Pán času

• Velká Británie Doctor Who
Velká Británie, (2005–2024), 154 h 17 min (Minutáž: 42–88 min)

Režie:

Graeme Harper, James Strong, James Hawes, Joe Ahearne, Charlie Palmer (více)

Předloha:

Charles Dickens (kniha)

Peter Capaldi, Matt Smith, David Tennant, Jodie Whittaker, Ncuti Gatwa, Christopher Eccleston, Billie Piper, Karen Gillan, Arthur Darvill, Catherine Tate (více)

Diskuze

VitaG

VitaG (hodnocení, recenze)

niethustra

Mně se hodně líbí styl humoru Capaldiho Doctora, kdy si dělá legraci z Clary. Například dialog: "Neboj, veškeré kalorie přijaté v TARDIS se ztratí. Vážně?? Ne, samozřejmě, že ne je to stroj času ne zázrak." To bylo skvělé. Zatím jsem viděl 6 dílů a nejlepší hláška prozatím byl Vlastní stát obočí. Nicméně jsem zvědav co si na nás strejda Moffy vymyslel.

DaViD´82

Souhlas. I s tím navážno. Na druhou stranu bych dodal, že Doktor snad nikdy nebyl vtipnější :-). (Možná přeháním, ale mám to tak, že DW byl můj jó oblíbený seriál; díky Capaldimu se z něho stala srdcovka. Já toho chlapa prostě žeru.)

na příspěvěk reagoval VitaG

erased

erased (hodnocení, recenze)

Tak jsem si po dvou týdnech abstinence šlehl znova a asi jsem se předávkokval - takhle nadšenej jsem z Doktora nebyl ani nepamatuju. Snad všechny chvály už tu zazněly, ale chybí mi tu docenění aktuálního vztahu Doktora a Clary. Od začátku série narůstající hysterie Clary, kterou už tváří v tvář s jeho cynickým pragmatismem nedokáže udržet na uzdě, následná zmatená reakce Doktora, v jehož pohledu je furt vidět, ten Mattem zmíněný děda, který se bojí být sám se sebou a někoho kolem sebe potřebuje, v dalším díle "that smile" úvod při poslechu Queen a tušení, že jejich vztah už nejde zachránit, a nakonec beznadějně závislácký závěr... Zkrátka mi připadá že poloha, ve které právě teď obě hlavní postavy jsou, je zatím nejlepší moment Doctor-Companion vztahu v celém rebootu.

Jinny (hodnocení, recenze)

Doktor znova v roli Sherlocka Holmese. A doufám, že budou pokračovat v jeho přesvědčení "(dobrý) účel světí prostředky" a ignorování ublížených citů :D

mad_ness

mad_ness (hodnocení, recenze)

evulienka3

no, a teraz mala skvelé aj vlasy, jej proste všetko tak pristane! pre mňa je to určite najštýlovejšia spoločníčka.

mad_ness

mad_ness (hodnocení, recenze)

výbordelná časť, mimochodom Clara ma takmer vytáča tým, ako vo všetkom vyzerá tak dobre!

na příspěvěk reagoval evulienka3

MaedhRos (hodnocení, recenze)

Wow. Tak tohle byl Big Finish standard. Jestli to nebyla haluz a klika (a z ukázek na příště opatrně usuzuju, že asi ne) - ať k tomu psaní pouštěj Mathiesona častěji.

DaViD´82 (hodnocení, recenze)

Prozatimní vrchol série... Sice "pouze" mix Voyage of the Damned a Good Complex, ale v mnohem lepším podání. Jsem zvědav jak ten zesilující vojenský motiv chtějí propojit s linií "nebe". A zdá se že zvážňují; minule navážno, tentokrát navážno a dle ukázek ani příští díl nebude zrovna v odlehčeném duchu. A "Are you my mummy?" pobavilo ,-)

Klenotka

Klenotka (hodnocení, recenze)

Karel69

Peter říkal něco o tom, že jeho Doctor je víceméně "plně vyvážený" až právě kolem epizod 7 a 8, ale že vývoj postavy bude pokračovat i dál. Já to beru, že se hodně inspirují Hartnellem. Ten na začátku své společníky v podstatě unesl, o lidi se nestaral, a až díky Ianovi s Barbarou se trochu obměkčil. Hádám, že stejnou cestou to berou i tady, a velmi se mi to líbí. Jenom na to asi někteří fanšouci zvyklí na Smithovo zběsilé pobíhání, a tohle je dost jiné. Ale myslím, že se to poddá, tedy už se to hodně zlepšilo, protože fanoušci DW si zvyknou na všechno (skoro :)) Věřím taky tomu, že nový cyklus regenerací, hledání Gallifrey atd., to všechno bude určitě zmíněno minimálně ve finále, a skoro bych se vsadila, že Doctor je mimo i kvůli tomu :)

Karel69

Karel69 (hodnocení, recenze)

To jak Clara na Doctora vyletěla mi přišlo tak mimo mísu, že sem čuměl stejně zmateně jako on:). Ale to je asi ta část ženské "logiky", kterou jako chlap prostě nemůžu nikdy pobrat:D.

Doctorova arogance a nerudnost mi hodně připomíná Hartnella v prvních epizodách, kterýho sem fakt nemusel. Ovšem s jedním rozdílem, Hartnell byl spolu s tou arogancí ještě naprosto neschopnej, což u Capaldiho neplatí a tak mi ta arogance tolik nevadí, ale přijde mi dost nevyváženej. Někdy je až schizofrenicky zmatenej, jindy klasicky geniální, jednou nabručenej znuděnej důchodce, kterýmu děti běhají po trávníku jindy neohrabanej zamilovanej puberťák (ne že by se choval zamilovaně, ale je stejně zmatenej a blekotající). připadá mi jako by zkoušeli co si můžou dovolit a která poloha bude pro diváky nejatraktivnější. Doufám, že už se u nějaké usadí, takhle je to jako na houpače a i když je nepředvídatelnost hezká věc, tohle není nepředvídatelný, ale nesmyslný chování.

na příspěvěk reagoval Klenotka

Mi Nü-Chai

Ehm, jsem si toho vědoma. Zdůrazňovala jsem, že přesně tenhle druh seriálu (a ani ten druh seriálu, kde fandíte postavě prostě proto, že je v seriálu ta nejmenší svině) DW není. BTW Lidi se dokáží ztotožnit s upírem, vlkodlakem i animovanou postavou, tak proč by nemohli mít rádi dva tisíce let starého mimozemšťana, co se (většinou) chová jako člověk.

Včera jsem se mimochodem znova podívala na scénu hádky Clary a Doktora. Capaldi to zahrál parádně a ten jeho zmatek, že se na něj Clara zlobí, i když nakonec stejně pomohl, mě dostal do kolen. Bylo to z jeho strany stejně upřímný údiv jako překvapení manžela, že se na něj žena zlobí, když přinesl na výročí svatby kytici, ale až po jejím upozornění. Ale on tu kytici nakonec přinesl! :D

Mi Nü-Chai

Mi Nü-Chai (hodnocení, recenze)

Jinny

Diváci milují Dextera a Hannibala Lectera. Já nevím, s tou blízkostí, předpokládám, že tolik sériových vrahů asi v populaci nebude.

na příspěvěk reagoval Jinny

TheDarKnig

TheDarKnig (hodnocení, recenze)

tak a u mě asi první epizoda sezony, která se mi nějak nelíbila. Většinu toho dramatu a emočních výlevů jsem tomu scénáři nevěřil, vážnější momenty tedy uměli dříve lépe :)))

Pítrs85

Pítrs85 (hodnocení, recenze)

Za mě epizoda Kill the Moon asi zatím nejlepší s 12. a líbilo se mi pomrknutí na klasické Doktory, jo-jo jako zkoušeč gravitace už zkoušel i Tom Baker.

A hláška "Dám ti takovou facku, že zregeneruješ" mě totálně rozsekala :-))

MaedhRos

Je možný, že si oba pod mnoha pojmy představujeme mnoho rozdílných věcí. Je to dokonce vysoce pravděpodobný. Když mám dobrou náladu, odvážil bych se to tvrdit i s jistotou. A?

na příspěvěk reagoval MaedhRos

Shakaar

Shakaar (hodnocení, recenze)

K včerejší epizodě...no mám rozpačité pocity, hlavně úvaha nad tím "co by se stalo, kdyby nebyl měsíc" a její závěry ve stylu, "no tak mobily oželím" :D nevím jestli mě měli rozesmát, nebo hodit oblíbený facepaml od Picarda. Budu brát to první, jinak epizodka moc neměla co nabídnout. Otravnou holku vzal na projíždku a začal se chovat povýšeně, ostatně tak se chová vždy a akorát zde má navíc image toho nerudného dědy. Trochu mi vadí, že z Doctora dělají psychologické drama a trochu se z toho vytrácí na nezávazná zábava. Tohoto pitvání vztahů jsem si všiml už u Pondů a tady to taky solidně začíná otravovat. Zřejmě je to Moffatuv pokus dát postavám nový rozměr, ne jen jim dá roli toho u kterého se vždy ukáže trhlina ve zdi...nic proti Amy :D.

Když budu pitvat ten vztah doctora k Zemi a lidstvu, je to vždy jako noc a den. V jednu chvíli ji oslavuje a brání, říká jak jsou úžasní a kdovíco, jindy ji nadává na hloupé opice, monstra, že se k nim rasy radši nemají přibližovat. Ostatně bylo to v 9., 10., 11. a 12. doktorovi. Vždy společnici překvapí jak je hnusný a cynický, ale má pravdu. Proč by se měl srát do něčí Země. Já bych řekl, že v mnohém mu připomíná Gallyfray a snaží se je poučit z chyb, které udělala jeho rasa a sice povyšovat se nad jinými rasami. A na to dá se říci dojeli, svoji pýchou. Jeho způsob vymáchat je v tom není idealní, ale sakra je to jejich odpovědnost a jejich volba. A jestli chtějí odpálit atomovku na měsíci, tak budiš. Claru mám rád, ale trochu hysterčila. Na to jak se ty společnice chovají nezávisle, vždy se poserou, když je doktor nechá dvě minuty o samotě. Nějaký ten mozek nehrozí a nakonec je z té prdele vyseká zase on. A že je arogantní...no to jsem už psal.

MaedhRos

Doufám, že roztomilý dědula nikdy rozhodně NE (což se nijak nevylučuje s tím, že by měl být plný entuziasmu a lásky k životu). Jako fakt, udělat z Pána času sem tam roztomilého dědulu, to už by mi přišlo přes čáru.

ReneeS: V podstatě souhlasím. Problém bude možná v tom, že jsem (ani v poslední epizodě) nezaznamenal, že by D byl vzteklý. Mně jeho jednání naopak přišlo smysluplné, pohnutky ospravedlnitelné. Klářinu reakci naopak vnímám jako hysterickou reakci na to, že se jedná o Doktora, na kterého jednoduše není zvyklá, který ji dokáže - alespoň jak se ona domnívá - nechat na holičkách. A to mi přijde osvěžující pro pojetí obou těchhle postav. Ostatně pro DW je vztah D a té které jeho partnerky klíčový, a když si s ním tvůrci v rámci mezí zablbnou (a já jsem přesvědčen, že žádnou mez zatím nepřekročili), je to jen dobře.

na příspěvěk reagoval MaedhRos

MaedhRos (hodnocení, recenze)

Doktor, ze kterýho bude už *jenom* odtažitý cynik, tak nějak přestává být Doktorem. Nemusí nutně milovat lidstvo (vlastně mi dává smysl, že po sérii lidumilů 8-11 je D trochu míň Earth-bound a lidstvem poněkud méně okouzlen; a jestli někdy v příštích pár letech zas dojde na multi-Doctor epizodu, úpěnlivě se modlím, aby to byla pořádně třeskutá kolaborativní konfrontace 8 a/vs 12), ale ten entusiasmus a láska k životu ve všech jeho podobách by se neměl vytratit nikdy. Takže roztomilý dědula tu a tam rozhodně ANO. Jen nemusí zrovna být milý k zástupci našeho druhu.

niethustra

Tak postava nemusí být milá  (rozjuchaná, hodná) aby byla někomu blízká (Dr.House, Sherlock, Francis Urquhart). Zdravá jízlivost je skvělá vlastnost ... cynickost, nerudnost, vážnost všecko ok. Byla jsem naprosto nadšená, když jsem se dozvěděla o Capaldim a doufala jsem, že to nebude jen starší vrásčitější kopie svých dvou předchůdců. Ale jak jsem před chvíli psala, tohle vyznění ala vzteklý Malcolm Tucker se mi zdá křečovidé a jenom na efekt, aby diváky šokovali. A dává to zbytečně moc prostoru Claře. V posledním díle se řešila její osobnost, Doctor byl jen vzteklý chlápek co občas odněkud vyskočil.

ReneeS

Že jsou mi blízké (no, spíš sympatické) některé Dovy vlastnosti a postoje, ještě neznamená, že je mi blízký samotný D. Že, dle mého, na jistou míru odcizení Doktora jeho tvůrci v současné době upozorňují, je jenom dobře, protože ta postava se tím stává plastičtější a pro mě jako pro diváka, který se nechce v každé sérii setkávat s očekávatelným D, přijatelnější. Zač by DW stál, kdyby diváka bez přestání zavaloval vyjuchaným humanismem? Za moc asi ne. Zač by stál, kdyby Dův vztah k jeho partnerce byl zcela průhledný a v každé epizodě napsaný podle stejné šablony? Nevím, obětovat očividné kvality DW jen kvůli nepříjemnému pocitu z toho, že to není ten rozjuchaný mladý sympaťák, ale že dokáže být i zdravě jízlivý a vůči lidem pochopitelně nekompromisní, to by mi přišlo jako veliká škoda.

na příspěvěk reagoval ReneeS

niethustra

Hej, hej...proč by dívákovi nemohl být blízký mimozemšťan, který vypadá jako člověk a má lidské vlastnosti? Mně byl svého času blízký i Alf...a ten je chlupatý a žere kočky! Je snad jedno jaká to je postava, jak vypadá, jestli není kreslená, důležité je, že k té postavě máš s nějakých důvodů sympatie a je pro tebe ta postava důležitější než ostatní.

DaViD´82

Nabručený ironik nebo cynický chlápek, který nemusí mít nějak extra rád lidi je imho úplně v pohodě, jen mám pocit, že hrozně rychle přecházejí z pojetí Doktora jako mimozemšťana, který věří v potenciál ostatních, přes cynického chlápka k dramaticky "temnému" a vzteklému. Opět se to snaží udělat mnohem "bombastičtější" a mě se to zdá křečovité. Nic proti temné stránce Doktora, ale zrovna u posledního dílu jsem si vzpomněla, jak lépe takhle temná stránka vyzněla ve Vodách Marsu. ale třeba to tak příjde jenom mně. :-)

Jinny

Nevím, co si představuješ pod označením alternativní. Já mám DW především za dobrý seriál. A dobrý je mimo jiné v tom, že D se ne vždycky chová předvídatelným způsobem a že tím o sobě a celém seriálu prozradí něco nového. A ruku na srdce, co to znamená být divákovi blízký v případě postavy mimozemšťana se dvěma srdci, schopností se regenerovat a cestovat časem? Navíc mi nynější posun připomíná charakterová kolísání Tennantova D, jak byla zachycená např. ve Vodách Marsu. Jednoduše řečeno, i přes citelně jinak pojatého D zůstává DW tím, čím je. Žádná alternativa se nekoná.

na příspěvěk reagoval ReneeS

Jinny (hodnocení, recenze)

To bych chtěla upozornit, že DW není alternativní seriál, takže na tom "cynickém nelidovi" by pořád muselo být něco sympatického. Jinak nás čeká ještě větší přiklonění ke Claře, aby diváci měli na obrazovce někoho jim blízkého. Jinak nevím, jestli jsem na konci dílu byla na straně Clary, ale ten její vztek jsem úplně chápala :) On už ji dávno nepotřebuje a hrát mu jenom panenku na hraní taky nechce.

na příspěvěk reagoval niethustra, Mi Nü-Chai

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Temný případ nabírá posily

Temný případ nabírá posily

24.09.2022

Jedna z hlavních tváří seriálu Deadwood John Hawkes, bývalá hvězda seriálu Doctor Who Christopher Eccleston a nesnesitelná teta z Harryho Pottera herečka Fiona Shaw se nově připojují k obsazení… (více)

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner