Reklama

Reklama

Kletba zlatého květu

  • Čína Man čcheng ťin taj chuang ťin ťia (více)
Trailer 2

Imperátor Ping, hlava dynastie Tang, vládce Číny desátého století, spalován neskonalou láskou i nenávistí vůči své ženě Phoenix rozehrává tragédii, která zasáhne každého člena královské rodiny. Panovník ví o skrývaném vztahu své ženy a jeho syna z prvního manželství prince Wana. Pronásledován stínem nevěry, panovník pomalu zabijí svou ženu jedem. Schyluje se k finálnímu boji. Na jedné straně císař, ovládaný pomstou, na druhé straně císařovna, bojující o holý život. Mezi nimi stojí tři synové, tři princové, kteří se musejí rozhodnout na čí stranu se přiklonit. Bolest a ztráta milovaných však čeká na každého z nich... (oficiální text distributora)

(více)

Videa (4)

Trailer 2

Recenze (251)

Divočák 

všechny recenze uživatele

Problém Kletby zlatého květu spočívá v tom, že je poměrně nerovnoměrně rozdělená na dvě půlky. První půlka je věnovaná intrikám v paláci, které ale bohužel nejsou tak propletené a zakeřné jak by mohly být a od adaptace staré čínské divadelní hry by člověk rozhodně čekal víc. Celá tato část se navíc příšerně vleče a je to prostě takové řídké roztahované nic. Zlom nastane, když se ve filmu poprvé objeví královi ninjové. V této chvíli se do filmu zapojí prvek wu-shu, který citelně chyběl v první časti, a celý děj najednou začíná nabírat pekelně na obrátkách. Strhne se před vámi opravdu MEGAbitka, na kterou se rozhodně dá dívat a děj konečně dospěje k závěrčnému rozuzlení. Je trochu škoda, že ta obrovská megalomanská bitva dopadne hodně jednostranně, takže nějaké to napětí vás moc nečeká, ale i tak to určitě stojí za to vidět. ()

LaciLC 

všechny recenze uživatele

To, čo na mňa absolútne nezabralo pri Zhangovom Hrdinovi (2002), na mňa na sto percent zapôsobilo v prípade Kliatby zlatého kvetu. Vedel som, že to bude efektné, krásne a majestátne, ale pôvodne som čakal, že to bude aj rovnako zdĺhavé, ploché a nudné. Každopádne som mimoriadne prekvapený. Rozhodne som sa nenudil, niekoľko scén som pozoroval priam s otvorenými ústami, a aj keď som si občas vravel, že je to až príliš prehnané, v konečnom dôsledku ma to aj tak ohromilo. Či už ide o nesmierne efektnú a pestrofarebnú výtvarnú štylizáciu alebo rovnako efektné súboje. Samozrejme tam je aj nejaký ten príbeh, ktorý síce nepatrí medzi hlavné klady filmu, ale aspoň to celé nie je tak prehnane poetické ako pri Hrdinovi. Síce si stále nie som naplno istý tým plným hodnotením, Zhangov film ma očaril natoľko, že mu ho s čistým svedomím ponechám. Jedným slovom Úchvatné... ()

Reklama

honajz 

všechny recenze uživatele

Tragédie jak když vyšije, antické drama v čínských kulisách. Paradoxně mi nejvíc vadily bojové scény, ale měly své opodstatnění, včetně šoku ze závěrečného "úklidu". A že to bylo honosné, nabubřelé, barevné a okázalé? Zajímalo by mne, jaký si kritikové myslí, že byl čínský císařský dvůr 9. století? ----- Od režiséra Zhanga Yimoua jsme už viděli dva filmy, a každý svým stylem i pojetím jiný - Hrdina a Klan létajících dýk - a stejně tak Kletba zlatého květu má opět zcela jiné aranžmá.   FILM: Abychom ale byli přesní, v českých kinech jsme viděli minimálně čtyři režisérovy filmy - jenže ty předchozí ještě natočil předtím, než se proslavil, takže pár kopií nabízela do kin Asociace českých filmových klubů. V tomto snímku lze sledovat režisérovo okouzlení antickou tragédií - drží se naprosto věrně aristotelovských pouček a velice jemně přede nitky, které postupně odkrývají celý gobelín vztahů, jež nejsou nijak jednoduché a jež vedou k onomu tragickému konci. Ocitáme se v Číně 10. století, kde mocnou rukou vládne císař (Chow Youn Fat) nejen zemi, ale především své druhé ženě a svým třem synům. Vztahy mezi nimi navzájem jsou všelijaké a často nijak přívětivé, ale navenek musí vypadat vše dokonale, stejně jako okázalý palác, kde se dbá nejen na puntičkářsky barevnou výzdobu, ale také na dodržování dvouhodinového rytmu.       Středem všeho dění je císařovna, která se rozhodne postavit svému manželovi na odpor. Kdyby to neudělala, je jí jasné, že brzy zemře - v tomhle císař není žádný amatér a ulejvák. Tři synové se mezitím každá snaží vydobýt si co nejlepší pozice, aby se mohli stát následníky. A je tu ještě příběh císařského lékaře a jeho ženy a její dcery. Až detailní propracovanost všech motivů kupodivu narušují jen bojové scény, v nichž byl režisér vždy dobrý - a dokonce ta závěrečná je velice nepřehledná, až dokonce chybějí emoce, jež měla vzbudit. Celkově však jde o nadprůměrný historický film se všemi prvky antické tragédie. DVD: Disk načíná jako tradičně protipirát a trailery na filmy Prokletí domu slunečnic, Next a Katakomby. Film samotný je na disku ve formátu 2,35:1 slušné obrazové kvality, se zvukem čínským a českým dabingem v DD 5.1 a českými titulky.       V bonusech samotných najdeme film o filmu s českým dabingem (10:49), položky Císař (3:32) a Císařovna (4:01) jsou jen vystřiženými či prodlouženými rozhovory s herci z filmu o filmu, a tyto, stejně jako trailer (1:36) mají CZ titulky. VERDIKT: Pro mne jeden z lepších filmů poslední doby, který má své mouchy, ale věrnost žánru a filmařské pojetí je přebíjejí. V bonusech bych si třeba rád poslechl něco historických dat a srovnání se skutečností, uvedené bonusy mají žel jen pachuť PR povídání. Publikováno: 09.06.2008 ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet$45milionovTržby USA $6,566,773Tržby Celosvetovo $78,568,977Tržby za predaj DVD v USA $10,542,356 //počet predaných kusov 578,078║ Zhang Yimou poľavuje a okrem pekného vizuálu nám nedokáže nič ponúknuť, dokonca ani očakávené veľkolepé súboje moc nenadchnú o príbehu už nehovoriac. /videl v kine: 60%/ ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Ačkoliv forma opulentních palácových prostor občas vítězila nad obsahem, tak mě se to moc líbilo. Masové bitevní scény, na které jsme u čínských historických eposů zvyklí, tentokráte tvořily minimální část a z mého pohledu to bylo ku prospěchu věci. Zhang se soustředí na vztahový propletenec císařské rodiny a palácové intriky a musím říct, že mi to občas připomínal takovou čínskou variaci na Lva v zimě. Herecky upoutala především tragická postava císařovny, kterou ztvárnila až zoufale krásná Li Gong a Chow Youn-Fat, který byl ovšem vedle Li nevýrazný. Myslím, že je tenhle film nedoceněný. 85% ()

Galerie (87)

Zajímavosti (6)

  • Závěrečná bitevní scéna byla natáčena rovných dvacet dní. Bylo v ní použito více než 1000 reálných bojovníků. O zbytek se postaral počítač. (Rodriguez)
  • Filmové kostýmy byly dobově věrné. Herci na sobě nosili až šest vrstev oblečení. (Rodriguez)
  • Císařova zlatá koruna vážila 5,5 kg. (HappySmile)

Související novinky

Josh Brolin od Matky boží

Josh Brolin od Matky boží

07.08.2013

Brolina, kterého brzy uvidíme v remaku korejského OldBoye, si zřejmě užíval maskování během natáčení westernového propadáku Jonah Hex. Brzy podstoupí ještě náročnější proměnu – zahraje si totiž… (více)

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky

26.02.2007

Rozdáno. Až na pár výjimek (jako například kategorii Nejlepší zahraniční film) se moc překvapení v letošních Oscarech neudálo. Nejvíce Oscarů, konkrétně v těch nejsilnějších filmařských kategoriích -… (více)

Oscary již po devětasedmdesáté

Oscary již po devětasedmdesáté

24.01.2007

Rok se s rokem sešel a opět se budou vyhlašovat prestižní každoroční akademická ocenění - Oscary. Nejvíce nominací mají: Babel (7), Dreamgirls (8), El Laberinto del Fauno (6), Královna (6), Krvavý… (více)

Reklama

Reklama