Transformers

• USA Transformers
USA, 2007, 144 min (Alternativní 138 min)

Režie:

Michael Bay

Shia LaBeouf, Megan Fox, Josh Duhamel, Tyrese Gibson, Rachael Taylor, Anthony Anderson, Jon Voight, John Turturro, Kevin Dunn, Amaury Nolasco, Zack Ward (více)

Transformers patří k nejúspěšnějším hračkám v historii. Roboti, kteří se dokážou přetransformovat v libovolný dopravní prostředek, jsou populární natolik, že se stali hrdiny akčního animovaného seriálu. Mohli by ale být také předlohou pro hraný celovečerní akční film? Pochybnosti hravě rozmetají dva argumenty – úspěšné snímky se v současnosti natáčejí podle mnohem podivnějších námětů (třeba podle atrakcí v zábavních parcích, viz Piráti z Karibiku) a Transformers se navíc mohou opřít o dva velikány světového filmu, produkujícího Stevena Spielberga a režírujícího Michaela Baye (Mizerové 1 + Mizerové 2, Skála, Armageddon). Ti dva mají dostatečný kredit na to, aby se z projektu, který by jinak doprovázely pochyby, stal jeden ze nejočekávanějších filmů léta... Prakticky odnepaměti ve vesmíru kolem nás zuří válka dvou vyspělých mimozemských civilizaci, „hodných“ Autobots a „zlých“ Decepticons. Dosud se nám vyhýbala, ale když tito vyspělí mechanoidi objeví na Zemi zdroj energie, jehož ovládnutí může jedné či druhé straně přinést konečné vítězství, promění se naše planeta v peklo na zemi (nebo spíš ve vesmíru). Jejich invazi prožíváme společně s teenagerem Samem (Shia LaBeouf), kterého doposud trápila pouze škola, absence pořádné káry a slečna jménem Mikaela (Megan Fox), jež dává přednost jeho spolužákům. Ve chvíli, kdy se v televizi objeví první zprávy o ničivých robotech, začne mít o jeden problém navíc. Je to právě on, kdo nevědomky ukrývá klíč k onomu životně důležitému energetickému zdroji, proto má nárok na první místo na seznamu ohrožených druhů. Hned za ním figuruje zbytek naší civilizace… Spojením Stevena Spielberga s Michaelem Bayem vznikl z dětské hračky silný epický příběh, který úspěšně kombinuje dramatičnost Války světů s diváckou vstřícností Dne nezávislosti. Přestože příběhu dominují velkolepé akční sekvence, o které se starali mistři oboru, specialisté z trikového studia George Lucase Industrial Light and Magic, je v něm dostatek prostoru i pro humor a pro originální zápletku. „Nejdůležitější bude přesvědčit lidi o tom, že film, který se inspiroval dětskou hračkou, může být pro dospělé. Stačí ale pár vteřin libovolné akční sekvence a vaše předsudky budou ty tam,“ tvrdí producent filmu Lorenzo di Bonaventura. (Magic Box)

Diskuze

CheGuevara

CheGuevara (hodnocení, recenze)

Šašek: A teď jsem na řadě já. Věnuj se mi, prosím.

A ještě jednou - filmová psyhoanalýza je dávno překonaná. Pokolikáté už? Bože!

Shadwell (hodnocení, recenze)

Artran: Ale vždyť já nikdy nic opačného netvrdil, ten odkaz pro mě není nic nového, přečti si prosím pořádně všechny tři moje příspěvky. Ten druhý se týká obecně genderové percepce v mužský orientovaném světě (což jsou legitimní teorie, to nejsou nějaký fabulace proboha) v návaznosti třeba na Funny Games (jasně uvádím, že v Transformerech tohle uspokojení chybí a že to je jen jedno z kritérií), a ten třetí uvádí to, jak je filmař s chytrým producentem v zádech schopen chytrým zalomením syžetu dostat do kin i dívčí publikum na akční film, aniž by k tomu potřeboval metodiku psychoanalýzy. Od tebe bych čekal trochu víc pochopení.

Shadwell (hodnocení, recenze)

Artran: Ta vypovídací hodnota není nulová a ženy pod 18 nehodnotí nejvýše ani náhodou standartě, respektive oni mají ty výkyvy hozený do extrému oběma směry. Existuje ohromná řada filmů, kde je ekvivalentní hladina na 80% a oni mají okolo 50%. V Transformerech chybí ono uspokojení, které jsem jmenoval, ale to je jen jedno z kritérií, převážila pochopitelně "letní a nekrvavá" stránka filmu, protože člověk zabíjený člověkem je diagnostikováno jako násilí /bez ohledu na to, že explicitně zobrazované násilí je nejčastěji i jeho nejúčinnější kritikou/, kdežto fight robot vs. člověk je přijatelný.

Brygmi

Brygmi (hodnocení, recenze)

Shadwell: Díky, takhle jsem se už dlouho nezasmála. Ano, ještě před dvěma lety jsem brečela u romantických komedií a ve volném čase se řezala žiletkami. Naštěstí jsem z toho vyrostla a teď si mohu naplno užít Tranformers i Speed Racera.

CheGuevara

CheGuevara (hodnocení, recenze)

"plus to souvisí s tím, že holky pod 18 jsou víceméně dost melancholicko-nihilisticky orientovaný, viz. různý řezání žiletkama, hledání ideálů, vibrátory coby katarzní metoda (viz. slavný Chorobopis Anny O.) apod."
Dokaž to, šašku.

Shadwell (hodnocení, recenze)

Le_Chuck: Ty si zkrátka nevšímáš významných genderových rozdílů a anomálií. Vezmi si thriller Funny Games ten film hodnotí hodně vysoko ženy pod 18 let, což je signifikantní, protože tahle kategorie /ženy pod 18 let/ cokoliv, co není "veselého a romantického", hodnotí negativně. A Funny Games je víceméně dost pochmurná záležitost. Vysoké hodnocení Funny Games je tedy připisováno vnitřní touze ženy být mužem ovládávána a spoutána, souvisí to pochopitelně se sexem. Tohle si můžou holky promítnout do dvou "špatných" hochů a tyranizované matky (viz freudovský Elektřin komplex, neboli dívka chce ojet otce a zabít matku), plus to souvisí s tím, že holky pod 18 jsou víceméně dost melancholicko-nihilisticky orientovaný, viz. různý řezání žiletkama, hledání ideálů, vibrátory coby katarzní metoda (viz. slavný Chorobopis Anny O.) apod. Tohle uspokojení v Transformerech chybí.

Jinými slovy, 99% scénáristů a režisérů a producentů, tedy lidí utvářejících mediální prostor a filmový komunikační modus, jsou muži, kteří ženám nutí svůj pohled na svět. Zadumej nad tím, až nebudeš mít co dělat.

Le_Chuck

Le_Chuck (hodnocení, recenze)

canakja: Dik...
Shadwell: Ale tebe je trt do toho, ako kto hodnoti (co kto ignoruje, ako film vnima). Pre mna je nazor Morien, ktora pekne napisala co sa jej nepaci ovela hodnotnejsi, ako ked ty napises, ze nejaki miestni vrcholovi cinefili tomu dali 4*-5*. A to ze je holka, s tym nema uz vobec nic spolocne (normalne by som pouzil priklad KevSpa, ale ta je Bayofil - to sa nerata). Moja priatelka tomu napalila 5* bez problemov a nema s tym ziadny "geek" problem.

Shadwell (hodnocení, recenze)

Morien: Platí pro tebe to samé, co jsem napsal u Baye na konci května, tzn. že u filmů odmítáš vnímat provedení akce a naratologický temporytmus, ignoruješ práci kamery a střih, nevěnuješ pozornost stylu, a pak ti tudíž zbývá jen ta nemastná slupka. Navíc tenhle film je hodně geekovský a jako holka s ním máš přirozeně potíže. Další mýlka se týká vytěsnění akčních scén na úkor příběhu, neb je tomu právě naopak - dobrý akční film od špatného odlišuje příběh a ono kašičkovité plnivo (ne pojivo, to zahrnuje dynamiku). A ten film, pokud vůbec, není zdaleka nadhodnocený; právě kvůli všemožných levičákům, kteří vidí v Bayovi bushovského hegemona, a kvůli těm, kdož odvážně, ovšem zcela pomýleně a krátkozrace, chápou pop a mainstream jako synonymum měkkosti a mělkosti. V podstatě 4 největší filmoví teoretici na databázi udělili Transformerům 5 hvězd, takže není moc o čem debatovat.

Morien

Morien (hodnocení, recenze)

Abych se tedy také vyjádřila, čím mě skládací mašinky tolik praštily přes nos, že proti nim buřičsky podněcuji, tak je to až přílišná snaha zalíbit se masám či co. Zkrátka ve filmu podle mě nejde o nic jiného než o ty akční scény. Kašička mezi tím je jen aby se neřeklo, všechno se stejně podřizuje tomu, až se hr hr už zase začnou mlátit. A jelikož se mlátí na začátku, uprostřed, potom taky a konec obstará mlátička, tak už to diváka skoro začíná nudit. Aby mohlo být mlátivé vyvrcholení napínavým koncem, museli by předtím trochu polevit nebo tak něco... Zkrátka já nemám nic proti všem akčním filmům, např. Skála se mi líbila a i spousty dalších - Equilibrium, Billové, Matrix - když se to udělá dobře, proč ne. Ale tenhle film mi přijde zkrátka příšerně nadhodnocenej.

Le_Chuck

Le_Chuck (hodnocení, recenze)

Morien: Pardon!
canakja: Ale no, preco je to je to nechutná šrekovská sračka? Pytam sa seriozne.

flanker.27

flanker.27 (hodnocení, recenze)

Slátaniny mohou být akční i intelektuální. Naopak kvalitní filmy mohou být akční i intelektuální. Mohou být i intelektuální akční filmy. Tento je však veliká slátanina, o to jestli je akční či ne celkem nejde.

Morien

Morien (hodnocení, recenze)

80%? Kam se podělo místní intelektuálské opovrhování akčními slátaninami?

Moudzou

Moudzou (hodnocení, recenze)

.......... prostě klasa po všech stránkách, co víc k tomu dodat!

minee

minee (hodnocení, recenze)

Velice povedený film. Shia zvládnul svoji roli ještě lépe než na výbornou. Také skvělá spolupráce se Spielbergem. Je vidět, že když se do nějakého díla vloží, tak to stojí za to!

ještěžiju

ještěžiju (hodnocení, recenze)

Tady se spousta lidí nechala opít tzv rohlíkem ... příběh byť možná poplatný komiksu postrádá jakéhokoliv napětí ... triky by se dnes měli hodnotit vzhledem k moderním technickým vymoženostem až na posledním místě.. bohužel spoustě lidem spadl asi rozum do kapsy, když sledovali trikovou výbavu filmu :-))))

tengelei

tengelei (hodnocení, recenze)

Určitě nadprůměrné, i když Skála, Armagedon nebo Ostrov mě zaujaly víc.Uvidím, až to zhlédnu podruhé.

JameBond

JameBond (hodnocení, recenze)

Vynikajúco spracovaný film od božského Baya. Tento film ma neupútal tak dejom ako vizuálnymi efektami a vynikajúcou hudbou. Pokial ste ešte tento film nevideli tak sa máte na čo tešit.

Wolf3fd

Wolf3fd (hodnocení, recenze)

Připadalo mi to jako přehlídka skládaček od Bionicle a autíček Hot Wheels. Nicméně po zvukové a vizuální stránce pecka.

Tyler

Tyler (hodnocení, recenze)

Isherwood : Hmm, zajímavá představa... Třeba se dočkáš ve dvojce :).

Dadel

Dadel (hodnocení, recenze)

z neftipných: Jdou Transformers z hospody a jeden říká: "Nesložíme se na taxíka?"

Hasbro zakládá filmovou a televizní divizi

16.02.2022

Studio Paramount upouští od blockbusterů

Studio Paramount upouští od blockbusterů

12.09.2021

Studio Paramount v příštích letech čekají velké změny. Současný šéf Jim Gianopulous odchází a místo něj přijde Brian Robbins z americké kabelové stanice Nickelodeon. Nový ředitel studia pak nejenže… (více)