V roce 1980 v Texasu vzrůstá kriminalita a obchod s drogami. Na jeden takový nepovedený obchod narazí Llewenyl Moss, který díky tomu přijde k pěknému balíku peněz. O tyto peníze má však zájem i někdo další... V Texasu se píše rok 1980 a Ed Tom Bell běduje nad zvyšující se kriminalitou ve svém revíru, kde stejně jako jeho otec dělá šerifa. Llewenyl Moss, který je na lovu, náhodou objeví místo, kde došlo k drogové předávce, která se však zvrtla. Moss najde několik mrtvých mužů a psů, ale také zraněného Mexičana, který prosí o vodu. Moss mu ji nedá a vypraví se dál od místa po krvavých stopách. Po chvíli narazí na dalšího mrtvého muže, který má u sebe kufřík plný peněz. Moss peníze vezme a vrátí se domů. Jeho svědomí mu ale nedá spát, a tak se vrátí na místo, aby dal zraněnému Mexičanovi napít. Ten nejenže je již mrtvý, ale na místo činu přijedou dva muži a začnou po něm střílet. Mossovi se podaří uprchnout a dostat se zpět domů, kde poručí své ženě, aby jela za svou matkou. Sám se pak vydá do motelu, kde ukryje kufřík ve ventilační šachtě svého pokoje. Na vypátrání peněz je najat zásadový zabiják Anton Chigurh, který neváhá zabít mladého zástupce šerifa, jen aby se dostal z cely. Při úprku zastaví muže v dodávce, kterého zastřelí, aby si mohl vzít jeho auto. Později se na místě činu setká se svými šéfy. Mossův vůz zde zůstal, díky čemuž Chigurh zjistí Mossovu identitu. Když přijede prohledat jeho dům, on už tam ale není. Moss přijíždí taxíkem do motelu a všimne si, že v jeho pokoji někdo byl. Pronajme si proto další pokoj, který je větrací šachtou propojen s jeho původním pokojem. Čeho si Moss nevšiml, je to, že mezi penězi je ukryto sledovací zařízení a díky němu se podaří Chigurhovi Mosse opět vypátrat. Po příjezdu do motelu Chigurh zjistí, že v Mossově pokoji se ukrývá skupina Mexičanů, kteří na Mosse čekají. Všechny je pozabíjí a Mossovi se mezitím podaří i s penězi uprchnout. Nejde mu do hlavy, jak ho mohl Chigurh vypátrat, a tak prohledá kufřík a objeví sledovací zařízení. Je ovšem pozdě, jelikož Chigurh ho opět našel. Strhne se přestřelka, při které jsou oba zraněni. Moss utíká přes hranice do Mexika. Po cestě zahodí kufr i s penězi do keře na břehu řeky Rio Grande a nechá se v Mexiku ošetřit. Mezitím je na získání peněz a také odstranění Chigurha, který za sebou nechává moc nápadnou spoušť, najat jiný zabiják, Carson Wells. Tomu se podaří Mosse vypátrat a nabídnout mu pomoc. Zjistí také, kde je kufřík plný peněz. Večer je ale ve svém hotelu zabit Chigurhem zrovna ve chvíli, kdy mu Moss volá. Telefon zvedne Chigurh a řekne Mossovi, že pokud mu přinese kufřík s penězi, nezabije jeho ženu, i když jeho zabije tak či tak. Moss jeho nabídku zamítne. Okamžitě volá své ženě Carle, které řekne, že se sejdou v motelu v El Pasu, kde jí chce předat peníze, skrýt ji do bezpečí a poté zabít Chigurha. Carla, která se zatím při schůzce s šerifem dozvěděla, že jejímu muži hrozí velké nebezpečí, šerifovi zavolá a řekne mu polohu Mosse. Zatímco telefonuje, její matka nevědomky prozradí Mossovu polohu skupině Mexičanů. Když Bell přijíždí do motelu, slyší výstřely a vidí ujíždět auto. Když přiběhne na místo činu, najde Mosse mrtvého v kaluži krve... (TV Prima)

blueskin

bylo chybou, ze jsem jako prvni coenovstinu videl fargo. od te doby budto marne cekam, ze me nejaky jejich film rozseka podobnym zpusobem (bratricek), nebo jsem nastvany, protoze na me snimek pusobi jako lacina kopie tehoz (muz, ktery nebyl). tentokrat jde jednoznacne o prvni pripad. ()

Han22

OK, oskarovej film a ještě ke všem thriler, říkal jsem si před shlédnutím a těšil se jak malej Jarda. Moc thrilerů, co mají cenu akademie neznám a doufal jsem v ultimátní zážitek. A ze začátku to šlo - docela napínavý příběh, těžící z klasického schématu obyčejný člověk vs. vrah. Skvělý herecký výkon Javiera Bardema, který vypadá jak ztělesnění zla i Joshe Brolina, který rozhodně nebyl vytřepaný človíček, ale chlap, co se o svůj život porve. Pár slušnejch vražd, jedna skvělá přestřelka, výborný dialogy. Sice tomu chvílemi chyběl spád, a přebýval sešlý a po několikáté ve stejné roli hrající Tommy Lee Jones, ale budiž. V tuto chvíli jsem přemýšlel tak nad 3-4 hvězičkami a těšil se na finále, které rozhodne. Jenže... Finále se bohužel nedostavilo. To co jsem viděl místo konce je ta největší prasáckost, jakou kdy v Hollywoodu natočili, veškeré porušení pravidel nejen thrileru, ale i vyprávění obecně. Kdo si nechce zkazit film, tak dále nečtěte. POZOR SPOILER: Hlavní hrdina je po hodině a půl zabit mimo záběr, aniž víme kým a jak a proč. Vidíme jen jeho mrtvé tělo. Za zabijákem z nepochopitelných důvodů přijde jeho žena a my nevíme, co s ní udělal, ani jestli má nebo nemá peníze. Pak se vyprávění přesune na Tommy Lee Jonese, který si po moudrých rozhovorech s tátou a manželkou uvědomí, že toho musí nechat a přestane zabijáka honit. A toho někdo nabourá autem... Kdo, proč? Těžko říct, protože film končí. KONEC SPOILERU. Takže říkám, co to do prdele má být? Takhle se dnes budou točit filmy? Jako výsměch divákům, co se na to dívají? Jako to sorry, ale mám pocit, že borci z Akademie to podívali na film, řekli si WTF.. a dali tomu Oskara. A všichni kritici, aby se neztrapnili jim to sežrali i s navijákem. Pro mě osobně nejhorší oskarový film, co jsem viděl a opravdu nejhorší konec filmu, co znám... ()

BluT

Wow, drsnej film, ale takovej trochu zmatenej a nedořešenej. Čekal jsem víc, ale ne o moc. Ty scény kde se vyskytovala krev byly parádní a dechberoucí, hlavní záporák perfektní ( Javier Bardem si oskara fakt zaslouží), ale zbytek takovej rozplizlej a šumící do ztracena. Lepší 4* ()

killjezor

Řekl bych až mrazivě skutečný. Každý se chová tak, jak by se asi v reálném životě choval. Z hodně stran jsem slyšel, že nepochopili, o co v tom filmu vlastně šlo. Ale mi se naopak zdá, že to křičí z každé scény. Nehledal bych v tom zbytečně nějaké hluboké myšlenky, ale prostě se nechal unášet dějem. Nádherná role Tommyho Lee Jonese včetně jeho konce, naprosto vystihuje celý název snímku. ()

Cracker

Nebol to typický Coenovsko, absurdistický film a možno práve vďaka tomu ma z ich tvorby najviac zaujal. Film mal slušné tempo, správne posadnutého záporáka(s trvalou) a ktomu si ma od prvej minúty získal. Nechápal som síce prečo tak kruto odstavili Brolina, určite si ho väčšina ľudí obľúbila a nepáčilo sa im to takisto ako mne. ()

Kuny27

Velmi dobrý a efektivní film s dobrým dějem. Myslím že si ty 4 Oskary zasloužil. Opravdu velmi dobré scény a nápady režiséra.Oba Hrdinové jsou velmi stateční a nebojí se smrti, čím vznikají tak dobré akce. Doporučuji, určitě to není ztráta času, jako některé filmy těchto druhů… ()

Rudinsky

V niektorých momentoch (čo do deja) príliš akademické, ale SKUTOČNE psychopatický Bardem prebíja doterajšie konvencie vraždiacich maniakov na plnej čiare a je pre film presne tým, čím bol Day-Lewis pre There Will Be Blood. Lebowskeho mám rád, ale za masterpiece je žiaľ iba jeden. ()

SjamK

Knihu znám a musím říct, že Coenové odvedli opravdu dobrý kus práce. Obzvláště první hodina filmu vás absolutně vtáhne do sebe, a to i když z knížky víte, co se má dál stát. Nejen výborně napsaná dějová linka, ale i neskutečně zdařilá kamera a herecké výkony celkový dojem několikrát umocňují. Ještě k tomu ději - tady mám pocit, že za mnohé vděčíme především a hlavně McCarthyho vybroušenému stylu psaní, kdy vám jednotlivé obrazy při čtení knížky doslova naskakují před očima, jako byste se dívali na film. A na Téhle zemi (i na novější Cestě) je to vidět už jen na tom, jak věrně dokáží své knižní předlohy kopírovat - což není v žádném případě špatně, právě naopak. -- Jediné, k čemu bych si na adresu filmu dovolila něco říct je samý závěr. Čí je Tahle země příběh? Staršího policisty, který zjišťuje, že věci už nejsou tak, jak bývaly, a dnešním světem cloumá násilí, zlo a bezohlednost, brutálnější než kdy dřív? Mladého chlapíka, který se náhodou stává součástí věcí horších, než si dokáže připustit? Psychopatického vraha, pro kterého živý znamená mrtvý? -- V závěru filmu je věnováno poměrně hodně času onomu policistovi, ale již méně se scénář zabývá ostatními. A to je podle mě škoda, protože tak přicházíme o část toho, čím dokázala knížka tolik oslovit... Prostě jakmile znáte knížku a poté i film, tak se zřídkakdy ubráníte pokušení obé porovnávat a znovu a znovu zjišťovat, že snad jako by natočit opravdu dobrý film bylo těžší, než napsat dobrou knihu? Je to tak? ;-) Jinak veskrze záslužný přínos světové kinematografii a já hodnotím slabšími pěti. ()

korndaddy

Kandidát na pátou hvězdu. Vynikající thriller, který jede na plno už od začátku, ale přeci jen, nebýt Javiera Bardema (Oscaru se nedivím) byl by film uplně jinde. Škoda, že Tommy Lee Jones nedostal tolik prostoru. Ale zase na druhou stranu. Tahle země není pro starý. UPDATE: Přidána páta hvězda. Bardem mě vážně děsí ()

hefoo

Skvelý film, ktorý vo Vás niečo zanechá...ale v každom niečo iné. J. Bardem opäť potvrdzuje aký je skvelý charakterový herec. ()

Mistickzz

Úprimne. očakával som od tohto filmu oveľa viac ako ponúkol. Coenovci to proste u mňa prepískli. Film je patrične pretiahnutý, často nudí a prišiel mi nesúrodý. Boli tam skvelé scény, ale tých je bohužiaľ pomenej. Josha Brolina osobne nemusím, je mi totiž dosť nesympatický a preto ma tešilo ako sa z neho stala lovená myš. Naopak Javier Bardem bol veľmi dobrý a presvedčivý a dedko Tommy Lee Jones ako vždy. Škoda no, od filmu, ktorý dostane oscara by som čakal viacej. 66% ()

hEmy_

Film se strhující atmosférou a zářící Javier Bardem jako jeden z nejúchylnějších zabijáků, co jsem kdy viděl. „Call it.“ Ode mě plný počet! :-) ()

divak84

skvělý film, s (možná pro mnohé nudným) tempem. smrtící trojuhelník který putuje do svého neodvratitelného konce takovým nemilosrdným stylem, až z toho mě osobně šel mráz. Bardem perfektní, takový tichý a elegantní zabiják, kyslíková bomba = setsakramentsky vražednej prostředek :))) bohužel naopak závěr moc nekvituju. přesně tyhle "lyrické" konce moc nemusím a doufal jsem v nějaké víc konfrontační finále. avšak film je to zajímavý. ()

BlackTom

Možno práve preto, že som od tohto filmu nečakal nič, dal mi všetko. Sympatického hrdinu Josha Brolina, skvelého Woodyho Harrelsona a absolútne nezabudnuteľného Javiera Bardema. Zvlášť posledný menovaný bol priam dokonalý, či už charakterovo, alebo v rôznych drsných situáciách. Preto pri obsadení tak trošku zamrzí nevyužitý a nevýrazný Tommy Lee Jones. Napínavý a inteligentný thriller s hromadou brilantných hlášok, absurdných scén (všadeprítomné biele ponožky) a charizmatickými (anti)hrdinami, ktorých nie je možné neobľúbiť si, ma príjemne zarazil a zdvihol hladinu adrenalínu. Coenovci na hrad! ()

simbaslon

Javier Bardem aka Anton Chigurh - jedna z nejlepších záporných postav ever, Tommy Lee Jones taky perfektní. Drsná atmosféra byla téměř hmatatelná, herecké výkony za 1, nečekané zvraty a nezapomenutelné scény (Javier Bardem v obchodě s mincí nebo když na závěr vychází z domu manželky Joshe Brolina a kontroluje si podrážky)...Všechno na mě zanechalo obrovský dojem a po třetím zhlédnutí jsem byl ohromen stejně jako po prvním. Jedním slovem top. ()

HiddenDragon

V roce 2008 na Oscarech nebyla zrovna velka konkurence, a rek bych, kdyby si akademici vytahli viteze z osudi, mozna by to bylo rovnocenne. Takhle - ne ze by bylo "NCfOM" spatnym filmem, formalne a herecky je to velmi kvalitni prace, ale osobne to neni film, ktery bych si zaradil mezi oblibence. Hlavne z toho duvodu, ze nema konec, ktery bych rad videl a ktery by trochu pozvedl celou tu linku nasili a marnosti, ktera se tahne celym snimkem. Jako thriller to ma skveleho padoucha, Bardem ho vystihl dokonale, ostatni postavy jsou take perfektne vybrany a vsichni herci do svych roli pasuji. Zvlast T.L. ani nemusi Texasana hrat, nebot jim je. Ale jde o to, ze vyzneni filmu je hodne marnotratne, depresivni. Nevim, proc je McCarthy tak oblibenym autorem, ale i jako pribeh mi to moc nesedi. Konec schvalne vyzniva do ztracena, jakoby nebyla nadeje v tomhle drsnem novem svete amer. pohranici. Takovy novodoby western, kde se vsichni postrili, snaha o jednoduchy zivot plny penez nevyjde, a stari serifove odejdou na odpocinek, protoze uz "to pro ne neni". Nebo je to mozna tim, jak to vsechno podavaji Coenove. Takovym nezaraditelnym stylem, ktery mne moc nesedi. Napr. v porovnani s "Traffic" (2000), ktery ma podobne tema i prostredi a dokonce ziskal i podobne oscary...u me rozhodne vitezi Soderbergh. Bez Bardema by byl Coenovic snimek dalobysrict hodne prumerny. P.S. - film se odehrava v 80. letech, coz Americanum asi neni treba vysvetlovat a poznaji to dle aut a osaceni, ale nasinec by to vedet nemusel, protoze ve filmu to nikde uvedeno neni. [4x Oscar 2008: Film, Rezie, Adapt. scenar, Herec VR - J. Bardem] ()

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

13.06.2023

Rambo bude párat Mexičany

Rambo bude párat Mexičany

24.06.2014

Vietnamský veterán John Rambo ještě nevytrhnul svůj poslední ohryzek. Od filmového debutu akční legendy uplynulo 32 let a opět se před námi začíná rýsovat její páté dobrodružství. Na relativně… (více)

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

02.06.2014

Denis Villeneuve se v poslední době blýskl dramatem Zmizení a mysteriózní hříčkou Nepřítel, jeho další film tedy nebudí zrovna malá očekávání. Na co se máme začít těšit? Kanadský režisér se rozhodl… (více)