Muž z oceli

• USA Man of Steel (více)
USA / Kanada / Velká Británie, 2013, 143 min

Skrk

Absolutní nářez. Filmová destrukce. Nejstylovější Superman. Zack Snyder zrežíroval po Watchmenech další své mistrovské dílo, které bylo nejen grandiozně natočeno (16 mm look, zrnitost, zoom, lens flare, styl ala Lubezki (na tripu)), s nadhledem napsáno (flashbacky ala Malick) a vizuál je momentálně to nejrevolučnější ve filmovém univerzu. Charismatickému Henry Cavillovi jsem věřil už od úplného začátku a zde potvrdil status nejlepšího Supermana (!!) i své životní role. Celkově byl herecký výběr na jedničku. Od Zoda, přes Lois, po Clarkova otce. ___ Akce je kapitolou sama o sobě. Ještě nikdy jsem neviděl nic tak ozbrojujícího, jako byla 2.část Man of steel. Slovy se to nedokáže popsat, to se musí vidět. Jsem nesmírně šťasten, že Zack zde nepoužil žádnou ze svých známých zpomalovaček (ne že bych je neměl rád, jen když si to v hlavě projíždím zpětně, jsem si jist, že by filmu akorát uškodily) Na závěr bych rád pronesl dvě poněkud rozporuplné myšlenky: Avengers jsou po projekci Man of steel hloupou a nevtipnou sračkou pro nejmenší a nového Snydera jsem si užil více, jak Nolanovu netopíří trilogii dohromady. ___ Film roku. P.S. Na plánované pokračování se netěším už z principu, že "jednička" nabídla neuvěřitelně moc. ()

villon17

Na můj vkus tam bylo až moc výbuchů a moc rádoby vtipnejch hlášek, který uplně shazovaly celej děj. Superman sice parádní kus chlapa, ale v podstatě se moc neprojevoval, jeho postava se nevyvíjela, jeho emoce se nevyvíjely, jen tam tak poletoval a poskakoval. Lois byla ztvárněná nesympatickou Amy Adams se špičatym a křivym nosem a vůbec se ke Clarkovi nehodila. Za celou dobu to mezi nima nezajiskřilo a najednou se líbali. Generál Zod se až moc podobal Baneovi z Batmana, takže jediný, co celej můj dojem nezkazilo, byl začátek na Kryptonu - propracovaná technika, skvělej Crowe a našlápnutí na parádní film, kterej se podle mýho ve výsledku až tak extra nepoved. ()

M.Macho

Velkolepá skládačka z duše Kal Ela. Všechno je ve filmu méně sytě barevné než v komiksu - ke štěstí všech nevypadá Supermanův kostým tak příšerně zářivě jako obvykle a dokonce je o dost málomluvnější než kdykoliv předtím. Neobjevil se všivák Lex ani žádná z jeho fascinací kryptoninitem. Hovoří za něj jiní - vše se hrne dopředu; dokonce před něj staví nelehká rozhodnutí. Přesto tomu chybí stupínek k totálnímu SUPER. Teď je to spíš Fainman. ()

liquido26

Tolik moc jsem se těšil a Muž z oceli mě nezklamal. Strhující dvě a půl hodinky se super herci, super atmoškou, super efekty a celkově trochu jiným ale rozhodně zajímavým pohledem na Supermana. Moc se těším na Batman vs. Superman. ()

Marek1991

Podľa mňa celkom jednoduchý príbeh, no pestrý dej, ktorý bol vyšperkovaný nádherným hudobným a vizuálnym predstavením plným efektov, ktoré by sme pred pár rokmi velebili ako niečo z inej planéty. Niekde by tomu prospelo aj dvojnásobné zrýchlenie, inde možno väčší dôraz na život jednotlivcov, no inak si divák môže na tomto veľkofilme aj oči nechať, je to pútavé, nápadité, s dosť rozumnými dialógmi, navyše Crowe a Costner tomu výrazne pomohli svojimi osobami. Z tých komiksových a superhrdinských filmov to je jeden z najlepších za posledné roky a postavu Supermana mi to priblížilo viac než iné filmy. ()

Torision

Mělo to dobrý aspekty jako třeba hudba, dobří herci, zajímavý scény z dětsví Clarka Kenta nebo promakanej vizuál. Nicméně mě ale příběh Supermana baví ze všech superhrdinů nejmíň a moc na tom nezměni ani oproti předchozím dílům Supermana dospělejší scénář a gigantickej rozpočet. A rozuzlení posledního fightu bylo totálně WTF. Update týden po zkouknutí: Asi to fakt líp natočit nešlo, nechám to na čtyřech místo tří. ()

Cubinho

Dokonalý výplach mozku. Dva světlé momenty: celkem povedený výběr hlavního představitele a účast Chrise Kellera z OZ. ()

ConanVJ

O novém supermanovi jsem všude četl, že to bude temná podívaná alá Temný rytíř. Podle traileru mi to moc nepřišlo a tak jsem byl zvědavý, co z toho nakonec bude. Výsledek mě hodně mile překvapil. Hned na začátku mě mile překvapil R. Crowe, který byl parádní. Ještě víc se mi tam líbil K. Costner, který i přes svou malou roli předvedl, že ještě umí. Do hlavní role sedl H. Cavill dokonale, jako neznámý poutník, který pomáhá ostatním i jako uhlazený Superman byl parádní a obě role zvládl na jedničku. Příběh filmu jde konečně od začátku a nenavazuje na žádného předchozího Supermana. Zrod hrdiny i flashbacky z minulosti jsou parádní a pomáhají se s hrdinou dokonale seznámit. Hlavní záporák Zod je taky skvěle obsazený a jeho tažení je pěkně odůvodněné. Konečně dostal Superman rovnocenného, brutálního a nekompromisního záporáka. Co film dělá jiné dílo než je Temný Rytíř je akce. Ta je hlavně v druhé půli hodně rozsáhlá a finálová bitka připomíná likvidaci města v Avangers. Akce je zde velkolepá a je doprovázená skvělými efekty. Filmu sedla i hudba, která veškeré dění jen zvýrazňuje. Film je v některých místech hodně epický a to se mi líbilo. Podle mě se restart Supermana povedl na výbornou, i když zde chybky a nelogičnosti jsou taky. Jenže já nejsem recenzent, abych z toho dělal nějaký rozbory a měl tak důvod srazit hodnocení :) Ve filmu potěšili i občasné narážky na další komicsy od DC, které potěší nejednoho fanouška. Myslím si, že Man of Steel nemohl dopadnout líp a jsem zvědavý, jak ho budou filmaři chtít překonat. Každopádně za mě 100% :) ()

Hem.m

Badabum! BUM! Tady se nám někdo vyřádil.. Akce naprosto skvělá, scénář naprosto průměrný až lehce podprůměrný svou stupiditou, hudba naprosto divná. Zimmer smíchal nevím co všechno, ale prostě znělo mi to jako bych to slyšel, nejvíce podob bych asi shledal s Temným rytířem povstal, ale tak bůh ví. Prostě tohle má býti epické, tak co tomu dát nějakou muziku u které si řeknu: Jo tahle hrála v Man of Steel. Ale tak nevadí, nic není dokonalé a celkově ta na mě udělalo takový dojem, sice by si to prostě zasloužilo jen 3 hvězdičky, ale tak.. (PS: Nemohu si pomoci, ale Amy Adams tady vypadá jako malá roztomilá myška..) Nechci se nějak vychvalovat, ale asi bych to natočil líp.. edit: Po zamyšlení: Scénář je tak hloupý, že je mi z něj špatně.. ()

sidzej

No ty vole.Snad najvacsia akcna monstruozita vsetkych cias pri ktorej som mal v kine usta otvorene dokoran.Uplne inak pojaty Superman nez od Singera ci Donnera no pacil sa mi snad este viac.K dokonalosti mozno chybalo vyse emocii, komornosti, romantiky a Williamsove fanfary no Zimmer sa rozhodne nema za co hanbit a jeho hudba len podkreslila neuveritelnu epickost celeho filmu a flashbacky zas priniesli srdce a emocie a tak mi nezostava nic ine len dat za plny pocet.P.S: Tento film ze mal nizsi rozpocet nez Superman sa vracia? Neuveritelne! ()

prkalil

Pěkně vydyzajnovaná kryptonská technika i architektura, i když ke kochání bylo minimálně příležitostí, opět roztomilá Amy Adamsová (co se mi tak líbila v Soukromé válce pana Wilsona) a i sám Kal-El-Clark byl pěkně vydyzajnovaný, přičemž mile lidsky překvapil i svými až neamericky nedokonalými zuby (horní trošku předkus, dolní rozpustile cik-cak). A ty jeho koutky nahoru a upřímný upřený pohled taky bodovaly! Tedy kromě situací, kdy viděl rudě... Trochu moc se tam prali a trochu moc všechno rozbíjeli, ale jinak dobrý. ()

salisbury

Supermuž, ano to slovo mi několikrát proběhlo hlavou, když jsem očima snímal na reklamním plakátě titul Muž z oceli pnoucí se k mým bulvám. Mé obavy se v mžiku vyrojily jak z úlu včelí roj, aby to nebyl další pokus o hokus. Nu naštěstí jsem byl velmi mile překvapen zpracováním, které získalo glanc čistě vyleštěné historické skleničky. Nikdy jsem nepatřil k výrazným představitelům idolického kultu comicsové exploze, ale obávám se, že v poslední době se jím stávám a k těmto oprášeným kouskům se skláním ve vděk za neskutečně brilantně odvedenou zábavu, kterou hltám dychtivě jak vášnivý čtenář písmenkové řádky svého oblíbeného autora. ()

PauloZ

Přiznám se, že velmi dlouho jsem nebyl po takhle očekávaném filmu, tak dojmově roztěkaný. Jedna polovina mého Já dává jasných 5* za MEGALOMASKOU, EPICKY destruktivní, OPULENTNÍ, ukrutně efektní, dramaturgicky senzační a zcela nekompromisní temnou finálovou (hodinovou) akci, která mě chtěla vyrvat se sedačky a rozsekat o plátno a u pulsování při změně gravitace jsem fakt čekal, že to kino lehne popelem a v ten moment jsem byl blahem úplně v prdeli. Zack Snyder ukazuje hlavounům HWD, jak se točí čistá, bezmezná a nekompromisním destrukce města! Takhle měli vypadat třetí transformeři a zničené Chicago!! Tma, špina, bordel, panika, bezmoc, prach a kolaps! Závěrečná polovina je opravdu fascinující a akčně brilantně zvladnutá jízda. Letecké scény, hudba, dynamika akce a ta pompéznost a její síla, která z toho valí na diváka je fakt výborná a ojedinělá. Jenže druhá polovina mého Já je už trochu skromnější a to kvůli způsobu, jakým se Goyer rozhodl vyprávět první hodinu příběhu na Zemi, po zničení Kryptonu. Alespoň po dobu, než si zvyknete. Ta myšlenka kouskování současnosti s flashbackama mi prostě nesedla. Chybělo tam to záhadné vyrůstání, osvojování schopností a hlavně plynulý a přirozený vývoj postavy tak, aby se divák dostal do tempa a na 100% si Clarka užil a zamiloval. Scéna na ropné plošině hned po Kryptonu mě dost překvapila a rozhodila. Zvykal jsem si na ten flashbackový styl celkem těžko a díky tomu to na mě, hlavně v začátku, působilo dost nekonzistentně, roztrhaně a Snyder mi nedovolil užívat si tu jízdu hned od první minuty tak, jak bych si přál. Bezesporu ovšem převládá nadšený pocit, hlavně ten finiš a jsem přesvědčený, že po Batmanovi se jedná o nejlepší hraný DC comics, který zatraceně musí nakopnout celou jejich "fázi 1"! Temný, realistický, akčně brilantní a dějove plný (až na ten způsob vyprávění). To je ten správně uvařený recept a po samotném závěru, který teprve odkazuje na Supermana v pravém slova smyslu, tak jak ho známe, čekám jasný druhý díl, který musí být ještě lepší! Tohle byla vlastně seznamovačka... jak jsem se stal reportérem :). Henry Cavill mě velice bavil, má komiksový xicht a do role Clarka se maximálně hodí. PS: Snydera bych si přál u pátých transformerů. Zatím 4,5*. ()

jarkolar

Vzhledem k tomu, že je to první pořádně koukatelnej film o tomto hrdinovi, jsem ochotnej tomu hodně odpustit. . . Myslím, že hromada lidí může být spokojena a já bych se mezi ně zařadil. Henry je pro mě ideální představitel supermana a vcelku rychle vytěsnil z mojí paměti všechny ostatní. Hodně se mi líbila místy ponurejší atmosféra. Akorát při větě, že je američan jak jen to jde, jsem pořádně zaskřípal zubama. ()

Tryskomyš

Tak tohle je nejlepší SUPERMAN, co jsem viděla. A vůbec nevadilo, že už je to tak padesáté zpracování. Skvělé efekty. ()

seeker23

Subjektivně k nepřežití. Při snaze o nadhled: Podle mě snaha o rozvinutí kryptonské mytologie, kterou někteří chválí, jen více odsuzuje Supermana k tomu, že působí jako retardovaná pohádka vzniklá v polovině minulého století. Celý prolog s typickým "třístovkovským" vizuálem mi přišel nikoli jako snaha poukázat na jinakost světa, z něhož Superman pochází, ale jako demonstrace toho, jak nefunkční a do dnešní doby se nehodící je mytologie v pozadí celého komiksu. Nebudu se ale zaobírat tím, že scénář je debilní, spíš mi vadí, že ten film je neskonale nudný, neobsahuje snad jedinou postavu, která by mě zajímala (Zod je zahraný příšerně, Superman zase neví, co má hrát, protože snaha o temné a tragické pojetí u jeho postavy zoufale nefunguje a nadhled či ironie zas u něj nepřicházejí v úvahu - byť náznaky tu jsou). A vůbec nejhorší vizitka je, když režisér natočí velmi působivé akční sekvence, které mě nechávají úplně chladným a jen se unaveně koukám na přesípající se hromady železobetonu, které dříve byly Manhattanem. Čistě režijně: Snyder je sice velmi schopný řemeslník, ale postrádá schopnost citlivé adaptace látky: tlačí na pilu v neakčních sekvencích, které by si žádaly spíše intimitu, než patos (který trapnému neustále opakovanému mudrování o jinakosti a vyděděnosti Supermana fakt nepřidává a v některých scénách už fakt atakuje hranici parodie - např. scéna s tornádem), a naopak, když už se objeví jednou za čas nějaký vtip, tak je timing takový, že si ho člověk ani nestihne užít. Snyder zkrátka nemá tu schopnost vytáhnout průměrnou látku na vyšší level... jeho jediná šance je když má skvělou předlohu a tu se mu povede nezkurvit a místy příjemně překvapit v detailech (což se stalo přesně jednou s Watchmen). I v Supermanovi jsou docela příjemná místa, ale člověk je celkově tak otrávený, že na ně dávno zapomene, než projekce skončí. ()

draggo

Zvláštní film. Šel jsem na něj se smíšenými očekáváními a film dopadl skoro ve všem úplně opačně, než jsem čekal. Měl jsem dojem, že se na mě řítí další bezmyšlenkovitý výplach, který mě zarazí do sedačky v kině svými monumentálními akčními scénami a já mu díky tomu odpustím slaboduchý příběh. Leč opak se stal pravdou. Abych byl upřímný, první zhruba polovina filmu mě dostala. Patřičně dramatický začátek na rozpadající se planetě Krypton mi jako neznalci komiksů konečně ukázal, odkud se náš hrdina na Zemi vlastně dostal. Příběh, který následně popisoval Supermanovo/Clarkovo/Kal-Elovo (:D) dospívání mě následně opravdu bavil - to bylo přesně to, co mi chybělo v minulém "Superman se vrací" - konečně na mě hrdina působil aspoň trochu uvěřitelně a "lidsky" - posměšky které musel snášet kvůli své jinakosti, hledání svého místa ve světě, vnitřní konflikt mezi tím, zda má raději zůstat skryt, nebo zda má lidstvu odhalit všechny své schopnosti - to všechno bylo spolu brilantně zpracováno a odehráno, a já se už těšil, jak udělím další pětihvězdu. Jenže sledovat celé dvě a čtvrt hodiny jen jak nám náš hrdina dospívá by byla asi trochu nuda, takže nastoupila na scénu akce. Ta byla za začátku moc fajn - Superman objevoval svoje možnosti (první let byl krásný, jen škoda že jsem ho neviděl ve 3D), ale od okamžiku, kdy se opět na scéně objevili jeho odvěcí nepřátelé, film začal z mého pohledu trochu ztrácet dech. Ačkoli za kamerou stál můj oblíbenec Zack Snyder, měl jsem pocit, že tuhle akci někdo dost nezvládl. Všechny tyhle scény byly neuvěřitelně dlouhé a skoro až bez nápadu - jen se zde vršily drahé digitální triky, nad kterými jsem měl zřejmě vykřiknout wau. Jednou by to tak zafungovalo, ale když se před vámi demoluje jedna ulice nebo město asi 20 minut, začne to být nuda. Nejhorší na tom je, že když už si říkáte, že už je konec, neb se Superman se všemi vypořádal, odněkud se opět vynoří někdo další a celá ta rubačka začíná nanovo. Vrcholem je pak konec, který jsem chybně očekával asi 4x, než se konečně objevily závěrečné titulky. Tohle mě prostě štve, neb jinak je Muž z oceli velmi dobrý film, který jsem si i přes výše zmiňované opravdu užil. Superman se z mého pohledu dokonale vymanil ze škatulky směšné figurky v červených slipech a dokonce jsem ho začal mít i docela rád. Henry Cavill byl pro titulní roli sakra dobrá volba, takže se ve výsledku i docela těším na pokračování. /75% a 4*/ ()

yakoob

Moc jsem se v kině těšil z jaké strany pojme Snyder postavu Supermana...A nestačil jsem se divit...Jako křesťan jsem už předem zjištoval téma spojení Supermana a Krista...Opomenu to, že tvůrci této postavy vyrůstali v židovské rodině, ale překvapilo mne, že scénarista (potažmo i režisér) představil tolik zajímavých odkazů a analogií na Krista (a to opakuji, že jde o odkazy a analogie - Superman nerovná se Kristus)... A to je pak radost na takový film koukat a hledat jaké křesťanské hodnoty v tom můžete najít ...Opravdu moc dobré, jak po stránce vykreslení postav, tak i akce, kde o efekty a zajímavé vychytávky není nouze...I ty pozemské, civilní flashbacky mají emocionální grády...Vztah pozemského otce a Clarka, super...Slzel jsem při scéně s tornádem...Neodpustím si jeden dialog: "Co znamená to S na vaši hrudi? To není S; v našem světě to znamená Hope (Naděje)" A tom ten Kristus právě je... ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce