Reklama

Reklama

Life on Mars

(seriál)
Krimi / Drama / Mysteriózní
Velká Británie, (2006–2007), 16 h (Minutáž: 60 min)

Hudba:

Edmund Butt

Hrají:

John Simm, Philip Glenister, Liz White, Dean Andrews, Joanne Froggatt, Archie Panjabi, Lee Ingleby, Stephanie Jacobsen, William Matheson, Kevin McNally (více)
(další profese)

Série(2) / Epizody(16)

Obsahy(1)

DCI Sam Tyler (John Simm) je schopný manchesterský kriminalista. Při pronásledování podezřelého se dostane do těžké dopravní nehody a upadne do bezvědomí. Tyler se probírá zmatený, s nejasnými vzpomínkami a s hrůzou zjišťuje, že se nachází v roce 1973. Už není DCI, ale pouze inspektor, a zrovna byl přeložen na jiné manchesterské policejní oddělení. Zde se potkává s další ústřední postavou seriálu, svým šéfem, DCI Genem Huntem (Philip Glenister). Hunt neboli "Guv" je typem drsného pouličního policajta, tedy přesným opakem "moderního" Sama Tylera. Sam netuší, proč se ocitl v 70. letech. Je snad v komatu a žije v nějakém zvláštním snu? Nebo cestoval časem do minulosti? Bude na to muset přijít, jinak se nedokáže vrátit zpět. Ale o čem LIFE ON MARS doopravdy je? Je o prolnutí současnosti a minulosti. Na jedné straně Sam Tyler, policista 21. století, znalý moderních vyšetřovacích postupů. Na druhé Gene Hunter, starý dobrý pouliční polda, který z vás klidně vymlátí duši, aby dostal svou odpověď. Současnost i minulost v kvalitní krimi s mírným nádechem tajemna, to je LIFE ON MARS. Zatím byly natočeny dvě série po osmi epizodách. LOM je také vítězem BAFTY a několika mezinárodních cen. (Sowa)

(více)

Recenze (122)

noriaki 

všechny recenze uživatele

Life on Mars jsem považoval za nejlepší britský kriminální seriál. Pak přišel Sherlock a nic se na tom nezměnilo. Stejně jako série příběhů o nejslavnějším anglickém detektivovi, i Life on Mars spojuje přímočaré retro, moderní komplexní svět a typický anglický smysl pro humor. A pokud je to vůbec možné, činí tak ještě dovedněji. Dokonce bych řekl, při vší úctě k duu Benedict Cumberbatc & Martin Freeman, že disponuje lépe napsanými i zahranými postavami s nosnější zápletkou. Patnáct dílů nezakolísalo ani napětí, ani atmosféra. A ten poslední nabídl šestihvězdičkový závěr, který možná není tím nejlepším vůbec, ale tehdy bych na to přísahal a odstup několika let na tom změnil jen málo. Ten zbytek co chybí seriálu k dokonalosti, dotáhl soundtrack z hitů sedmdesátých let. ()

jasiska 

všechny recenze uživatele

To, čo robí väčšinu seriálov obľúbenými a dodáva im tú pridanú hodnotu, ktorá z nich robí úspech, je dejová línia na pozadí jednotlivých dielov, ktorá na seba naväzuje a diváka núti pozrieť si ďalšiu časť. Tú máme aj v Life on Mars, ale prekvapivo, jednotlivé prípady v každej epizóde považujem za lepšie. A ani nie tak pre ich kriminalistickú originalitu či genialitu detektívov, ale vďaka konfliktom a morálnym dilemám, ktoré vznikajú v dôsledku koexistencie moderného kriminalistu držiaceho sa faktov a ctiaceho každú literu zákona a hrubého policajta 70-tych rokov riadiaceho sa heslom "Čo nejde silou, ide ešte väčšou" a "Účel svätí prostriedky". O konci som počula samé dobré veci, tak som sa naň veľmi tešila. Samozrejme, dopadlo to tak, ako to vždy dopadá, keď máme o niečom vopred príliš veľké predstavy, a to sklamaním. Bol totiž príliš dokonalý - diváci sa všetko dozvedeli, Sam si vybral, čo chcel, so všetkými bol za dobre - no rozprávka. V skutočnosti je to však blud na entu. ()

Reklama

Naslund 

všechny recenze uživatele

Udělat dnes kriminální seriál, který by byl odlišný od tisíce předchozích, není vůbec snadné. Naštěstí BBC přišla s výborným nápadem a vytvořila něco nového, co se k nám však bude jen těžko dostávat. Ono také předabovat všechny ty skvělé hlášky do češtiny by bylo asi tak snadné, jako skousnout zmrzlinu předními zuby. Ta by potom již nemohla chutnat tak dobře. Jednotlivé díly jsou velice různorodé a k příjemnému sledování pomáhá i pěkná doplňková mysteriózní atmosféra. Ta se alespoň pro mě časem vytrácí, protože není správně vyživována. Naštěstí se s koncem každé série dá dohromady. Co se mi nelíbilo, byla klasická klišé s nečekaným objevováním se hlavních postav na správných místech v poslední chvíli a některé logické nedostatky. Problémy jsem měl i se Samem, který mi byl zpočátku mírně nesympatický, ale postupně jsem si ho díky jeho zásadám oblíbil. Aby byl seriál přesně na mou míru, muselo by se ještě mnoho upravovat. Přesto je však tím téměř nejlepším, co se lze na poli detektivek nalézt. ()

dezorz 

všechny recenze uživatele

sedemdesiatky su dobre. drsne, tvrde, ale na dnesne casy, predsa len trocha weird funky. este aj ten bruce willis s die hard dnes musi byt ako james bond, ze. cnie sa vam po 70. rokoch? chcete spat bodyho a doyla, ale natocene modernejsim sposobom? viac farebnych filtrov? viac drsnosti? tak zivot na marse je tym spravny UK serialom. v case, ked kazdy sleduje lost, prison break a kto vie ake rozne US serialy tu je maly nenapadny UK serial. preco za socializmu u nas tych par anglickych serialov slo a dnes nie? ()

sepp 

všechny recenze uživatele

Life on Mars je malym nenapadnym skvostem, o kterem jsem se i ja dozvedel az nahodou od znameho. O zapletce serialu se muzete docist v ruznych komentarich jinych uzivatelu, ja pouze subjektivne zhodnotim. Vsechny postavy jsou vskutku barvite vykresleny - sice jsou mozna trochu sablonovite, ale poutave a vysostne zahrane. Jednotlive pribehy jsou silne, misty s nudnejsimi ci hluchymi misty, ale divaka nenechaji od sebe odtrhnout.. Nekdo se tu v komentarich vysmival nazoru, ze by LOM bylo nenadabovatelne. To si taky nemyslim, ovsem tim by cela miniserie ztratila ohromne moc na svem kouzlu. Neskutecne barvity britsky akcent s ruznymi dobovymi realiemi a tisic a jednou variaci anglickych nadavek dodavaji puvodnimu zneni ohromnou silu. Presto jak jsem rekl, mistama tomu neco chybi a proto bych dal 4,5*, ale jde spis o pocit jakesi nedotazenosti, nez ze by vylozene bylo cosi spatne. A posledni dil je vskutku mind-blowing, hlavne poslednich cca. 5 min... ()

Galerie (71)

Zajímavosti (8)

  • John Simm v jedné z epizod řekne, že si řekl Doktorovi Who o pomoc a ten mu předepsal nějaké léky. V 70. letech byl Doctor Who (1963) velmi populární seriál a John Simm si v nových dílech Doktora (David Tennant) zahrál Mastera, hlavního Doktorova soupeře. (ČSFD)
  • Postava Sama Tylera (John Simm) byla pojmenová podle Rose Tyler (Billie Piper), která byla společnicí desáté reinkarnace Doktora ze seriálu Doctor Who (od r. 1963). V americké verzi je Rose Tyler matkou hlavní postavy. (Shakaar)
  • Mars v názvu seriálu odkazuje na odcizenost života několik dekád v minulosti, která téměř připomíná život na jiné planetě a také je to fiktivní zkratka: Metropolitan Accountability and Reconciliation Strategy (8. epizoda 2. série, 23 min. 27 sec.), což měla být operace plánující reorganizaci divize, která by modernizovala stávající CID. (ČSFD)

Reklama

Reklama