Hobit: Neočekávaná cesta

• USA The Hobbit: An Unexpected Journey (více)

Patrik256

Tržby v USA za první víkend: 84 617 303 $ (4045 kin) // Tržby v ČR za první víkend: 28 401 716 Kč (127 kin) // Diváci v ČR za první víkend: 186 271 diváků // Ocenění: Oscar 2012 - nominace: masky, výprava, vizuální efekty // BAFTA - nominace: masky, zvuk, vizuální efekty ()

buzzwoody

Hobit se nesmí srovnávat s Pánem prstenů, jinak je po ptákách. Pán prstenů je ve všech ohledech propracovanější, úplnější, kvalitnější, lepší. V první řadě se musí divák s tímto faktem smířit, aby mohl pokračovat v cestě k pozitivnímu přijímání třídílného dobrodružství Bilba Pytlíka. Peter Jackson jako by se v určitých momentech či rozhodnutích snažil tomuto pocitu bránit, co mu síly stačí, ale můžeme se jen dohadovat, co může být přičítáno jemu a co ne.. viz. informace o velmi uspěchaném natáčení a dokončování scénáře za pochodu. Hobit je mnohem odlehčenější příběh, který neklade příliš důraz na realismus jako LotR, a je k tomu důvod, protože Hobit je pohádka, až z Pána prstenů se při jeho vzniku stalo drama. Zpět ovšem k tomuto dílu, Neočekávaná cesta je bezesporu nejlepší z celé trilogie, Tolkienovy předlohy se snaží držet nejvíc, a podle toho to vypadá. Mrzí mne samozřejmě zpočítačovělost, jistá míra praktických efektů by taky neuškodila. Jako jeden z nejvíce kladných aspektů filmu pokládám Martina Freemana, jenž celý film táhne, když si trpaslíci vybírají otravnou/nudnou chvilku a Gandalf zrovna bloudí po Středozemi. Ian McKellen je samozřejmě klasa a s rolí Gandalfa si umí poradit, z ostatních herců pak ještě vyčuhuje i Richard Armitage a ze všech trpaslíků budou nejsympatičtější Balin a Dvalin. Zpracování trpaslíků je dle mého velmi dobře zvládnuté a maskéři si na jejich vzhledu skutečně pohráli, díky čemuž se pak i lépe rozlišují. Nenacházím zde žádné vyloženě zbytečné scény, v pořádku je úvodní hostina ve Dně pytle, akční scény mají spád a pokud si divák zvykne na nenápadně se vytrácející fyzikální zákony, dokonce se i dobře baví. Inu, hodně se pokročilo od Legolase, sjíždícího schody na štítu ve Dvou Věžích. Azog je vcelku hrozivý záporák, i jeho backstory je vystavěná obstojně a myslím si, že není chyba ho nastrčit i do zbytku příběhu. Stejně tak je slušná i linka s Nekromantem a nevyslovená hrozba Sauronova oka nahání husí kůži víc, než jeho odhalení v dalších dílech. Za nejlepší scény bych označil jednoznačně Hádanky s perfektním Glumem (jako vždy), závěr u hořící borovice, ale i odlehčení se zlobry. Hudba zde k vykreslení nejpříjemnější atmosféry z trilogie vyniká nejvíce, v dalších dílech už pak není příliš motivů k zapamatování, narozdíl například k zdejšímu nápěvu Misty Mountains. Kdyby takto vypadali i ostatní dva Hobiti, rozplýval bych se. Nejzaslouženějších pět hvězd z Hobitů, ovšem dostanou je i přes výhrady nakonec všichni, protože Středozem je srdcovka. ()

Paldiny

Z Pána prsteňov som nadšený nebol, aj preto som chlapíka krpatého nechal čakať rovných sedem rokov. Až dnes ma akési kúzla a čary nasmerovali do fantasy sekcie HBO GO, kde ma z plagátu svojim pohľadom zhypnotizovala mladšia verzia Bilba Bublíka. Šancu teda dostávajú opäť rozšírené verzie a žiaľ začíname rovnako ako naposledy. Dostáva sa mi krásna výprava, veľa kráčania a pomalé tempo. Čo mi vadilo viac je barlička akou Jackson zakaždým vyseká hrdinov z nepríjemnej situácie. Tou je pomocná ruka na poslednú chvíľu a tak trpaslíkov na ich ceste získať späť stratený domov postupne zachraňujú Elfovia, Gandalf, sovy. A keď už prituhuje natoľko, že by mohol mráz aj niekoho uspať, umieračik v pomerne širokej výprave nie a nie zazvoniť. Nesmrteľní smrteľníci jednoducho víťazia nad obludami všetkých rozmerov. Ak bol Pán prsteňov s prístupnosťou 12+, tak je Hobit s prístupnosťou 12-. Uchádzajúce muzikálové čísla žmurkajú aj pre tých najmenších. Viem, že si tento svet nezamilujem, ale dúfam, že mi budúce diely ponúknu viac takých okamihov ako boli tie s rozpolteným Glumom alebo aspoň gigantickými mužmi z kameňa, čo si to rozdali v efektnej bitke za búrkových mračien. Veď viac drámy a monumentálnych momentov tomuto kraju určite uškodiť nemôžu. ()

Ondrus

Příjemná podívaná, dávka nostalgie, méně zajímavý hlavní děj a občas hodně infantilní a předvídatelné akční scény. U Hobita se žádná senzace nekoná, ale film rozhodně neurazí. ()

Marla Singer

Telegraficky: Postavy musejí být vystaveny neustálé válečné vřavě nebo se alespoň nepřetržitě pohybovat, aby mohly být efektně snímány přelety a průlety kamerou. Nebezpečné situace pokaždé vygradují do sebeshazující záchrany na poslední chvíli. ___ Pokud postavy zrovna nebojují, zaujmou strnulou heroickou pózu, která je zabírána z podhledu, se zadním prosvícením měsíce/slunce a vítr jim lehce čechrá jejich bujné kadeře. ___ Postavy bez nadání pro předchozí pózu se pitvoří za účelem výraznějšího charakterového odlišení od zbytku skupiny, protože jejich jména lze lehce zaměnit. Výraznou roli hraje i kadeřnická soutěž, která se nad nebohými bytostmi přehnala, a měla by přispívat ke snadnějšímu rozlišování. ___ Když je přeci jen nutné posunout děj o kus dál, mohou postavy promluvit - ale jen polopatě a s skromnou dávkou patetického pohnutí. Postavám mimo klasické uskupení (např. půlčíkům) je dovoleno vyjadřovat se vcelku přirozeně. ___ Pokud se příběh o malé skupině bojující za znovuzískání své domoviny zdá málo epický, můžete přidat vlastní nápady a odbočky - třeba průhledné panstředozemské spiknutí realizované po několik desítek let - a trilogii roztáhnout na hranici únosné míry (aneb slovy mého společníka ve zbroji: 'Je to jako nastavovaná kaše v menze. Máš toho na talíři hromadu, ale ve skutečnosti je to dost hnusný.') ___ The person whose thoughts you're reading is currently out of order. Please, activate reboot and try again later. Thank you. ()

Mouzon

Zajímalo by mne, kolik si Cumberbatch vydělal za jedno slovo, které ve filmu pronese ("Radegaaaast"). Ne, vážně - je to poměrně rozporuplný snímek. A délka opravdu není to nejpodstatnější. Upřímně řečeno se ani moc nebojím, že by další dva díly byly nudné, jelikož Jackson představil nejúčinnější z možných cest, jak natáhnout stostránkovou knížečku do devítihodinového opusu - retrospektivy odkazující k mytologii jednotlivých postav. Resp. nebál BYCH se. Problém totiž nastává ve chvíli, kdy zjistíte, že režisér (spolu se scenáristy) se místo na mytologii rozhodli sázet na honičky a la HARRY POTTER (kterého tu z nějakého záhadného důvodu evokuje i ten velký bílý skřet na bílém vrrku alias Voldemort), jež fungovaly v HARRY POTTEROVI, ale v HOBITOVI nefungují. Je velkou neznámou, proč se Jackson s takovým komplexním světem za zády zabývá scénami typu "bitka kamenných obrů", když by místo toho mohl uvést a rozpracovat např. zajímavé postavy jen okrajově zmíněných čarodějů........Na druhou stranu, úvodní scéna se Šmakem je natočená naprosto geniálně, jelikož se zde ukazuje, že Jackson ví, že chceme vidět, a právě proto nám podává pouze zmatečné záběry (které navíc zcela souzní s atmosférou strachu na plátně). Také celý svět Středozemě je udělán nádherně a už jen z toho důvodu má cenu film vidět. Některé scény vyloženě budí příjemnou nostalgii, další mají skvělou atmosféru. Nepůsobí to na mne ale zcela dotaženě. ()

Mikeel

Váhal jsem, jestli dát Hobitovi hvězdičky tři nebo čtyři. Ale rozhodl jsem se dát čtyři, protože ty tři by byly čistě z nějaké předpojatosti. Nejsem a asi nikdy nebudu fandou Pána prstenů, ale pravdou je, že Hobit se mi líbil asi víc, a to hlavně z důvodu, že se tady v 90% neobjevoval na plátně ten obludnej Elijah Wood. Ale i tak je Hobit jen Pán prstenů s jiným, vyblýskanějším obalem. Jede podle úplně stejné struktury, tudíž ničím zvláštním nepřekvapí. Překypuje nádhernými vizuálními a digitálními efekty, takže budete uchváceni z přeletů nad Roklinkou a dalšími scenériemi. Ale dle mého postrádá Hobit duši, jelikož jsem po skončení půlnoční premiéry odcházel s pocitem necelistvosti. Chyběla mi asi nějaká výraznější pointa, celkově jsem postrádal nějaké větší sdělení, něco... Ale bohužel Hobit hraje především na vizuál a efekty, ale krásné obrázky nezachrání předvídatelnou strukturu. Je to škoda, protože tenhle film má určitě velký potenciál a daleko větší možnosti, než měl Pán prstenů. Přesto se tu v mnoha případech utápí v nesmyslně dlouhých, neakčních dialozích, a přesto Vás nakonec postavy, které neznáte z LOTRa naprosto minou. Je to přesně tak, jak jsem říkal. Takovou šlupku jako byl Dark Knight Rises nepřekonal ani Hobit, takže Batman zůstává dle mého nejlepším filmem roku! ()

Ollie235

Na premiéru Hobita jsem se původně ani nechystal, ale nakonec jsem se na ni tak trochu náhodou dostal. Do kinosálu jsem vcházel sice jako fanoušek Tolkienovy předlohy, ale zároveň takřka naprosto bez očekávání od filmu. A podobné jsou i moje pocity. Nejsem z toho nadšen, ale ve výsledku ani zklamán. První, co určitě uchvátí hned na začátku je vizuální stránka, která je opravdu dokonalá. Jinak ale budu spíše kritizovat. Nelíbil se mi výběr postav - respektive hlavně to, že jsem si k žádné z nich nedokázal nějak přiblížit (snad vyjma skupinky starých známých z trilogie Pána Prstenů). Samotný příběh je zbytečně natažený (3 filmy jsou prostě moc) a místy jsem se začínal i nudit. Co mi ale chybí ze všeho nejvíc je to, že se na pokračování Hobita ani netěším, chybí mi ta nedočkavost, kdy opouštíte sál a říkáte si, že byste si další tříhodinové pokračování dali hned. Zkrátka kniha ve mně určitě zanechala víc, film je někde mezi 3 a 4*, ale za tu vizuální dokonalost zaokrouhluju nahoru. ()

Zhigi

Super! Na to, že to byla jen třetina knížky, se toho v prvním Hobitovi událo fakt hodně, včetně spousty akčních scén. Pánovi prstenů se to sice nevyrovná, ale to s ohledem na knihu ani nebylo možné a nikdo to ani nečekal. Jackson prostě z knihy v rámci možností vytřískal maximum a pochybuju, že by to někdo dokázal lépe. Stejně jako kniha je to spíše taková fantasy pohádka, takže do kina může jít v podstatě celá rodina (pokud v ní nejsou úplně malé děti). Hudba opět skvělá, i když nové skladby byly zastíněny těmi staršími, u kterých si fanoušci mohli zavzpomínat na původní trilogii. Líbilo se mi, že film po pomalejším začátku postupně gradoval a líbil se mi čím dál víc. Nejlepší scéna byla s Glumem, který byl v Hobitovi udělaný snad ještě lépe, než v Pánovi prstenů. Poprvé jsem na tom byl ve 3D a kdo na to chce jít jen jednou, určitě běžte v 2D - několikrát se mi z toho v kině udělalo špatně a žádná pozitiva na tom nevidím. Podruhé jdu na 2D a těším se. Hodnocení: Hobit má tu nevýhodu, že jakkoliv je dobrý, vždy ho budeme srovnávat s původní trilogií a tu bohužel nemůže překonat nikdy. Už to sice není těch 100% jako u Pána prstenů, ale na těch 5* to je stále. ....... Po shlédnutí ve 2D hodnocení jen tak tak nechávám na 5* (nemít to jméno Hobit, tak jsou 4* asi jasné...) - sice jsem měl z toho filmu více (hlavně bitvy byly lepší ve 2D), ale podruhé jsem si uvědomil, že začátek byl dlouhý až moc a zachraňuje to jen skvělý závěr. ()

simply

Trochu jsem se děsila Jacksona nápadu udělat 3 filmy z jedné knížky, kupodivu třihodinová stopáž mi vůbec nevadila, Nový Zéland je nesmírně fotogenický a Martin Freeman nepřekonatelý...bohužel na Pána prstenů to nemá, ale to bylo jasné už předem...Nepostrádá to tu fascinující atmosféru Středozemě a staronová postava Gandalfa člověka hodně potěší...Nicméně mrzí mě jedna jediná věc, že jsem před Hobitem byla kině na Atlas mraků...takže Hobit už nebyl taková pecka... ()

Frederika

Ne, Hobit nepřekonal Pána prstenů. A to z jediného důvodu - nemá tak silný hlavní příběh a tolik zajímavých a nosných postav. Není to osudový boj dobra a zla, ale "pohádka" o tom, jak trpaslíci dobývají zpět svůj domov. A jakožto věrný fanoušek nemůžu než zajásat. Středozem je zpátky! A já si užívám každou minutu, kterou v ní mohu strávit. Komu záleží na tom, že je film trochu natahovaný? Nebo, že je to jedna bitka za druhou? Nebo, že si Jackson některé detaily příběhu upravit ku své představě. Nebo, že občas trochu "ukradne" některé povedené scény z Lotra? Taky Saruman, Elrond, Galadriel a velký nekromant Sauron mohli dostat více prostoru... No a co. Chvíli trvalo, než jsem si zvykla na poměrně velkou digitalizaci a 3D obraz, ale pak už to byl krásný audiovizuální zážitek. Shore opět nezklamal. Freeman a Armitage jsou herci přesně na svých místech, protože se jim obě postavy podařilo udělat neuvěřitelně charismatické. A Glum má ještě lepší mimiku než posledně! Prostě, ať už se Hobitovi dá vytknout ledacos, fanoušek ho ocení. ()

el.zapikano

Po dlhej dobe som sa odhodlal ísť na film do multiplexu. Nie som totiž veľkým fanúšikom chrámov popcornu. Hobita som si ale chcel vychutnať v čo najvyššej obrazovej a zvukovej kvalite. Zároveň som siahol po 3D verzii nech to už mám "all inclusive". Ku knižnej predlohe som sa dostal viac ako pred desiatimi rokmi a bol som uchvátený. Z celej "stredozemnej" ságy mam totiž práve tento príbeh najradšej. Po tom čo som zachytil šuškandy, že Jacskon z knihy natočil každú čiarku, som sa už nevedel dočkať. Úvodné upútavky na nabubralé blockbustery som ako tak zvládol, ale reklama "kozi-kuzi-kuzuka" na pomaranč ma odrovnala. Áno, to je presne to, čo chcem v kine za 9 € vidieť. Nestačí, že sa na mňa táto primitívnosť valí z telky, musia to drbnúť ešte aj do kina. To ma akože malo navnadiť na filmový zážitok? No, ale teraz už k veci. Film sa nesie presne v duchu prsteňovej trilógie. Rovnako úchvatné scenérie, rovnako premakané efekty, podobný hudobný podmaz. Celý film som čakal na niečo, čím by sa film trošku odlíšil od trilógie, ale nedočkal som sa. Film si príjemne plynie, ľudia do seba hádžu popcorn, sŕkaju kolu, Gandalf núka rozrušenému Radegastovi fajku s ukľudňujúcou náplňou, trpazlíci odsekávajú hlavy škretom, elfovia sú vážni ako kilo múky a Bilbo je zlodej čo kradne prstene. Ešte že Glum je charakter. Akčné scény boli na mňa príliš akčné, hlavne nekončná nahánačka v podzemnom bludisku mi už vyslovene liezla na nervy. Suma sumárum, film do multiplexu ako vyšitý. Na dvojku už do kina určite nepôjdem. Stačilo. (CinemaCity, Eurovea) ()

ADIO45

Hobit nezklamal. Některé části filmu, jako třeba upadnutí prstenu, který následně sebral Bilbo, mi připadalo jako navazování na Pána Prstenů. Film kypí pěknými efekty, humorem a vtipnými hláškami. Nejlepší a nejzajímavější byla část, kde drak Šmak nechal vzplanout město. Film Hobit je sice delší, ale určitě to není na škodu. Možná zajdu do kina znovu. ()

Ant_Antony

Začnu tím negativním: Kdo neměl rád rozvleklost Pána Prstenů, ten si nejspíš v první hodině bude kousat nehty a plést ve vlasech copánky, popřípadě při prvním trpasličím sboru obrátí oči v sloup s mocně vzdychne... Jenže pak začne dobrodružství a Vaše oči prostě neslezou z plátna... Jackson to dokázal! Jeho návrat do Středozemě je krásná, barevná pohádka s vkusně včleněnými komickými prvky, která se drží knihy a nepustí. Oči mají nekončící pastvu ať už během rozsáhlých záběrů na krásy novozelándské krajiny či při bitvách v lesích a jeskyních... No a Glum??? Nejlepší pasáž z celého filmu, ta atmosféra hry na hádanky je jedním slovem dokonalá... Já osobně jsem se do tohoto magického kraje vrátil s prvními tóny Shoreovi hudby a už jsem tam zůstal až do závěrečných titulků s hřejivým pocitem, že se tam ještě dvakrát vrátím... 90% (viděno 2D v originále s titulkama) ()

Jaro_slav

Líbivé, barevné, dokonalé...a sterilní jak gáza. Navíc mi to herectví připadalo takové...cimrmanovsky prkenné. Čekal jsem, kdy se jeden z nich ozve, že má housera. Čtyři rudé hvězdy jenom za doladěnou animaci glůmka, díky níž konečně vypadá jako něco, co doopravdy žije, a za roztomilé ježečky. ()

TheKiw

Für mich, mein liebes, protipól průměrného hodnocení! Pryč je vyumělkovanost LotRa, u kterého jsem měl pořád pocit, že na mě občas z nudy místo postav mluví igelitové sáčky nalité voskem (těžko říct, kde jsem tenhle příměr vzal). Hobbit šlape, vtahuje, napíná, epikuje a dělá další hromadu blbin, o kterých se LotRandovi ani nezdálo. A bdsm+dom/sub hrátky s předlohou zcela ftw. P.S.: HFR je jenom o zvyku. Jakmile jej překonáte (nebo si jej vytvoříte), budete spokojeností spokojení. P.P.S.: Dabing je výborný a písně se dají příjemně přežít. ()

Ukko

Zlo se přihnalo do Středozemě a nejmenuje se Šmak, ale Peter Jackson. Upřímně, na Hobita jsem se opravdu těšil, protože tak jako spousta jiných diváků jsem vyrůstal na Pánovi Prstenů a pochopitelně Hobitovi Obě knihy do teď vévodí mé knihovničce a vždy, když ne ně kouknu, zamáčknu slzu nostalgie. O to trpčí bylo zklamání z filmového Hobita. Ale proberme si to všechno pěkně od začátku. Paradoxně se mi líbila víc první polovina filmu, která je označována některými diváky za zdlouhavou. Já říkám, že není zdlouhavá, ale hobitovská. První půlka zkrátka ctí knižní předlohu. S druhou půlkou je to horší. Neuvěřitelný slet milionu akčních scén, podpořen "TOTÁLNÍ NEREALNOSTÍ" a kýblem "VATY", která film vycpává co to jde. Navíc v druhé půlce se pořád někam utíká, zdrhá nebo prchá. Osobně jsem pojmenoval podtitul filmu jako "... běh a zase zpátky". Škoda přeškda, film Hobit mohl být opravdu hezký poetický a milý, kdyby Jackson vystříhal půlhodinu nesmyslů a patosu. Bohužel to dopadlo, jak to dopadlo. Abych jen nehanil: herecké výkony trpaslíků, atmosféra, vizuál a hudba (které je bohuže poměrně stejná jako u PP) jsou vydařené a hezky se na to všechno kouká. Dokonce mi ani nevadily něteré zásahy, které v knize nebyly, jako bílá rada, velkej ork, zkazky ze Silmarilionu a podobně. Nicméně i tak zůstávám smutný... je mi to líto, ale Jackson to tentokrát nedal :_( ()

Say

[+]: Pár velice silných scén, které se Jacksonovi podařilo přenést z knížky na plátno. Především souboj skalních obrů (ta síla byla cítit každým záběrem) a konečné házení šišek a odlétání na orlech. Výborné. [:]: Po vizuální stránce je vidět obrovský kus práce. Ale občasné kýčové scény a přesycené a bloomové kompozice takovým tvůrcům prostě neodpustím. [-]: Moc upjaté návaznosti na trilogii LOTRa. Viz scény, jako pád a haluzové nasazení prstenu, nekromant jako Sauron, způsob povolání orlů Gandalfem... Na jednu stranu se film snaží být vizuálně "pohádkový", na stranu druhou sem tahá přesně to, co knižní předloha nemá a liší se tak od trilogie. [-]: Zbytečné postavy jako Galadriel a Saruman. A Radegast?! Proč? [-]: Kam se poděla scéna nalezení prstenu, kterou můžeme vidět na začátku Fellowship of the Ring? [♪]: **** [♫]: * Úděsné. Jedna hlavní znělka, která doprovázela každou akční scénu, až to bylo trapné. O vkládání melodii z LOTRa nemluvě. Proč se stala z Nazgûl theme Thorin theme? [=]: Film si mě udržel jenom díky tomu, že mi připomněl, proč je vlastně Hobit mou nejoblíbenější knihou. A to jsou vlastně docela obyčejné způsoby, jakými jsou řešeny zápletky. Světlo na trolly, hádanky jako hra, zapálené šišky... Škoda, že to tak negují ty zabijačky skřetů s různými průlety a kdo víc čím vším. Vážně je ta drahá technolgie tak důležitá, když na to na druhý den nikdo nebude pamatovat? ()

rossi001

no uuuf tak to byla parada, po letech do kina a dopadlo to nadmiru famozne. Dostal jsem co jsem cekal, ikdyz jsem knihu necetl.Trailery navnadily dost a jako fanousek PP mi Peter ukazal tu Stredozem , kterou jsme chtel videt. Vse krasne vysvetleno, a ikdyz jsme vedel ze zacatek bude mit pomalejsi rozjezd, v kine mi to ani neprislo. Zpev trpasliku zamrazil v zadech a nektere sceny byly hodne hodne epicke. Audio-vizualni orgie do posledniho detailu nadherne. Ja vedel proc jit na originalni zneni s CZ sub.To ze jsme prisel o 3D me nejak neomezuje a nevadi,protoze original je original..Shlednuto v OV Cinema City. 92% . Zbytek si setrim na Smaka a nasledne bitvu 5 armad ;-) ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021