Reklama

Reklama

Americký gangster

  • USA American Gangster (více)
Trailer 1
USA / Velká Británie, 2007, 157 min (Special Edition: 176 min, Alternativní 151 min)

Režie:

Ridley Scott

Předloha:

Mark Jacobson (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Harris Savides

Hrají:

Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ted Levine, Roger Guenveur Smith, John Hawkes, RZA, Yul Vazquez (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Franka Lucase (Denzel Washington), nenápadného řidiče jednoho z předních černošských zločineckých bossů, si dříve nikdo nevšímal. Když však jeho šéf náhle zemře, Frank využije vzniklé díry v mocenské struktuře k vybudování vlastního impéria a stvoření vlastní verze amerického snu. Díky své odvaze, vynalézavosti a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Richie Roberts (Russell Crowe) je bílou vránou mezi policisty, který má k ulicím dostatečně blízko na to, aby zaznamenal změnu ve zdejších mafiánských strukturách ovládajících drogové podsvětí. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace však může vyjít jako vítěz jenom jeden. (Cinemax)

(více)

Videa (4)

Trailer 1

Recenze (1 208)

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: Steven Zaillian .. This is my home. My country. Frank Lucas don't run from nobody. This is America. Fenomenální gangsterský film, který bezpečně zasídlí na předních stupních žebříčků jako jeden z nejlepších filmů roku 2007. Goodfellas Martin Scorsese mají konečně tak důstojného následovníka, že se s nimi American Gangster může téměř porovnat v otevřeném souboji (ale v absolutním měření stále bezpečně drží vrchol Marty;-)). Obdobně úderný začátek, propracovaná struktura drogového obchodu, mozaika postav na obou stranách zločinecké barikády, prostě skutečná luxusní žánrová podívaná, jaká tu mnoho let nebyla. Také inspirovaná životním příběhem, realistická, brutální, bezchybná. Snad jen důraz na postavy není tak markantní. Že je Ridley Scott vizuální machr je určitě známé. Ale že se dokáže na absolutní vrchol tvůrčích sil ještě vrátit jsem už mírně pochyboval (byť lahodný Good Year hodně naznačil kam směřuje jeho „druhý dech“ po propadáku Kingdom of Heaven). Naštěstí se vrhl po špičkově vybroušeném scénáři z rukou renomovaného esa Steven Zailian, obsadil svého dvorního miláčka Russel Crowe, doplnil jej hvězdným Denzel Washington a vše přetvořil na magicky uhrančivou podívanou, kterou musí vidět každý filmový fanoušek, protože se nejspíš právě přepisují dějiny kinematografie. Technicky snímek vypadá neméně božsky, precizní je výprava do rušných ulic přelomu šedesátých/sedmdesátých let, s přesně ofiltrovanou kamerou, pečlivým retro stylem a parádním hudebním doprovodem. Ježíšek Ridley Scott letos naděloval divákům už v říjnu a pro sebe si doufám zajistí nějaké ty Oscar ocenění (tak bohužel, Akademie jej ani do první pětky nominovaných nezařadila:-/). 100%. ()

Lateef 

všechny recenze uživatele

Gangsterka roku. Jednoznačně (když počítám letos shlédnuté Drsné časy a Skrytou identitu). Pokud však nemáte mafiánské neurony a nekoluje Vám v žilách gangsterská krev (a já jsem přesně tenhle případ), pravděpodobně si film neužijete maximálně. Po technické stránce není co vytknout. Vše, počínaje režií, pokračujíce scénářem a hudbou, a hereckými výkony konče, je komplexní. Hned úvodní scéna Vás přesvědčí, že v tomto příběhu nepůjde o pár modřin a odřenin, ale rovnou o život. A jak děj pokračuje, tak postupně zjišťujeme, že klesáme hlouběji a hlouběji do mafiánského podsvětí plného drog, známostí, zelených bankovek, a také lidí bez skrupulí a zábran. Ačkoliv je snímek více než dvouapůlhodinový, tak nikdy nenudí. Spíše jsou zpočátku možná lehce zašmodrchaná filmová vlákna postupem času rozplétána, atmosféra graduje a v závěru je nám předložena vynikajícně řemeslně natočená přestřelka a finální rozuzlení je tak trochu nečekané. Jenže... chyběla mi scéna, která by mě srazila na zadek a nenechala vstát. Ve filmu jsou jistě silné momenty, ale žádný ohromující nebo hubuotvírající. I tak se však jedná o velký zážitek. 100 miliónů dolarů(rozpočet)/175 miliónů dolarů(rozpočet celosvětově) ()

Reklama

novoten 

všechny recenze uživatele

Je pár měsíců po uvedení do kin a pořád mi nějak nedochází, v čem přesně tkví genialita tohoto opusu. Jestliže těsně po premiéře jsem se nechal strhnout nadšenými ovacemi nad výsledkem, postupem času mi v hlavě zůstal jenom tradičně úchvatný Crowe (který musí na rozdíl od Washingtona hrát pořád do plných, Denzel má roli napsanou tak, aby vyšel jako král na každý pád) a Scottova přesná režie, bez které by se film zbortil o několik pater níž. I u něj mi ale vadí, že mi nenabídne nějakou scénu, která se zapíše do dějin a když bych neměl mířit tak vysoko, tak alespoň něco menšího v podobě stylové přestřelky. To ale chybí a může za to paradoxně jedna z nejproklamovanějších devíz Zaillianova scénáře. Nečernobílost obou hlavních hrdinů, která tak způsobuje absenci záporáka. Zlý pohled se tak chtě nechtě upne na generalizovanou skupinku "zkorumpovaní poldové", Scott nás i přes zdánlivou objektivnost dostane tam, kde nás chtěl mít a já se musím trochu ošívat, protože takhle jsem si stěžejní dílo Ridleyho kariéry úplně nepředstavoval. Světové ovace chápu, ale i přes spoustu kladů se nepřidávám. ()

Bluntman 

všechny recenze uživatele

Nebudu popírat, že Amerického gangstera si užijí nejvíc cinefilové, kteří mají opravdu nakoukáno a rádi si doma kreslí schémata a při projekci dělají poznámky, ale říct o Scottově mistrovském díle, že je "chlapsky chladné a dokonalé, bez zapamatováníhodné scény" či "že konfrontace obou hlavních postav není dostatečně vytěžena a závěr je neuspokojivý", není na místě._____ Americký gangster pracuje s divákovou žánrovou pamětí z jiných filmů, kdy důmyslně užívá scén ze známějších, žánrově spřízněných opusů (gangstersko-mafiánských) a zasazuje je do zcela jiného kontextuálního rámce, nedovolí se nám jimi opájet a vytrhávat z díla, posunují většinou vyprávění dopředu. (Osobně si cením víc filmů, u nichž nemůžete pustit kamarádům jednu scénu a ukázat jim na ní, jak je kousek geniální, ale nutné je k doceněńí zhlédnout celý film.) Proč tomu tak je? Scottův první gangstersko-mafiánský opus po Černém dešti je totiž progresivní v uchopení postav, které nejsou chronicky známými tvářemi zločinu (žádný Carlito Brigante, Al Capone a jim podobní) a ze žánrové škatulky se vymaňují a jsou skutečně dýchající a živelné._____ Uchopení postav slouží i k podvratnosti vůči žánru, kdy ústřední postavy se musí maskovat anebo za maskování-podobání se jiné filmové postavě, populární v té době, někoho jiného peskovat, protože film vypadající jako natočený v 70. letech nenabízí modelové postavy v žánrových filmech, ale modelové žánrové scény, v nichž se ocitnou reálné postavy. Pokud by ve filmových 70. postava policajta proti někomu vedla vyšetřování a věděla by, že její sbor je prohnilý, vyřídila by si to se všemi po "dirtyharryovsku" a rozhodně by nevracela nalezené peníze z drog. To platí i o té záporné, netypicky černé, která by ráda byla šedou eminencí v pozadí, ale nemůže, protože "zlo" je ve Scottově genialitě zpřitomňováno (doporučuji vyčkat do konce závěrečných titulků). V tomhle bijáku nejsou žádní uhlazení skautíkové ala Serpico a pokud jste negr libující si v blaxploitationech, tak se podle nich neoblíkejte, protože na sebe strháváte moc pozornosti a rozhodně se neinspirujte kultem jako Superfly (pro nezasvěcené: obskurně kýčovité blaxploitation o vzestupu a pádu mafiánského dealera drog)!_____ Abych to zkrátil: takhle precizní podívaná (kterou si v kině určitě ještě několikrát zopakuji) tady nebyla od Fincherova Zodiaca či Spielbergova Mnichovu a připojuji se k těm, kteří Amerického gangstera řadí k vrcholům tvorby Ridleyho Scotta a vrcholům mafiánsko-gangsterského žánru spolu se Scorseseho a De Palmovými pastiši. (Lidem vyčítajícím "chlapskou chladnost": emocemi prodchnuté epické díla o vzestupu a pádu mafiána si hledejte u Scorseseho, kdy se femme fatale ukážou být ženami-vamp, ale ne v příběhu, kde vše ovlivňují média a z nich se dozvídáme informace.) Dospělý projekt, který ve své neokázalosti a vychytralé podvratnosti má nejblíže k Tarantinově Jackii Brownové... P.S. Chci osouložit Gimpa, jsem zvrhlý. ()

Psema 

všechny recenze uživatele

Ridley je génius. Americký gangster je do posledního filmového políčka dokonalou kompozicí, v níž se mísí rodinné a morální hodnoty s životními pravdami a tvoří tak epickou mafiánskou historku o životě nejnebezpečnější muže chodícího po ulicích New Yorku. Naprosto mě uhranulo porovnávání obou světů, kdy Scott nerozděluje slepě na hodné i zlé, ale chytře a příjemně odměřeně ukazuje kvality i slabiny mužů na opačných stranách zákona. Ritchie Roberts je skvělý policajt a špatný otec, Frank Lucas je pro změnu oddaný rodině, ale v rámci společnosti je zkrátka nepříjemný a nekompromisní bastard. Kdo je však tTEN špatný? Scott neukazuje prstem ani na jednoho a nechává na divákovi, aby rozhodl, na čí straně bude stát. Gangster je úchvatný a skvělý film, nicméně k absolutní dokonalosti bych možná o pár minut krátil. ()

Galerie (121)

Zajímavosti (55)

  • Frank Lucas byl za organizování distribuce drog odsouzen na 70 let. (Rodriguez)
  • Frank Lucas patří od roku 1977 do programu ochrany svědků. Část jeho rodiny do něj byla zařazena později. Důvod je jasný - Frank udal více než 100 lidí zapletených do obchodu s drogami. (Candice)

Související novinky

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

18.12.2011

Plány studia Sony natočit celovečerní film na motivy akčního seriálu z 80. let The Equalizer nejsou žádnou novinkou. Prvním kandidátem na hlavní roli byl Russell Crowe, ale momentálně jej jeho… (více)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

28.12.2010

Byl by hřích opomenout při příležitosti končícího prvního desetiletí nového milénia souhrn nejlepších filmů daného období. Zde vám přinášíme žebříček třiceti nejlepších celovečerních filmů dle… (více)

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008

25.12.2008

Mezi ČSFD uživateli s nejvíce body jsme udělali malý průzkum, které filmy se jim v roce 2008 líbily nejvíce a které nejméně. Nejedná se o žádné „ČSFD Oskary“ ani žádnou oficiální statistiku, jde… (více)

Reklama

Reklama