V útulném newyorském klubu probíhá párty na rozloučenou. Jejím aktérem je Rob, který se rozhodl dát sbohem městu přezdívanému Big Apple a odjet pracovat do Japonska. Zábava je v plném proudu, digitální kamera snímá rozjařené tváře Robových přátel, jenže pak vše razancí blesku přeruší výpadek proudu a zlověstný neidentifikovatelný zvuk, který se rozléhá nad městem. Dodávka elektřiny se sice po chvíli obnoví, ale úleva je jen dočasná. Zatímco televizní reportéři spekulují o zemětřesení nebo jiné přírodní katastrofě, nedaleký horizont ozařuje mohutná exploze, znovu doprovázená tím podivným zvukem připomínajícím kvílení nějakého pravěkého monstra. Párty razantně končí, nastává panika. Špatně se ale utíká, když netušíte před čím prcháte. (Bontonfilm)

see_sawandrew

Aby komentář nepůsobil hned zpočátku jako hnidopišský pamflet z pera věčně nespokojeného diváka, začnu tím, co je na Monstru dobré - tedy formou. Mnoho filmů se v posledních letech snaží naznačit, že kamera mimo filmovou diegezi a také steadicam jsou přežitky, které kazí atmosféru a autentičnost filmů; v případě hororu se tyto snahy tvůrců už od Záhady Blair Witch objevují nejčastěji. Vlastně takový nápad zní logicky - jedním z nejzákladnějších pravidel hororového žánru je interakce emocí hlavní postavy a diváka - tedy strach. K tomuto cíli směřují téměř všechny hororové cesty, vyjma zvláštní skupiny gore orgií, které strach koncentrují na žaludeční obsah. Ruční, diegetická kamera, kterou strčíme do ruky hlavní postavě, se tedy jeví jako ideální řešení věčného problému - jak divákovi přebarvit spodky do stejné míry jako hlavní postavě. Částečně se Mostru daří navodit pocit, že v chaosu příběhu skutečně jsme, čemuž dopomáhají také kvalitní zvukové efekty (s nadupanou prostorovou reprosoustavou je tento film určitě větším zážitkem) a velmi omezená narace, kdy o monstru nic nevíme a také se nedovíme. Kontinuální "záběry" s malým množstvím skrytých střihů musely dát obrovskou práci, a ta v některých momentech své plody přináší. Ojedinělé švenky na destrukci města jsou tím pravým ořechovým, co posunuje hranice ZBW o velký kus dál. Také napětí nemusíme vyloženě hledat lupou - agorafobické záběry ze střech mrakodrapů mohou udělat s mnohými nervy krátký proces, zejména na velkém plátně. Také skromná metráž hraje jednoznačně prim a dělá film celkem úderným a svižným. Teď ale musím rozjetým kladům zasadit ručku, a to pořádně tvrdě. Kromě občasných záchvěvů vzrušení (třeba když si příšerka udělala z hlavy sochy svobody kopačák) mě během sledování Monstra pronásledoval jeden silný a hodně nepříjemný pocit opovržení a hnusu. Může za to právě ona ruční kamera, která v rukou idiotské hlavní postavy produkuje stejně morálně úpadkové záběry jako amatérské snímky dopravních nehod. Představa, že ve smrtícím chaosu destrukce a umírání pobíhá člověk, který VŠECHNO natáčí, protože "Tohle lidi prostě musej vidět!", mě tak gigantickým způsobem deprimuje a zhnusuje, že nad tímto senzacechtivým kontextem prostě nemohu přimhouřit oko a dělat, že to nevidím. Kdyby byl film současně jakousi narážkou na odporný lidský zvyk natáčet, ale nepomáhat, byl bych ochotný se Monstru omluvit, ale ani imbecilní pseudoscénář nenasvědčuje tomu, že by tento trikový blockbuster měl být něčím víc. Tímto nebetyčným faktem tedy selhává veškerá snaha filmu ztotožnit mě s emocemi hlavní postavy či postav a přinést mi to, co od hororu očekávám. A ani milion šestá zděšená hláška "Oh my god!" od hlavní postavy na tom nic nezmění. 30% ()

BlackTom

Nemám rád katastrofické filmy a Emmerichovu Godzillu som doteraz nevidel, ale ako hovoria bratia Česi: Tohle si nechám líbit! Vizuálna štylizácia á la Blair Witch Project mi dokonale vyhovuje, fajn herci ma dostali a bombastické Monštrum očarilo. Čo viac si priať? Veľmi slušné. ()

Madluska

Hned úvodem: nejsem zarytá fanynka sci-fi ani thrillerů, ovšem především díky délce snímku a vcelku vysokému hodnocení na čsfd jsem vzala Monstrum na milost. A tak jsem viděla "příběh" (opravdu jsem pro "to" zvolila tak vznešené slovo?) o lidském utrpení, zoufalství, beznaději, ale především (!) hlouposti (postav i tvůrců). Jak jinak je totiž možné si vysvětlit: 1. že kameraman ani v nejvypjatějších okamžicích nedá kameru z ruky (divím se, že ji pustil aspoň na konci), 2. že Rob nezavolá té své milé, když si přece sehnal baterku, aby si od ní mohl poslechnout srdceryvnou zprávu (pak by tušil, jestli má vůbec cenu něco podnikat), 3. že si postavy nikdy (!) neberou jakoukoliv (!) zbraň, když vědí, že na ně odkudkoliv může vybafnout nějaká nepříjemná příšerka, 4. že přes postavy začnou do monstra střílet vojáci, aniž by se je snažili předem nějak odklidit jakožto ohrožené civilisty (i kdyby to mělo být skopnutím z chodníku), 5. že místo toho, aby si ti 4 vzali příklad z utíkajících krys, radši stojí dál na kolejích metra a čekají, co je bude chtít zabít (aby vzápětí mohli zázračně najít dveře :-)), 6. že ony zrůdičky v metru pokoušou jen jednu slečnu a ostatní z toho vyjdou s několika škrábanci, 7. že ta pokousaná ani nepípne, dokud si rány nevymyje vodou, i když nevypadají jako povrchová zranění (je to asi holka statečná!), 8. že dívčina přišpendlená k podlaze solidní ocelovou tyčí (která mimochodem zasáhla pravděpodobně srdce, plíci nebo obojí) se po "zákroku" svých kamarádů (vytažení tyče a ovázání ručníkem nebo jiným hadrem) zmátoží natolik, že běhá jako laňka a ještě má tolik sil, aby pomáhala ostatním, 9. že kluk, který se sotva zvedl ze země, běhá zrovna tak jako jeho probodnutá kamarádka, 10. že...? Jistě by se těch "chybiček" našlo ještě mnohem víc, ale nechci délkou tohoto komentáře přesáhnout délku titulků (film trval 85 minut a víc než 10 minut zabraly titulky :-)). Takže se to pokusím krátce shrnout: 2 hvězdy jsem tomu udělila za grafiku, jinak by Monstrum skončilo bez stopy špatného svědomí v odpadu. Milé děti, pokud máte kuráž, podívejte se na strašidelnou pohádku o tom, jak forma zvítězila nad obsahem i zdravým lidským rozumem. ()

sidny

Ze začátku se mi to moc ani nelíbilo, většinou se mi hrozně líbí filmy tak to točené, aby vypadali reálně, ale zdálo se mi to najednou takové předvídatelné a sem tam to mělo i dost nepravděpodobné a nelogické scény, ale po prvních 20 minutách nastal velký zlom, vše najednou nabralo velice opravdovou podobu a právě, když se mi začali líbit odvážné postavy, mi došlo, že se nejspíš nedostanou v pořádku pryč. A všechno začalo být vážně skvělé, bylo tam napětí, strach a vše jak by mělo být. Jen škoda, že nám nevysvětlili příčinu, vždy když je takový film, velice oceňuju promyšlený konec, kde se dozvíme alespoň kdo za tím vším je nebo odkud přišla naše obluda. Ale co se dá čekat od režiséra Ztraceni... Takže jako shrnutí nakonec je to celkem fajn podívaná a velice akční, ale nečekejte nějaké úžasné vysvětlení situace a nad malými nelogickými a nepravděpodobnými chvilkami radši moc nepřemýšlejte. ()

Lexion69

Chcete vidět monstrózně špatné triky? Ok. Podle libosti. Takže abych to měl z krku: Zvukaři předvedli řemeslný majstrštyk. No a teď k tomu zbytku: Když vám začne příšera (na paškál přijde za moment) gruntovat metropoli tak, správně: vezmete kramle nejkratší možnou cestou a samozřejmě se budete vyhýbat centru největšího bordelu; špatně: budete jako čůráčci pobíhat sem a tam a sem a tam, občas zaběhnete do metra a jako správný úchylák si sebou vezmete svojí nezničitelnou kameru kterou se budete úporně snažit zaměřit alespoň centimetr šourku titulní potvory a nepochybně budete kamerostrojem bez ustání cukat a házet si s ním o zem. Co mě ale vážně nasralo byla ta neskutečně krutopřísná skica jakéhosi plejtváko-korýše která se nám zatoulala do galerie, ten kloubovitý chcípáček totiž nebyl ani k pláči. A Godzilla je pak prosím sračka, že ano!? ()

Mistickzz

Zaujímavý film to jednoznačne. Taký mix rôznych prvkov, ktorý vypálil celkom fajn. Prvých 20 minút je síce otravných, ale ako náhle sa objaví monštrum tak to začne mať grády a napäté sledovanie už narúša iba pár negatívnych momentov. Na jednej strane je síce fajn, že vlastne ani nevieme čo je monštrum zač, aj keď posledná scéna pred titulkami nato asi odpovie kedže je na horizonte vidieť ako nejaké teleso dopadne zo vzduchu do mora, no ja som zvedavý človek a chcel by som vedeť čo to do riti bolo zač. Ale fajn, celkom som sa bavil a ani hlava ma nebolela z tej kamery. 75% ()

Ragdoll

Apokalyptická laskomina s krvelačnou potvorou, to tady už párkrát bylo, jenže téhle se stále daří zůstat originální. Svůj podíl na tom má samozřejmě i styl ruční kamery, což je můj oblíbený, zvláště pokud jde o thrillery, jejichž největším cílem je udržet vše nanejvýš realistické. Při sledování se lehce vžijete do chronické beznaděje všech postav a u každé scény si říkáte, jak byste se ve stejné situaci zachovali vy. Také jsem si po chvíli všiml, že film nemá žádný soundtrack, ale musím podotknout, že nyní je to snad poprvé, co mi to nevadí, spíš naopak! Opravdu skvělý zážitek, moc se těším na pokračování. 90%. ()

Chipsonator

Nejlepší katastrofický film, co jsem měl možnost vidět. Atmosféra z toho přímo číší. Od doby co se monstrum objevilo my běhal mráz po zádech, a to se jen tak u každého filmu nestane. Zasloužených 90% ()

Nemik96

Nevím asi jsem těch filmu se skutečnými kamerovýmí záběry přejezeny, ale tohle bylo hodně slabé, herce bych liskal za jejich demenci King Kong nebo co to vlastně bylo stal za nic takže jediné co mě zaujalo byla vteřinová ručička na mých hodinkách. Zlatý Blairwitch kde jsou ty časy :( 1* ale za co vám nepovím asi z lítosti sebe sama že jsem s tímhe strácel čas. ()

korndaddy

Kromě toho, že mě úvodní půlhodinka celkem srala a to, že i přes všechno nebezpečí a bůhví co všechno frajer držel kameru v ruce, to šlo zvládnout. Sympatickej a od všech americkej happyendů odproštěnej konec byl fajn. Pro příšte se zbavit finálních žvástů a možná bych i jednu hvězdu přihodil. ()

divak84

je to výborný snímek přestože se dá s nadsázkou říct že jde o film z nudy. Skvělé efekty. Po mnoha letech jsem shlédl znovu a kromě naprosto debilní postavy kameramana a over-usingu slova "oh my god!!!!!!!!!!" by to bylo na 5*. ()

klukluka

Ti Američani... Tyhle věčný velký děti mi opět připravily perfektní podívanou. Vážně to bylo točený jednou kamerou? Jdu to vypátrat. Ale vyhráli si s tím. Líbilo! ()

Zagros

Jednoduše ne. Monstrum na mě nezapůsobilo, ani v nejmenším. Úmyslně roztřesená kamera mě spíše iritovala než bavila, napětí se nedostavilo a herci byli nepřesvědčiví. Některé "nízko nákladové" filmy jsou fajn a dokáží ve mně vyvolat spousty emocí a myšlenek, nicméně Monstrum ve mně vyvolalo jen myšlenku na maximálně jednu hvězdu. ()

adam9

Snad o větší autenticitu v podobě kamery z pohledu jednoho z hrdinů na mě nezapůsobila. Všechny postavy do jednoho mě prostě nepřesvědčily. Nějak jsem se od té atmosféry nemohl dostat. Jako nápad dobrý, ale tohle provedení by mě asi ani v jiných podobách nějak nenadchlo. ()

iXtr3m3

Adaptácia témy Godzilly prerobená do nového moderného veku found-footage, ale vo funkčnom spracovaní a nie len trasľavka ála Parkinsom navyše v elektrickej zástrčke. Po technickej stránke nádhera, po zvukovej stránke nádhera, po obsahovej stránke aj Emmerichova Godzilla je oscarové dielo. Preto nedám plný počet, lebo mi to príde ako len taká ochutnávka niečoho, čo môže byť ďaleko lepšie, ako predkrm niečoho, čo nikdy nedostaneme, čo hodnotím už s prihliadnutím na rozšírené Cloverfield univerzum, v ktorom každý jeden prvok je toto všetko, číže predkrm bez hlavného jedla. Škoda. ()

Castorr

Skvěle natočený drama o Monstru v New Yorku. Zase jsem viděl něco jiného, celý film snímán dig. kamerou, která zachycuje ničení města. Není to ani o příběhu, ten nám říká jen, že obrovský Monstrum devastuje město. Je to o přežití party lidí, kteří pobíhají městem, točí se a snaží se z toho dostat. Film se povedl i když jsem od začátku čekal jak to dopadne. ()

wosho

Opravdu silný zážitek, který dokáže člověka dokonale vcucnout. Po celý film jsem měl pocit, že jsem přímo v centru dění. Navíc mě dostaly omračující triky, byť jim hodně pomohla třesoucí se a místy rozmázlá digikamera. Herci byli úplmě reální, skvělý scénář a režie. Pátá * uniká jen o kousek, chyběl mě pořádný příběh-ale pokud i na popáté mě Cloverfield takto zasáhne, rád mu ji přidám. A poprvé byl New York opravdu dokonale zničen, což se Godzille. Kongovi, marťanům, vodě a ani šutrům nepodařilo.Bravo!!!! ()

cold

Napínavé, a v kině s dobrým zvukem vskutku mrazivé. Pseudodokument s ruční kamerou, který staví na autenticitě podobně jako Blair witch. Přesně ten typ filmu, kde atmosféra a strach z neznáma (lepší než ukázat slizké potvory - i když na pár také dojde) dokáže navodit mnohem větší úzkost a emoce než ukázky hollywoodských trikových možností ze všech možných i nemožných úhlů kamery. Milé překvapení !!! Díky čsfd jsem šel na tento film do kina, jinak podle názvu a anotace v časopisech by mě to ani ve snu nenapadlo. ()

Cloverfield se oficiálně dočká pokračování

Cloverfield se oficiálně dočká pokračování

30.01.2021

Herci nesmí pracovat na novém filmu o nákaze

Herci nesmí pracovat na novém filmu o nákaze

04.07.2020

Snímek Songbird od producenta Michaela Baye má potíže. Herecký odbor SAG-AFTRA (The Screen Actors Guild - American Federation of Television and Radio Artists) totiž vydal přísný zákaz všem svým… (více)

Michael Bay chystá film o pandemii

Michael Bay chystá film o pandemii

21.05.2020

Netflix ulovil Matta Reevese

Netflix ulovil Matta Reevese

06.01.2018

Ačkoliv se tržby z kin nijak zásadně nepropadají, diváků (alespoň v Americe) reálně ubývá. Leckdo totiž místo riskování s blockbusterem zůstane doma a zapne si Netflix, jenž se snaží vyrobit co… (více)