Hobit: Neočekávaná cesta

• USA The Hobbit: An Unexpected Journey (více)

Ajinka126

Mísí se ve mě spousta pocitů. Nostalgie, napětí, radosti nad znovu viděním mých hrdinů i smutku nad tím, že to nikdy nebude "pán prstenů" se vším všudy. Ten dlouhý začátek zcela chápu. Fanoušci LOTR by Jacksonovi neodpustili malé ohlédnutí za Frodem <3. Každopádně po dlouhém uvážení a druhém zhlédnutí Hobita, musím konstatovat, že je to starý dobrý Jackson a jeho silná Tolkienovská pohádka :))!! ()

Torision

Pustil jsem se do toho hned po přečtení knížky a musím říct, že už prvnímu filmu se daří knížku posunout ještě o level vejš. Ať už je to opravdu famózní výpravou (Jackson rules!), výbornými nápady, velkým prostorem pro sekvence, které byly v knížce spíš jen zmíněny (třeba hned ta úvodní se Šmakem), parádní hudbou i hereckými výkony. Taky se mi hodně líbilo, jak vypadali trpaslíci, protože to v knížce taky není popsáno, nejlepší vizáš měli Balin s Bomburem. A taky hodně strašidelní skřeti. Vážně jsem si užíval každou minutu filmu a dávám jasnejch pět hvězd. ()

FFilipCZ

Dojmy z půlnoční premiéry bych shrnul asi následovně: "Kamarád vytuhl asi na půl hodiny a když se pak vzbudil a ptal se co se mezitím dělo, všichni jsme mu jednohlasně odpověděli, že nic" ...Definoval bych to jako takovou tříhodinovou roadmovie po Středozemi. Naprosto uchvácen jsem byl vykreslením krajin (Nový Zéland a USA-předpokládám Aljaška-byly perfektní), detaily, hudbou a atmosférou. ()

sidzej

Jacksonove vizuálne obžerstvo veľkému plátnu neskutočne sekne, skrátka pastva pre oči...na TV obrazovke to musí byť polovičný zážitok. Preto ľutujem že som nevidel Pána Prsteňov v kine. Veľmi sa mi páčili narážky na pôvodnú trilógiu a návrat starých známych postáv. 3Dčko v pohode akurát to zrýchlené prehrávanie 48 fps je naozaj nešťastným nápadom pretože pri akčných scénach to vyznelo nechcene smiešne, našťastie tento neduch prípadné DVD či Bluray vydanie určite napraví. Celkovo spokojnosť. K maximálnemu hodnoteniu chýbalo trocha viac emócii a dôslednejšie vykreslenie postáv ale od výpravy, réžie, hudby až po príbeh a obsadenie to bolo zvládnuté veľmi dobre. Teším sa na pokračovanie. 85% ()

salisbury

Neočekávaná cesta byla příjemným vstupem do Hobití trilogie, která nenudila a časoprostor byl vyplněn natolik, že utekl rychleji než stádo rozevlátých koní. Při skončení posledního záběru jsem měl stále plno chuti pokračovat v dobrodružství a již teď jsem netrpěliv jak cesta pln nástrah bude pokračovat. Martin Freeman je skvělým Bilbo Pytlíkem. Začínám věřit, že tím Hobitem ze dna pytle skutečně je a jeho kratochvílí je herectví. ()

curunir

,,CHCE TO ŠTIPKU VEVERIČIEHO LAJNA.“ __ Jackson rozdrvil na prach detskú knižku a pre lásku k Tolkienovmu dielu (vrátane dodatkov z Pána prsteňov) ju, v snahe vytvoriť novú ,,trilógiu“, obohatil o radu vedľajších dejových línií, ktorých konzistentnosť sa napriek istej prehnanej rozťahanosti (snáď) prejaví v ďalších častiach. Ostatné už bolo povedané. (22 153 hodnotenie, 2328. komentár k filmu) ()

PauloZ

Po několika rozpačitých názorech od mých kamarádů a CSFD kolegů, jsem svá očekávání od Hobita mírnil, ale rozhodně jsem si nepřipouštěl, že to může být jakkoliv nedůstojné Peterovo navázání na úspěchy s LOTRem. Konečně, po prvotřídní 3D bluray projekci můžu za sebe napsat, že Peter svými kvalitami navázal tam, kde v r. 2003 skonči. V Hobitovy cítím zcela totožné kvalitativní tendence, jako v Pánovi prstenů, které s jednotlivými díly porostou až k epickému finále se Šmakem. První hobit na mě působí úplně stejně jako první díl Společenstva, tedy 3 hodinový úvod a mám snad i pocit, že tady se toho děje i víc. Paradoxně mě nejvíce bavily první 2 hodiny, kdy se po 10 letech vracíme do středozemě. Vidíme známé tváře, kouzelnou výpravu a krajinu Nového zélandu, prvotřídní efekty, výbornou hudbu a tohle všechno jsem si užíval na 100%. Samotné chýlení k závěru, akční mela v dolech u skřetů, až po melu na útesu, jsem si užil. Je to efektní mazec, ale v téhle závěrečné třičtvrtě hodince jde nejvíce cítit ta naivita, nadhled a pohádkovost Hobita, která ho sráží do trošku jiného šuplíku, než je dospělý Pán prstenů. Všechno jim vychází bez větší újmy s několika náhodičkama a z té hromady akce trošku vyprchá to opojení. Proto mě v tomhle kontextu víc bavila osobitá scéna z troly, nebo bitka kamených obrů a nezapomenutelné lokace Zélandu. S postavama jsem neměl sebemenší problém. Trpajzlíci mě bavili a Thorin je dost charismatická postava, aby další pokračování královsky utáhla. Pro další doprodružství ale pošetřím * a věřím, že ta dospěláckost a pořádné konflikty, možná i otázky života a smrti, teprve přijdou. Každopádně po PP tu máme největší fantasy jízdu za posledních 10 let, kterou je třeba ocenit a těším se na to, co musí příjít v dalších dílech. PS: Scéna s glumem je spočátku skvělá a Glum samotný nahání hrůzu, ale to hádankářství bylo příšerně dlouhé, paradoxně asi nejslabší část filmu. ()

berny2468

Výborný film. Martin Freeman jako hobit zaválel. Krajina Nového Zélandu je zase nádherná. Nejlepší scénou jsou hádanky ve tmě, kde vynikal hlavně Andy Serkis. Howard Shore opět vymyslel nádhernou hudbu. Jediné co mi trochu vadí je oživení Azoga a rozdělení filmu do tří částí. Film mě hodně překvapil. 99%. ()

Astaroth12

Neočakávaná cesta je naozaj neočakávaná, je plná nástrah, utráp, pachu po mŕtvych, nepriateľstva, ale vie aj zoceliť, má v sebe spolupatričnosť, keď to situácia najviac potrebuje. Ano, film je celí popretkávaný posolstvom, každá postava má svoj príbeh. Príbeh je prepracovaný, triky sú na vysokej úrovni, vizual nádherný a celá výprava kúzelná, ale to som aj čakal. Ale film ma nevedel pripútať k stoličke, vobec nechápem načo tak šialenú stopáž, bolo tu viacero zbytočných scén. Tvorcovia, že sú veselí ľudia to dokazovali, niekoľkými akože zábavnými scénami, ale na mňa to nezabralo. Hlavne som čakal, že film bude svišťať akciou a to sa nenaplnilo ani sčasti. Hobita som dlho odkladal, ale po tejto časti zisťujem, že som asi mohol aj dlhšie. Uvidím či budem spokojnejší s tými ďalšími, lebo u tejto je to len za slabé 3*.Videné v rámci Season Chalenge Tour 2015. ()

monsieurR

Asi jsem měl přílišná očekávání, bohužel v porovnání s jakýmkoli dílem Pána prstenů je to docela slabej odvar. Chápu, že Hobit je více pohádkový a dětský, ale dalo se to natočit i s větší reálností a surovostí. edit: Ve 3D je to o hodně lepší a zábavnější, dabing se dá přežít bez újmy. ()

ledzepfan

Největší bitvu ten film svádí sám se sebou=Hobbit je totiž ve své předloze hravá a lehká dobrodružná pohádka. Jackson tohle moc dobře ví, snaží se ze všech sil příběh držet v téhle rovině ale zároveň se bůhvíproč rozhodnul, že to celé odvypráví akčněji, dynamičtěji, efektněji, s větší pompou a slávou, což celou lehkost a pohádkovost spolehlivě zabíjí. Vše je sice větší a velkolepější než v knize ale ono to tak úplně nefunguje.CGI je všude, jde poznat, vypadá lacině(kdo by řekl, že 10let starý LOTR vyhraje i v tomto ohledu?) a najednou někde uprostřed filmu se z toho všeho stane jakási počítačová 3D skákačka, kde pár postav skáče z plošinky na plošinku, ze skalní římsy na skalní římsu, ze stromu na strom a já si v duchu říkám, že počítačovou hru jsem si mohl zahrát i doma. Bavil jsem se od začátku do konce ale prostě se nemůžu zbavit dojmu, že Jackson celou dobu neví, jestli z toho chce mít promyšlený a velkolepý prequel k LOTRovi, nebo dobrodružnou pohádku nesoucí kouzlo své předlohy. ()

maddy

Na rovinu priznám, že nie som fanatický vyznávač Pána Prsteňov – LOTR knihy som nečítal, filmy ma bavili, taktiež som ich hodnotil vysokým počtom hviezdičiek, ale zaprisahaným fanúšikom tejto série by som sa neoznačoval. Možno, aj preto som k Hobbitovi pristupoval bez akýchkoľvek veľkých očakávaní (pôvodne som ani nemal ísť do kina). Nakoniec však návštevu neľutujem. Hobbit je totiž jedna veľká fantasy rozprávka – nič viac, nič menej, ale taká bola aj kniha, takže menej-dospelejší prístup oproti LOTR by snáď nemal byť pre nikoho prekvapením. Pôvodný nápad rozdeliť nijako stranovo obsiahlu knihu na tri dva a polhodinové filmy bol pre mňa asi najväčším postrachom, ktorý ešte podporila nepriazeň samotných fanúšikov. Nakoniec však musím uznať, že prvý zo série sa nesie vo veľmi svižnom tempe a dané rozdelenie na viacero častí sa mi na konci javilo ako dobrý nápad (snáď tento výrok za rok pri pokračovaní neoľutujem). Úvod síce trvá dobrú 3/4 hodinu, ale nesie sa v jemne humornom duchu, takže rýchlo utečie a ďalej to už je len jedna horská dráha. Súboje so škriatkami, obrami a pod. sa striedajú jeden za druhým bez možnosti vydýchnutia si a záver s Glumom a hádankami predstavuje vrchol filmu. Hudba síce opakuje len už známe LotR motívy, ale do Stredozeme to jednoducho patrí a s inými melódiami si ju ani neviem predstaviť. Herci (aspoň tí vo výraznejších úlohách) sú bezproblémoví, role im je možné uveriť od prvej sekundy. Samozrejme vyskytlo sa aj pár chýb – pri takto masívnom rozpočte sa prekvapujúco stane, že občas nepríjemné zahaprujú CGI efekty (napr. Radagast na saniach pôsobí strašne), občas film stratí tempo (hlavne v častiach mimo knihy, ktoré boli nasilu pripadané z Pána Prsteňov, aby vytvorili komplexne prepojený svet – napr. celé dianie u Elfov je pre dej Unexpected Journey absolútne zbytočné aj s očakávaným návratom starých-známych postáv). Príbeh taktiež nevyniká, keďže sa jedná viac menej len o dobrodružné putovanie z miesta A (s medzi zastávkami) do miesta B (do ktorého sa aj tak ešte nedostaneme). Čo však zamrzí viac je jeho maximálna predvídateľnosť – postavy konajú vždy tak ako čakáte, ba čo navyše nefunguje napätie - pri akčných scénach sa kocháte veľkolepými zábermi, ale dobre viete, že postavám sa nemôže nič stať, takže scény ako držanie sa za prsty zo skaly alebo padanie zo skaly pôsobia infantilne. Chýba akýkoľvek moment prekvapenia, a aj napriek tomu, že 166 minút utečie viac ako svižne, tak nikdy nepredstavujú „vrchol“, skôr len klasický „štandard“. Jackson sa jednoducho vybral zlatou strednou cestou, kedy sa nesnaží ohurovať, ale ani nijako nesklame. Tieto mínusy však vyváži príjemnou atmosférou – nostalgickou, magickou, rozprávkovou. A čo je hlavné, po skončení nastane okamžité natešenie na part 2, čo nebolo vynútené žiadnym cliffhangerom, len pozitívnym naladením. Na záver niečo málo k „prvému filmu v novom formáte 48 fps“ (snímanie kamery 48 snímkou za sekundu, namiesto zaužívaných 24 snímkou). Na rovinu, je to absolútne zbytočné! Nechcel som tomu veriť, ale prvú hodinu, kým si na to človek zvykne pôsobia pohyby postáv ako v režime „fast forward“, je to rušivé a neprirodzené. Oveľa detailnejšie zábery, ktoré táto technológia ponúka, sú síce fantastické, ale uplatňujú sa hlavne pri bitkách, kde to má svoj zmysel – akcia je prehľadnejšia, ostrejšia, lepšie snímaná a pod. No pri konverzačných scénkach stráca opodstatnenie. Moja rada (ktorú si určite prečítajú a zoberú k srdci všetci Hollywoodski filmári): mix 24 a 48 fps – na akciu točiť s kamerami 48fps, všetko ostatné v 24fps, vtedy by mohol vzniknúť dokonalý súlad. 3D je štandardné v oboch prípadoch, 48fps mu nijako nepridáva, ani neuberá. CELKOVO: 4* (8/10) (HFR-high frame rate, 48fps, 3D, subtitles) () (méně) (více)

Anchi

I když jsem byla na půlnoční premiéře, tak jsem ani na chvilinku oka nezamhouřila (jako například u Bonda ano, a ne jednou). I když jsem dopředu nevěděla, o čem tento téměř 3 hodinový snímek přesně bude (ne, fakt ne), tak jsem se ani chvilku nenudila. Zvládala jsem se kochat nad maličkostmi (krásné, měkké světlo, přírodní scenérie, ať už real či ne, zvířátka, krásní lidé, především elfíci, nekrásní lidé, především téměř všichni ostatní). A jako bonus to bylo nad očekávání vtipné. A roztomilé. A prostě přesně pro mě :-) ()

schizmo

K Hobitovi jsem měl mnohem větší nedůvěru než tenkrát k LOTRu, jednak mi trochu vadilo, že se začalo LOTRem a retrospektivně se vracelo v Hobitovi a druhak mi vadí ten nepoměr LOTR: 3 knihy / 3 filmy, Hobit: 1 kniha / 3 filmy. Tohle trochu smrdí, navíc filmová studia už měli zkušenost s natáčením takového megadíla, takže se jednoznačně vědělo do čeho se jde a tím pádem byl úmysl narežovat zjevnější, než by fanda Tolkienova díla byl ochoten akceptovat. A jako třetí odrazující věc - stále se množící nespokojené recenze a views, takže panika se začala dostavovat. 3D verzi mám úspěšně za sebou a po prvním shlédnutí musím konstatovat, že jsem nadšen - především proto, že veškeré obavy se rázem rozplynuly a i přesto, že výhrad je pochopitelně X, pořád to dává na solidní plný počet. Ano, hobit je pochopitelně jinde, než LOTR, ale troufám si tvrdit, že je trochu dál v produkci (u LOTRa mi vadila místy až "australská" produkce), kamerách a samozřejmě i efektech. Ve filmu je obsaženo snad vše, co bylo v knize + další věci navíc, vyprávění příběhu podrobné (přesně jak by si zasloužil i LOTR) s důrazem na detailnost postav, jejich charakterů a všelijakých příběhových vychytávek včetně spousty humoru. Za mě, jakožto fandy díla v pořádku. Časem se jistě najde větší kritika i nespokojenost, ale osobně si chci počáteční nadšení ještě chvíli užívat :). ()

Molikop

Tento film mohu označit za vydařené filmové ztvárnění první části knihy Hobit cesta tam a zase zpátky. Osobně mě ale zamrzelo, že si scénáristé přidali pár postav a udělili jim dokonce důležité role v příběhu (např. Hnědý čaroděj), dále doslova připsali "úvod", který podle mého, může namířit neseznámeného diváka jiným směrem, než byl původní záměr knihy.I když na mě film působí velice positivně,po jeho shlédnutí sem skoro zaváhala, jestli jsem četla stejnou knihu, podle níž byl natočen. ()

spaceboyCZ

I kdyz technika pokrocila, film pusobi mnohem umeleji a pocitacoveji nez LOTRovska serie. Zrejme to bude tim, ze je to delano pro 3D a proto film ve 2D pusobi tak jak pusobi. Tolik asi k technicke strance veci. Pribeh je natahnuty jak zvejkacka, ale kupodivu to odsypa a tri hodiny ubehnou, ani nevite jak... ()

draggo

Očekávání u prvního dílu Hobita byla obrovská, neboť ho snad každý srovnával a bude srovnávat s trilogií Pána prstenů, kterou osobně považuji za jeden z naprostých vrcholů kinematografie. Neočekávaná cesta nakonec tak vysoko nemíří, přesto je to ale stále povedený film. Příběh logicky trpí rozdělením na 3 části, takže se příliš daleko neposuneme a nejlepší momenty filmu jsou pro mě ty hned na začátku, kdy se Bilbo přidává k trpaslíkům, to jeho rozhodnutí opustit stávající pohodlný život a vydat se na výpravu za dobrodružstvím. Následný děj bohužel dost trpí docela očividným protahováním skrze přidávání scén a postav, které v knize nebyly, což je většinou docela kontraproduktivní, filmu by určitě prospělo větší zkrácení. Klíčová scéna v podobě setkání s Glumem a nalezením prstenu bohužel rovněž nevyzněla tak silně, jak bych čekal. Zato třeba obří hostina nebo závěrečné boje se povedly, byť skřeti tu bohužel nepůsobí tak hrozivě a odporně, jako v PP (masky > CGI). Triky jsou jinak samozřejmě na špičkové úrovni, stejně jako celý vizuál, páč novozélandská příroda je krásná i po 9 letech. Rovněž herecké obsazení bylo vybráno výborně, zvláště bych rád vyzdvihl Martina Freemana, kterému role Bilba doopravdy sedla. Soundtrack sice není tak různorodý a epický, jako v PP, ale silnou ústřední melodii má a píseň Misty Mountains patří k vrcholům celého filmu. Celkově se mi tu sice dost věcí nelíbilo, ale beru to tak, že je to rozjezd trilogie, která se snaží najít svou vlastní tvář při neustálém srovnávání se starším slavnějším bratříčkem. A v zásadě to nedopadlo vůbec špatně. /80% a 4*/ ()

Tryskomyš

Film je dobře natočený. Spousta efektů, příšer... Ale já mám problém ho dokoukat vcelku. A po skončení jsem musela uznat, že vlastně nevím o co tam šlo. ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021