Transformers

• USA Transformers
USA, 2007, 144 min (Alternativní 138 min)

Režie:

Michael Bay

Shia LaBeouf, Megan Fox, Josh Duhamel, Tyrese Gibson, Rachael Taylor, Anthony Anderson, Jon Voight, John Turturro, Kevin Dunn, Amaury Nolasco, Zack Ward (více)

Transformers patří k nejúspěšnějším hračkám v historii. Roboti, kteří se dokážou přetransformovat v libovolný dopravní prostředek, jsou populární natolik, že se stali hrdiny akčního animovaného seriálu. Mohli by ale být také předlohou pro hraný celovečerní akční film? Pochybnosti hravě rozmetají dva argumenty – úspěšné snímky se v současnosti natáčejí podle mnohem podivnějších námětů (třeba podle atrakcí v zábavních parcích, viz Piráti z Karibiku) a Transformers se navíc mohou opřít o dva velikány světového filmu, produkujícího Stevena Spielberga a režírujícího Michaela Baye (Mizerové 1 + Mizerové 2, Skála, Armageddon). Ti dva mají dostatečný kredit na to, aby se z projektu, který by jinak doprovázely pochyby, stal jeden ze nejočekávanějších filmů léta... Prakticky odnepaměti ve vesmíru kolem nás zuří válka dvou vyspělých mimozemských civilizaci, „hodných“ Autobots a „zlých“ Decepticons. Dosud se nám vyhýbala, ale když tito vyspělí mechanoidi objeví na Zemi zdroj energie, jehož ovládnutí může jedné či druhé straně přinést konečné vítězství, promění se naše planeta v peklo na zemi (nebo spíš ve vesmíru). Jejich invazi prožíváme společně s teenagerem Samem (Shia LaBeouf), kterého doposud trápila pouze škola, absence pořádné káry a slečna jménem Mikaela (Megan Fox), jež dává přednost jeho spolužákům. Ve chvíli, kdy se v televizi objeví první zprávy o ničivých robotech, začne mít o jeden problém navíc. Je to právě on, kdo nevědomky ukrývá klíč k onomu životně důležitému energetickému zdroji, proto má nárok na první místo na seznamu ohrožených druhů. Hned za ním figuruje zbytek naší civilizace… Spojením Stevena Spielberga s Michaelem Bayem vznikl z dětské hračky silný epický příběh, který úspěšně kombinuje dramatičnost Války světů s diváckou vstřícností Dne nezávislosti. Přestože příběhu dominují velkolepé akční sekvence, o které se starali mistři oboru, specialisté z trikového studia George Lucase Industrial Light and Magic, je v něm dostatek prostoru i pro humor a pro originální zápletku. „Nejdůležitější bude přesvědčit lidi o tom, že film, který se inspiroval dětskou hračkou, může být pro dospělé. Stačí ale pár vteřin libovolné akční sekvence a vaše předsudky budou ty tam,“ tvrdí producent filmu Lorenzo di Bonaventura. (Magic Box)

kslaww

Skvělému začátku pomalu dochází na konci dech...jinak na efekty a příběh si stěžovat nemohu...+ palec nahoru za Megan Fox ()

ostravak30

No...co říct. Dnes poprvé jsem shlédl první díl série, která je na trhu už deset let. Nutno říct, že jsem si dal na čas hlavně proto, že už z upoutávek mě tohle přišlo jako velký nesmysl. Dobře, měním názor ve smyslu, že to má i příběh, je to vtipné a má to charakterní hrdiny, celkem zajímavou zápletku. A pak samozřejmě plno triků. Jenže roboti jako v Matrix či Terminátorovi měli prostě něco navíc. Možná to neumím pojmenovat, nějakého ducha nebo kouzlo. Něco, co vás posadilo do křesla a nepustilo až se závěrečnými titulky. Tohle ani náhodou. Pro mě stroje nemají řádný charakter, a ani když žlutý skoro umírá, nedojímá mě to. Pro mě to jsou stroje a nic víc. Nechytilo mě to a celé mi to přijde jako velký nesmysl. Chápu, že je to hit a rozumím dokonce proč, ale já Transformers neuznávám, a to ani dramaticky či příběhově. Podle mě je to jedna z největších krávovin, která je považovaná za hity. Ostatně, další díly už tak dobře hodnocené nejsou, jak jsem si všiml. Oceňuji kvalitní hudbu, ale spíše průměrnější scénář. Jak jsem řekl, alespoň zpočátku to není klasická mlátička, má to zápletku a příběh. Bohužel, s postupem času už to klasická mlátička je, tentokrát mezi auty - roboty z vesmíru, jen se mění místa. Ještě bych dodal, že akční scény sice vypadají faktaskně, ale všechno běží v tak rychlém sledu, že mnohdy ani kamera nestíhá sledovat, natož pak divák. Zkrátka, mlátička, nic víc film od půlky nenabízí. Snad jen, že neubírá na tom humoru. Tak aspoň, že tak. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 7,0/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 58%, Audience Score - 85% | FDb.cz - 80,1% | Bay svůj návrat připravil ve velkém (rozpočtu). (Po)řádně nadupaná akčňárna plná skvělých, jak akčních, tak humorných scén. Tentokrát nám ani nevadili hlavní dva představitelé (jakože jindy hooodně) a celé to do sebe zapadlo a Transformeři se právem stali legendou. Ještě kapičku lepší obsazení (sice nám, jak jsme již psali, nevadili, ale ani nám nijak extra nesedli) a méně teenagerský konec a Bay by tam zandal pětku (nemyšleno ve smyslu školním :). 75% ()

Nathaniell

Jednu hvězdu dávám za ohromnou technickou revoluci, která ve filmových efektech díky tomuto filmu opravdu nastala. Inovativní? Ano. Efekty dokonale. A to je tak vše, za co si tahle (velmi ošklivé slovo) zaslouží nějakou hvězdu. 1* ()

Tominni

Tak natočit příběh na základě hraček, které se mění z aut na roboty a zpět chce notnou dávku odvahy a Michael Bay se s tím popasoval vcelku slušně a tak sledujeme souboj dobrých proti zlým s bonusem trochy vtipu. I tak to je pro mě spíše průměr, který mírně vylepšuje Megan Fox. ()

Snagleo

Jo, Transformers jsou skvělý! Už dříve byla tato značka velice známa a populární, ale teprve v roce 2007 se pořádně proslavila. Michael Bay sice nepatří mezi ty nejlepší režiséry, ale i tak mu ve filmech jde a vždycky šla dost dobře jedna věc. Ano, jsou to výbuchy a akce. Díky tomu se z Transformers stává akční podívaná, která zabaví. Akce je samozřejmě to nejlepší na celém filmu. Herecké výkony jsou příjemné. Shia a Megan tvoří příjemný pár. V celku je to opravdu příjemná podívaná, na kterou vždycky budu vzpomínat s láskou. Za mě 80% ()

cinema_cz

Naprostá většina filmu spočívá v tom, že se pravidelně střídá infantilní humor živých herců s technofetišistickými scénami, ve kterých sice také občas vystupují lidé, ale jejich hlavními hrdiny jsou střelné zbraně, počítače, letadla, auta a roboti. A říkejte si, co chcete, nedokážu si představit vhodnějšího režiséra pro tuto látku, než je Michael Bay. 100 % (František Fuka, Ci 08/2007, str. 66) ___ 80 % (Alena Prokopová, Ci 01/2008) ()

liquuid

Tohle je film, který nastartoval neskutečnou linii transformerů a v pořádné parádě. Také je to film, který vyšponoval Megan na první příčku potravního řetězce pro pány. Brilantní vizuál, dobře zpracované, dobrý příběh. ()

boqvai.

Ukazkový blockbuster, ktery by mel byt ve vsech ucebnicich filmografie. Efekty dechberouci az se nechce verit ze to stalo "jen" 150milionu. Jen to vtipne, hrave a misty i napinave a hlavne, hlavne u toho nemusite premyslet, coz je v tomhle vedru super. ()

Orhalmi

Tecgnicky pěkné, první půlka filmu byla dobrá, napínavé, komické i milé, druhá půlka akční, ale nudící, i když to asi jinak nešlo. Vhodná tedy spíše pro děti, kterým je to určeno. ()

psohli

Graficky úžasně zpracovaný film a nikoho, kdo si v mládí hrál s transformátory, určitě nenapadlo, že by měli(y) takovýto původ. Trochu mě tam ruší ta love story a didaktičnost robotů. takže 70% ()

Chladek

Pro mě jednoznačně nejlepší film roku. Co se týče M. Baye, tak - Skála, Ostrov a Transformers. Nijak jinak mi zvlášť nesedí, ale tyhle filmy se mi moc líbily. Vlastně jsem v jednu chvíli ani nepoznal jestli to má být komedie, nebo thriller. Takhle skvěle nasadit do napínavých akcí vtip a směšné dialogy, to nevím kde jsem naposled viděl. Shia LaBeouf se mi moc líbil a musím dát za pravdu všem těm nápisům a novinovým titulkům, které ho označujíé: "New generation". Jediné co bylo trošku do mínusu bylo, že roboti vlastně byli takoví nepřehlední a i když uváděli jména, hned se na plátně zamíchali, to samé jejich souboje. Ale celkově ten film: Vtip, akce, napětí, skvělé výkony, triky....co víc si přát?? ()

Kenshin

Kdo tohle neuvidí v pořádném kině, přijde opravdu o hodně. Na příběh v celku zapomeňte. Tenhle film je o něčem zdaleka jiném. A toho nabízí ne v MEGA nebo GIGA, ale rovnou v TERA dávkách. Opravdové audio-vizuální orgie... (9/10) ()

Petrozkoz

Neskutečně parádní podívaná s trošku přiblblým příběhem a poměrně zdařilými vtípky. super odreagování a audiovizuální mazec. Jak tohle mohli natočit s takovým rozpočtem, to nechápu. V porovnání s Ubohým Evanem by Transformers musely stát 200 mld. $ :-) ()

booom

Koho zajíma že je to v podstatě o hovnu když je to tak super. Půlka filmu s otevřenou hubou, druhá s úsměvem. Kvůli takovým filmům se chodí do kina, yeah! Bay je můj oblibenec od jeho prvních filmů. Nikdo dneska neumí natočit film kde je každý záběr tak hrozně COOL, Bay ano. ()

JohnKEANE

Režiser Bay sa zase prekonal!Znovu mi dokazal,že je iba režisér,ktorý bude do smrti točit len výbuchy,nahánačky,prestrelky atd.A tak mi čo hladáme nejaký hlbšý zmysel vo filmoch sa mu radšej čo najrýchlejšie vyhnime!Odneho sa totiž ničoho takého s určitostou nedočkáme!A takéto blbosti inšpirované hračkami nech mu žerú v Amerike,nas donekonečna nebude tahat za nos! ()

DAF1

Cyberpunkové prci prci prcičky po "e-bayovsku", s méně či více zajímavými odkazy na dvě desítky jiných, zajímavějších filmů. ()

Weirdman

Tak presne takých akými Transformeri sú, som ich aj očakával... Splnil sa mi sen a filme, ktorý bude naivne detský, svojsky švihnutý, gigantický, nie len veľkolepý a hlavne poriadne dravý a nezastaviteľný... Už sa neviem dočkať chvíle keď si ich pozriem znova... (●) ()

Hasbro zakládá filmovou a televizní divizi

16.02.2022

Studio Paramount upouští od blockbusterů

Studio Paramount upouští od blockbusterů

12.09.2021

Studio Paramount v příštích letech čekají velké změny. Současný šéf Jim Gianopulous odchází a místo něj přijde Brian Robbins z americké kabelové stanice Nickelodeon. Nový ředitel studia pak nejenže… (více)