Poslední člověk na Zemi není sám. Will Smith v roli toho, který přežil. Já, legenda – impozantní, akční dobrodružství plné znepokojivých záběrů vylidněného Manhattanu. Vojensky virolog Robert Neville (Smith) je nevysvětlitelným způsobem imunní vůči nezastavitelnému a nevyléčitelnému viru, který postihl obyvatele New Yorku, možná celého světa. Zmutované oběti neznámého moru se plíží ve stínech a sledují každý Nevillův pohyb. Čekají, až udělá osudnou chybu. Nevilla pohání jediný cíl – vyrobit lék z vlastní krve a čas pracuje proti němu. (Magic Box)

JohnVodka

Skvěle zvládnutý film po stránce technické i herecké. Will Smith zvládl tuto velmi těžkou roli naprosto famózně. Celý děj provází stupňující se napjetí a několik momentů, které vás donutí k zamyšlení. Pět hvězdiček nedám jen kvůli poněkud rozpačitému konci. ()

sigin21

Will Smith jako poslední přeživší člověk ve zpustlém New Yorku, bojující proti zombíkům, talentovaný Francis Lawrence na režijní stoličce a k tomu bohatý rozpočet. Plus nadupané trailery, které slibovaly akční peklo i dusnou post-apokalyptickou atmosféru, a máte zaděláno na kvalitní film. Nebo taky ne! Rok 2009. Plukovník Robert Neville (Will Smith) byl jedním ze špičkových vědců, kteří sestrojili virus léčící rakovinu. Úspěšnost léčby byla prakticky stoprocentní. Než ale stačily vylétnout první špunty ze šampaňského, něco se pokazilo. A jak to ve správném post – apokalyptickém filmu už bývá, pokazilo se to opravdu hodně škaredě. Virus, který měl přinést lidem spásu se vymkl kontrole a zahubil většinu populace na planetě. Ze zbytku přeživších virus nadělal polomutanty, kteří měli na jídelníčku jen jednu položku – lidské maso. Hrstka lidí imunních na virus, tak neměla zrovna nejlepší vyhlídky. Rok 2012. Náš hrdina je jediný „normální“ přeživší ve zpustlém New Yorku. Spolu se svým psem (mimochodem nejsympatičtější „herec“ filmu) přes den projíždí městem a shání potravu a ve svém domě pak experimentuje na chycených zmutovaných obětech a snaží se získat lék, protože se cítí vinen za to, co lidstvo postihlo. Za soumraku se pak zabarikáduje a snaží se přežít noc – to je totiž doba, kdy potvůrky vylézají z temných zákoutí opuštěných budov, protože ultrafialové světlo je pro ně smrtící. Předem bych chtěl varovat, že to, co nám servírovali tvůrci prostřednictvím trailerů, (tedy pořádnou akční masáž) se opravdu nedostaví. Film je totiž v převážné většině dosti komorní a akční pasáže zabírají z celkové stopáže snímku asi deset minut – a to prosím počítám i flashbacky. Ono by to ani příliš nevadilo, kdo by potřeboval tunu akce, když má úchvatné záběry na vylidněný New York (jako dělané pro velké plátno), Willa Smithe hledajícího lék a všechno je to neskutečně atmosférické. Pokud však čekáte nějaké to „ale“, bohužel vás nezklamu. Ono atmosférické dusno totiž vydrží zhruba první půl hodinku, která je výborná, ale s přibývajícími minutami film sklouzává nezvratně do šedi průměru, kde se hlavní hrdina zoufale potácí městem od ničeho k ničemu a vy se nejspíš začnete na sedadlech v kině lehce ošívat, v horším případě koukat na hodinky. A pak přijde hodně kyselá třešnička na rychle uplácaném dortu v podobě závěru, který si tvůrci mohli opravdu odpustit. Jenže ona to není chyba režiséra, ten má film pevně v rukou. Když vám však na stole přistane scénář, který má tak maximálně dvě stránky, neuděláte s tím nic, i kdyby jste byl Kubrick se Spielbergem dohromady. Všechna vina tak padá na Akivu Goldsmana, kterému se díky jeho takřka nulovému scénáři, podařilo zazdít neuvěřitelně silný potenciál snímku. Co se týče trikové stránky, tak to je kapitola sama pro sebe. Jak už jsem zmiňoval výše, vylidněné město vypadá parádně a nemám výhrady. Ovšem triková sekce, která měla na starost „zombíky“ nejspíše jela v lehkých drogách, protože si jinak nedokážu vysvětlit, proč vypadají jako z nějaké videohry. A nechce se mi věřit, že by to byl záměr režiséra, jak jsem se někde dočetl. Naštěstí se objevují ve větší míře až ke konci filmu, takže se to dá v klidu přežít, ale od filmu s tak vysokým rozpočtem, člověk automaticky očekává nějakou úroveň. Velká škoda, tento film měl rozhodně na víc a pro mě osobně je to zklamání. To ale rozhodně neznamená, že film je špatný. Návštěvu kina rozhodně doporučuji, protože velké plátno tomuto filmu opravdu sluší. Bohužel se jedná jen o zajímavý námět se zajímavým režisérem a naprosto nezajímavým scénářem. Takže nic nového pod hollywoodským Sluncem. PS: Pokud jste fanoušci Willa Smithe a je pro vás jeho charisma zdrcující, tak si klidně přihoďte jednu hvězdičku. Já jsem vůči němu nějak imunní. () (méně) (více)

Tiiso

I love NYC, ryze komerční snímek, který by dosáhl met nejvyšších kdyby právě nesplňoval podmínky ryze komerční. A to za prvé: Jedná se sice o nesmírnou hloupost, ale nechápu, proč musí být za každou cenu aktéři namaskováni. Tedy špatně se vyjadřuji. Filmařský make-up dostatečně chápu. Ale v tomto případě představitelka Anny. Proč proboha musí mít vše ostatní na tváři? Včetně rtěnky. Pro koho se asi maluje, když je na světě sama? Nevím, pro někoho je to úplná blbost a já sám si také říkám kolikrát nech to plavat. Ale někdy to nejde, všimnu si toho a vadí mě to. Jednou se tvůrci snaží zachytit reálně nereálnou realitu, tak ať to dělají se vším všudy. No to jsem se teď nechal unést a vylil si zde zcela neobjektivně srdce. Za druhé: Světloplaši jsou opravdu dost naivní. Nebo lépe, amatérsky provedené. Je z nich na sto honů cítit, jak jsou vyrobené pro film a to celé snímku kazí výsledný rif. A to je škoda...jelikož peníze určitě byly a celkový dojem by hodně stoupnul. Protože vše ostatní, včetně samotného Smitha je více než jen pouze obyčejné. ()

Agipov

Film bol dosť hustý, originálna myšlienka, parádne vyľudnený a spustošený New York, skvelý Smith, jediné čo to pokazilo bol záver, alternatívny koniec sa mi páčil viac. 75% ()

KdG

Musím přiznat že mě to celkem nadchlo, atmosféra i prázdný New York skvělý, Will Smith to hraje poměrně uvěřitelně, ti infikovaní byli trochu pohádkový ale budiž, jediné co mě zklamalo že Smith najde "nahodně" lék těsně před smrtí a pak že zachránkyně Anna neznala Boba Marleyho. ;-) ()

JamesLeon

Podobné náměty nemám příliš rád, takže mi zmutovaní lidé moc k chuti nepřišli. Will byl ale jako vždy skvělý a jeho pes by si zasloužil zvířecího oskara. Nicméně to na mě moc nezapůsobilo a bohužel nevím o ničem, čím by se mi tento film vryl do paměti. ()

DjMetal

Zilo 6 miliard ludi, umrtnost na vyrus je 90%, takze 5,4 miliardy ludi umrelo-padli a vykrvacali, ani nie 1 % neni imunnych. Ostalo 12 milonov zdravych ludi, dalsich 588 milonov sa zmenilo na temnoslapky a dostali hlad a zabili a zozrali kazdeho. Vsetci su mrtvy, ziadny Boh neni.....Takto to opisal Will Smith vo filme. Vyborne spracovany Akcny thriller v podani rezisera Lawrence (Constantine). Takto to asi vyzera v NY ked je ´´ukoncenie ludstva´´ - takmer (UranMiner). Will Smith ako jediny zijuci clovek v NY hladajuci kazdy den potravu a snaziaci sa najst liek.....Su tam male chybicky, sko napr. vrazdiace psy cakaju, kym luc slnka uplne zapadne. Preco nesiel s nimi aj ten ich pan,co chcel stale dostat hlavneho hrdinu. Vobec nevysiel von a mal prilezitost. Dlho ocakavany film sa mi stal realitou a nebol som sklamany. Tesil som sa ako male decko - doslova.10/10............ Doporucujem si precitat hodnotenie ...don corleone...!!! ()

wOOzIe

Abych řekl pravdu docela mě to zklamalo. Začíná to velmi slibně, originálně a zábavně ale pak sem si občas přpadal ve špatně sestříhaném movie. Čekal sem alespoň kvalitu jako byl moc dobrý Já Robot, který sem si moc oblíbil. Scénář legendy o proti robotovi opravdu nic moc. Naštěstí, že je tam Will Smith, a vskutku úžasné efekty a kulisy města. Škoda , že konec byl tak uspěchaný, potom by si jistě zasloužil film plné 4 teď jsou to opravdu jen necelé. ()

Chuppa

Tenhle film mě přišel totálně o ničem a spolu s opravdu ošklivými efekty (nemyslím New York bez lidí ten byl super) mě nenadchnul. ()

Edit13

Film začal velice slibně. Vize vylidněného New Yorku, ve kterém se prohánějí jenom zvířata působí velice efektně. Bohužel po většinu filmu režie u těchto vizí zůstane. Chybí gradace filmu. Více se mohly prolínat časové pásma, minulost, kde by se postupně vir šířil, a přítomnost. Průlety kamerou nebo pocity Nevillovy opuštěnosti a touhy přežít nabízí jedinečnou atmosféru. Ale nic se nesmí přehánět a hodina z celého filmu je fakt až moc. Pobavily mě dialogy s figurýnami. Toto dílko má i mnoho nesrovnalostí. Nedokážu si představit, jak by nakažené dokázala zastavit zeď kolonie, když bez problému zdolali panelák. Oceňuji, že zmutovaní nebyli jenom monstra bez mozku. Tento film mohl nabídnout mnohem víc, měl na to. ()

Zajija

Já, legenda mě nesklamal. Recenze byli sice trošku rozporuplné a bál jsem se, že to pro mě bude hořké sklamání, ale po půl hodině filmu, kdy jsem se přistihl jak jednotlivé pasáže hltám, se mé obavy vytratili. Nápad jak by lidstvo mohlo dopadnout mě zaujal a dokonce mě přovedl k zamyšlení co kdybi to tak opravdu bylo. Will Smith mi do role výborně zapadl a po schlédnutí filmu sem byl jednak smutný že hlavní hrdina umřel, a že i tento film dospěl do svého konce. Můj verdykt je ***** ()

wito

som na vážkach. nejednoznačnosť môjho rozhodovania spočíva v premenlivosti kvality snímku, ktorý sa mi v niektorých momentoch javil veľmi štýlový, psychologický, v iných sa stal len plochým nástrojom k dosiahnutiu veľkoleposti. navyše pár nepochopiteľných až absurdných scén vo mne túto rozpoltenosť len potvrdilo. napokon však hodnotím kladne i vďaka úctyhodnému výkonu willa smitha. ()

godspeed

ty totálně vylidněné ulice, kde nadvládu znovu začala přebírat příroda, mne fascinovaly. jediné, co mi kapku nesedělo byli "zavirovaní NY občané". více než kompletně PC animované potvory bych ocenil pěkně zručně namaskované komparsisty. ()

singone

Celý film jsem se náramně bavil, Will Smith podal úžasný výkon, vše jste mu prostě museli věřit, ale závěr je jako kdyby už jim nezbyl rozpočet nebo takhle zaškrcené zakončení jsem dlouho neviděl. Jinak New York obrostlý plevelem a prázdnotou je fakt luxusní... ()

lenzi

Mrazivá jednohubka s výbornou atmosférou (pekne vykreslený ľudoprázdny New York), ale s dejom, ktorý by sa dal opísať 2 a pol vetami. Čím to je, že Will Smith si posledne vyberá role obetavých spasiteľov ? -) ()

Akitenshi

Četl jsem tuhle povídku od Richarda Mathesona a i když je v některých věcech naprosto jiná, myšlenka zůstává stejná. Úžasné zpracování, detailně propracované prostředí a hlavně Smithův herecký výkon z tohoto filmu dělá jeden z mých nejoblíbenějších snímků. ()

coinneach

Jeden z mnoha filmů, při kterých si po shlédnutí říkáte "sakriš, to mohla být ale pecka". Já, legenda není ani náhodou špatný film, ale od stoprocentního hodnocení ho vzdaluje až příliš čitelný děj, tuctový konec a zejména nevyužitý potenciál, jaký námět "posledního" člověka na Zemi slibuje. ()

Allegro.g.

Až budu schopný tento film dokoukat, možná zvednu hodnocení o hvězdičku. Zatím platí, že sledování tohoto filmu pro mne bylo natolik bolestivé a stresující, že jsem ho musel přerušit. ()

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

26.08.2022

Já, legenda dostane pokračování

Já, legenda dostane pokračování

05.03.2022

Postapokalyptický akční snímek Já, legenda, v němž si v roce 2007 zahrál hlavní roli Will Smith (Mizerové), se oficiálně dočká dvojky. Scénář opět napíše Akiva Goldsman (Šifra mistra Leonarda, Čistá… (více)

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech