Sirotčinec

• Španělsko El orfanato (více)

Mrtvé děti si chtějí hrát... Laura vyrůstala v sirotčinci na mořském pobřeží a po třiceti letech se spolu s manželem a synem vrací do míst dětství. Ráda by znovu otevřela opuštěný ústav jako domov pro postižené děti. Její syn se však na novém místě začíná chovat zvláštně a Laura se pomalu přesvědčuje, že starý dům má své hrůzostrašné tajemství, o kterém neměla ani potuchy! (oficiální text distributora)

Mr.Ripley

Jedna z nejkrásnějších "pohádek" pro dospělé plně využívající žánrových pravidel a klasického španělského hororového "konceptu". ____ P.S. Nádherný hudební podkres. ____ P.P.S Belén Rueda svým hereckým uměním bere dech! Již se dívám po dalším jejím děsivém kousku! ()

filmmovier

Konec slabší a vlastně až moc "dobrý", ale jinak je to ucházející podívaná. To, že Španělé umí točit filmy je stará známá věc, a o hororech to platí obzvlášť. V těch filmech je působivé kouzlo, velice těsné, teméř se prolínající spojení reality a fantaskního světa a imaginace víc, než ve všech filmech Tima Burtona dohromady (pořád ho mám rád.) A úplně stejně je to s tímhle skvělým horůrkem o opištěných dětech. Ano, ano, děti a horor - další spojení, které odjakživa fungovalo. Prostě tenhle film nemá ani jediný nejmenší předpoklad k tomu, aby zklamal. Opravdu, nezklamal, ale přesto to na plný počet není, mě to ke konci přišlo až moc pohádkové. Jinak ale - vynikající herecké výkony (obzvlášť teda Belén Rueda), splývající realita a fantaskní svět, vypointovaný scénář, úžasné scény, dokonalá atmosféra. Takovéhle nenároné horory by se měly točit častěji, takhle si to představuju. A ten chlap, co to natočil, má pořád ještě čas se výrazně prosadit. 85%. Jó, Španělsko... skvělá to země. ()

chelseaman22

Ono si stačí pustit cokoliv, co je made in Reino de España a šance na to, že divák bude zklamán, se s pravděpodobností 95 % blíží jistě nule. El orfanato je zářným příkladem toho, jak Španělé umí žánr drama/thriller, jehož největší devízou je brilantní scénář, který diváka udržuje v permanentním neklidu. Závěr šokující. 85 % Celosvětový příjem k 24. 4. 2019: $78,638,987, což je 19,66 násobek rozpočtu ()

LUKICKK

Dobře natočený, dobrý příběh, ale málo lekaček a strašidelných momentů, dost nevyužitého potenciálu, ale i přes to fajn film. ()

kozina

Ta atmosféra byla fakt síla, už dlouho jsem nebyl u filmu tak napjatý a čekal kdy se zase leknu. Ani skvělé nečekané zakončení nechybělo :) ()

markuc

Film mne velmi prijemne prekvapil, neni to nastesti klasicky horor ve smyslu "tuny krve", ale prijemne jsem bal v nekterych momentech. Guillermo del Toro ma i jako producent evidentne dobry cich na zajimave pociny - jen tak dal. ()

arbitr

Já zas tak nadšený nejsem, nebylo to špatné, ale spíše průměr. Zápletka s dětmi hraje trochu na city, směřuje k dramatu spíše než hororu a ten konec bych si také dovedl představit bez vysvětlujícího dovětku. Moc jsem tomu nevěřil, některé momenty byly spíš úsměvné - třeba ta rozšklebená ústa bývalé vychovatelky. Herecky vyniká pouze hlavní hrdinka, G.CH. v roli pod její úroveň a taky to tak dopadlo. Ale zase v porovnání s jinýmy psycho-horory lepší průměr. ()

JimmyII

Rozhodně nadprůměrný horor, který není složen jen ze samých lekaček a tun cákající krve. Naopak, hraje se tu na napětí, tajemství a emoce. El Orfanato je správná duchařina, pravda, trošku podobná Těm druhým, ale to nevadí, protože každý další takovýhle horor je vítán. Téma prokletého domu je sice otřepané, leč patří k hororu tak, jako milostný trojúhelník k romantické komedii. A já říkám, že dnes už nejde o to CO, ale JAK. A tenhle film je rozhodně natočen krásně, s citem, skvělými herci a ještě krásnějšími lokacemi. A to stojí za vidění. ()

Sfinkter

Atmosféra je vybudována docela slušně, malý Michael Myers člověka dokáže vylekat. Ale Sirotčinec je především mysteriózní drama, ne vše jsem pochytával z první. ()

lucieK

Musím přiznt, že tenhle film mě docela zklamal. Všichni koho znám o něm neustále mluvili, jaký je to vyníkající horor, ale mně přišel zdlouhávý, se spoustou slepých a nudných míst. Strachu a napětí v něm taky moc nebylo a ke všemu ten happy end, to všchno mě jen utvrzuje v mém rozhodnutí třech hvězdiček. ()

Karush

Nemám slov, záver a originalita snímku ma fakt dostala. Sirotinec je až do hrejivého konca skvelým filmom s veľmi tajomnou a až nepríjemnou atmosférou. Aj ako horor skvelo funguje, ba pre mňa bol aj niečím viac. Podobné horory by sa mohli ďalej natáčať, ak to vlastne pokladáte za horor, ja sa zas nedokážem prizerať mučeniu ľudí a ich trápeniu a boji o život, v dnešnej dobe ľudia očakávajú v horore len toto, a podobný film ako tento považujú len kvôli tejto skutočnosti za priemerný a slabý. ()

Samuel7

Zase jsem se jednou těšil na vysoce hodnocený film a byl jsem zklamán. Film se často podobá předchůdcům jako Šestý smysl nebo Ti druzí, ale těm se nemůže ani v nejmenším vyrovnat. Vše už bylo viděno a tady je to často jen průměrně natočeno. Určitě ale zaujme Belén Rueda, která se role chopila opravdu obdivuhodně, bez ní nevím, jak by to dopadlo. ()

Raven0

Kdybych před nedávnou dobou neviděl horor Tma, asi by to bylo lepší... Protože filmy Sirotčinec a Tma jsou si až nehezky podobný. Neustále se mi do hlavy vkrádala myšlenka, že něco takového už jsem prostě viděl. A ani zpracování mě nenadchlo. Když jsem zaslechl, že film produkuje Toro a že režisér se jím nechal dost inspirovat, zajásal jsem. Čekal jsem magicko-mystickou mrazivou podívanou... A ono nic. Jen prachsprosté vykrádaní a směšně trapný konec. ()

Tomasso001

Já tu nebudu nijak šetřit chválou... Film jsem dlouho odkládal, protože horory poslední doby moc nemusim a vždycky mě hodně zklamou, ale tahle paranormální jízda mě neskutečně mile překvapila. Atmosféra hustá, že by se dala krájet, nelogičností a zbytečným zabíjením se film vystříhal a o to je zajímavější. U dost hororů se směju místo abych se bál a nemám je moc rád, ale takovéhle kousky si nechám líbit a o to větší z nich mám radost ()

Elementál

Ano! Po delší době konečně nějaký film, který stál fakt za to. Sirotčinec je sice "jen" obyčejná duchařina, ale s až podivuhodnou hloubkou a přesahem. Pánové Bayona a del Toro stvořili dílko, které se vymyká klasickým příběhům o duších v mnoha směrech - emocionální dopad na diváka ja zcela zdrcující a atmosféra by se dala krájet mačetou. I herecké výkony jsou přesvědčivé, scénář je inteligentní a propracovaný (včetně zajímavé pointy). Zkrátka a dobře - další ukázka naturalistického, děsuplného Španělska, v které nalezneme stopy jak del Torova Faunova labyrintu, tak Shyamalanova Šestého smyslu. Pro všechny, kteří se rádi bojí a nepotřebují k tomu hektolitry umělé krve... ()

LordSnape

Velice atmosférický a dechberoucí snímek, který vyniká svou hudbou, vhodnými exteriéry (starý dům, podzemí a maják) a přesvědčivými hereckými výkony. Příběh sice není nikterak originální (vzpomeňme třeba na "Ti druzí"), ale i tak si závěrečná pointa zaslouží pochvalu, když se vám u toho skoro zastaví srdce a říkáte si: "Cože? Tak to je krutý!" ()

LadyDevil

No panečku, to byla ale atmosféra! Je mi líto, že jsem nakonec nemohla Sirotčinec poprvé shédnout v kině - tam by to všechno působilo ještě 10krát silněji...už jsem dlouho nezažila, aby se mi při filmu nevědomky zastavoval dech anebo pořádný lekavky, kdy člověk s sebou opravdu trhne. Už jenom samotný dům vybraný pro sirotčinec působil vcelku strašidelně a když se do toho zapojí masky, dětská představivost, stará babka coby sociální pracovnice, opuštěná jeskyně..zkrátka nic z toho na mě nepůsobilo uměle, i díky hlavní hrdince - statečné matce, která zahrála svoje zoufalství a zároveň odhodlání prostě úžasně....No a konec mě dostal - perfektní thriller, co strčí do kapsy všechny rádoby duchařský filmy s lítajícíma hračkama a hýbajícíma se stromkama:-) ()

lennyd

Lara strávila své dětství v malém siročinci, a na toto období má příjemné vzpomínky. Proto se v dospělosti se svým manželem chystají tento sirotčinec zrestaurovat, a starat se zde o opuštěné postižené děti. Sami totiž mají adoptovaného malého chlapce Simona, který trpí nevyléčitelnou nemocí. Ale v prastaré budově se děje něco podivného, a když jednoho dne Simon zmizí, rozhodně se Laura, že všemu přijde na kloub. Ale bude se muset vrátit hodně do minulosti ... Co je na filmu naprosto bezkonkurenční je jeho temná atmosféra - hlavně v druhé polovině. Ale i první část, kdy se vlastně nic neděje je natočena tak, že divák _čeká_ kdy se něco stane. Ač si myslím, že jsem horory docela otrkaný, ve scénách kdy Laura hraje hru "cukr, káva, limonáda" s duchy jsem se klepal jak osika. Své tomu dodalo, že jsem film viděl v originálním změní - a přece jen, španělština není jazyk, kterým bych vládl. Další z filmů, který se postaví do řady k Těm druhým či Šestému smyslu.. ()

Dawid199

Hlavní věc, která mi vadila byla neoriginalita filmu, kterou ovšem nahrazovala dobrá atmosféra, tím ale neříkám, že jsem se u toho bál. Mám holt asi moc vysoké nároky, co se hororů týče. ()

38. Premios Goya – výsledky

38. Premios Goya – výsledky

11.02.2024

V sobotu 10. února 2024 byly předány výroční španělské filmové ceny Goya. Slavnostní ceremoniál proběhl ve městě Valladolid, předávání cen tak vůbec poprvé probíhalo ve španělském regionu Kastilie a… (více)

Udělen první "ČSFD Honor Award"

Udělen první "ČSFD Honor Award"

26.04.2015

Hollywoodští skladatelé v Praze