Reklama

Reklama

Dealer II

  • Česko Dealer 2 (více)
Trailer 1

Osm let po průlomovém hitu Dealer se režisér Nicolas Winding Refn vrátil k postavám a světu, které ho katapultovaly mezi nejsledovanější evropské filmaře. V druhém díle velmi volně navazuje na předchozí události, ale zaměřuje se tentokrát na postavu druhořadého dealera a prosťáčka Tonnyho v podání Madse Mikkelsena. Ten se vrací z vězení a rovnýma nohama zase končí ve svrabu malých i velkých krádeží, podfuků, šméček a vyrovnávání účtů. Během toho se pokouší zavděčit se svému přísnému otci, známému v podsvětí jako Klempíř, jeho kámoš a parťák O má čerstvě před svatbou a navíc se ještě Tonny dozvídá, že je otcem.
Refn tentokrát nechává klasické žánrové vzorce zcela stranou a místo energického existenčně vyhroceného vyprávění prvního dílu se noří hlouběji do nitra kodaňského podsvětí a především pak zkouší nahlédnout za zhuntované vizáže jeho galerky. Druhý Dealer tak ještě více demytizuje obraz gaunerů, jaký předkládají americké žánrové filmy. Ačkoli i v Kodani se svádějí mocenské boje a za vším stojí touha urvat si svůj kus žvance či stát se nejvyšším kápem, namísto idealizované noblesy mafiánských eposů či frajerskosti gangsterských thrillerů hollywoodské produkce Refn diváky zavádí do světa nočních podniků, autodílen a laciných bordelů. Příznačně pak jeho obyvateli nejsou žádní sofistikovaní zločinní géniové, ale pouze ztroskotané existence, lemplové a amatéři. Do tohoto marasmu ale režisér a scenárista v jedné osobě zasazuje strhující a ve svém vyznění mrazivý příběh o hluboko pohřbených emocích, který ústí až do tragédie antických rozměrů.
Nicolas Winding Refn opět využívá styl mísící naturalistické prostředí se syrovým realismem dokumentárně stylizované kamery, ale osm let mezi prvním a druhým dílem je znát ve výrazně jistějším a sevřenějším tvaru celého filmu, ale i propracovanější dramaturgii a precizním vedení herců. Hlavní pozornost na sebe po právu strhává vynikající Mads Mikelsen v ústřední roli Tonnyho. Jeho návrat k postavě, která v prvním díle byla jeho úplně první hereckou příležitostí v celovečerním filmu, stvrzuje svůj talent, ale i ambici vyhledávat náročné role. Během doby, která uplynula od prvního Dealera, se z tehdy neznámého mladíka stala zářící hvězda, která si získala mezinárodní pozornost televizním seriálem Rejseholdet, jenž jako první skandinávský krimi pronikl do zahraničí a dosáhl až na prestižní cenu Emmy. V roce vzniku druhého Dealera měl již Mikelsen za sebou první hollywoodské angažmá, vedlejší roli v akčním Králi Artušovi. Také v dalších letech nabídky ze zámoří, jako byla role hlavního záporáka v bondovce Casino Royale či titulní hrdina ceněného hororového seriálu Hannibal, střídal s ambiciózními dánskými projekty typu Refnovy kontemplativní vikingské artovky Valhalla Rising, kostýmní romance Královská aféra, etického dramatu Hon nebo skandinávského westernu Spása. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (197)

Brain-D 

všechny recenze uživatele

Velmi silný autentický psychologický film. Pojednává stejně jako v 1. díle o pašerácích drog. Mads Mikelsen zahrál v jedničce postavu skina, kde ironicky pobavil nad svým ponurým životem. Zde je náš plešoun s tetováním na zátylku "RESPECT" hlavní postava. Kam až lidská uvažování dokáže klesnout a k čemu se odhodlat, to vše jde zde krásně vidět. Mě zaráží, že tyhle filmy nejsou více známe. Jako kdyby lidé nechtěli poslat pravdu více dál. Raději si pouštět pohádky, comiksy a bůhví jaké teenegorovské kraviny. Tohle je život. Takhle doopravdy někteří žijí, tak se na to podívejte. ()

movieband 

všechny recenze uživatele

Vítejte v sociálním pekle Nicolase Windinga Refna. Realistická kamera diváka vtahuje do ponurého světa dánského podsvětí vším, čím může. Kytarové rify podtrhují už tak dost tragický děj těch pár lidí, které druhý Pusher sleduje. Z toho nejvíc hlavní postavu Tonnyho (Mikkelsen), který aby namísto aby se ujal druhé šance a začal život bez průšvihů, tak se do nich noří čím dál víc. Realistický tón, který druhý Pusher nese, jde ruku v ruce s Refnovým naturalistickým filmováním, kde explicitnost nabírá na obrátkách a kde vyzývavost jde ruku v ruce s brutalitou. První Pusher byla jen temná sonda do životních tragédií lidí z okraje společnosti. Druhý Pusher je trochu rozvětvenější a zabírá z části pohled na jednu rodinu, z větší části na vztah otce a syna. Kam je člověk ochoten zajít, aby docílil svého a dokázal se zavděčit nezavděčitelnému? PS: Uživatel Cervenak to ve svém komentáři vystihl perfektně. 78% ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Je to už opravdu hodně dlouho, co jsem viděl první díl Dealera a tak jsem si říkal, že by bylo záhodno se pustit i do dalších dílů, aby se trilogie mohla postupně uzavřít. No a druhý díl si vzal na paškál poměrně debilní postavu, kterou tu ztvárnil Mads Mikkelsen. A jelikož už všichni víme, že Mads je velkým hercem, tak vězte, že tady se vysloveně vyřádil. Celý film na něm stojí a díky němu je tak geniální. Není třeba více slov. Na to se prostě podívejte a posuďte sami. Dlouho jsem se nesetkal s filmem, který stál a padal na jedné postavě, jako v tomto případě. ()

ScarPoul 

všechny recenze uživatele

Stále brázdime rovnaké prostredie, ako v prípade prvého filmu. Akurát Frankieho vystriedal Tonny. Hoci to má množstvo recipročných scén ( v zmysle ústrednej zápletky) viac ako na snahu zohnať peniaze sa film snaží zaoberať Tonnyho postavou ako takou. A je to dobrá voľba. Mads Mikkelsen je v postave Tonnyho možno fetka, a zároveň neuveriteľný smoliar, ale v jeho prevedení je niečo veľmi sympatické. Jeho potreba mať k niekomu vzťah ( úprimný a láskavý) je v tomto smere potrebným hnacím motorom. Hľadá niekoho kto by ho nesúdil, neponižoval, kto by ho neklamal a neojebával. Lenže vo svete v ktorom sa nachádza môže čakať iba toto. Jeho premena je uveriteľná a jeho cesta natoľko zaujímavá, že si to odo mňa tú 4* zaslúži. Jednotka je ale príbehovo o trošku lepšia. ()

Happens 

všechny recenze uživatele

Pokračování úspěšného snímku zaměřeného na Tonnyho v podání neskutečného Mikkelsena, kde patriarchálně orientovaný Tonny se snaží uspět v rámci svých možností ve svém kriminálním mikro světě s těžkou závislostí na drogách. Vše eskaluje k finálnímu vzepření se osudu, otázkou je reálnost udržitelnosti. ()

Galerie (15)

Zajímavosti (4)

  • Scény byly natáčeny neobvykle ve stejném pořadí, ve kterém se odehrávaly. (Marek#33)
  • Filmy Pusher II a Pusher 3 (2005), který vyšel o rok později, byly natočeny čistě z komerčních důvodu. Předchozí snímek Nicolase Windinga Refna Fear X (2003) byl v USA propadákem, kvůli čemuž dokonce zkrachovala společnost Jang Go Star. (Johnston)

Reklama

Reklama