Hobit: Neočekávaná cesta

• USA The Hobbit: An Unexpected Journey (více)

ti88na

Skutočne je to tak, a moje hodnotenie nemôže byť viac ako tri hviezdičky. Hoci som nedúfala v pokračovanie Pána prsteňov, no určite som nemyslela, že zostanem sklamaná. Ale stalo sa. Knižnú predlohu som nečítala, no počas celého filmu som sa nemohla zbaviť dojmu, že Peter Jackson len sucho kopíroval sám seba, no nič viac nepridal a bohužiaľ to čo bolo v predchádzajúcej trilógii ťahúňom tu chýbalo. Skupinka trpaslíkov, hobita a čarodejníka (hoci ním bol Gandalf) na mňa ako diváka nezafungovala. Medzi nimi nie je žiadna chémia a žiaden z nich, okrem Martina Freemana, nemá dostatočný priestor, aby si k nim divák mohol vytvoriť nejaký vzťah, čo nebol v predchádzajúcej trilógie problém asi u žiadneho člena "spoločenstva". To že chcú získať späť stratené kráľovstvo mi teda dych neberie a vážne netuším či pokračovanie na tom niečo zmení. ()

Litvicek

Jako správný fanoušek jsem si každou minutu filmu užíval a doufám, že další díly budou pokračovat stejným né-li lepším tempem. Božský návrat do Středozemě člověka totálně unese a já jsem tedy zvědav, čeho se dočkáme dál. Jasné, někdo tvrdí ,že je tenhle úvod slabší ale já naopak tvrdím, že jako úvod film splnil cíl - nabudit díváka na další pokračování a vnést do ho příběhu. Na takové filmy neexistují prostě měřítka hodnocení - to je srdcová záležitost. ()

Paity

Velmi rád jsem se vrátil do Středozemě a bude to pekelné čekání ještě na další dva díly, ale musím to vydržet. Každopádně Hobit 1 je velmi milé překvapení. Překvapení v tom, že se opět Jacksonovi podařilo vnést do příběhu tu správnou vůni Tolkiena, ke které se tak rádi všichni vracíme. ()

ChrisBa

Príjemný návrat do Stredozeme a k nezabudnuteľným postavám ako je Gandalf, či Glum, či k príbehu, ktorý predchádzal Pánovi Prsteňov. Priznám sa, že moje očakávania boli po majstrovsej trilógii Pánovi Prsteňov obrovské. A to bolo možno na škodu, pretože tak výnimočný film sa nedá natočiť len tak dvakrát. Dej nie je tak bohatý čo sa už aj podľa knižnej predlohy dalo čakať. Oproti pánovi prsteňov ide viac o pekne natočenú rozprávku. Po všade sa rozliehajúcej temnote ako to je v pánovi prsteňov ani chýru. Avšak je to stále pekná rozprávka s fantastickými exteriérmi, výborným hudobným doprovodom a istou dávkou tajomna (nekromant ktorý kriesi mŕtvych asi predpovedá veľa).. Ja som určite zvedavý na zvyšné dva diely najmä z dôvodu zrodu Zla, ktoré predchádza Sauronovi ako ho poznáme:) ()

farfalla

Před pár lety jsem četla knížku Hobit z knihovny. Byla už bez hezkého obalu, vazba tvrdého obalu změkčelá mnohým listováním, stránky měla sežloutlé. Příběh mi přišel hlavně dětský a poetický, ale trochu také dobrodružný. Mezi tou malou knížkou a Jacksonovým Hobitem je obrovský skok. Musím však říct, že mi to ani nevadilo. Popravdě řečeno, ani jsem nic jiného od Jacksona nečekala. Tohle je jeho styl a dokáže si ho užít. Mile mě překvapil Martin Freeman, jak dokázal zapadnout do tohto žánru. A líbí se mi víc než Frodo v předešlé sérii. Nejsem si jistá, jestli je to vykreslením postavy, která je dospělejší než Frodo, anebo je to hercem. Patrně z obou důvodů. Freeman hezky přidává na Bilbově sebedůvěře a na zlepšování dovedností. Na začátku filmu mě trochu vyrušovalo, že jsem ztrácela přehled v trpaslících, ale nechala jsem tomu volný přůběh a někteří, ti důležitější, se časem vykrystalizovali. Byla jsem zvědavá, jak dopadne scéna setkání Bilba s Glumem. Dopadla dobře, byla taková, jak jsem si ji při čtení knížky představovala. ()

willy1

Konečně něco aspoň o malinko jiného než Pán prstenů a to jeho chození celou trilogií. Tady aspoň nechyběla trocha ''srandy a zábavy okolo'', kterou jsem v dílech Pána prstenů trochu postrádal. Na závěr hodně oceňuji snahu režiséra pustit se do dílů s příběhem, který se odehrával před zmiňovaným Pánem prstenů. / režie 95% / scénář 95% / hudba 95% / herecké výkony 95% / napětí 45% / akce -% / // celkové hodnocení 95% // (viděno: int. - stažený) ()

Nerhinn

Ať dělám co dělám, první díl Hobita je pro mě prakticky nekoukatelná nuda. Nevěřila bych, že to někdy řeknu (Hobita jako knížku nemám ráda a dodatky z Pána prstenů jsem žrala), ale dodatky osekat a sekat tak dlouho, až z toho zůstane jeden konzistentní film. K čertu se CGI omlazenou Galadriel, ten film neví, co je. A kamera je najednou strašně ošklivá a triky vypadají jako triky. Je to celé takové na Petera Jacksona nepovedené. ()

Simbet

Od tohoto filmu jsem neměla velké očekávání, protože ani předloha mě ve srovnání s Pánem prstenů nezaujala. Nicméně z nostalgických důvodů jsem se na něho samozřejmě podívala. Ničím strašným nezklamal, ale ničím zvláštním nezaujal. Vadí mi tam to násilné nasazení postav z Pána prstenů, které tam nemají co dělat a také nechápu, proč se za každou cenu snažili udělat z hlavní postavy trpaslíka pohledného hrdinu. Mezi námi, moc se jim to nepovedlo. Kdyby raději tvůrci zůstali u trpaslíka tipu Gimli, tak udělali líp. Charisma je v tomto případě podstatnější než vzhled. No a Bilbo v podání Freemana není tak dokonalý jako v podání Holma. Možná, že kdyby neudělali z jedné knihy tři filmy, dopadlo by to celé mnohem lépe. Tři hvězdičky dávám za tu nostalgii, jinak si je tento film nezaslouží. ()

Greenpeacak

Prvá z troch častí autobusovej adaptácie románu Arriva prináša príbeh z bájnej Nitry, ktorý sa odohral 60 rokov pred udalosťami opísanými v trilógii Pán privatizácie. Autobusár píše pamäti a rozpráva o svojich dobrodružných jazdách nitrianskymi getami, o boji s ukrutným RegioJetom a mocným Turancarom. Autobusár opúšťa mierumilovné lesy Horných Krškán a vydá sa na spoločnú púť s trinástimi kĺbovými harmonikami, ktorých vedie legendárny Ikarus 208. Cieľom ich výpravy je získať späť stratené trasy vedúce pod Zoborom, odkiaľ ich kedysi vyhnali hordy neplatičov a čiernych pasažierov. Výprava je veľmi nebezpečná, vedie cez územia Klokočiny a Mostnej, kde vládnu krvilačné kreatúry, zlí škriatkovia, desiví trolovia, diví Morgoši a príšerní geronti. Na brehu rieky Nitry, kde sa zlievajú všetky špiny sveta, autobusár stretáva štátnicujúceho študenta, ktorý mu navždy zmení život. Autobusár mu ukradne jeho vzácnu čipovú kartu, ručne vyrobenú Trogármi z prvého veku, popísanú a polepenú záhadnými symbolmi a známkami, ktorá naveky mení osudy nitrianskej MHD. Ale o tom autobusár zatiaľ ešte nič netuší... ()

SpaceOdyseus

Da se rict, ze po formalni strance je vse na jednicku, ale film proste nefunguje tak uzasne jako lotr. Nejvic mi asi vadila nekonzistence v tonu. Chvili sledujeme veselohru s trpaslikama, potom super vazne sceny, kde se resi Sauron, potom osobni drama Thorina a toho skreta, nasleduji osudove hadanky ve tme... Kazda cast sama o sobe by byla super, ale dohromady? Pusobi to na me jako kockopes, ktery chtel byt na silu vsim. A Thorin, ktery mel cely dej tahnout? Jeho motivace jsou mi naprosto cizi. Proc tak nenavidel Bilba? Ani prodlouzena verze mi nedala odpoved. Prvni Hobbit je pro me zklamani. Neni to vylozene spatny film, ale cekal jsem po fenomenalnim Panovi Prstenu o dost vic. ()

Harapes

Přesně to ,co jsem očekával u Pána Prstenů:Společenstvo prstenu,tak jsem i čekal i u Hobita:Neočekávaná cesta.Film začíná velmi pozvolna,vysvětluje divákovi,co se stalo a na prvních 30 minut filmu lehce zapomenete,po tom co Vás čeká v následujících minutách.Výborné souboje,skvěle vykreslené postavy a to hlavně Martina Freemana,který jako Bilbo se skvěle hodí a svou roli výborně zahrál.A dále ty překrásné scenérie Nového Zélandu a skvělých triků studia Weta.Vypravěčský um a režie Petera Jacksona je prostě dokonalá,ale že Hobit bude trilogie, tak první díl jen nás stejně jako Pán prstenů jen pomalu posouvá do dalšího děje v příštím díle...Určitě je film výborný,ale v celé trilogii bude určitě více vynikat. ()

Warle

Prvních 30 minut solidní zívačka, další 2 hodiny ale parádní efektová akce a úžasná zábava. Spáčilová z iDnes je kacířka, která Twilight považovala za tip dne, Fuka snad nikdy nenapsal normální pořádnou chvalnou recenzi a nekoukal bych na jejich zbytečně zlostně vypadající ksichtíky a recenze psané na základě zahraničních zdrojů... Jackson furt válí a kdo si myslí, že ne, tak je jenom zasedlý a obtloustlý skřet z Isengardu. 8.5/10 a navalte pokračování. ()

Sufferer

Od okamihu, kedy v Návrate kráľa za sebou Sam zavrel dvierka, sa vo svete dobrodružného fantasy akoby zastavil čas. Tvorcovia sa od originality veľmi nepretrhli, skôr sa predbiehali, kto viac zadupe svoju rozprávku do zeme. A preto niet divu, že sa lotrovským fanúšikom (a asi nielen im) rozžiarili očká správou, že Hobit dostal zelenú. Nasledovalo už len netrpezlivé čakanie na každú novú informáciu, zdanlivo nekonečné trhanie stránok v kalendári, nástup zimomriavok s príchodom prvých trailerov a nervozita v bruchu pred rozsvietením plátna, ktorej nechýbalo veľa a tromfla by aj tú z dní maturitných skúšok. A či to všetko za to stálo? Odpoveď (možno) nájdete v nasledujúcich riadkoch. ___ Bezprostredne po nástupe uchu známych tónov v prvých sekundách snímky si nejde v duchu povedať inak ako “Stredozem, konečne doma“. Po krátkom poletovaní v nostalgických oblakoch sa však vraciame nohami na zem, respektíve zadkom do sedačky v prítmí kina. Netrvá dlho a diváci znalí Tolkienových kníh ľahko spozorujú, ako sa film sčasti rozchádza s predlohou. Niekde tu začal moju tvár zdobiť úsmev a pri srdci hriať pocit, že obavy, vychádzajúce z rozhodnutia rozvinúť tenkú knižku pre deti do troch veľkofilmov, sa zdajú byť neopodstatnené. Minúta čo minúta dáva tomuto pocitu za pravdu, nakoľko Jacksonov Hobit zapadá do podstatne širšieho dejového rámca. ___ Kým niekomu príde zakomponovanie Galadriel a Sarumana ako líškanie sa fanúšikovi, mne sa javia pripomienky tohto typu vyslovene zbytočné. Spoločne s čarodejníkom Radagastom, ktorý dostáva omnoho väčší priestor, totiž dávajú tušiť rastúce zlo v pozadí, a teda vťahujú do príbehu existenčný motív Pána Prsteňov. Taktiež nemám pochopenie pre výčitky ohľadom soundtracku. Klasické motívy výborne podfarbujú obrazy vzťahujúce sa k staronovým kulisám Kraja, elfskému rodu alebo prsteňu moci. Howard Shore navyše pre trpaslíkov skomponoval jeden špecifický, ktorý nejde z hlavy vyhnať len tak ľahko. Jedno s druhým na dôvažok prepája Hobita so slávnejším bratom. ___ Neočakávaná cesta nie je len ťažením na Erebor, ale aj vytváraním spojenia medzi novými postavami a divákom. Spomedzi trinástky trpaslíkov sa, pochopiteľne, najväčšej pozornosti a vodcovskej autority dostáva Thorinovi, ktorému rovnako ako Aragornovi koluje v žilách slabosť jeho predkov. Až na Balina sa nám ostatní tak nevštiepia do pamäte, považovať to za veľké mínus by nebolo fér. Najzásadnejším posunom si však vo filme prejde (kto iný než) hobit Bilbo Baggins. Z domaseda sa postupom času na konci stáva plnohodnotný člen výpravy. Pokiaľ ide o výber hercov, som bol a stále som skalopevne presvedčený o tom, že Peter Jackson má skrátka šťastnú ruku. ___ V záplave pohľadov na čarokrásnu scenériu novozélandských exteriérov, panoramatických záberov a snímania z každej možnej perspektívy sme v lotrovskom trojzáprahu mali možnosť natrafiť na kvantum malých, ba navonok niekedy až nepodstatných scén, ktoré mrazia, spustia slzu dole lícom alebo zastavia dych aj po niekoľkýkrát. Balinove “There is one I could follow. There is one I could call King“ nemôže prebiť “I would have followed you, my brother, my captain, my king“ v podaní Boromira, samo osebe ale neuletí z mysle ako lastovička z kábla elektrického vedenia. Rovnako tak bitka kamenných obrov, hádanky v tme alebo spev piesne Misty Mountains. ___ Rád by som sa na chvíľu pristavil pri variante, ktorú som mal možnosť vidieť v kine. Zo začiatku to síce trochu trvá, kým si človek zvykne na tok obrázkov, pri ktorých nadobúda pocit, že utekajú akosi rýchlejšie, no ten časom vyprchá. Čo ale zostáva, je pohľad na nádhernú hru farieb, pri ktorej sa derie z úst, že vyznieva neprirodzene dokonalo. A propos, 3D v kombinácii s HFR vyzerá podarene. ___ Kocky sú teda hodená. Na niektoré súdy je ešte priskoro, no už v tejto chvíli môžem s radosťou konštatovať, že ďalšia monumentálna trilógia naberá reálne kontúry. Momentálne nám však neostáva nič iné, len odrátavať dni a noci do ďalšieho pokračovania, pred ktorým by v niektorých prípadoch bolo na mieste skrotiť svoje očakávania prerastajúce Gerlachovský štít. [Kino 3D (HFR)] () (méně) (více)

Sairina

Hobita jsem viděla na půlnoční premiéře v komorní atmosféře Měšťanské besedy. Již při vstupu do kina mě zaujali nadšenci v kostýmech :) a příjemně mě překvapil horký punč. Jelikož jsem upřednostnila originální znění před dabingem, byla jsem ochuzena o 3D, které si všichni tak moc vychvalují. Je pravda, že asi 10x jsem si říkala, tady to 3D může být zajímavé, ale to bylo asi tak vše. Co se týče děje, nebyla jsem ani zklamaná ani nadšená, knihu jsem četla tak asi před deseti lety, takže si už moc nepamatuju, ale některé věci mi připadaly podivné. Co jsem si totiž pamatovala, byl pro mě Hobit takovou dětskou pohádkou, něco jako Tulák Rover. Překvapeně jsem ale zjistila, že film je spíše podobný Pánu prstenů, akční, velkolepý, občas i děsivý. Musím uznat, že knížku bych dětem četla, ale do kina bych je na první díl Hobita nevzala, hlavně kvůli scéně z Glumem, po které mi ještě teď běhá mráz po zádech. Moc jsem ale nepochopila časté záběry na Thorina Pavézu s vlajícími vlasy s pozadím bitvy. Připomínalo mi to tričko s Che Guevarou, ale na druhou stranu to byla pěkná kompozice. Když porovnám Hobita s Pánem prstenů, musím se přiznat, že při zhlédnutí Společenstva mi poskočilo srdce radostí, to se mi u Hobita stalo pouze na začátku, kdy se děje těchto trilogií střetávaly. V tu chvíli jsem měla opravdu slzičky na krajíčku, když jsem si uvědomila co všechno všechny ještě čeká. (už mě nějak nebaví sledovat prequely, radši to mám pěkně chronologicky) Nu Martin Freeman je skvělý herec (at má ručník nebo spolubydlícího detektiva), ale proti 20ti letému Frodovi, blonďatému Legolasovi a hrdinskému Aragornovi, neměl u mě moc šancí. Tak a teď už jen čekat rok na další pokračování ... ()

Dyas

Není to Pán prstenů, ale rozhodně je to nádhera být zpět ve Středozemi, kde tentokrát figuruje Bilbo Pytlík. Úvod nebyl zrovna nejlepší, ale krátce po něm to začalo být jak se patří. Další moment, kdy jsem se trocu nudil byla scéna se zlobry a zpracovaný král pod horou se mi vůbec nelíbil. Soundtrack se mi líbil a celková atmosféra z Hobita byla skvělá. Jelikož jsem fanoušek a návrat do Středozemě mě okouzlil, určitě dám 5* :) Rozpočet $180 miliónů ][ Celosvětové tržby $1,017,003,568 ()

Drirr

Utopil jsem se v záplavě zbytečných a kýčovitých digitálních efektů. Tam, kde si Pán prstenů vystačil s poctivými exteriéry a maskami, Hobit cpe umělost digitálního světa. K tomu děj, který by stačil sotva na dvacet minut...uf...docela zklamání a to i bez velkých očekávání. Přesto nelze film intelektuálním šmahem zmačkat a zahodit. To kouzlo Středozemě tam stále je. Ať už v písních trpaslíků, v samotném Bilbovi (což je s Gandalfem jediná pořádná postava filmu, ani ten Thorin nemá moc prostoru. Což je při tak natahovaném filmu až zarážející) a také a hlavně v nejlepší scéně filmu, kterou je hádankářský souboj v jeskyních. Jinak mě to ale bohužel nechávalo chladným. Většinu času mě to bavilo, to ano. Ale zároveň jsem byl znechucen všudypřítomnou vatou a faktem, že pulzující svět Pána prstenů nahradil do velké míry umělohmotný počítačový prefabrikát bez skutečného srdce alá King Kong. A to prostě bolí... ()

Wajsik

Jak už tady zaznělo není to Pán Prstenů, je to Hobit. Jackson zůstal většinou věrný předloze, až na malé úskoky, které určitě nebyli na škodu. Scenérie jsou úžasné u toho zůstalo, rád jsem se vrátil do středozemě. Jedinou slabinu bych viděl v postavách z původní trilogie, které v podstatě nemají co nabídnout (ačkoliv Cate Blanchet byla nádherná). Vidím to tak na 4,5*. Těším se na druhou projekci a hlavně na druhý díl. Edit: Po další projekci se hodnocení ustálilo na 4*. Nejlepší díl z celé trilogie. A kdykoliv si tě dám znovu :) U dalších dílů už bych byl opatrnější. ()

Ondracius

Bohužel se Pítr Džeksn snaží udělat epický film z nádherné pohádky. Možná se mnou budou mnozí nesouhlasit, ale hobit je pro mne pohádka; relativně krátký příběh plný kouzel a úžasného, leč relativně jednoduchého, příběhu. Bohužel ve filmu se Džeksn snaží tomuto příběhu přidat na epičnosti. Těžko říct, jestli si snaží léčit komplex, kdy při LOTRovi musel vystříhat spoustu scén, každopádně Hobitovi přídavky, delší stopáž, přidělané scény apod. nesvědčí. Trošku se bojím, kam budou směřovat další kroky dějové linie, když po třech hodinách jsme stále na začátku... Třeba budu překvapen, ale zatím se ale bojím, že víc než kouzlo, hrají v tomto příběhu duležitou roli peníze...http://bit.ly/VKy4L3 PS: Martin Freeman je úžasnej! Zasloužil by deset bodů z deseti a zlatého bludišťáka k tomu:) ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021