Tlačítko "REC" stiske mladá televizní reportérka a její kameraman, kteří natáčejí noční směnu v místní požární stanici. Po chvíli přijímají hasiči tísňovou výzvu staré ženy, která je uvězněna ve svém domě. Když dorazí na místo, ozve se strašidelný křik. Tím začíná dlouhá noční múra a unikátní dramatická televizní reportáž. (oficiální text distributora)

ARI50

První REC a dává celkem dobře zabrat v super baráku kde číhá nebezpečí o kterém se vám ani nezdá a to jste přišli pouze pomáhat. A když dostanete super FF proč se bránit, zasrána babka ještě teď ji vidím. ()

veru_needy

Rec je natočené obdobným originálním způsobem, při kterém si divák skoro pokládá otázku, zda sleduje hraný film nebo skutečné autentické záběry. Tvůrci pochopili, že ruční kamera automaticky neznamená, že není pravda, že se ve filmu krom dvou lekaček nemusí nic dít a místo toho nám dali skutečné stupňování atmosféry a děj. Televizní reportáž na hasičské stanici se přesouvá k běžnému výjezdu do jednoho činžovního domu, jehož obyvatelé jsou nakažení neznámou nakažlivou chorobou. Najednou je dům obklíčen armádou a nikdo nesmí dovnitř ani ven. A mezi nenakaženými v domě propuká panika a beznaděj. Veškeré dění je snímané ruční kamerou pracovníka televize, moderované reportérkou a vše vypadá neskutečně reálně. Nakažených přibývá, tempo se závratně stupňuje a atmosféra se dá doslova krájet. Poslední mrazivá čtvrthodina je už dá se říct nervy drásající. Každopádně i přes to, že se dá závěr předvídat, vás tento snímek nakonec překvapí. ()

becki_tu

Hororová lahůdka, kterou nedoporučuju nikomu se slabším srdcem (popř. žaludkem) a která neskutečným způsobem graduje v poslední třetině. Způsob natáčení, tedy "amatérskou kamerou", zde opět boduje na celé čáře a k už tak husté atmosféře to ještě přidává ten nepříjemný pocit, že jste v budově i vy sami. 85% ()

cunesk8 odpad!

horror?ANO, ale tak pro 13-ti leté barbíny. Větší SRA*KU jsem dlouho neviěl. Dvojka šla rovnou do koše. Souhlas s LIVINGDEAD. ()

Hogun

Pre mna len rozstrasená, stroboskopická, neskutočne iritujúca nuda. Po 10 min. som mal chuť pohrýzť kameramana, režiséra, scenáristu, reportérku, kameru, elektrické káble, televízor... 2/10 ()

MáŠa

Příběh vlastně ničím výjimečný, vlastně je béčkový, ale zpracování z něho udělalo ne tak všední zážitek, během kterého celý děj sledujeme prostřednictvím kamery, kterou vše natáčel jeden ze zůčastněných. ()

Morholt

H8 ve správných rukách. Rozverný začátek dával tušit, že přijde zlo, ale na to co přišlo jsem nebyl tak docela připraven. Totální masakr s lahůdkovým koncem. 90% ()

Sawy

Dvojka je lepší, protože celý found footage koncept využívá chytřejším způsobem a posouvá jej na novou úroveň. Ovšem první REC získává hodně bodů k dobru za špičkové zachycení atmosféry naprosté beznaděje a jistoty z blížící se smrti. Postavy se sice z nastalé situace snaží uniknout, ale jsou v pasti, zrazeny svými autoritami, neschopny jakéhokoliv konstruktivního řešení. A tahle tísnivá atmosféra na diváka s každou minutou doléhá víc a víc. Jsem za tuhle aplikaci moderního konceptu na zastarávající zombie žánr rád, protože zvládla to, co nedokázal jeho duchovní otec Romero - oživit jej, aktualizovat jej pro současnou filmovou řeč a zároveň oprášit jeho staré dobré společensko-kritické podhoubí. 80 % ()

Richie666

Nic víc než lehce nadprůměrná uřvaná hysterie, stavějící na klasických žánrových klišé. Pravda, co víc očekávat od hororových dialogů než: "Ááá, Pablo, toč to, toč to! Ááá..! Kurva, kouslo mě to." - a co jiného hledat ve freakhauzu než krvelačné důchodce či děti. Všechno je jak jsme zvyklí a všechno je oukej, ale že by mě to nějak uchvátilo, to zas teda jako prr. ()

Katullka

Jako člověk, který se dívá do toaletní mísy při potřebě v noci, jestli náhodou něco nevyleze, jsem se několikrát polila kávou, džusem, málem spadla z postele a ke všemu určitě nebudu moct dobře spát. Nevím ani, jak to ohodnotit...Prostý děj, zajímavé ztvárnění.Dobře 3... ()

Handle

Totální hororovej nářez!!! Chápu, že se film nemusí líbit, ale nechápu, jak se u toho někdo nemohl bát! :) Já jsem se na REC koukal sám v noci se sluchátkama a myslel jsem, že se fakt po*eru. Nevím kolikrát jsem se lekl, ale vím, že atmosféru tohoto filmu může závidět skoro každý (rádoby) horor. No a to už vůbec nemluvím o poslední třetině, která je TAK nervydrásající, že jsem občas ani nedýchal. Jinak samozřejmě geniální režie, skvělé a uvěřitelné herecké výkony (všude řev a hysterie, ááá!) a parádní amatérská kamera na "přes držku" - ale právě kvůli ní to působilo tak strašidelně. No, není co dodat. MAZEC! Původně jsem chtěl napsat jen komentář ve smyslu "Ku*va, co mi to děláte?", ale to by nebylo k takovému filmu fér! :) PS. Dobrovolně a sám se už na to znovu ale rozhodně nepodívám... :) ()

Jansen

Dokumentární roztřesená kamera, nejistota, strach a dlouhé chvíle hrůzy. Stylová podobnost s Blair Witch je vidět na první pohled. Vyšponovaná atmosféra, pocit klaustrofobie, dusivý strach. To vše tvůrci napěchováno do jednoho starého španělského činžáku a zachyceno na jednu špatně fungující kameru. Chvíle hrůzy jsou možná ještě vetší, když odraz kamery vypadne a ve tmě slyšíme pouze zvuky. Poslední minuty zachycené na noční snímání jsou pak esenciální výtažek čiré hrůzy. Jestli se kvalita hororu měří podle strachu, který při něm zažíváme, tak tenhle je jeden z nejlepších. ()

Caelos

K filmu jsem přistupoval bez jakéhokoli předsudku, po přečtení komentářů mé dvacky na CSFD si říkám, že tu ruční kameru nějak zkousnu. Teda já nevím jestli jsem viděl jiný film, ale 5 hvězdiček bych tomu dal, kdybych to viděl jako první horor v životě. Ta ruční kamera mi kupodivu ani nevadila, nicméně taky to nemuseli pořád připomínat tím, že se o ni prali a opakovali:"netoč to!" a "přestaň!. Co jsem na tom vysokém hodmocení nepochopil, je naprostá předvídatelnost, nelogika a místo kde se to odehrává. Předvídatelnost v tom, že jsem přesně věděl co se stane a i jak to skončí a to prakticky ihned po prvním "konfliktu" (dá-li se ta srandovní babka nazvat konfliktem). Vždycky jsem si řekl: Táák, teď bude nějaká trapná lekačka, objeví se ksicht a jop, fakt tam byl a to je tak jediné co člověka může jakž takž vystrašit, obyčejné lekačky, jakých jsou ve filmech miliony. Nejpůsobivější byli asi děcka, dospělí nic moc. Taky jsem si často říkal: "Co to kurva je?!", bylo tam prostě příliš shod náhod naráz a to vysvětlení s nemocí bylo vycucané z prstu. Pro mne nezajímavý, neoriginální a nanervylezoucí film. ()

hendrich6

Rec mě potěšilo,protože jsem dlouho neviděl kvalitní horor,ale opět se nedá říct,že bych se u filmu klepal strachy.Musím pochválit i velmi zajímavou kameru na styl District 9 nebo Lenssen a spol.,která rozhodně není mínusem,ba naopak z filmu dělá originální kousek,ikdyž tu pár filmů,kdy je parta lidí na jednou místě a postupně umírají už bylo.Dalším plusem pro mě byla i krátká délka filmu,což mi vyhovuje více.Celkově musím uznat,že je to rozhodně jeden z nejlepších hororů,co jsem měl možnost vidět. 85 % ()

Genero

Vážení pánové Balagueró a Plazo. Měl bych pro vás námět na nervák. Bydlím v podobném činžáku jako je ten z Vašeho filmu s velmi hezkou a půvabnou slečnou Velasco v hlavní roli, u kterého jsem si z leknutí málem utrhl přirození. Po setmění jsou společné prostory našeho domu tajemné, ozývají se v nich podivné zvuky a někdy i zvláštní zrychlující se sténání. Jednou za soumraku, právě jsem si zastřihoval svůj mocný pornoknír, zazvonila na mé dveře osmdesátiletá sousedka doňa Barbarella de la Cruz oděna bohužel pouze v poloprůhlednou saténovou noční košilku nad kolena, protože si zabouchla klíče. Orosil jsem se a hodinu se třásl strachy. Napadlo mě, že by tato scéna přesně zapadla do Vašeho nového zombie hororu, ale nejsem si jistý, zda by její zařazení nevyvolalo v divácích nepříjemné pocity smrtelné úzkosti a znechucení. Děkuji za odpověď, s úctou Váš divák Genero. ()

ScarPoul

Zombie filmy mám rád od vtedy ako som videl Night of living dead od Romera. Síce je to žáner hororu, ktorý až tak aktívne nevyhľadávam, ale sem tam sa premôžem a siahnem po nejakom súčasnom príbehu. Rec je pre mňa príjemným prekvapením. A dôvod je vlastne veľmi jednoduchý - celé je to spravené na malom priestore s malým počtom hercov a s výborných dokumentárnym feelingom. Vďaka nemu sú niektoré scény naozaj znamenité. Výstavba príbehu je systematická, a nebyť uvrieskanej hlavnej hrdinky, bolo by to za plní počet. Lebo pekná tvárička a solídne prsia Manueli Velasco ešte neospravedlňujú jej neustále kričanie aj v miestach, kde by sa mala držať huba. Inak som nadmieru spokojný. Krátka stopáž umocňuje feeling " its happening right now" a celkovo sa nemôžem dočkať pokračovania. Pre mňa skoro dokonalé. A na tú príšeru na konci sa oplatilo čakať. ()

HateBreeder

Budoucnost horroru je ve Španělsku a Jaume Balagueró se svým nejnovějším snímkem jsou toho jasným důkazem. V dnešní horrorové produkci se jen zřídka kdy podaří nálezt kvalitní nebo něčím originální dílo a čím dál více se jen kopírují stará a osvědčená témata. Naštěstí jsou zde výjimky a to autoři, kteří chtějí posunout hranici horroru zas o kus dál, anebo se pouze snaží o to vyhnout se již zavedeným klišé a pokusit se být v něčem první, něčím výjimečný. Troufám si tvrdit, že REC je výjimečným filmem a to jak zpracováním, tak obsahem. Je sice pravda, že handycam zpracování se zde neobjevilo poprvé, ale podle mě se jedná o film, kde tato technika došla zatím svého maxima. Po obsahové stránce filmu nemohu nic vytknout. Není zde nic, co by odpoutalo divákovu pozornost ani na okamžik a ke konci už jsem byl tak pohlcený dějem, že bych si ani nevšiml, kdyby kolem mě pobíhali zloději a vykrádali nám byt. Atmosféra filmu je neskutečná. Člověk jen žasne nad tím, že zatímco většina horrorů se na nás snaží chrlit množství extrémní brutality nebo hnusných monster, a doufá, že nás tímto vyděsí k smrti, někomu postačí tak málo. REC je jedním z nejpůsobivějších horrorů co jsem viděl a je jakousi oázou na poušti dnešní vesměs laciné a tuctové horror výroby. I když to není zrovna oáza klidu a míru .) ()

maseer2

tak takhle má vypadat horor !!! ..jedná se opět o film natočený stejným způsobem jako Záhada Blair Witch, dokonce s podobně infarktovým závěrem.. - posledních asi 10 minut jsem nedýchal ! ... jinak s filmy tohoto typu se nám poslední dobou roztrhl pytel - Cloverfield, Diary of the Dead, [Rec].. a všechno to jsou (alespoň v mých očích) pětihvězdičkové snímky:) ()

Ai.ma

Tak já vám nevím, ale už mám asi poslední dobu nějakou averzi na filmy. Už i ty, který by se mi měly líbit mi přijdou blbý. Rec je na jednu stranu chytlavá věc, na druhou tak neskutečně otravná, že by se z toho jeden posral. Já vím, že by ti obyvatelé domu měli být hysteričtí, ale přiměřeně. Dívat se na devět debilů co řvou jeden přes druhého v podstatě celou dobu ty stejný debilní věty, to je fakt otřes. Když jim snad fízl řekne, že opravdu netuší nic víc než oni, každého bych po patnáctém zopakování věty: o co tu jde, proč nám to dělají rovnou zastřelil. Byl jsem rád, že nakonec odpadávali jako mouchy. blbci. vrcholem pak byla maminka té holky, kterou bych odvedl do pátého patra a zkopl ze schodů. No a rodina ping pongů, co mají nemocného otce na lůžku (ale absolutně jim to nevadí, dokuď se jich někdo nezeptá, jestli jsou všichni dole) to je vrchol. O neuvěřitelném smyslu být vždy tam kde je třeba a natáčet to co je třeba nemluvím. Víte, mě ty handycame vážně serou. On si každej myslí, jak je to cool a jak přijde s nějakým novým motivem, kterej dá handycamu další smysl, ale měli by si uvědomit, že pokud se mi v ruce třese kamera jako bych byl muhamad ali, je mi jedno vo co tam jde. Tři body za to, že tam všichni chcípli. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Španělský král hororu chystá další film

Španělský král hororu chystá další film

03.11.2014

Jaume Balagueró je pevně spjatý se španělskou produkční společností Filmax, která se specializuje na žánrové filmy a pod jejíž hlavičkou si udělal mezinárodní renomé hororovou sérií REC. Poslední díl… (více)

Amy Adams terorizovaná duchy?

Amy Adams terorizovaná duchy?

03.09.2011

Emmerich a „skromná sci-fi“?

Emmerich a „skromná sci-fi“?

02.11.2010