Iron Man

• USA Iron Man

Multimilionář a vynálezce Tony Stark je cynický bonviván a sukničkář, který po otci zdědil zbrojařské impérium Stark Industries a pokračuje v práci s jeho kolegou Obadiahem Staneem. Dodává americké armádě tzv. inteligentní zbraně a právě se chystá předvést zástupcům v Afghánistánu nový výrobek, extrémně ničivou raketu Jericho. Cestou z úspěšné prezentace, na níž se mu podaří uzavřít s vládou výhodnou smlouvu, je však armádní konvoj přepaden a zraněný Tony je zajat teroristickou organizací Deset kruhů. Je uvězněn v jeskyni v horách se vzdělaným afghánským lékařem Yinsenem, který mu zachránil život riskantní operací, když mu do hrudi voperoval elektromagnet, který brání střepinám, aby se dostaly k srdci. Teroristé Tonyho donutí, aby pro ně raketu Jericho vyrobil. Je zděšen, když zjistí, že jsou vybaveni jeho zbraněmi, a s Yinsenem se vrhne do práce. Nejprve vyrobí malý obloukový reaktor, kterým nahradí elektromagnet ve své hrudi, a poté se pustí do létajícího, vyzbrojeného brnění, které chce využít k útěku. Podaří se mu uprchnout, přestože Yinsen za jeho svobodu položí život. Tony okamžitě zastaví výrobu zbraní a začne tajně pracovat na vylepšené verzi bojového obleku. Netuší, že Obadiah je tím, kdo si objednal jeho únos, zmocnil se trosek prvního obleku a tajně se pustil do výroby vlastního modelu. (TV Nova)

Hpatrik

Tak Iron Man je velmi příjemná oddychovka na kterou se vždycky rád podívám, i přesto že film stojí v podstatě jen na Downeyho charismatu a na půvabu Gwyneth Paltrow. ()

Jajar

​První film ze série superhrdinských comicsových snímků Marvel Cinematic Universe vypráví o milionáři Tony Starkovi, majiteli zbraňového koncernu Stark Industries. Tony je po obchodní prezentaci v Afganistánu unesen teroristy, kteří po něm požadují výrobu rakety hromadného ničení. Místo rakety začne hlavní hrdina pracovat na speciálním obleku, který mu pomůže v útěku a návratu zpět do USA, kde změní svoje impérium k nepoznání.___Iron Man je skvělá dvouhodinová podívaná, která zatraceně rychle odsýpá. Film v podstatě stojí na exhibici Roberta Downeyho Jr. (jeho jedinečném charismatu i povedených hláškách), a romantické linii mezi Tony Starkem a Pepper Potts. Super biják, na který se kdykoli rád podívám znovu. ()

LuiCJ

Tento film nie je potrebné porovnávať s komiksovou predlohou. Jedná sa o spojenie viacerých príbehov o Iron Manovi (samozrejme s úpravami) a zároveň začiatok nového marvelovského vesmíru, inak známeho ako MCU (Marvel Cinematic Universe). Iron Man celý tento proces výborne odštartoval. Stal sa dharmou pre celé toto univerzum. Jon Favreau je podľa mňa fajn režisér, ktorý si s týmto bussinnesovým magnátom, playboyom, dovtipným vedcom a v neposlednom rade superhrdinom poradil fantasticky. Za pomoci Roberta Downeyho Jr. vytvoril postavu, ktorá vyniká dômyselnosťou, humorom a nápaditosťou. Nebyť Downeyho Jr., fakt netuším čo by sa z toho vykľulo. Ostatný herci a celkove obsadenie je taktiež výborné. Všetci dokonale vyjadrujú svoju postavu a to vo všetkých aspektoch. Samozrejme, tieto herecké výkony krásne dokresľujú vizuálne efekty, kvalitný scénar a epická hudba. Áno, efekty sú úžasné, je to MARVEL, čo iné čakať. Ramin Djawadi zložil veľmi výstižný soundtrack pre tento snímok a rocková hudobná skupina AC/DC sa postarala o hlavnú pieseň celého filmu, ktorá dokonale vyjadruje život miliardára. Iron Man začal s nekonečným, gigantickým a epickým príbehom tiahnucim sa viac než desaťročie a verte mi, MCU len tak rýchlo neskončí. ()

AloeB

Komiksový žánr by z toho člověk zpočátku nepoznal a u toho to mělo zůstat. Tony je charismatický a zábavný charakter, vztah jeho a Pepper je takřka dokonalý. Člověk by skousl i ten nástup uber evil teroristů, mohlo to zajímavě pokračovat. Jenže namísto toho si hrajeme s akčními figurkami a následně nám zlý strejda předvede, co se dělá, když agenti tajné organizace odhalí vaše zločiny. Jakkoliv je tato jednoduchá záležitost mnohem zábavnější než jakákoliv týmovka či ty dva filmy Americas ass co jsem viděl, stále je to něco na čem by neměla stát celá frančíza. Přeci jen, kdyby se mělo zakládat obří universum na základě každého jednoho skvělého filmu s výraznými gagy, jaké filmy by navazovali třeba na The Interview? ()

geek.ondra

Naprosto sterilní a ničím výjimečný kousek který stojí a padá na výkonu Roberta Downeyho Jr. Ale nic neříkám, je to fajn a po těch letech už i možná menší srdcovka. 7/10 ()

AxelWers

Podobne ako v prípade filmu Prvý Avenger, tu sledujeme "vznik" ďalšieho Avengera, ktorý najprv len z nutnosti sa "vypracuje" (doslova) na nejaký prototyp Iron Mana, ale takto dostal nápad vyťažiť z toho ešte viac a zdokonaliť sa. Priebeh filmu celkom fajn, záver už bol skôr nuda, pretože podobných záverov som v tomto žánri videl už viac, ale inak pohoda, bavil som sa. ()

Urukhaj98

Komiksový masterpiece. A v rámci žánru i obrovský milník. Nejedná se o první komiksovku, ani o nejlepší. Nicméně právě první Iron Man započal novou éru a budoucí marveláckou domimanci, která v dnešní době štve nemálo lidí. Nejedná se při tom o nějak zásadně objevný film. Zápletka je v podstatě generická, ale to provedení je, navzdory hodně problematické a chaotické produkci, prostě parádní. Downey se v roli evidentně našel a Tony Stark se v jeho podání stal superhrdinskou modlou a jejich spojení je synonymem pro dokonalý casting. Příběh je prostý až běda, díky důrazu na charakterový vývoj hlavního hrdiny to však vůbec nevadí. Je to přesný opak druhého Iron Mana, kde je všeho víc, ale nic není uspokojivě dotažené. Tady je toho oproti tomu málo, ale je to dotaženo k naprosté dokonalosti. A těch pár badass momentů, které tu titulní hrdina má (útěk ze zajetí, scéna s tankem, atd.), dodnes patří k tomu nejlepšímu, co MCU nabídlo. 10/10 ()

Komar55

Neskutečně epický, přesto však přízemní a osobní příběh jednoho chlapa, který musí odhodit stranou svoje potřeby a překonat svoje ego, aby zachránil sebe i ostatní z nebezpečí, do kterého je sám zavedl. 8/10 ()

junxi91

Kdo by to byl čekal, že se ze sebevědomého dědice zbrojařské firmy Stark Industries, který je miliardář a playboy v jednom, stane také vynálezce a dokonce superhrdina? Já teda rozhodně ne. Tony Stark zdědil po otci Howardu Starkovi firmu Stark Industries. Vydává se do válkou zmítaného Afghánistánu se svým přítelem a vojenským spojovatelem, podplukovníkem Jamesem Rhodesem. Zde má předvést novou raketu s názvem Jericho, jejíž účinek vidíme v působivé scéně, kterých je tento film plný. Po úspěšném odpalu a dopadu rakety je konvoj HUMVEE přepaden afghánskými bojovníky a Stark se schová za auto, když v tom vedle něj dopadne raketa, na které je nápis Stark Industries. Raketa vybuchne a Stark je kriticky zraněn, zajat a uvězněn teroristickou skupino zvanou Deset prstenů. Společnost mu dělá lékař Yinsen, který během ošetřování implantuje Starkovi do hrudního koše elektromagnet. Ten má odpudit úlomky šrapnelů a zabránit jejich proniknutí do srdce. Vůdce Deseti prstenů se jmenuje Raza a nabízí Starkovi svobodu výměnou za výrobu raket Jericho pro jeho organizaci. Avšak ani Stark, ani Yinsen nevěří slovům toho špinavého teroristy. Stark s Yinsenem potají postaví malý výkonný elektrický generátor zvaný obloukový reaktor, který napájí elektromagnet ve Starkově hrudi, a také prototyp zbroje, která jim má pomoci utéct. Bohužel, těsně před dokončením je odhalí bojovníci Deseti prstenů a zaútočí na jejich dílnu. Yinsen se obětuje a vydá se vstříc bojovníkům, zatímco se v laboratoři spouští ochranný oblek. Stark se navleče do své nové zbroje a probojovává se ven z jeskyně, a při tom najde umírajícího Yinsena. Podaří se mu zničit zbraně teroristů a odletět pryč. Energie mu dojde uprostřed pouště, a proto havaruje. Zde ho naštěstí najde Rhodes a zachrání jej, nicméně fragmenty zbroje tam zůstanou. Po návratu domů Stark na konferenci oznamuje, že končí s výrobou zbraní. To se nelíbí starému společníkovi jeho otce jménem Obadiah Stane. Ten tvrdí, že tím může zničit celou společnost a dědictví Howarda Starka. Tony Stark se zavře ve svém sídle do domácí dílny, kde vyrábí a testuje výkonnější verzi svého improvizovaného brnění (ze slitiny zlata a titanu) a také výkonnější obloukový reaktor pro svůj hrudní koš. Jeho věrná duše, osobní asistentka Pepper Pottsová, umístí původní reaktor od Yinsena do skleněné vitrínky. O Starkovu činnost se zajímá Stane, ale Stark mu příliš nevěří a nechá si podrobnosti své práce pro sebe. Testování nového obleku je úspěšné a Stark s ním vyletí do výšky několika kilometrů, kde mu brnění trochu namrzne, ale zvládne to. Stark Industries pořádá charitativní akci a nečekaně se tam ukáže také Tony. Zde jej reportérka Christine Everhartová informuje o tom, že zbraně jeho společnosti byly nedávno doručeny organizaci Deset prstenů. Pomoci nich se povedlo teroristům zaútočit na Yinsenovu rodnou vesnici a nyní se zde má odehrát válečný zločin. Stark na nic nečeká, nahodí své nové brnění a letí do Afghánistánu, kde provede svůj první hrdinský skutek – zachrání vesničany, zlikviduje teroristy a jejich vůdce nechá na pospas vesničanům. Po akci letí domů, ale je zachycen dvěma F-22 Raptory, které na něj zaútočí. Přes telefon prozradí Rhodesovi svou identitu, aby na něj neútočili. Jeden pilot dostane zásah a musí se katapultovat, a Stark mu zachrání život. Mezitím teroristé z Deseti prstenů shromáždí kusy Starkova obleku, které nechal v poušti, a setkají se se Stanem, který jim prodal zbraně a uspořádal převrat ve společnosti, aby nahradil Starka jako generálního ředitele společnosti. K tomu si najal teroristy, aby Starka zabili. Při jednání si díky moderní technologii krátkodobé paralýzy podmaní Raza a jeho muže nechá postřílet svou eskortou. Z trosek Starkova obleku si Stan sestaví svůj vlastní, obří a masivní oblek. Stark pošle Pottsovou, aby se nabourala do databáze společnosti a získala data o nelegálních zásilkách pro teroristy. Pottsová zjistí, že si Stan najal teroristy na to, aby zlikvidovali Starka, ale ti pak změnili názor poté, co si uvědomili, že mají přímý přístup ke Starkovým zbraním. Při stahování dat ji přistihne Stane, a ona mu tak tak unikne, a to také díky agentovi S.H.I.E.L.D., kterého informuje o Staneových aktivitách. Staneovi vědci nedovedou vytvořit duplikát Starkova miniaturizovaného obloukového reaktoru. A tak Stane přepadne Starka u něj doma, paralyzuje ho a ukradne mu reaktor přímo z jeho hrudi. Stark se proto s vypětím všech sil dostane do své dílny, kde si implantuje původní reaktor. Vše se schyluje k závěrečnému souboji mezi Iron Manem a Stanem v masivním obrovském brnění. Film mě bavil po celou dobu, byl narván působivou akcí a zábavným dobrodružstvím, skvělými efekty a ten příběh také stál za to. Jo, a prý má vzniknout nějaká iniciativa Avenger, na tu jsem tedy zvědav. () (méně) (více)

Kessler

Akční film, který neurazí. Je vtipný, svižný, správně velkolepý. Tak má vypadat film podle komiksu, skvělá práce, Marvele! ()

samoto

Na tenhle filmový kousek jsem se hned těšil po zhlédnutí traileru a musím říct, že nezklamal.I když musím vytknout určité nedostatky. ()

pulDag

3 a pul*... neuveritelne "smutna" pasaz v jeskynich (mel jsem sto chuti odejit z kina), ktera vyrazne kazi zbytek zazivneho filmu... vystrihnout ji, tak je to skoro na 5... mno a dal? za zminku stoji jeste velmi povedeny hlavni hudebni motiv =) ()

ER

Film ,který má za úkol pobavit a ve výsledku toto splňuje,stojí za shlédnutí. Nikde nic nedrhne,nepřečnívá,všeho je tak trochu odevšad a namixováno s dávkou,která vytvoří chutnající koktejl zábavy,moralizování,sarkasmu,akce a k tomu úlisný záporák (Jeff Bridges je nechutně slizký).Robert Downey Jr.se nedávno "probral"z alkoholového opojení a snad to do toho nespadne do natáčení dvojky.Bylo by ho škoda. ()

KarlWalf

Po druhém shlédnutí upravuji hodnocení na 5*. Jako film to je na 3, 4*, jako komixový film minimálně na oněch 5*. ()

Poker_Face

Robert Downey Jr. je Iron Man. Bez něj by tento film byl poloviční možná, že by ani nebyl. Všechny Downeyho gesta a věty posouvají příběh na jiný level. Plus Gwyneth Paltrow má moc hezký usměv, tak proč jim to neoplatit vynikajícím hodnocením. ()

bakeero

Ale jo. Bylo to COOL. Přesto, že jsem čekal trochu víc, tak o nějakém zklamání nemůže být řeč. Uvidíme po druhém shlédnutí... ()

nwx

Skvělé zpracování komiksové předlohy. High-tech hračky, hláškující hrdina, triky. Není to nic světoborného, přesto vynikající zábava. Marvel poprvé naplno boduje. ()

boaka

Asi nejlepší převedení komixu do filmu (s vyjímkou Sin City) do dnes. Sympatický-nesympatický hlavní hrdina, správný záporák a úmyslně potlačované city k milované ženě byly příjemnou změnou oproti konkurenci ze superhrdinských filmů, navíc docela uvěřitelné stroje budoucnosti /vzpomeňte si na starý StarTrek, kolik věcí z něho dnes již běžne existuje :)/. Jedinou nevýhodou jsou bohužel některá klišé, kterým se film mohl docela vyhnout, např. při scéně v jeskyni při které Stark nezabil plešatého teroristu musí být každému jasné co se za půl hodiny stane apod ... i přesto uděluji maximální hodnocení pro nespornou originalitu, nadsázku, perfektní výpravu i grafické zpracování a hlavně Robertu Downey Jr. kterému znuděného cynického geniálního milionáře prostě musíte věřit! ()

artuš

Úžasný film, který ukázal co dokáže udělat s člověkem zajetí. Kromě akčních scén zde byli i působivé komické scény např: ze začátku jak se snažil létat a ten robot ho vždy postříkal hasicí pěnou. Občas zde byli i docela nesmislné scény třeba jak nese autobaterii v ruce. ()

Marvel řeší interní problémy

Marvel řeší interní problémy

21.03.2023

Nový Star Wars seriál má název

Nový Star Wars seriál má název

04.10.2018

Tento týden vyšla kupa nepotvrzených informací o chystaném disneyovském seriálu ze světa Star Wars, který má na starosti režisér prvního Iron Mana Jon Favreau. Nakonec – k velkému překvapení všech… (více)

Nový Star Wars seriál bude obří

Nový Star Wars seriál bude obří