Reklama

Reklama

Královna

Trailer 3

Obsahy(1)

Osm dní, které otřásly monarchií. Oscarová Helen Mirrenová v titulní roli britského filmu, nabízejícího fascinující pohled do zákulisí britské moci po tragické smrti princezny Diany. Komorní drama uznávaného režiséra Stephena Frearse vypráví o těžkých chvílích britské královny Alžběty II., které následovaly po tragické smrti lidmi zbožňované princezny Diany. V době, kdy do křesla ministerského předsedy po drtivém volebním vítězství usedl Tony Blair, svádí panovnice souboj s veřejným míněním, sílou tradic a zejména sama se sebou. Zatímco dvůr považuje událost za ryze soukromou záležitost, veřejné mínění podněcované médii požaduje okázalé truchlení a neméně okázalý pohřeb. A ctižádostivý předseda vlády se snaží královnu, trávící čas na soukromém sídle ve Skotsku, přimět ke změně stanoviska. Režisér Stephen Frears společně se svým scenáristou Peterem Morganem čerpali z nejrůznějších zdrojů, včetně informací z nejbližších kruhů panovnice i premiéra. Pronikli tak do dvou zcela odlišných světů: konzervativního a upjatého prostředí dvora a nekonformního rodinného i pracovního zázemí nejmladšího britského ministerského předsedy, odhodlaného k radikální modernizaci systému. Popsali jak narůstající pochyby o vlastním přesvědčení na straně královny, tak nečekaný respekt, který si s postupem času dokázala u premiéra získat. Mnohavrstevnatý snímek, jehož nedílnou součástí jsou účelně využívané archivní materiály především z televizního zpravodajství, tak na pozadí reálných historických událostí nabízí také úvahu o samotné podstatě královského majestátu a jeho smyslu, o tradici a modernizaci, odpovědnosti a populismu. Vedle precizní režie a propracovaného scénáře film stojí na excelentních hereckých výkonech, jimž vévodí nepřehlédnutelná Helen Mirrenová. Za své dokonalé ztvárnění nepřístupné královniny osobnosti získala řadu ocenění, včetně přestižní ceny Britské filmové a televizní akademie (BAFTA), Zlatého Glóbu a především Oscara. (Česká televize)

(více)

Videa (4)

Trailer 3

Recenze (429)

tahit 

všechny recenze uživatele

Smrt Diany, princezny z Walesu nastavuje bolestně tvář královské rodině, film především ukazuje, jak zásadně media ovlivnily chování královské rodiny, přesto si myslím, že to nemá žádný vliv na oblibu královny, časté hypotetické hlouposti, které píše bulvární tisk, tvrdí, že královská rodina si nepřála, aby se princezna vdala za muslima, a tak je oba nechala zavraždit, je vhodná spíše pro čtenáře, který vyhledávají spíš bulvární tisk, než seriózní fakta. Myslím si, že film nahlédl do života monarchie a každý má možnost to posoudit. Nejvíce zajímavou částí příběhu, byl pro mě začínající vztah, který počal v tomto čase královské rodiny mezi ministerským předsedou a královnou. To maličko změnilo můj pohled na Tony Blaira. Zaujala mě taky scéna, kdy děvčátko v davu daruje královně kytku, která to přijala s elegancí jí vlastní. ()

Morien 

všechny recenze uživatele

(1001) Když se na to nedívám z filmařského hlediska, tak mi to přijde nedůstojné i zdvořilé zároveň. Takový ten střední proud, vlastně jsou všichni trochu sympaťáci, trochu idioti, že, to jsme si poplakali, jdeme dál. Nakonec si říkám, že je to pro mě nejzajímavější jako film o kontextu, a tak o něm budu i nadále přemýšlet. ()

Reklama

novoten 

všechny recenze uživatele

Jednostranný tah na řadové publikum, průhledná idea celkového záměru a zklamání z toho, jak předvídatelně akademicky vytoužený může být slibně vypadající film. Nemůžu se totiž zbavit pocitu, že Královna funguje hlavně díky tomu, že je zobrazena jako člověk. Jenže tak nešikovně a lacině, že ji nemůžu brát vážně. Ohledně Dianina pohřbu si tvrdohlavě stojí za svým, neposlechne radu a když potká jelena, tak vyměkne a začne přemýšlet úplně jiným směrem? Tomu nedokážu věřit. Stejně tak mě mrzí, že je všechno převráceno do polodokumentární formy a přitom je divák od samého začátku dost nápadně manipulován do pozice Blairova fanouška a bez bližší znalosti politických souvislostí si přesnější obrázek udělat ani nelze. Chápu ten celosvětový úspěch, ale přičítám ho líbivě kontroverzní zápletce a faktu, že Helen Mirren vypadá jako Alžběta a Michael Sheen jako Tony Blair (čímž ale nepopírám, že většina kladů jde právě na jejich vrub). A přemýšlím, kdy jsem si naposledy připadal tak rozporuplně, jako když jsem pozoroval Královnu Matku v pozici vtipné vedlejší postavy. ()

Lynn 

všechny recenze uživatele

Dokud jsem neuviděla tento film, považovala jsem Alžbětu II. za příšerně chladnou a necitelnou ženu přeceňující pravidla palácové etiky - ať už šlo o neshody se synem či s vnuky. Teprve díky Helen Mirren (její výkon bylo to nejpřesvědčivější, co jsem tento rok v kině mohla vidět a vsadím se, že i sama Alžběta se soukromě na "svoji" královnu podívá, byť oficiálně se vyjádřila v opačném smyslu) jsem pochopila, jak moc svazující tahle zlatá klec je. Nepřála bych si být jedinkrát na místě kteréhokoli člena královské rodiny, který se chtě nechtě musí řídit protokolem, aby za to byl poté odsuzován davy. Hold musím složit i Stephenu Frearsovi za to, že nechává na divákovi, na čí stranu se přikloní a nevnucuje svůj vlastní názor za každou cenu. Královna oplývá typicky anglickým suchým humorem, šarmem, ale i jistou mírou odtažitosti, kterou jsou Britové proslulí. Výjimečný film v mnoha ohledech. ()

dzej dzej 

všechny recenze uživatele

Stephenu Frearsovi se povedl pozoruhodný kousek - natočil film s citlivě prokreslenou posmutnělou hrdnikou plnou pochybností a nevyrčených tužeb. Už to by stačilo na nadprůměrný film. To, že onou hrdinkou je britská královna, je důvodem k zařazení snímku do kategorie nadnadprůměrné. To, že film NENÍ o princezně Dianě, je chvályhodné. To, že Helen Mirren královnu zahrála tak jak ji zahrála je pro vyznění filmu přinejmenším stejně důležité jako skvělý scénář a jistá režie. Alžbětu II. zná skoro každý člověk na naší planetě, ale těch, kteří o ní něco doopradvy ví nejsou ani desítky. Frears nám nabídnul fascinující interpretaci nedávné historie a jako správný poddaný prokázal své královně obrovskou službu. PS: v stánku na rohu londýnského Trocadera prodávají zvláštní pohled. Je na něm zachycena královská rodina sledující při jisté oficiální akci nějaký vzdálený, zřejmě komický objekt. Zatímco všichni ostatní mají obličeje zkřivené do normovaného konzervativního šklebu, Alžběta se procítěně a krásně usmívá. Její filmový obraz tak snad není příliš daleko od reality... ()

Galerie (65)

Zajímavosti (30)

  • K dokonalé přeměně v královnu prý stačilo Helen Mirren jen málo. Hned jak se v paruce a s brýlemi objevila před štábem, dávali si mnozí ruce za záda, aby jí vyjádřili úctu. (Siriuss)

Související novinky

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

19.03.2016

Organizátoři Febiofestu přivítají jednoho z nejvýraznějších mladých evropských herců Daniela Brühla. Jeho dnes už světovou kariéru nastartoval německý snímek Good Bye, Lenin!, zahrál si i v hvězdně… (více)

Královna, kam se podíváš

Královna, kam se podíváš

27.08.2007

Je srandovní, že tvorba takzvaných hodnotných oscarových filmů funguje na stejném principu jako běžný komerční Hollywood. Něco zabodovalo, tak to udělejme znovu, akorát v bleděmodrém! Rozdíl je jen v… (více)

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji

30.03.2007

Všichni víme, že Oscaři v hereckých kategoriích často slouží k tomu, aby si jejich držitele konečně všimli producenti vysokorozpočtových bijáků. Jedni si chtějí vydělat, ti druzí potřebují do… (více)

Reklama

Reklama