Muž z oceli

• USA Man of Steel (více)
USA / Kanada / Velká Británie, 2013, 143 min

papadoce

Veľkolepé. Škoda, že Lois Lane nebola aspoň trochu sexi, našťastie tu bola Antje Traue. Superman desný sympaťák, Costner, Crowe, Lane - pecka, záporák - dokonalý. Ja som spokojný. ()

Don82

Pokud bych se v tom chtěl opravdu rýpat, tak lze Man of Steel označit do jisté míry jako mírně rozporuplnou adaptaci pravděpodobně nejslavnější super hrdinské ikony. Neznaje komiksu jsem od začátku přistupoval k filmu velmi odhodlaně: velmi mne zajímalo, co stálo na začátku Super Mana a kde se vůbec vzal ten Clark Kent. V téhle rovině film plně splnil moje očekávání. Hned úvod na Krypronitu je vizuální a filmová pecka, která velmi dobře uvede diváka, nicméně moc mu toho neprozradí. O to se postará další část filmu, která je naplněna nefalšovanou atmosférou ve které je vyprávěn příběh Clarka Kenta, bez toho aby byl divák nucen do nějakých laciných citů. Když někdy v 3/4 dojde k "akci", celý film se jako by otočí a nastupuje nekompromisní "tvrdost" komiksu, kdy vše lítá sem a tam a Clark Kent se z hodného pacifisty mění na neústupného bojovníka za přežité celé Země. Právě tento zvrat, jsem poměrně dlouho musel vydýchávat a tak nějak se přepnout na vlnu toho, že je zde Bůh jménem Super man a tomu je vše povoleno a podvoleno. Naštěstí jsem ve výsledku nepocítil tu prázdnotu obálky z digitálních triků, která mě tak "znechutila" Star Trek Into Darkness. Zack Snyder možná tušil, jak tenká hranice je mezi volností komiksové adaptace a bezduchého akčního výplachu. Vždy se najde někdo, kdo mu to bezduché ničení mrakodrapů vyčte a tím i celé jeho pojetí "pana nezničitelného". To je právě to, že Zack Snyder mohl udělat některé věci jinak, více s nadhledem a zkusit se oprostit od té sterility superhrdiny, která byla právě tak "narušena" v první hodině filmu. Nicméně, pořád si myslím že scénáristicky a režijně jde o velmi povedený film. Závěrem snad jen to, že obsazení herců nemohlo být lepší a herci jako Henry Cavill a Russell Crowe zde předváděli skvělé výkony. ()

nenet

Trochu příliš dlouhá akce, až se v ní skoro ztratil příběh. Filmu ale nelze upřít originalitu a hodně zajímavé efekty. ()

vetsinezobri

Příjemné překvapení. Film jde na příběh o Kal-Elovi trochu jinak než jsme zvyklí, na dětství a postupné zvykání si na své schopnosti vzpomíná ve flashbacích. Funguje to velmi dobře a zapadá to do příběhu. Povedl se i casting (všichni do jednoho), kostýmy a líbil se mi design všech těch mimozemských udělátek. Netřeba ani kryptonitu a Lexe Luthora. Zack Snyder to zvládl. ()

Rimland

Mooooc dlouhé, moooooc na jedno brdo.... Vizuálně i zvukově ok, ale když se 80% filmu točí kolem digitálních soubojů ve stylu "budu se s těma druhejma maníkama na střídačku prohazovat barákama všeho druhu", tak to prostě omrzí. Herecky výborně obsazené, ale dějově hrozně předvídatelné, což je při té stopáži umrtvující věc. Hudba fajn, ale monotónní. Supermana jsem nikdy nemusel a i když je tohle vlastně první zpracování na které jsem se podíval, doufal jsem v něco lepšího. Snyder sice umí, ale jeho nejlepší komiksovkou i nadále zůstávají Watchmen. SPOILER: Jedna z mála scén co mě vyloženě nadchly bylo když Costnera smetlo tornádo (ne že bych proti němu něco měl, prostě to bylo dobře podané :-D ) ()

Oudee33

Rozjezd dává přičichnout finálnímu dojmu, nicméně Snyder si mě už párkrát získal hlavně originální atmosférou i svérázným způsobem režie, a tak jsem se nechal vést na vlně první, dějově i akčně nadprůměrné, hodiny. Co se ale rozjelo ve finále jen těžko strávit, nepřehledně přepálené tempo kde musím konstatovat, že méně někdy znamená více. Rozmrzelých 60% ()

J.e.r.e.c

Rovnou se přiznám, že Superman mně nikdy nebral. Ze starých filmů jsem viděl dohromady asi dvacet minut (a přišly mi legrační), pak nějaký tv seriál, na který jsem občas přepnul kvůli Tori Hatcher (v době, kdy ještě zdaleka nebyla zoufalá), plus pár stránek komiksu. To byla veškerá moje znalost nejslavnějšího amerického superhrdiny. Na Muže z oceli jsem se ostatně taky nijak nechystal a k návštěvě kina mě dotlačily až pozitivní ohlasy na netu. A nelitoval jsem, protože bylo na co koukat! Pochválen budiž davový hype ... Nový Superman se hned od úvodních scén na Kryptonu poctivě snaží být tím nejmegalomanštějším filmem všech dob a dost se mu to daří. Na první pohled k tomu má ideálního režiséra. Zack Snyder ale tentokrát překvapivě opustil své vizuální trademarky a film postrádá jakoukoliv obrazovou stylizaci – v podstatě se nijak neliší od všech těch Spidermanů, Transformerů nebo Avengerů. Co naopak nepostrádá, jsou velkolepé exteriéry, většinou prošpikované akcí, ať už mluvíme o Kryptonu, vesmíru nebo Zemi. Právě kvůli množství akčních scén jsem si musel v kině po chvíli přesednout podstatně dál od plátna, než jsem zvyklý, až do úplně poslední řady v malém sále libereckého Cinestaru. Protože jinak se mi všechny bitky slévaly v nepřehledný epileptický guláš. A to byl problém, protože o akci tu běží především. Ano, příběh není úplně nezajímavý, ale v podstatě jen plní roli omáčky kolem – stejně je od začátku jasné, že gró filmu bude spočívat ve střetnutí Supermana s partičkou kryptonských vyvrhelů. Muže, který má ocelového nejen ptáka, ztvárnil hezoun Henry Cavill, a do role mi výtečně sednul, přestože toho moc nenamluví a vše uhraje několika výrazy svého boybandového ksichtu. Má na blockbuster až nečekaně sympatického a vlastně nemaniakálního protivníka. V tom je možná zakopán i jeden ze psů, protože generál Zod v podání Shannona je spíš podmračeným sympaťákem, než záporákem, který by ve vás budil posvátnou úctu, o hrůze nemluvě. Uvítal bych trochu toho zbytečného sadismu a masakrování lidských červů pro zábavu. O zabíjení tu ale nemůže být vlastně vůbec řeč, tady se totiž demoluje ve velkém. Poslední půlhodina je v jednom kuse tou nejopulentnější mega-akcí, jakou jsem kdy v kině viděl. Nejdřív destrukce v podání cizáckého hi-tech hardwaru a pak dva super-chlápci, co si dávají přes držku a kosí při tom okolní mrakodrapy jako domečky z karet. Je to veselé, je to hravé, je to bezva, ale po dvou hodinách jízdy je to už trochu over-the-top a dostaví se nevyhnutelná otupělost. Přesto jde o důstojné finále, od kterého by se Nolan (podepsán pod scénářem), mohl ve svých filmech učit. Na to, o jak ryze popcornový blockbuster jde, jsem v něm nenašel příliš typických žánrových klišé; nesmyslnými dějovými twisty počínaje, přes rádobyhustého a přitom stupidního záporáka pokračuje, a projevem amerického prezidenta konče. Vše tak nějak logicky a decentně běží podle plánu – včetně romantického vztahu Kal-Ela a Lois. S tím nemám nejmenší problém. Horší je, že hrdinové i antihrdinové jsou mi vlastně ukradení. Supermanovi, i když je sympaťák, je těžké fandit, a ještě těžší je s ním soucítit – je příliš dokonalý, příliš nelidský. Navíc mě ani na vteřinu nenapadalo, že by mu mohlo hrozit nějaké reálné nebezpečí nebo dokonce smrt, ať už ho fešná kryptonská vojanda zrovna mlátila Pendolínem, nebo s ním Zod hloubil základy pro novou městskou zástavbu. Má to v sobě asi tolik emocí, jako Tom a Jerry, nebo ještě lépe, Itchy a Scratchy. Přesto se mi ten film líbil víc, než bych byl čekal. Čím přesně to je, nedokážu říct. Ale chci ho vidět znovu! 80 % () (méně) (více)

hamir0

Nojo, půlka děje nedává smysl a tu druhou, která tři čtvrtiny filmu jakž takž drží pohromadě, rozmlátí eSko se Zoddem ve finále na padrť. Ale stejně jsem se dobře bavil. Cavillovi ta role vyloženě sedí a už teď se nemůžu dočkat, až si to příští rok rozdá s Affleckem. Myslím rozdá jako rozdá, ne rozdá jako rozdá. ()

crashy

Epické filmové dielo sa konať nebude. Škoda! Tešila som sa na úplne iné zobrazenie Supermana a keďže práve Superman je moja najobľúbenejšia komixová resp. hrdinova postava očakávala som viac šťavy. Vybuchovačiek a akcie bolo požehnane. Skôr som sklamaná z výkonu hercov :-/. Podstata Supermana nie je len v jeho schopnostiach. Ide aj o jeho minulosť, ktorá ho vykresala do osobnosti akou je teraz. Výchova a pobyt medzi ľuďmi, ktorí nemajú nadprirodzené schopnosti. Ako potom môžeme chápať prečo si vybral ľudí zo Zeme a nie svojich? A práve to mi vo filme chýbalo. Charizma Clarky-ho (Henry Cavill) bola očarujúca. To sa nedá poprieť. Zdal sa byť vyrovnaný, ale až príliš sebavedomý priam až namyslený. Trochu z toho ubrať a bolo by to naozaj dobré, aspoň z časti. Lois? (Amy Adams) Zdá sa byť veľmi nevýrazná ako keby v nej chýbala tá dravosť, ktorú reportérka má mať. Proste som jej to nezožrala! Pripadala mi ako dievčatko z rozprávky - Začarovaní, kde bola na tú úlohu šitá. Sem však nepatrí! Naozaj nie! Chémia medzi Lois a Clarkom? Kedy to bolo? Nepostrehla som. Aby som však nebola veľmi kritická videla som na celovečernom filme aj tie pozitíva. Russell Crowe je asi jediný Jor-El, do ktorého som úplne zbláznená. Mala som z trailerov pocit, že sa mihne len na začiatku aby uložil svojho syna do vesmírnej lode. Milé prekvapenie statočnosti Jor-Ela a celkovo jeho postavy počas filmu vyzdvihovala úroveň filmu. ()

jadran90

Snyder se urval ze svého ocelového řetězu. Oceňuji snahu vytvořit temný reboot a přitom jít svou vlastní cestou, ale akce připomíná hektolitry rozlitého guláše. První půlka mě bavila víc. Film je monotónní, chybí smysl pro detail. Cavill se neuvěřitelně podobá herci ze Smallville, Lois Laneová se mi tu vůbec nelíbila jako postava ani herecky. Snyder si toho na svá bedra vzal prostě moc, Zimmer znovu dokazuje svou extratřídu. Děsím se co teď napíšu, ale asi budu fandit Affleckovi. ()

Amynka

Nejsem nadšenou fanynkou Supermana(úchylák v těsném oblečku s ulízanýma vlasama),mnohem radši mám Spidermana,což je zvláštní vzhledem k tomu,že mám těžkou arachnofobii!Teda seriál Superman s Teri Hatcher jsem před lety sledovala a Smallville taky,ale film jsem žádnej neviděla...(vlastně možná jako děcko jo)Takže se mi do tohoto filmku moc nechtělo,zvlášť když má tak dlouhou stopáž!Jenomže já jsem kupodivu nadšená a ani minutu jsem se nenudila!!!Fakt mazec!!!No jo, vždyť to režíroval můj oblíbenec:-)) Akorát ty souboje ke konci filmu už mi chvílemi připadaly,jako bych čuměla na pc hru...Ale příběh byl super,fakt se mi líbilo např.vysvětlení proč má Superman své schopnosti(nevim jestli to bylo v předchozích filmech,ty jsem neviděla,ale v seriálech nee),protože já jako neznalec Supermana jsem myslela,že se s těma schopnostma narodil a že je na Kryptonitu měli všichni...Jo a ten oblek tady nemá tak nechutně svítivě modrej a lesklej a nemá tak zgelovaný vlasy,vlastně je tady celkem sexy:-) ()

El Patron

Naprostá přírodní katastrofa jménem Super ..., Superman. Jeho jediný cíl je zničit co nejvíce budov, dokázat (ale přesto si myslet že tomu tak není) svoji sílu a odvahu na pár neskutečně povedených nepřátelích v neskutečně povedených kostýmem skafandrů. Poslední dobou bývá jedním z cílů filmů ukázat (spíš dokázat) jak jsou lidské zbraně na hovno. Alespoň trochu přidat humoru, nervových scén a voala, byl by to film z oceli. Akce tedy bylo jako v noci tmy, sledovat to je jeden velký zážitek. Pro někoho, kdo Superchlapa nesleduje, je to důvod začít. ()

Jakub

První polovina tak skvělá a pro mě potěšující, jak ale v druhé polovině přistála na zemi kosmická lod a nastala velkolepá akce ve stylu hloupých avengers tak film pro mě skončil. Zlatej superman z roku 2006. ()

Bube1

Rozhodně nejlepší filmové zpracování Supermana, které kdy bylo natočeno. Film je neskutečně osobitý a to je dobře! Jediný zápor bych viděl v neskutečně nataženém a přehnaném konci, takže proto 4 hvězdy, ale míň si to určitě nezaslouží! ()

Lavinia

Dosud nej-Superman. Nejpřijatelnější, nejzábavnější, nejakčnější. Nekonečné citovky díky bohu chybí. Přitom nepůsobí postava nijak suše, ploše, naopak. Ke všem těm komentářům zde: Kdo se sakra chce vciťovat do vymyšlené postavy chlápka, co létá a má síly za 20 Budů Spencerů? Kdo se chce kolem dokola patlat v dětství fakana z cizí planety, co by mohl spolužákům rozbít hubu, ale je na to moc uvědomělý? Tohle tu bylo už mockrát a je to hlavně nudné. Kéž by se pokračovalo v novém duchu! ()

Desdinova

Keď som bol malý tak som mal postavičku supermana bola moja druhá najobľúbenejšia hneď po herkulesovi, ale také veci, čo dokazovali v tomto filme ani moja detská predstavivosť nevytvorila. Začiatok sa mi páčil celkom kým rozmýšlali o jeho sile a podobné veci, ale potom to už bolo na môj vkus trochu moc, generála Zoda alebo ako sa volal nedokázali zabiť odpalovacie rakety ale superman mu vykrútil krk. Armáda však tiež mala na tom svoj podiel. Vojaci keď strieľali zo svojich pušiek nezanechali na kryptonských vzbúrencov ani len škrabanec, napriek tomu tam posielali stále ďalších a ďalších, celkovo mi prišlo dosť veľa vecí primitívnych, možno až príliš. Ale teraz troška na inú tému. Divím sa, že nikto nenatočil supermana aj s Travoltom, je tam menšia podoba. Po grafickej stránke celkom dobré, ale znova pár nepochopiteľných vecí ako napríklad keď vybuchlo lietadlo naložené bombami výbuch sa rovnal bežnému výbuchu v Kobre 11. Ale ak sa vrátim k tomu, kým som mal 5 rokov a hral sa s postavičkou supermana tento film by ma dostal, ak by mi ho rodičia dovolili pozerať. Jediné, čo z môjho pohľadu bolo celkom slušné bol Russell Crowe. ()

Uesbe

Začnem týmto, ak už po 20 minútach rozmýšľam, či bude za **** alebo za *****, tak na filme dačo bude. Mne sa najprv zdal pokus urobiť realistického Supermana rovný pokusu pestovať tabak v Tatrách. Ale Zack Snyder nie je žiaden súdruh s externe vyštudovanou botanikou, on je fakt dobrý režisér. Dobrý je za tri, ale herci dodali tiež svoje trošky a mne neostáva iné, než konštatovať, že Kansas musí byť hrozné miesto, ak urobí z vymakaného mimozemšťana hrdého Američana...... SPOILER: tie dve stupidity v podobe Costnerovej smrti a patetického záverečného súboja, ktorý napravil len monológ na záver tuším zrazia tú jednu *. ()

Tomizilek

Už od malička jsem byl posedlý tímto superhrdinou a proto jsem rád, že se mu konečně dostalo pozornosti v době vyspělých filmových efektů. Není to tak silné jako příběhy o Batmanovi v režii Nolana (proto pouze 4*), ale rozhodně mnohem lepší než první pokus o návrat Supermana na filmová plátna - "Superman se vrací" - kde byl příběh na můj vkus šíleně nudný a nezajímavý. V "Muž z oceli" se Hans Zimmer opět předvedl a dodal filmu tu správnou atmosféru. ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce