Reklama

Reklama

Mrakodrap, který má stopětatřicet poschodí a před sebou slavnostní uvedení do provozu, postavil stavební magnát Jim Duncan podle návrhu architekta Douga Robertse, který využil nejen všech svých znalostí a zkušeností, ale také nejmodernějšího vybavení a poznatků v oblasti bezpečnosti. Ani jeden z nich však netuší, že Duncanův zeť Roger do stavebních prací nejednou zasáhl a v rámci pochybných úspor udělal z mrakodrapu smrtící past. Zatímco se na slavnostní otevření sjíždějí významné osobnosti, vznikne v jednom z malých skladišť pro údržbu k malému požáru. Nikdo netuší, že polovina supermoderního bezpečnostního systému nefunguje a požár se pomalu šíří. Následuje selhání elektrického systému, a když se oheň setká s plynem, dojde k explozi, která promění mrakodrap v planoucí pochodeň a odřízne hosty od možnosti uniknout smrtícímu žáru. Do boje s živlem se pouští nejen zoufalí lidé uvěznění v nebezpečné pasti, ale také hasiči pod vedením chladnokrevného a odvážného Michaela O'Hallorhana. Je to závod s časem, závod, v němž padají masky a na povrch vyplouvá pravá a často nečekaná tvář jednotlivých postav. O poslední odvážný kousek se pokusí Doug s Michaelem, kteří chtějí odpálit obrovský rezervoár na střeše mrakodrapu, obsahující téměř dva miliony galonů vody. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (564)

petero 

všechny recenze uživatele

Ďalší z rady vynikajúcich katastrofických filmov, ktoré v tej dobe vznikali ako na bežiacom páse, s obľúbenou hereckou elitou McQueen a Newman, ktorá zrejme prispieva k vyzdvihnutiu práve tohto filmu nad tie iné rovnako vydarené. Mne sa však zdá, že predsa len The Poseidon Adventure na mňa zapôsobil napínavejšie. ()

larelay 

všechny recenze uživatele

je velmi tazke hodnotit film, ktory ma uz 40 rokov a akcne a katastroficke filmy to maju este horsie. dramy mozu mat aj 50-60 rokov a pribehu to moze skor pomoct, ako uskodit, avsak tento typ filmov, akym je Sklenene peklo, musi byt niecim vynimocny, aby dokazal zaujat aj po takej dlhej dobe. velkym negativom filmu je dlzka. takmer tri hodiny su naozej prilis. herci nepodavaju ziadne oslnujuce herecke vykony a dialogy, nuz, tie su niekedy takmer az komicke. ale aby som nebola zase iba kriticka, tak efekty na tu dobu fajn, Steve a Paul, tak na tych sa mozem pozerat v comkolvek, to je fakt. a postava Stevea bola naozaj velmi sympaticka. strasne som mu fandila. aby som to teda zhrnula, na sobotne alebo nedelne poobedie celkom fajn, ale jedine v povodnom zneni, inak si to snad ani neviem predstavit. ()

Reklama

genetique 

všechny recenze uživatele

Mať podobné personálne a materiálne zabezpečenie filmu v dnešnej dobe, to by bola lahôdka. Ale na svoju dobu vyše tridsať rokov dozadu dokáže veľmi perspektívne konkurovať aj dnešným rivalom na trhu, dokonca vytvára aj mierne monopolné postavenie. Počas náročnej minutáže sa prakticky stále niečo deje, niečo (niekto) padá, niečo sa hasí, zachraňuje. V krajných situáciách nesmú chýbať dramatické výstupy, kedy sa do popredia dostáva pravá stránka ľudského charakteru. To v mnohých podobných filmoch chýba, tu to divák dostane aj s úrokmi. Z čoho mám väčšiu radosť je, že technické kiksy alebo logické prešľapy sú maximálne zminimalizované. To však nie je prípad hereckého faktora, kde okrem McQueena a Newmana im takmer nikto v prejave nestíhal. 90%. ()

Morien 

všechny recenze uživatele

(1001) Viděla jsem víc lepších filmů o lidské pýše. Ale pocit zhoubné monumentality z toho divák získá, to zase ano. Já mám u tohohle typu filmů problém s tím, že při takovém množství postav není příliš času ani prostoru pro emocionální investování do osudů a ze všech jsou jenom takové pokusné myšky. Říkám si: "Faye Dunaway neumře, na to je moc slavná, ale tuhle paní neznám, chudák paní, ta někam nejspíš spadne." A takováhle schematizace a objektifikace (pořád nevím, jestli je to opravdové slovo) lidského prožitku mi nedělá dobře. Ten odstup je pro mě ve své podstatě děsivější než všechny plameny a výšky dohromady. Závěrečné zmoudřelé hlášky tří hlavních mužů potom v takovém světle působí směšně a školometsky a míjí se jakýmkoliv účinkem. Kombinaci nejpůsobivější/nejumírněnější/nejpravděpodobnější závěr dějového oblouku u mě vyhrál Fred Astaire - a za povšimnutí stojí to, že svůj "message" předal beze slov a se zvířetem v náručí. Co se týče napínavosti, tak jsem si u filmu pletla šálu a v klíčových situacích mi utekly tři oka, takže čistě z tohoto hlediska by si film zasloužil plný počet bludišťáků. Po zprůměrování mi ale vychází průměr. ()

Xmilden 

všechny recenze uživatele

Věřím že film udělal mrakodrapům podobnou "službu" jako svého Čelisti koupání v moři. V 70. letech zkrátka číhalo nebezpečí a následně smrt úplně všude. Na konci Skleněného pekla jen suše zazní, že vše dopadlo dobře, že mrtvých není ani 200. McQueen je prostě drsoň jako prase. Já měl ovšem vždy raději Paula Newmana. 85% ()

Galerie (63)

Zajímavosti (44)

  • Natáčelo se od 9. května do 11. září 1974 v San Franciscu. (Varan)
  • Ve snaze získat nefalšovanou reakci osazenstva, vystřelil režisér Irwin Allen do stropu bez toho, aniž by herce varoval a ihned natáčel. Trik se povedl. (džanik)
  • Oba romány byly inspirovány stavbou mrakodrapů World Trade Center z počátku 70. let. V románu Richarda Martina Sterna „Věž“ se fiktivní 140patrová budova nachází hned vedle (bývalé) severní věže WTC. Děj vrcholí záchranou lidí právě cestou severní věže WTC. (džanik)

Související novinky

Zemřel O. J. Simpson

Zemřel O. J. Simpson

11.04.2024

Ve věku šestasedmdesáti let zemřel ve středu 10. dubna v nevadském Las Vegas bývalý profesionální hráč amerického fotbalu, úspěšný herec a později jedna z nejkontroverznějších osob americké kultury a… (více)

Reklama

Reklama