: Některé hlášky jsou vážně ujeté. "Direct, rovnou nahoru" Doporučuji. Hvězdiček 3 ()

Ajfist

Jo povedlo se to.Šťastný výběr herců udělal své a vtipné dialogy spolu s dějem bez hluchých míst to vše rovná se povedený počin Jiřího Stracha ()

skoda120L

Pohádky mám opravdu a většinou u nich dávám 5 hvězd (hlavně tedy u těch starých) u těch nových už jsem střídmější ale tato si těch 5 hvězd opravdu zaslouží na 100 %. Pokud vezmu pohádky od roku 1993 je to opravdu ta nejlepší a i dějové nejhodnotnější která vznikla v samotné České republice. Dosud co jsem viděl a viděl jsem hodně pohádek jsem opravdu nic lepšího neviděl. Úžasný pan Trojan a Dvořák, lokace a děj to dalo za vznik tohoto úžasného díla. ()

Orion12

Prvně jsem anděla páně moc nemusel, ale čím víckrát to vidím, tím mi příjde lepší a lepší. Dnes už nestárnoucí vánoční klasika, co musí být 23. prosince :) Klasika balení dárků u něj. Má to vtip, postavy, co mají hlavu a patu a na tu dobu skvělou výpravu a digitální nebe. Hudba skvělá a hlavně skvělé herecké výkony v čele s čertem a pánem bohem. 8/10 ()

Pompeius

Ani katolík Strach se nevyhnul zburanizování náboženství, aby u postbolševických českých neznabohů a "něcistů" uspěl... A podařilo se. Až na to infantilní pojetí nebe a svatých, plně odpovídající pokleslému vkusu pohádkového publika, je to umně a svižně natočený film. Klára Issová by si Marii, Matku Boží, měla zahrát v něčem vážnějším - za mě v tomto případě perfektní casting. PS: Jsem ateista, ale křesťanství je jedním ze dvou hlavních pilířů evropské civilizace (tím druhým je římské právo), a vlasy se mi ježí odporem, s jakou neúctou a primitivismem se obecně k náboženství v této zemi přistupuje. ()

wallenrod

Po dlouho trvající nadvládě pohádek Zdeňka Trošky je tu konečně pohádka, na kterou se dá dívat. Dát do role anděla Ivana Trojana. No, to by mě nikdy nenapadlo. Nicméně skvělá volba. Co se týče Bartošky, je to prostě Bůh :-) Maličko mě ale mrzí, že nebyly dotaženy do konce příběhy těch "zlých" postav, takže po pečlivém zvážení dávám "jen" čtyři hvězdičky. Na druhé straně, co by za to Troška dal, nicht war? ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka