Reklama

Reklama

Sbohem, Bafano

Trailer

Obsahy(1)

James Gregory, mladý a ambiciózní vězeňský dozorce, přijíždí s manželkou a dětmi na ostrov Robben Island. Je pevně a neotřesitelně přesvědčen o správnosti politiky apartheidu v Jihoafrické republice a o nebezpečnosti černošského obyvatelstva pro bělochy. Ne vždy však tato stanoviska zastával, v dětství se přátelil s černošským chlapcem, který jej zasvětil do tajů svého jazyka, což právě na Robben Islandu může uplatnit. Je pověřen svým nadřízeným, aby osobně dohlížel a kontroloval veškerou korespondenci hlavního vězně - Nelsona Mandely. Čím více se však seznamuje s osobností a názory černošského vůdce, začíná pochybovat o správnosti a smyslu svého povolání... (claudel)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (57)

klerik 

všechny recenze uživatele

Dobrá téma. A film ju nekazí, napriek určitej dávke obyčajnosti. Diane Kruger mala pre mňa ešte nedávno privlastok "tá z Tróje", no stále viac ma prekvapuje vážnosť iných filmov, kde hrá. V podstate trochu klubovka, kde sú postavy dobre obsadené, správne ľudské a uveriteľne sa vyvíjajúce. Téma rasizmu je podaná nenásilne a pôsobivo. Celkovým vyznením mi to pripomenulo rovnako dobrý PROTIKRÁLIČÍ PLOT (Rabbit-Proof Fence). Sympatické je aj to, že tu nikto netvrdí, že Mandela nebol terorista.... ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Glorifikácia Mandelu je tu zjavná, ale film je to zaujímavý. Ten prerod hlavnej postavy je pozoruhodný, zo zástancu apartheidu sa stal normálny človek. Avšak ani tá proklamovaná nová sloboda a nová JAR nezaznamenala veľký úspech, To už sa filmu netýka, ale predsa len sa z krajiny zem zasľúbená nestala a celý ten Mandelov odkaz ostal pokrútený a vlastne on sám je už dnes pochybným nositeľom Nobelovej ceny za mieru, ktorú už dali kadekomu. Inak Diane Kruger opäť veľmi skrášlila obrazovku. Na rozdiel od Fiennesovho fúzika jej to veľmi pristalo. ()

Reklama

honajz 

všechny recenze uživatele

Na současnou dobu politicky korektní pohled na osobu Nelsona Mandely očima jeho bývalého dozorce. Neupírám bývalému dozorci, podle jehož vzpomínek vznikla nejprve kniha a posléze film, snahu co nejvíc objektivně podat zprávu o svém setkání s Nelsonem Mandelou a jak to ovlivnilo jeho život i nazírání na apartheid. Jenže od vzniku knihy uplynula řádka dní, co se dřív nesmělo říkat, je dnes naopak žádoucí říkat, a tak není divu, že film vypadá jako agitka. A nejenom jako agitka, ale jako pohádka. Na jedné straně jsou ti hodní, kteří bojují za nezávislost JAR, a na druhé ti zlí bílí, kteří zemi uzurpují a vysávají. A mladičký dozorce, který do té doby věřil proklamované spravedlnosti ze strany bílých, po setkání s charismatickým vůdcem pomalu, ale jistě mění názor. Tenhle film (jenž se veze na nedávno objeveném zájmu filmařů o Afriku) než filmařinou (i když kamera je velice dobrá a částečně výběr písní) zaujme spíše onou politickou nestálostí. Vezměte si jenom Afghánistán - když ve filmu Rambo 3 pomáhá americký mstitel afghánským povstalcům proti Sovětům, nikdo netušil, že by o pár let později mohl nějaký ruský "rambič" jít pomáhat afghánským povstalcům proti Američanům, kteří se se sem nakýblovali... Na disku najdeme jako bonus jen trailer (1:28) bez titulků, jinak ještě zaujme zcela nepotřebná, avšak DTS stopa u zvuku. Publikováno: 22.07.2008 ()

Radiq 

všechny recenze uživatele

Filmy podle skutečnejch událostí ve mě vždycky zanechají větší vrstvu zájmu a vcítění se do rolí zúčastněných. Když se jim děje nějaká křivda, tak je pak poměrně jednoduché zatáhnout diváka do událostí a soucítit s těma hodnejma. A to se přesně stalo u tohohle filmu mě. Mandela je pro mě pojem, ale nikdy jsem toho o jeho životě moc nevěděl. Jsem rád, že takovej film byl natočen. Ptáte se, proč hodnotím tak nízko? Ptejte se dál, ale já to nevím... je to prostě takovej můj pocit. Hned po shlédnutí bych dal 4, ale to by na mě působily dojmy a city. Střízlivým pohledem takhle. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Hodně utopené v pathosu, k tomu mizerný dabing (Studio Budíkov pro Bonton, 2008). Taky vás začně štvát, že zatímco Dennis Haysbert (Mandela) stárne divákům před očima, Joseph Fiennes a Diane Kruger jsou pořád skoro stejní (mladí). Hezká krajina kolem věznic, dobrá hudba a povedená kamera. Ostrý útok na city se však moc nekonala a film bohužel ukazuje jen tu část problematiky apartheidu, která se scénáristům hodila. Snímek se tváří jako hlubokomyslný, ale je to právě hloubka, která mu nejvíc chybí. ()

Galerie (31)

Zajímavosti (3)

  • Vzhledem k tomu, že hlavní role ve filmu obsadili američtí herci, bylo pro všechny nutné nacvičit odlišný afrikánský přízvuk. Joseph Fiennes a Dennis Haysbert se mimo to museli naučit i několik vět v jazyce Xhosa, který je pro své specifické cvakavé zvuky jedním z nejsložitějších jazyků na světě. (Candice)
  • Film je založený na knižnej predlohe s rovnomenným názvom, ktorej autormi sú James Gregory a Bob Graham, a ktorú publikoval Robert Laffonte. (MikaelSVK)
  • Celý film sa natáčal v Juhoafrickej republike, konkrétne na Robbenovom ostrove, v mestečku Plumstead, Kapskom meste či Johannesburgu. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama