Avatar před námi otevírá neuvěřitelný svět za hranicemi naší fantazie, svět střetu dvou naprosto odlišných civilizací. Nově objevená vzdálená planeta Pandora je mírumilovné místo s obyvatelstvem - Na’vi, žijícím v souladu s divukrásnou vegetací planety. Posádka vyslaná ze Země na své průzkumné misi objeví na Pandoře velmi cenný minerál, který by měl na Zemi nevyčíslitelnou hodnotu. Pobyt na Pandoře je ovšem pro člověka možný teprve po vytvoření jeho genetického dvojníka, hybrida Avataru, který může být ovládán psychikou oddělenou od lidského těla a fyzicky odpovídá původnímu obyvatelstvu Pandory, které má fluorescentní modrou kůži a dosahuje 3m výšky. Na tuto náročnou misi je vybrán mezi jinými také Jake Sully (Sam Worthington), bývalý námořník, který byl při jedné ze svých předešlých misí paralyzován od pasu dolů. A právě šance opět chodit přiměla Jakea, aby se do programu Avatar přihlásil.
Průzkumná mise je vyslána a po přistání na Pandoře je zcela ohromena úžasnou rozmanitostí místní vegetace. Stromy dosahují výšky mrakodrapů a světélkující prales je plný nádherných tvorů, které jste nikdy neviděli, ale také hrozných prehistorických predátorů. To je jen zrnko překvapení, které posádku čeká. I když se zdá, že po počáteční nedůvěře lidí Na’vi se posádce podařilo adaptovat a také získat prostor pro diplomatickou misi, pandořané se rozhodně nehodlají nechat kolonizovat a dojde ke tvrdému střetu. Jake, který se postupně sblížil s místním obyvatelstvem, a především s místní princeznou Neytiri, stojí před rozhodnutím, za koho bojovat ve finální bitvě, která má rozhodnout o osudu a vývoji celého světa. (Bontonfilm)

Zodiak455

Nádherná animace.Ovšem čekal jsem od filmu trochu víc akce.Jinak hodně dobře zpracované a těším se co nového sebou přinese další díl. ()

Miagy

Avatar je jednoznačne a nekompromisne významným míľnikom. Prelomom. Dlho tu nič podobné nebude. O deji nemá zmysel hovoriť - je jednoduchý, trochu fádny, okukaný ale akúsi hlbokú myšlienku tento film povedať nemal. Vizuálna stránka je naprosto fenomenálna, 3D takmer dokonalé, svet Pandory úžasný. PLUS: v prvom rade je (bola) to neprehnaná reklama, nečakané očakávania, kamera - prostredie, v ktorom sa natáčalo, farby, hudba, naprosto dokonalé. MINUS: slabší dej možno nemožno považovať za zápor, myslím si však, že kvôli nejakému kameňu to troška prehnali. Mali radšej hľadať svätý grál :) ()

ktL

Technologické demo s vylosovaným příběhem plným klišé aneb nenápaditá mašina na prachy. Rozhodně stojí za podívání, ale pevně doufám, že Cameron ve dvojce pořádně přitvrdí. ()

Rudyamon

Zajímavé komentáře k filmu: Mr. Filuta (jeho ohodnocení těch, kteří píší o předvídatelnosti je skvělé, sdílím jej ...), khedy, Marek1991 ... Nevím proč jsem čekal tolik let, než jsem si pustil tento neuvěřitelně krásný film. Možná jsem byl podvědomě ovlivněný lidmi, o kterých ve svém komentáři píše Mr. Filuta. Možná jsem se nechtěl nechat "ovlivnit komercí", byla to ode mně hloupost. Jistě, tento film je pravděpodobně nejdražším a nejvýdělečnějším filmem s nejbombastičtěší reklamou, ale podstatou je, že všechna nej jsou zasloužená. James Cameron vytvořil přímo neskutečně skutečný fantastický svět a to něco stát muselo, a to, že je to šikovný obchodník, to je jen jeho plus. Podstatné je, že je to génius, umělec s nekonečnou fantazií, která jde dál, než mnozí dokážou pochopit. Ještě nikdy (a to mi i Pan prstenů musí odpustit) jsem nebyl tak součástí děje, jako u Avatara. To, co dokázal Cameron vidět a přenést na plátno na kouzelné planetě Pandora, byla pastva pro oči a není tak dobrá reklama, která by dokázala na ten zážitek člověka připravit. Dech beroucí scény, krásná příroda, lidskostí (ale taky nelidskostí) nabitý děj - to je Avatar. Jsou mnohé originální nápady (připojování a propojování organismů na Pandoře), i mnohé ne zas až tak originální (chodící roboti s kabinou pro řidiče známe z Matrixu - ale to, že se v nějakém filmu objeví například auto neznamená, že další filmy jej už nesmí použít ...), dokonalá animace přízračné a podivné přírody na Pandoře a mnoho dalších perel, o kterých by se dalo psát, ale stejně je nejlepší tento film prostě vidět. Z hereckého obsazení jsem znal akorát Sama Worthingtona (z nepovedeného Souboje Titánů) a Sigourney Weaver, pochopitelně. Celkově bylo obsazení skvělé a každý byl na svém místě, "ten hodný" i padouch. Všichni se pod taktovkou Jamese Camerona zasloužili o jeden z nejlepších filmů všech dob, zcela určitě alespoň pro mně - 5 hvězdiček - 100% ... a možná i víc, když systém dovolí ... ()

Chip89

Já vím, že na tom Cameron dělal hrozně dlouho a zasloužil by si více. Vím,že to bylo spoustu práce už jen kvůli grafice. Myšlenka i příběh byli taky zajímavé, ale pro mě tohle prostě není. Tři hvězdičky jsou pro Camerona za jeho úsilí, který jiní diváci narozdíl ode mne dokázali ocenit. ()

Nagg

Avatar. James Cameron. První film ve 3D. Film, jehož celkový rozpočet tvoří 460 000 000 $. Velké davové nadšení. Asi vás zklamu, ale já tento entuziasmus nesdílím. Avatar považuji za jednu velkou nafouklou bublinu. Obecně mi Cameronovy filmy nic moc neříkají, Titanikem počínaje. Co se týče kamery, animace, soundtracku nebo speciálních efektů, nemám výtky. Barevný svět Pandora vás upoutá a udiví, ale není to na film oceněný spoustou cen trochu málo? Když se nabažíte provedení a soustředíte se na příběh, film začne nudit. Za tři hodiny filmu se nesetkáte s žádnou novou originální myšlenkou. Všechno už tu bylo. Od jiných světů, přes dvojníky až po myšlenku lidské touhy všechno mít pod kontrolou . Že ve filmu vidíte podobnost k některým příběhům, snímkům nebo skutečným událostem? Matrix, Pocahontas, kolonizace Ameriky? Od filmu, na který se tak dlouho čeká a mluví se o něm jsem asi čekala trochu víc. Pokud si odmyslím, že je točený ve 3D, že po grafické stránce je snad dokonalý, je vlastně o ničem. Nezanechal ve mně žádnou hlubší stopu, nesympatizovala jsem s žádnou z postav. Vlastně postav bylo tolik, že mi trvalo, než jsem si vůbec zapamatovala jejich jména a nestačila jsem si k nim vytvořit žádnou vazbu, takže pak v půlce filmu umřeli a já to buď skoro nepostřehla, nebo to ve mně nevyvolalo sebemenší lítost. Znovu už bych Avatara určitě vidět nechtěla. A že Cameron točí ještě druhý a třetí díl?! Kdo chce strávit devět hodin života tím, že se bude dívat na modrá stvoření pobíhající po Pandoře? Já tedy určitě ne. Budu se opakovat, ale pro shrnutí - bez vizuálních efektů je film směšně předvídatelný a bez nápadu. ()

Brinkley

Avatar jsem ve 3D neviděla, takže nadšenci animace přidejte jednu hvězdu. U jakéhokoli filmu pro mě ale stále zůstává prioritou dobrý scénář, uvěřitelné postavy a chytrý dialog (u akčních kousků alespoň nepředvídatelnost). Pokud má snímek dokonce i hlubší myšlenku, jsem nadšena. Avatar většinu z uvedeného postrádá a ve mně, i přes svoji nespornou technickou dokonalost, nezanechal hlubší emoce. Na megalomanské vize čaroděje Camerona nejsem asi stavěná a těžko s tím něco zmůžu. Nabízí se otázka, jaký má smysl vytvořit film, který vás sice může odrovnat v 3D sále, nicméně doma už si ho pustit nemůžete, protože následuje zklamání a v horším případě nuda. Odpověď je nasnadě, ale nebuďme tak přízemní... Na druhou stranu nelze Avataru upřít, že díky němu je o jednu povedenou epizodu Simpsonů navíc. ()

vozralec

Pozoruhodné. Nejlepší byl plukovník Miles Quaritch. Příště větší palební sílu a domorodci nebudou mít šanci. Takhle se rozhánějí švábi. ()

radeckator

Za poslední dekádu jediný sci-fi s opravdu dobrým nápadem pro mě zůstává District 9. Avatar je bohužel animovaný Tanec s vlky smíchaný s Matrixem s jedinou odlišností a to že indiáni zde nejsou rudí, ale modří a to je málo, i když ta grafika je fakt úchvatná. ()

MIRAS133

James Cameron musí mít ale hlavu. Po trháku, jako byl Titanic přijít s Avatarem. Opravdu obdivuhodné. Ačkoliv film trval téměř 2 a půl hodiny, ani na chviličku jsem se nepřestal divit. Úžasně promyšlený svět Pandora se senzačními efekty ( vodopády z letících ostrovů) a modrými domorodci, kteří se tolik podobají lidem. Sam Worthington se své herecké role ujal opravdu dobře a jen lituju, že se na konci filmu přeměnil na stálo v Avatara. Na pokračování filmu se těším, jen doufám že nezklame. Hudba je epická a skladatelům, ale i všem, kteří se na filmu podíleli tleskám a dávám 5* ()

karlee

Modráci jsou spojeni s přírodou, ale jak osedlat oranžového pterodaktyla, to jim musí ukázat americký mariňák! Viděno v TV, takže efekty nijak neohromily. Pár nápadů kopíruje japonské anime, ale celkově je to standardní dobrodružný film plný žánrových klišé. ()

Trixinka

Z počátku jsem velmi váhala, než jsem se rozhodla na tento filmový počin podívat. Odrazovala mě poněkud délka a hlavně ta mediální vřava co tento film vyvolal. Ale stalo se, a film jsem viděla a teď si dovolím ho i hodnotit. Co se vizuální stránky týče, nelze vytknout zhola nic. Ale mě bohužel stačilo pár záběrů této ač nádherné práce. Je to možná tím, že jsem film neviděla trojrozměrně, nejsem moc velký fanda těchto 3D efektů. Dějově mě film po hodině začal naprosto nudit, a spíš jsem koukala, kdy už bude konec. Zápletka filmu mi přijde tak ohraná a jednoduchá, konec více méně jasný od začátku. Takže prozatím hodnotím jako průměr, i když možná po dalším shlédnutí svoje hodnocení upravím. ()

kacur.da

Jestli mi ještě někdy v životě někdo řekne "Zřím tě", nakopu mu zadek. Jak nepochopitelná mánie napadla svět v pohledu na tuhle kopii původně docela dobrých filmů! ()

M1911

No v 3D kině to muselo bejt móc pěkný, na mé full hd tv to v 1080p taky vypadalo fajn, ale obsahově je to strašná sračka... 3* za ty barvičky. ()

darthvader77

Cameronova zásadní prohra. Triky skvělé, herecké výkony taky není k zahození dokence i pár hlášk., ale námět a příběhem vůbec je jen digitální Pocahontas. Bylo zde úplně nové téma, které mohlo mít mnohem víc originální. Lehký příjemný nadprůměr, rád se na ten film podívám, ale od tvůrce takových námětů jako Terminátor a Vetřelci čekám víc. Uvidíme jak si povedou další díly ()

Trauma

Nenávidím akční a válečné filmy, miluju hipísárny a Princeznu Mononoke. Tohle je taková slátanina. Trochu vztahovačně si říkám: naroubovali hipísárnu na valečný akční film, aby mě přinutili se na něj podívat. Hehe, milovník akčních filmů a odpůrce stromečků a pohádek to možná vidí naopak (naroubovali tam akci a válčení, aby mě přinutili podívat se na hipísárnu). No, a já nevím jestli to je dobře, nebo špatně. Každopádně se mi to narozdíl od všech ostatních akčních filmů docela líbilo, ale tu hranici od typu filmů, které nesnáším, k filmu, který by se mi opravdu líbil to rozhodně nepřekročilo. Začátek a scény mimo les byly dost nuda, ale to byl možná záměr. Co mi dost vadilo byl ten rozdíl mezi hraným a počítačovým, bylo to skoro jako bych koukala na dva různé filmy, nebo nevím, jak tu necelistvost popsat. No a pak taky vykonstruovanost v některých chvílích příběhu, hlavně ke konci, jako by se příběh vymkl kontrole autora a bylo jej třeba sešroubovat. Další zklamání přišlo při omrknutí zdejšího profilu Jamese Camerona. Avatar 2, 3, 4. To bude jako co? Svatba, děti, vnoučata??? ()

k4m1k4z33

Nemůžu říct, že bych byl filmem úplně unesen. Děj sám mě zaujal do chvíle než se zemská chátra dostala na Pandoru s plánem "co je doma to se počítá". Pak už jsem předpokládal jak všechno dopadne a jen jsem čekal co mezi začátek a konec bude v tom rekordně dlouhém čase nataženo. Jak jsem z traileru očekával, vizuální stránka filmu mě naprosto vzala, příběhová byla pro mě o dost slabší a nebýt úchvatného 3D zpracování, zařadil bych film mezi rodinné filmy na nedělní dopoledne. Nicméně originalita zpracování se nedá Cameronovi upřít a i přes pro mě chabý děj a velice nataženou stopáž dávám čtyři hvězdy. ()

j.linhi

Dějově? Co mi to jen připomíná, Tanec s vlky, Poslední samuraj? Myslim že na stejnej zpusob byl dělanej i jeden díl Hvězdný brány (toho seriálu). Takže děj neni nic moc, ale co je originalni tak to je vizualni stranka filmu, nebejt toho možna bych dal dokonce i jen 2 hvězdy. ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (více)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (více)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (více)