Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nejstarší český televizní seriál, z něhož se celý dochoval pouze závěrečný díl, byl vysílán v letech 1959 - 1960. Seriál byl při svém uvedení natolik úspěšný, že další díly byly realizovány na základě mnoha žádostí diváků. Scénář seriálu byl kolektivním dílem I. Prachaře, Z. Bláhy a J. Dietla a jednotlivé díly popisovaly převážně komediální, někdy lehce komunálně kritické příběhy rodiny, která byla pojmenována podle jednoho z autorů. Hlavní role byly ztvárněny S. Zázvorkovou, I. Prachařem - rodiče, L. Trojanem a J. Jiráskovou - syn a dcera. Seriál dramaturgovali J. Dietl a J. Dudková, prvních devět dílů režíroval Jaroslav Dudek. Seriál se začal vysílat 9. prosince 1959. (Bart)

(více)

Recenze (17)

Marthos 

všechny recenze uživatele

Je skutečně nesnadné jakkoli hodnotit jedinou epizodu z původně desetidílného seriálu, ale přesto si troufám tvrdit, že někde tady začíná pozdější slavné Dietlovo tvůrčí tažení československou obrazovkou, střídané vyloženými faux paux a dodnes ceněnými klenoty. Putování za Peškem má charakter jednoduché bakalářské historky s předpokládaným dějovým vývojem, nicméně některé dialogy jsou tu a tam vtipné. Ke slovu se tu dostala celá řada představitelů poválečné herecké generace, ale prostor zbyl přirozeně i pro několik mohykánů. Pozornost zasluhuje především epilogující Fanda Mrázek v další suverénně zahrané variantě energických opilců, jednu ze svých mnoha řadových epizodek tu sehrála také Nataša Gollová. Snad částečně díky tomu má ta raritní seriálová epizoda svou hodnotu dodnes. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Hodnotíme-li jediný dochovaný 10. díl, můžeme až překvapivě shledat, jak výtečný počátek českého seriálu to byl. Minimálně ve srovnání s celou přehlídkou seriálů let 60. nechává Rodina Bláhova všechny ty Elišky a Rudolfy daleko za sebou. Konzistentní děj, sympatické herecké výkony, ideální pointa a oku lahodící kombinace interiérů a exteriérů. Fanda Mrázek a Milka Balek-Brodská měli mít ovšem seriál vlastní. ()

Reklama

Šimpy 

všechny recenze uživatele

Prima pokoukání. A teď pár informací....předpokládám, že titulky k jedinému dochovanému dílu stvořil někdo dodatečně, dále předpokládám, že seznam herců v titulkách se týká jen herců v tom jediném 10. díle a nyní, proč to píšu. Pokud jsou mé předpoklady správné, jsou v titulcích zjevné chyby. Je zde uveden Ondřej Kepka, ačkoliv v seriálu je Jaroslav Kepka (Trojanův kamarád s motorkou)...zde i na fdb je to správně. Dále je uvedena Jana Dítětová...pokud není v jiném díle, tak se zřejmě jedná o záměnu s Ivankou Devátou (zde i na fdb uvedeny obě)....dívka ve vlaku. Rovněž je uveden v titulcích Josef Pehr...zde opět zřejmě záměna s Antonínem Šůrou...pravděpodobně kvůli jejich fyzické podobě. (na čsfd i fdb uveden Pehr)...podřízený Prachaře. A zajímavost...průvodčího ve vlaku (Josef Vošalík) nepochybně v postsynchronech namluvil Rudolf Deyl mladší...schválně si poslechněte. A domnívám se, že i zákazníka u taxiku namluvil někdo jiný (zde si nejsem jist, ale mohl ty být rovněž Deyl). :-) ()

Pitryx 

všechny recenze uživatele

Bohužel jsem viděl jen desátý díl, takže celý seriál jako takový nemohu posoudit, ale nedalo mi to a posoudím jen tuto část. Mně to přišlo jako svěží dílko, takové úsměvné, prostě pohodovka na nedělní dopoledne. Je tedy škoda, že zbytek seriálu někde zapadl. Ale to se asi nedá nic dělat. Mimochodem ve dvou scénách to na postsynchronech pokazili, herci sice mluví, ale ústa mají zavřená. 141020116507/6513 ()

vypravěč 

všechny recenze uživatele

Nevím, jaké jsou konce (vskutku jsou, nikoli budou, a opravdu konce) českého seriálu, ale jeho počátky, první krůčky, byly výborné. Dokládá to i torzo prvního z nich, závěrečný „silvestrovský“ díl Rodiny Bláhových. Samozřejmě, je dějově banální a v charakteristice postav idealizující, ale přesto z něj mám, kdykoliv jej shlédnu, dobrý pocit. Oceňuji na něm vedle snahy kondenzovat ideální atmosféru doby (přesněji: představu o době, jaká by mohla/měla být) jazykovou stylizaci postav, satirické gusto a nabádavý tón, vše dobrodružně balancující na hraně kouzla nechtěného. A v neposlední řadě zjevení Nataši Gollové, Fandy Mrázka nebo mlaďounkého (poněkud páskovského) Jaroslava Kepky. ()

Galerie (4)

Zajímavosti (5)

  • Jedna epizoda se odehrávala u Černého moře, cestu televizního štábu tehdy spolufinancovala československá cestovní kancelář Čedok, šlo tak vlastně o první českou televizní reklamu použitou v hrané televizní tvorbě. (Zdroj: Wikipedia.cz)
  • Název seriálu byl zvolen podle jednoho z jeho tvůrců. (JoranProvenzano)

Reklama

Reklama