Reklama

Reklama

Po stopách 11. září

(TV film)
  • USA The Path to 9/11
USA, 2006, 240 min (Alternativní 153+111 min)

Kamera:

Joel Ransom

Hudba:

John Cameron

Hrají:

Harvey Keitel, Michael Benyaer, Wendy Crewson, Shirley Douglas, Kevin Dunn, Mido Hamada, Barclay Hope, Frank John Hughes, Donnie Wahlberg, Patricia Heaton (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Dvoudílný televizní snímek Po stopách 11. září se opírá o závěry zvláštní komise, ustavené Kongresem v roce 2002, a rekonstruuje nejen vlastní teroristický útok na newyorská dvojčata, ale i předcházející pokusy teroristů z Al-Káidy (útok na velvyslanectví v Nairobi v roce 1998 a na torpédoborec Cole v roce 2000) a další související události. Scenárista a producent Cyrus Nowrasteh a režisér David L. Cunningham vycházeli nejen z písemné zprávy vyšetřující komise ale i z dalších pramenů, zejména z knihy Johna Millera a Michaela Stonea "Buňka". Podařilo se jim vytvořit reálný portrét známých událostí i jejich méně známých souvislostí. Soustředili se zejména na detailní popis práce protiteroristického oddělení FBI, vedeného Johnem O'Neillem (výborný Harvey Keitel), jež se muselo potýkat s nedůvěrou vedoucích činitelů i byrokracií ve vlastních řadách. (Česká televize)

(více)

Recenze (27)

Falko 

všechny recenze uživatele

Konecne niekto natocil film, ktory mi blizsie predstavil teroristov, CIA ako i FBI od utoku na dvojicky Svetoveho obchodneho centra v New Yorku v roku 1993 az po 11.09.2001, patranie po teroristoch ako i Usamu Bin Ladina, ktoreho uz mohli 2 krat chytit alebo zabit, ale vzdy tym agentom niekto hadzal polena pod nohy. Niektori agenti vedeli o tom, ze teroristi planovali megautok na USA, ale prave ti najvyssi im bud nechceli verit, alebo to povazovali za nedoveryhodne a nechceli sposobit zbytocnu paniku na letisku, ako aj vo chvili, ked jedneho z teroristov chytili, zhabali mu laptop, v ktorom mohli byt dolezite informacie, ale najvyssi nedovolili agentom ten laptop zapnut, ze na to nemaju pravomoc. Film je rozdeleny do dvoch casti, prva sa odohrava od prveho utoku 1993 asi po rok 1999 a druha cast po rok 2001. Na to, ze to je televizny film, je natoceny velmi kvalitne. Aj na titulkovani miesta a roku vo filme, kde sa ktora scena prave odohravala si dali tvorcovia zalezat, rovnako ako aj vybuch v garazovom parkovisku World Trade Center. Proste parada a pre mna je len velkym prekvapenim, ze tento film nevysiel u nas ani len na DVD. ()

P1tr 

všechny recenze uživatele

Viděl jsem sice jen druhou část, ta byla ale velice strhující a i když pochybuji, že první polovina se té druhé může vyrovnat jen ztěží, dávám nakonec čtyři. Nevím, nakolik věrná je tato filmová reknostrukce, ovšem pokud tvůrci čerpali z důvěrných zdrojů, pak si amerika neudělala nejlepší jméno. Útoky na WTC a Pentagon byly z velké části chybou americké vlády, ve které bylo jen pár lidí, kteří brali hrozby na zřetel, ovšem nikdo na vyšších postech na ně nedal a vysmívali se jim. Takovýto přístup u nejmocnější země světa zamrzí a člověk se na ní hned dívá jiným okem, nedůvěřivým okem. Sníkem pracuje velice dobře s kamerou a herci stvárnili své charaktery na výbornou, jen škoda, jak to skončilo s postavou H. Keitela. Narozdíl od Stoneova připravovaného W. jsou zde herci podobni svým předobrazům a snaží se je co nejvěrněji zahrát. ()

Reklama

ranp 

všechny recenze uživatele

Nemůžu si pomoct, ale podle mě jde o jeden z nejlepších filmů svého typu. Všechno je tu vykresleno tak otevřeně, až mě to šokovalo. A šokující byl i přístup kompetentních lidí k jasným varováním. Možná k útokům ani nemuselo dojít, kdyby.. těch kdyby je spousta, ale znáte to- Kdyby byly v záchodě ryby... :-) ()

Katarine 

všechny recenze uživatele

Tak tohle se opravdu povedlo. Perfektně vyobrazeny události od 1. pokusu teroristů z Al-Káidy zřítit WTC v roce 1993 až po samotný úspěch Usámy Bin Ládina 11. září 2001. Moc se mi líbilo, jak tvůrci sahali do samotného pozadí chystanéo útoku (rozhovory teroristů, kteří byli připraveni za své náboženství ochotni položit život unesením letadel a jejich nálety na dvojčata a Pentagon, práce CIA, FBI a protirerostického apod.). Nejvíc mě ale dostala role Massouda (herec Mido Hamada) - úhlavní nepřítel Bin Ládina, spolupracoval s americkou vládou, jehož několikerá varování nebyla brána vpotaz a sám nakonec zahunul ve svém sídle rukou teroristů. Jeho příběh se mi zdál mnohem působivější, než šéfa protiterostického O´neilla. Film byl doprovázen skvělou hudbou a zasloužil by si 5*, jen mě dost zklamal závěr. Na to, jak byl děj zrakonstruován do deatajlů, konec byl velmi urychlen (po pádu 1. věže už jen závěrečné titulky). Podle mě mohli ještě tvůrci pokračovat dále také sledováním Bin Ládina po těchto útocích (pokud vím, v televizi se ještě několik let poté řešilo, jestli ho chytili, či nikoliv, nebo jestli je ještě živ či mrtev), zkrátka to mohli ukončit lépe. Ale i tak tleskám, na dnešní poměry výborné dílo skutečné události. ()

Maddlis 

všechny recenze uživatele

Nepřišlo mi to vůbec špatné, myslím si, že nejlépe byly ve filmu zachyceny ty americké vlastnosti, jak nikdo nechce jít proti muslimům, i když jsou na to jasné důkazy (nebo nejméně přesvědčivé indicie) a typická vlastnost krytí si vlastní "prdele". Z hlediska zachycení těchto vlastností film autoři natočili úplně famózně. ()

Galerie (19)

Reklama

Reklama