Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Protestantská královna je trnem v oku převážně katolické Evropě v čele se španělským králem Filipem II., toho času nejmocnějším světovým panovníkem. Bezpečně se navíc nemůže cítit ani v domovské Anglii, kde jí klidu nedopřávají intrikující katolíci, mocně podporováni skotskou královnou Marií Stuartovnou. Aby toho nebylo málo, její rádcové v čele se Sirem Francisem Walsinghamem jí neustále připomínají otázku jejího nástupnictví, kterou by jako nezadaná královna měla nutně řešit. Všechny urozené potenciální uchazeče o její ruku strčí hravě do kapsy okouzlující mořeplavec Walter Raleigh, s nímž je ale jakýkoli oficiální vztah naprosto nemyslitelný. Stahující se mračna nad královninou hlavou vyústí v sérii událostí, na jejichž konci se bude muset postavit do čela svých vojsk, aby bojovala o bytí a nebytí svobodné Anglie proti mnohem silnějšímu nepříteli v jedné z nejslavnějších námořních bitev naší historie. (TV Nova)

(více)

Videa (5)

Trailer 1

Recenze (349)

POMO 

všechny recenze uživatele

Komorná dráma s prepracovanými charaktermi je fuč. Prišla na rad popcornová skratkovitosť, povrchné pozlátko v podobe krásnych kostýmov a ždímanie emócií z vody. Množstvo evidentne dôležitých postáv zmizne skôr, ako si divák uvedomí, o koho išlo. A jediné dve postavy, ktoré v príbehu dávajú zmysel (a sú výborne zahrané), sú záporáci Jordiho Mollu a Samanthy Morton. Režisérovi Shekharu Kapurovi ide oveľa lepšie temnota než svetlo a mal by skúsiť horor. Cate Blanchett a Clive Owen iba hádžu epizodické pózy. Obávam sa, že film mal byť pôvodne oveľa dlhší a je otázkou, či ho prestrihali, pretože nefungujúcemu vzťahu Blanchett+Owen (na ktorom snímka padá) nepomáhali ani rozširujúce scény; alebo ho skrátili čisto z komerčných dôvodov, pre konzumného diváka. V každom prípade, v tejto výslednej, "rýchlej" verzii má bližšie k Bruckheimerovmu Kráľovi Artušovi než k pôvodnej Elizabeth. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Jeden z najzbytočnejších mimoriadne očakávaných filmov posledného desaťročia. Po rokoch si z neho pamätám iba neznesiteľný pátos, kamenné ksichty a nejakú politicko-náboženskú zápletku. A chyba nie je určite iba v časovom odstupe, mnohé kvalitné historické filmy mi utkveli v pamäti už navždy. Množstvo príprav, množstvo hereckých hviezd a v podstate nič z toho. Ztrata času nie len pre diváka, ale hlavne pre tvorcov. VIDENÉ ZNOVA 7/1017: Tak na druhý krát už mi film tak zbytočný nepripadal, lenže ten všadeprítomný ťažkotonážný pátos a niekoľko husto gýčových záberov mi nedovolilo Zlatý vek brať tak vážne, ako prvú časť. Španieli zobrazení ako čisté zlo, pritom ani to anglické pirátstvo asi nebolo úplne košér, podstatné je, že Owen je sexy pirát a tak je všetko ospravedlniteľné. 70% ()

Reklama

Bluntman 

všechny recenze uživatele

Jsem alergický na manýristické hloupé kýče, které jsou otravně tezovité a didaktické a které se, spadají-li do kolonky historické podívané, mohou pyšnit akorát povedenou výpravou, kostýmy a charizmatickými hereckými představiteli táhnoucími celou tuhle teatrální křeč. Na rozdíl od Kletby zlatého květu mě pokračování Královny Alžběty neiritovalo, protože s tímhle režisérem a s tím scénářem snad ani nic lepšiho udělat nedalo, ale že bude velkofilm trpět na střih, naprosto nepochopitelné záběrování a že se bude jednat o skoro nefilmovou podívanou založenou nikoliv na obrazech a jejich výpovědi, ale na blábolení a neschopnosti vystavět minimálně jednu dramatickou scénu bez efektu vyvolání smíchu u diváka všimajícícho si stylistických postupů, jsem si nemyslel a Shekhara Kapura si řadím stejně jako Rona Howarda po Šifře mistra Leonarda do kolonky "nešahat, fyzicky bolí". ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Shekhat Kapur se vrací a předkládá svůj Zlatý věk, který není klenotem, ale pouze filmem plného kočičího zlata, hezky vyleštěného, ale stále velmi levného. Cate Blanchett, opět předvádí skvělý výkon, ale její bezpohlavní Alžběta není zrovna vrchol krásy, tentokrát podporovaná vedle skvělého Geoffreyho Rushe také Clivem Owenem, který se stal Walterem Raleighem. Možná je Kapur dobrý režisér, ale jako učitel dějepisu by příliš neuspěl. Jeho schopnost překrucovat fakta a měnit si realitu do podoby fiktivního scénáře je čím dál patrnější. Dokázal spojit mnoho postav, překroutit jejich časová období (i pár let je poznat) a předhodit to tupému divákovi s důvěrou, že jemu nic nedojde. Každý divák, který trochu poslouchal při hodinách dějepisu na základní škole, moc dobře ví, jaký tento snímek bude mít průběh a hlavně konec. Tímto faktem se vytrácí překvapivost děje. Dokonce některé postavy jsou velmi fiktivně dokreslené(možná podle nějaké obrovské starobylé konspirační teorie) a tak nezbývá než pochválit úchvatnou akční scénu cca ve 2/3 filmu, která se panu režisérovi opravdu povedla. Sledovat obrovské, i když digitální Galleony je zážitek, při kterém mi snad i běhal mráz po zádech. Bohužel to byl jediný okamžik filmu, který za něco opravdového stál. Shekhar Kapur složil poctu jedné panovnici a snad se k ní už vracet nebude, dost bylo poct. ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Sme vo vojne.“ Áno, trápne morské finále (kde je Gore Verbinski, keď ho človek potrebuje?). Áno, nezmyslená prítomnosť (pseudo?)šarmantného piráta (Clive Owen po Potomkoch ľudí rýchlo upadol). A áno veľa ďalších vecí. Prekombinovaný scenár (musíme loviť v pamäti, kde sme tú-ktorú postavu videli) a vôbec: celé je to bez debaty slabšie, ako oscarová jednotka. Prečo teda až 4*? Lebo ma to chytilo a bavilo. Podľa mňa sa jedná o jedno z najambicióznejších pokračovaní prvého desaťročia 21. storočia. Žiadny prequel, ale plnohodnotný sequel so starými postavami v novom príbehu. Snímka oplýva opulentnou vizuálnou stránkou a strhujúcim mini-sólom Samanthy Morton (Minority Report, Libertin). Ani profesionálka formátu Cate Blanchett bohužiaľ nedokáže zvládnuť niektoré smiešne citové výlevy, ale film možno práve túto „hlučnú“ atmosféru potreboval. Nezabúdajme, že komorný a tichý originál bol o ceste panny na trón. Lemovaný mŕtvolami verného sira Walsinghama. Dvojka sa však odohráva v dobe, kedy panenská kráľovná vládla celému Anglicku rukou nekompromisnou, no zároveň pevnou a tá doba sama osebe bola VEĽMI "hlučná" (príklad - Alžbetino veľkolepé a dodnes legendárne panovanie umožnilo vzniknúť napríklad kultovému tzv. alžbetovskému divadelníctvu, či veršom a hrám Shakespeara, Webstera Marlowa a spol.). Kino Považan NMnV 2007 ()

Galerie (122)

Zajímavosti (29)

  • V skutočnosti sa námorná bitka medzi anglickou flotilou a španielskou armádou odohrala pri pobreží Francúzska, nie Anglicka. (Arsenal83)
  • V skutočnosti Elizabeth Trockmorton (Abbie Cornish) otehotnela v roku 1591, 3 roky po víťazstve nad španielskou armádou. (Arsenal83)
  • Kvůli pár záběrům z námořní bitvy vznikla kopie padesátimetrového korábu. (77Ivana)

Související novinky

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Přemýšlíte, kam letos na dovolenou? Máme pro vás tip na tři destinace, které vám učarují stejně jako tvůrcům ikonických děl světové kinematografie. 1. Maroko - Středověké medíny, barvami hýřící… (více)

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Dívku s prapodivným jménem brzy uvidíme v upírském hororou Byzantium a adaptaci sci-fi románu „twilightové“ Stephenie Meyer The Host. Pak se objeví v historickém dramatu Mary, Queen of Scots, který… (více)

Královna, kam se podíváš

Královna, kam se podíváš

27.08.2007

Je srandovní, že tvorba takzvaných hodnotných oscarových filmů funguje na stejném principu jako běžný komerční Hollywood. Něco zabodovalo, tak to udělejme znovu, akorát v bleděmodrém! Rozdíl je jen v… (více)

Královna Alžběta jako trilogie?

Královna Alžběta jako trilogie?

25.07.2007

V roce 1998 si Shekhar Kapur se svojí Královnou Alžbětou odbyl svůj dosavadní vrchol. Americká filmová akademie se naučila skloňovat jeho jméno, ač v hlavních kategoriích zůstalo jenom u nominací, a… (více)

Reklama

Reklama