Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Založeno na pravdivém příběhu masového vraha a kanibala A. R. Čikatila. Andrej Romanovič Čikatilo z Rostova v letech 1978 - 1990 prokazatelně zavraždil celkem 53 lidí různého pohlaví a věku. Nejdříve je pohlavně zneužil a pak trýznivým způsobem usmrtil. Vyšetřováním bylo také prokázáno, že část svých obětí i pojídal. Popraven byl 14. února 1994 střelou do týla. Podle těchto událostí byl natočen film Evilenko s Malcolmem McDowellem v hlavní roli. (Intersonic)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (109)

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Na jedné straně masový vrah pravděpodobně jako symbol stalinistického vraždění, na straně druhé skutečný Čikatilo, který vraždil především proto, že jinak nebyl schopen dosáhnout erekce. Nejsou to věru strany, které by kráčely bok po boku ke stejnému sdělení. Čikatilo nijak zvlášť zaníceným komunistou, pokud jsem četl správně, nebyl a i kdyby byl, jistě nevraždil, neznásilňoval a nepojídal své oběti právě z toho důvodu. SPOILERY. Motiv Evilenkův však je právě takový, byť trochu rozmlžený psychoanalytickými nebo dokonce možná až pseudopsychoanalytickými řečmi. Mně však příčina vražd nalezená ve ztrátě identity člověka jako komunisty zapříčiněná zmíráním komunismu samého, přijde nevěrohodná. Takový člověk by jistě svůj vztek nevybíjel na desetiletých holčičkách. V symbolickém významu lze samozřejmě Evilenkovu řádění přisoudit ledaccos. Já bych tady vypíchl především skutečnost, že komunismus při svém pomalém umírání nezmohl se na žádné orgie zkázy. Jenom řečnil a ve světlých momentech se snažil i pozitivní konat. Evilenko podle mého názoru svou dobu dobře nevystihuje. Nic tomu nepomůže ani fakt, že jeho profil sestavený filmovým psychoanalytikem jeví se vnitřně soudržně. Přesto však právě Evilenkova postava jeví se nejlépe propracovanou, neboť jeho patologicky zapálený komunismus sice nedokážu chápat jako silně významotvorný, ale ani s vražděním rozporný. O mnoho hůře dopadlo jednání psychoanalytika. Nejdříve odmítá pomoci vyšetřovatelům, ačkoliv i jemu musí být jasné, že tentokrát jde jen o dopadení šíleného masového vraha. Po něm pak pátrá na vlastní pěst a když jej dostihne, nechá se po sdělení: "Sem tvoje fotřisko, Lukáču," odkráglovat. Hádám, že symbolika spočívá v tom, že žid Marx(psychoanalytik) je otcem, uvnitř milého, komunismu, ale Stalin (Evilenko) to všecko zkazil. Škoda ovšem, že víc vypadá jako Freud než Marx. Vyšetřovatel Lesjev není nijak zajímavý a jeho motiv: "Chytám vraha malých holčiček, páč sám mám malou holčičku," působí velmi levně. Bezdětní by to jako flákali? Dokonce jsem se bál, že film bude vrcholit bojem s Evilenkem právě o život jeho holčičky, jiný důvod častých náhledů do života Lesjevovy rodiny jsem neviděl. Naštěstí ne. Teď mohu se tázat, zda-li Grieco pohrál si chytře s divákovým očekáváním, aby jej intelektuálsky zbořil, nebo to tam prcnul kvůli zdůraznění onoho motivu k vyšetřování. Sázím na to druhé. KONEC SPOILERŮ. Avšak díky Evilenkově odporně zachmuřenému výrazu a slušně socialisticko realistickým kulisám přesto silné *** dám. ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Volnější rekonstrukce Čikatilova případu, která si bohužel přidává pár věcí, které působí rušivě a nesmyslně. Jde především o motivaci, která vedla Čikatila k vraždění. Zde je úzce spojena s perestrojkou, kvůli které u oddaného člena tvrdé linie propukne jistá forma schizofrenie, což je hodně přitažené za vlasy. Další věcí je schopnost hypnotizovat své oběti. Tahle kombinace filmu rozhodně neprospívá, stejně jako poněkud přepálená stopáž. Co je naopak pozitivní je Malcolm McDowell, který sice podal Rostovského řezníka až moc démonicky, ale to v tomhle případě nebylo na škodu. Fajn byl i Csokas jako vyšetřovatel a celkem solidní prostor dostalo i vraždění, které ačkoliv nebylo znázorňováno nějak naturalisticky, působilo to správné mrazení. Na Občana X Evilenko sice nedosahuje, ale určitě stojí za podívání. 60% ()

Reklama

Epistemolog 

všechny recenze uživatele

¨Jsem šílená zrůda, omyl přírody.¨ A. R. Čikatilo. Zajímavá je závěrečná část filmu, kdy po Evilenkově popravě asi rok poté Americká ambasáda žádá vydání Evilenka živého. Film z italské dílny je depresivní, jak atmosférou tak politickým cítěním. Výborně se blýsknul novozélanďan Marton Csokas v roli mazaného inspektora a Frances Barber jako psycholog a soukromé očko. McDovvellovi se sice nevyrovnají, ale aspoň to nestojí celé jen na něm. ()

liborek_ 

všechny recenze uživatele

Trochu mě zaráží, že hodně lidí, čekajíce věrnou rekonstrukci příběhu rostovského Jacka rozparovače, zklamaně odbývá tento film jako nevěrohodný, překrucující skutečnost. Jistě na tom má svůj podíl i ten bombastický distribuční text. Fakt je ten, že tento film je Čikatilovým případem pouze inspirován k načrtnutí příběhu s poněkud větším přesahem, než je "pouhý" popis patrání po jedné zrůdě, následném vyšetřování, souzení a odsouzení... Vždyť tomu, kdo o případu Čikatilo aspoň něco málo ví, je jasné, že "takto" to rozhodě nebylo, a kdo o tom neví nic, nemůže si vytvářet nějaké zkreslené znalosti už jen proto, že hlavní hrdina se jmenuje (symbolicky) Evilenko.... Tento film není konkurencí Občanu X a jen těžko se s ním dá srovnávat. Sám David Grieco naznačuje, že rozhodně nejde o příběh konkrétního člověka (viz zde). Režisér měl o případu velmi podrobné informace z první ruky a nelze ho proto ani obviňovat z neznalosti. Spíše se snažil vylíčit kontext doby, napětí mezi starými konzervativními komunisty stalinského typu (Evilenko) a mladou gorbačovskou krví (Lesiev) a konečně hlavně všudypřítomné a více či méně skryté šílenství ztělesněné v jádru sadistickou a kanibalskou zrůdou. Film má nespornou atmosféru, je přesvědčivý, odsýpá... Hodně tomu napomáhá vynikající výkon Malcolma McDowella, který už hodně dlouho hledal opravdu dobrou roli (kdeže jsou sedmdesátá léta..?) - zde ji našel a vypořádal se s ní skvěle. Scénář to sice trochu přehnal se zdůrazňováním té hypnózy, ale nešť... Zato je tam celá řada podivuhodných scén, které berou dech - třeba ta, kdy se setká Evilenko s jedním vojínem, maje přitom papulku ušmudlanou od krve.... :) Slušná podívaná. ()

NinonL 

všechny recenze uživatele

Na tomto psychologicko-fiktivno-dokumentárním snímku se mi líbil jen konec. Jak masového vraha chtěly Spojené státy a Německo živého (na výzkum čeho a proč?) a nabízely za něho horentní sumu. Marně. Dějově je to podprůměr, protože do toho zase cpali komunismus, Stalina a kdo ví co. Takže se film změnil na nesourodou směs politiky s krimi. Nefunguje to, tuto kombinaci by dokázali dobře natočit jen Rusové, kteří tu dobu prožili in natura. Nikdo jiný tomu nerozumí. Film byl pro mě, přes celkem dobrý výkon Malcolma McDowella, zklamáním. ()

Galerie (15)

Zajímavosti (16)

  • Název filmu je dobrou ukázkou toho, jak se při tvorbě filmů promýšlí detaily, jež mají vyvolat v divákovi správné asociace a emoce. V tomto případě jde o příjmení hlavní postavy, obsahující v sobě anglické slovo "evil" čili "zlo", které má v divákovi zesilovat dojem hrůzostrašné nehumánnosti vraha. (Aelita)
  • Andrei Chikatilo (Malcolm McDowell) byl narozen 16. října 1936 v Jabločnoje Ukrajina a popraven 14. února 1994 v Novočerkassk Rusko. Byl otcem dvou dětí a to Yuri Chikatilo a Lyudmila Chikatilo. (Albydeeere)

Reklama

Reklama