Avatar před námi otevírá neuvěřitelný svět za hranicemi naší fantazie, svět střetu dvou naprosto odlišných civilizací. Nově objevená vzdálená planeta Pandora je mírumilovné místo s obyvatelstvem - Na’vi, žijícím v souladu s divukrásnou vegetací planety. Posádka vyslaná ze Země na své průzkumné misi objeví na Pandoře velmi cenný minerál, který by měl na Zemi nevyčíslitelnou hodnotu. Pobyt na Pandoře je ovšem pro člověka možný teprve po vytvoření jeho genetického dvojníka, hybrida Avataru, který může být ovládán psychikou oddělenou od lidského těla a fyzicky odpovídá původnímu obyvatelstvu Pandory, které má fluorescentní modrou kůži a dosahuje 3m výšky. Na tuto náročnou misi je vybrán mezi jinými také Jake Sully (Sam Worthington), bývalý námořník, který byl při jedné ze svých předešlých misí paralyzován od pasu dolů. A právě šance opět chodit přiměla Jakea, aby se do programu Avatar přihlásil.
Průzkumná mise je vyslána a po přistání na Pandoře je zcela ohromena úžasnou rozmanitostí místní vegetace. Stromy dosahují výšky mrakodrapů a světélkující prales je plný nádherných tvorů, které jste nikdy neviděli, ale také hrozných prehistorických predátorů. To je jen zrnko překvapení, které posádku čeká. I když se zdá, že po počáteční nedůvěře lidí Na’vi se posádce podařilo adaptovat a také získat prostor pro diplomatickou misi, pandořané se rozhodně nehodlají nechat kolonizovat a dojde ke tvrdému střetu. Jake, který se postupně sblížil s místním obyvatelstvem, a především s místní princeznou Neytiri, stojí před rozhodnutím, za koho bojovat ve finální bitvě, která má rozhodnout o osudu a vývoji celého světa. (Bontonfilm)

Kothy

Naprosto revoluční film po vizuální stránce, úplná nádhera. I hudba je úchvatná. Jamesi Cameronovi se povedlo něco neuvěřitelného. Vytvořit skvělý a zároveň nejvýdělečnější film. Dějově už to úplně originální není, ale co už. Stejně mě tento film dokázal okouzlit a pohltit. Cameron vytvořil úžasný svět s kouzelnou faunou a flórou. Je to tak trochu ekologická propaganda. Ale mně to nevadí. Taťka dokonce překládal průvodce po Pandoře. ;) Nakonec jak jsem někde slyšel, že je to vlastně jak v životě. Vyhraje chlap s největším ptákem. :D "I see you." :) ()

swamp

Po dvanáctileté pauze se - krom televizních a 3D dokumentárních filmů - vrací režisér James Cameron. A ohání se rovnou titulem v tomto roce snad nejfilmovějším. Mistr mainstreamových blockbusterů nám předkládá spektákl takového kalibru, že jedno oko nezůstane suché a jedny záda nezůstanou bez pověstného běhajícího mrazu. Připravte si husí kůži, protože tento vizuální orgasmus (doporučuji 3D variantu - i když na úkor dabingu) vás nasytí tak, že všechna ta povinná klišé Cameronovi odpustíte mrknutím oka. Navíc mám pocit, že se částečně režisérovi v tom přímočarém příběhu podařilo vyvarovat těm nejvíc klišoidním kouskům, čímž si mě získal ještě o kousek více - ale to je můj subjektivní náhled. Svět, který Cameron stvořil, a ekologická agitka, pro kterou jej využil, spolu vytváří neuvěřitelně přirozenou symbiózu. Není tady "skácíš strom" = "zemřeš" .. nachází se zde spíše něco jako "žij v určitém souladu s přírodou (v Avatarovi je příroda "živoucí bytost") a bude se Ti žít lépe" (jak po fyzické, tak psychické stránce), což je správná filozofie (ovšem samozřejmě žádná novinka). Svět Na'vi je navíc úžasně barevný a organický do posledního podivného tvora či rostliny. Nepřestane vás bavit, a proto běžte do kina, protože vidět film roku 2009 ještě v roce 2009 beru jako povinnost. ()

Campbell

Moc pěkný efekty, ale na co, když příběh za nic nestojí? Pro mě osobně je Avatar asi nejpřecnovanjší film. JE pravda že v kině je to zážitek ale nene pane CAmerone, mě efektama nezblbnete. ()

Okara

Naprosto dechberoucí fantasy drama. Čekání Camerona, který se tímto snímkem definitivně katapultoval do mé TOPky, i mě (můj nejočekávanější film vůbec), na technologie, které tento fenomenální snímek umožní natočit, se vyplatilo. Úchvatné záběry krajiny jiné planety (létající skály jako v Zendicaru), ve kterých se odehrává upoutávající a srdcervoucí příběh mimozemských potvůrek, které díky novým technologiím vypadají naprosto uvěřitelně, mě při prvním zhlédnutí ve 3D v kině naprosto dostaly a stal se jedním z mých nejsledovanějších. Nejlepší soundtrack z filmu 100% ()

Dalda

Ano, je to mainstream, ale velmi pěkně zpracovaný. Ve 3D jsem si létání po Pandoře s avatary opravdu vychutnával. ()

Geralt z Rivie

James Cameron pro nás připravil nezapomenutelný zážitek. Je opravdu vidět, že JC se dlouho připravoval, tento svůj snímek. A můžeme být rádi, že v roce 1999 neměl dostatek peněz na natočení toho velkolepého filmu, protože by zajisté nenatočil, tak skvělý film jako o 10 let později. Avatar nás hned v začátku vtáhne do děje a pustí nás, až na samém konci, kdy odcházíme z kina. Ve filmu je všechno od akce, dobrodružství, zápletky, filmových triků až po lásku. A určitě se Vám stane, že ne jednou budete mít na krajíčku. --- Rozpočet / výdělek / rozdíl / počet dní odehraných v kinech: $ --- / 2 787 / --- milionů / 238 dní < --,-- > násobek rozpočtu. ()

sarkas21

AVATAR se mi líbí protože je to naprosto úchvatný a ůžasný film...hrozně se mi líbí to jak se Na´vi dokáží spojit se zvířaty a stromy a jka se snaží zachrránit svou zemi před jistou záhubou...a prostě se mi líbí celý příběh a děj!Jinak myslím si že za ty investované peníze co se do toho dali to stálo a mělo to velký uspěch. ()

nascendi

Tak sa mi podarilo po troch rokoch vidieť slávneho Avatara. Nie som sklamaný. Keď niekomu producenti poskytnú 400 miliónov dolárov, nemá inú možnosť, ako nakrútiť film na ktorý budú diváci chodiť. Nie film, ktorý získa nejakú cenu, film pri ktorom budú snobskí filmoví kritici uznanlivo kývať hlavami, aby nakoniec zapadol prachom v nejakom archíve. A Cameron nesklamal. S využitím najmodernejšej techniky a fantázie hodnej konzumenta LSD vytvoril celú planétu obývanú nejakými odrastenými šmolkami, ktorí na nej žijú v dokonalej zhode s prostredím. A aby tam tej krásy nebolo priveľa, sú tam Američania, ktorí v honbe za nejakým vzácnym šutrom predvedú Vietnam II. Na svoje si tak prídu nielen milovníci strieľačiek, ale aj Cameron, ktorý už môže premýšľať nad tým, koľko peňazí si zapýta na svoj ďalší film. Aj keď sa Avatar v čase jeho premiéry dostal až do prvej desiatky rebríčka ČSFD, dnešná pozícia lepšie odráža jeho reálny význam. Avatar je predovšetkým filmovou atrakciou, ktorej život skončí, keď niekto nakrúti atrakciu ešte väčšiu a drahšiu. ()

Slartibarkfast

Abych se přiznal, tak tenhle film jsem viděl v premiérovém týdnu 2x.. 2D a pak 3D. Nakonec zanedlouho i rip verzi. Můžu s klidným srdcem říct, že tenhle film je opravdu hrou neskutečných efektů a výborného grafického zpracování, ale jinak postrádá jakoukoli hlubší myšlenku, která by člověka naplnila a on pak z kina odcházel s dobrým pocitem. Normální kinoverze mně docela dostala, 3D mně uchvátila, ale když jsem viděl rip verzi a film ztratil všechna pozlátka grafické krásy, nějak jsem postrádal filozofický odkaz. Ale vše je jen prostá matematika a béčkový děj + revolucionářské a nadčasové zpracování = 90%. Kdybych neviděl film i v původním znění, možná bych dal ještě méně, neboť český dabing mně také velmi nenadchl. Každopádně je to film pro masy. Rychlý, jednoduchý, pěkný.. s předvídatelným dějem i koncem. ()

predators

Po skončení filmu jeden malý klučina vedle mě povídá své mámě "To bylo maso!" A já si pomyslel, že na tom asi něco je. Na co se vyjadřovat superlativy, když k tomu stačí jedno jediné slovo? Nemá cenu se moc rozepisovat, toto bylo opravdu maso:-)...a jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl! 100% ()

AGAMENON

Za zvuků Titaniku přicválá Tanec s vlky, osedlaný Šmouly, bojující proti Hvězdné pěchotě, doprovázené přepravníky z Vetřelců. Mno, nebyla to taková pecka o jaké kéroval Jim, ale byl to pěkný biják, natočený na dnešní dobu docela "staromódně", tj. žádný epileptický kameraman, ve smrtelných křečích točící poslední záběry filmu (až na občasný debilní zoom). Triky byly betelný, přesto jsem modrákům nevěřil jejich existenci, pořád to jsou nuly a jedničky. P.S. Dabing byl povedený, až do doby, než promluvil Bohdan Tůma, ten chlap se musí nasomrovat uplně všude, už mě fakt sere! ()

Eawy

Tak, konečne aj ja sa môžem oficiálne pridať k tým, ktorý Avatara videli. Je to vynikajúci film. Napokon je to dokonalý zážitok. Čím sa líši Avatar od ostatných filmov podobného žánru? Asi dokonalým vizuálnym zážitkom, ktoré vám pravdepodobne v plnej miere dokáže predviesť iba 3d kino(čoho som ja bohužiaľ nebola svedkom). Napriek tomu je Avatar filmom, v ktorom si každý z nás nájde to svoje. Niekoho, ako mňa ohúri animácia, ktorá bola v niekoľkých chvíľach taká dokonalá, že hranú časť filmu som považovala za animáciu(hovorím vo veľmi nadnesenom zmysle. Celkovo Avatar ponúka výborný scenár, ktorý nám zväčša nahovoril Sam Worthington, alebo skôr osoba, čo prekladala scenár. Povedať, že herci si nie veľmi zahrali v tomto filme by bolo kruté, ale neviem, či by podobný príbeh v inej vizuálnej kvalite dosiahol rovnaký účinok. Hudba bola veľmi dobrá, až na titulky(nemám rada Leonu Lewis). Celkovo si Avatar zaslúži tých 100% a vez rozmýšľania a určite je to pecka roku 2009. ()

Zodd

Film, který vzbuzoval obrovská očekávání, ale bohužel je nenaplnil. Nedávno jsem četl, že scénář Cameron připravoval až na poslední chvíli a na tom filmu je to bohužel vidět. Přestože mi u jeho filmů trochu vadila stopáž, vždy jsem oceňoval jeho schopnost z béčkového námětu vykouzlit chytrý děj, napínavé až vyhrocené scény měly nečekaná rozuzlení a hlavně hodně emocí. V Avatarovi ty emoce nechybí, ale všechno pohlcuje neuvěřitelně řemeslně kvalitní vizuální stránka a neskutečně předvídatelný pohádkový příběh zabíjí vše ostatní. Vlastně probuzení vojáka z invalidního vozíku v novém těle a proběhnutí venku do džungle s nečekanou radostí, že může opět chodit, má obrovské kouzlo. Stejně tak jako prostředí v té džungli, setkání s domorodým druhem (kočky jsou má oblíbená zvířata) a též let na létajících dracích (či co to bylo). Ovšem jakmile se začne děj rozvíjet, začal jsem mít pocit, že kromě efektů tu o nic jiného nepůjde. A když mám během nejnapínavější scény pocit, že by to mohlo skončit (sama o sobě byla podle mě dost dlouhá), je asi něco opravdu špatně. Potenciál do dalších dílů je však obrovský a vzhledem k tomu, jak se Cameron popral s druhým Terminátorem a Vetřelcem, věřím, že na druhý pokus nebude dojem tak chladný. Nezbývá než čekat, kdy konečně dostane druhý díl zelenou a splní sen fanouškům i ostatním. ()

Slarque

Největší filmová podívaná nejspíš na pěkných pár let dopředu. Cameron je jen jeden a všichni ti Bayové, Petersenové, Emmerichové a další proti němu jsou malincí. Výprava je špičková a občas vyloženě bere dech! Po technické stránce naprosto maximalistické a bezchybné. 3D tu je funkční nadstavbou, ne jen zbytečnou pouťovou atrakcí (a proto, trochu paradoxně, film stejně skvěle funguje ve 2D). Příběh sice není dvakrát originální, ale nemá hluchá místa a rozhodně nenudí. Na hercích to moc postavené není, ale nikdo ze zúčastněných to rozhodně nekazí. Prostě naprostá špička mezi popcornovými velkofilmy. ()

nash.

Alita mě přiměla vyhrabat po letech znovu Cameronův trumf a dát si opáčko. A přestože už to není IMAX, mozek si tu úchvatnou a dechberoucí velkolepost stále pamatuje, takže i na obrazovce to stále funguje. Jednoduchý příběh je stále aktuální, stejně jako jeho přímočaré a možná trochu naivní poselství, podívaná velkolepá a emoce stále spolehlivě rozeznívající. Jsem opravdu zvědav, kam to Cameron posune v dalšími díly. ()

Ratemus

Fenomenální scifi s kulervoucí vizuální onanií, skvěle napsaný i a perfektně záchrannými postavami, dechberoucí akcí... Úžasné prostě outstanding... ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (více)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (více)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (více)